ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Турција ... на крстопат!

+4
gestapo
Spray
ribar
чучулига
8 posters

Страна 1 of 14 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next

Go down

Турција ... на крстопат! Empty Турција ... на крстопат!

Пишување by king Пет Окт 30 2015, 23:24

Неколку линка како за почеток

http://www.mkd.mk/svet/analizi/erdogan-saka-da-go-nadmine-ataturk-i-da-vladee-do-2023-godina

http://faktor.mk/2015/10/30/erdogan-mu-se-sprotistavi-na-obama-igral-protiv-nego-na-izborite/

http://lokalno.mk/erdoganubieni-2000-teroristi-sprechen-napad/

Во Турција врие ...
... неколку децении чека на прагот од ЕУ ...
.... обиди за напуштање на световното уредување на државата...
... се затвараат медиуми
... има уапсени за скинати плакати
... „нејасна“ улога во Сириската криза
... курдите... итн ...

.... мислам интересно ќе станува во Турција, што ќе се испили ќе видиме
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига Пет Окт 30 2015, 23:31

king напиша:
... има уапсени за скинати плакати
Ем то деца се уапсените

http://www.hurriyetdailynews.com/two-children-face-two-years-in-jail-for-tearing-down-erdogan-poster.aspx?pageID=238&nID=90440&NewsCatID=509
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king Пет Окт 30 2015, 23:34

чучулига напиша:
king напиша:
... има уапсени за скинати плакати
Ем то деца се уапсените

http://www.hurriyetdailynews.com/two-children-face-two-years-in-jail-for-tearing-down-erdogan-poster.aspx?pageID=238&nID=90440&NewsCatID=509
И тоа .. но и тоа дека главното обвинение е ... со кинењето на плакатите му е нанесена навреда на Ердоган
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Пет Окт 30 2015, 23:38

kaj ke vleze pokraj grcive bre..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига Пет Окт 30 2015, 23:42

king напиша:И тоа .. но и тоа дека главното обвинение е ... со кинењето на плакатите му е нанесена навреда на Ердоган
Кинисана работа скроз... го поминале крстопатот.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by concrete Саб Окт 31 2015, 08:56

чучулига напиша:
king напиша:И тоа .. но и тоа дека главното обвинение е ... со кинењето на плакатите му е нанесена навреда на Ердоган
Кинисана работа скроз... го поминале крстопатот.
..најбоље решение за проблемот со кинење на плакати со свети ликови е таквите плакати да ги нема. Така нема да доаѓаме во ситуација тие свети ликови да се замислуваат како предмет на богохулењепа и да праат глупости од кои нормални луѓе би требело да се срамат. Тоа би значело истите да ги промовираат нивните дела, а не сликите на кои со крената рака ни го покажуваат патот во "светлата" ..џабез  илти се за нула денари ..иднина Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Саб Окт 31 2015, 09:59

samo rahmetli Ataturk e svet lik , a Erdo'an vesto igra pomegku osmanlizmot i islamizmot.. kec u kec- prvo, turcive povtorno stanuvaa "veliki" ko sulejman , so osmanlizmot, kako nova filosofija ...ama taa filosofija vlece i tovar i obvrski zad niv, pa da vidam do kade ke se glupiraat. i kolku pari se spremni da potrosat vo "osmanliskite " zemji.
a vtoro , koketira so islamot, kako nerazdvojna paralela so osmanlozot odat zaedno neli.
e sega treba da mu tekne deka gasenjeto na sekularizmot, na koe se trudi da go sprovede nasekade vo opstestvoto, ke mu se vrati ko boomerang, mislam deka i vekje mu se vrakja ama neka mu e.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by concrete Нед Ное 01 2015, 11:47

..ако победи , тоа ќе значи дека  ЦИА победила.....Кошер-американците се сега најголемите пророци на Господа во Алах издание... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Нед Ное 01 2015, 11:50

pa, neka pobedi de.
polesno ke bide za site.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Нед Ное 01 2015, 19:54

dosega , 51+ posto glasovi za Erdogan
a uste se broi..

e pa nazdravje.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Сре Ное 18 2015, 21:34

Pred početak utakmice trebalo je da bude održan minut ćutanja u čast žrtvama terorističkog napada u Parizu, ali umesto toga su se sa tribina čuli glasni zvižduci.
stoka.
http://www.b92.net/sport/fudbal/vesti.php?yyyy=2015&mm=11&dd=17&nav_id=1064275
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king Пет Ное 27 2015, 23:51

Aј, ај, ај ...

http://dnevnik.mk/?ItemID=A601A43FB221F34AA07E967B940F38F5

... фатени без гаќи ... туку по се изгледа допрва ќе излегуваат прљавите работи на виделина...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by concrete Саб Ное 28 2015, 07:54

....аааамериканските џукели се главни спонзори на ердоган.Тоа кажува се.
Кога човек ќе направи инвентар што се тие му имаат направено на светот после втората светска војна од кога го имаат приграбено како своја прчија, човек за глава да се фати. И уште што се спремни да му направат само Бог знае, а може ни тој.....
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Саб Ное 28 2015, 07:58

ima eden mal problem
toj inventor bese ostaven na ataturkova turcija a ne na idiotov I negovata bolna fantazija.

ps. "ne se znae" dali seuste ima  B61 vo Indzirlik...
ako toa mu dade na glup-dogan veter u edra togas mora da e golema budala.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king Саб Ное 28 2015, 19:11

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига Нед Ное 29 2015, 15:03

Се думам дали му е полесно на душата од ко ги изрекол на глас ова?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Нед Ное 29 2015, 15:05

toa e toa.
ZATOA Putin ne gi sramni so zemja po kukavickion cin so avionot..
taka im napravi i vo Krim. kursum ne ispukaa ruskite vojnici , celi bataljoni se "predavaa" ( koe predavanje, ednostavno si preminaa na Ruska strana odnosno namesto da odigraat za zapad i amerigovnata, da ja dovedat zemjata vo uloga na inicijator za svetska vojna,tie si ostanaa raat.!!)
istoto i vo Donbass... gi ostavi moronite da si go pokazat pravoto lice.
kade e sega NULAND? KERI? kade e ona pederceno , Rasmusen... ili toj posle nego?

alooo Laughing Laughing Laughing OFICIJALNAN turcija gi podrzuva ISIL aahahahaha komedija covece..

(forumov bil .. rusofilen?? e ne be, ke bide kurvofilen i ISILofilen Cool Cool Cool )
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига Нед Ное 29 2015, 15:19

А кај го одржал тој својот говор?

Има некаков друг линк?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Нед Ное 29 2015, 15:22

prc milojko.
http://www.euractiv.com/sections/global-europe/turkish-intelligence-chief-islamic-state-popular-west-should-accept-it-319846

opsaa http://www.syrianews.cc/turkish-mit-chief-crosses-all-lines-and-defends-isis/

ijaa  http://fortruss.blogspot.mk/2015/11/turkish-intelligence-chief-isis-is.html

ninjaaa.,...  http://www.mfs-theothernews.com/2014/10/turkeys-intell-chief-hakan-fidan-isis.html

Rambo, Roki, end Betmeeen... https://syrianfreepress.wordpress.com/2015/11/25/cia-puppet-hakan-fidan/

Supermeenn.. Keptejn Amerikaaa... http://www.todayszaman.com/index/hakan-fidan

Korto Maltezeee...http://blog.zingarate.com/vivereistanbul/hakan-fidan-isis-disinformazione-bufala.html  Laughing Laughing Laughing Laughing   Korto.?? Laughing Laughing

-------------------------


AJ! Kuravte Tehnika sokere mangea, pa nema na SI EN EN, nema na EJBISI,a? Laughing Laughing Laughing

ps: da sibes vekot, stvarno bila TOPKA, ova , planetava..


Последната промена е направена од VOL на Нед Ное 29 2015, 15:28. Мислењето е променето 1 пати
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by concrete Нед Ное 29 2015, 15:28

VOL напиша:toa e toa.
ZATOA Putin ne gi sramni so zemja po kukavickion cin so avionot..
taka im napravi i vo Krim. kursum ne ispukaa ruskite vojnici , celi bataljoni se "predavaa" ( koe predavanje, ednostavno si preminaa na Ruska strana odnosno namesto da odigraat za zapad i amerigovnata, da ja dovedat zemjata vo uloga na inicijator za svetska vojna,tie si ostanaa raat.!!)
istoto i vo Donbass... gi ostavi moronite da si go pokazat pravoto lice.
kade e sega NULAND? KERI? kade e ona pederceno , Rasmusen... ili toj posle nego?

alooo Laughing Laughing Laughing OFICIJALNAN turcija gi podrzuva ISIL aahahahaha komedija covece..

(forumov bil .. rusofilen?? e ne be, ke bide kurvofilen i ISILofilen Cool Cool Cool )
...кој и каде рекол дека форумов е русофилен???? Cool
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига Нед Ное 29 2015, 15:28

Дезинформација значи.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Нед Ное 29 2015, 15:31

Турција ... на крстопат! 9k=

Турција ... на крстопат! Images?q=tbn:ANd9GcSG0fixCsuwdYTh0W-YkuQcicSV07aP9faC6xte8BUBTbpP7viB
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Нед Ное 29 2015, 15:40

problem e so nasive "mediumi"
kako na primer, koga Republika objavi deka "Rusite sramnile so zemja turska baza"..
si ibalo majkata: nasive , mislam.."nasive" se opako bolni I zelni da se pojavat I oni so nesto "bombasticno", bez da pogledaat po svetot kako toa izgleda za potoa , kako da  izgleda.
za zal.
primer e eden "medium" vo sosedstvoto, koj krstosuvacot "Moskva" opisuvajki go "strucno", napisa deka imal-ova-ona-motori vakvi-takvi, neznam raketi Bazalt ( se si e tocno,..ama.) I na kraj, rotacionite topovi AK-630 gi opisa kako " nosaci za kalasnjikov !?! ( valjda ona "K" gi asociralo na Kalasnjikov iako moze I na kurac da gi asocira, spored nivoto na inteligencija na "novinarite"..)

nema da navleguvam STO tocno Hakan kazal, moze da se procita, a bogami I da se sporedi.
deka e idiot, e, kako I gazda mu, ZUlum Aga Glup-dogan, ama toa si e nivna rabota..oralna I analna.

navistina e okrugla majku mu, a ja mislev deka se prostira od havai do majami.. I tamu nekoi karpicki vo okeanite, nekakvi primitivni pleminja ..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 14 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот