ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Украина ... ???!!!

+10
Фири
хан Ацо
Laba
Centarec
Il presidente
чучулига
Arhimed
concrete
кнез
punter ohrid
14 posters

Страна 3 of 24 Previous  1, 2, 3, 4 ... 13 ... 24  Next

Go down

Украина ... ???!!! - Page 3 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by concrete Саб Aвг 23 2014, 09:21

..се работи за едноставната проста тактика на глобалистите..: гриц-по-гриц.. Секако , како и да заврши целава приказна тие сметаат дека ќе грицнат дел од просторот..., до добар даље.. Very Happy Very Happy 
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 3 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Пон Aвг 25 2014, 00:43

Денес во Украина две паради ... едни у Киев и покрај огромниот долг се чаталат дека ќе поарчат над две милијарди еура за вооружување ..
.... другите парадираат со заробено и уништено исто такво оружје а како шлаг на се со наведнати глави продефилирале и заробените корисници на тоа оружје ...

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 3 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by concrete Пон Aвг 25 2014, 08:56

хе...на педофилистичарите очигледно им успева медицината. Су упорна вековна работа ги закрвија србите, хрватите, бугарите, пољаците, русите и украинците...да не ги спомнувам сите други,.... до ниво да очи си вадат едни на други......па овие многу фино ги ебат у здрав мозок, да просто речено..задоволство на уши им штрца...
А тоа е најголемиот ист народ на планетата ...повеќе од 400 милиона живи, здрави, на магаре опашка корнечки луѓе.
Можноста да се освестат е ноќна мора за погоре спомнатите...., па тие прават се, тоа да не се случи Very Happy Very Happy Very Happy 
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 3 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Пон Aвг 25 2014, 10:38

concrete напиша:хе...на педофилистичарите очигледно им успева медицината. Су упорна вековна работа ги закрвија  србите, хрватите, бугарите, пољаците, русите и украинците...да не ги спомнувам сите други,.... до ниво да очи си вадат едни на други......па овие многу фино ги ебат у здрав мозок, да просто речено..задоволство на уши им штрца...
А тоа е најголемиот ист народ на планетата ...повеќе од 400 милиона живи, здрави, на магаре опашка корнечки луѓе.
Можноста да се освестат е ноќна мора за погоре спомнатите...., па тие прават се,  тоа да не се случи Very Happy Very Happy Very Happy 

Хе хе .... Марфиевите закони се неумоливи ... или на кратко ... кога тогаш ќе се гадно заебат ... а тој ден по се ... е се поблиску ..

... а тогаш кога тој исти народ ќе тргне ..се што стои пред нив ќе биде тргнато ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 3 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by concrete Пон Aвг 25 2014, 17:21

Овие дефинитивно пошандрцале, сигурно некои од видните кошери веќе направиле доволно длабоки бункери, па сеа пробаат да ја избањаат планетата од тоа , што според нив.... е само ѓубре...:
The World is at a dangerous Crossroads.
The Western military alliance is in an advanced state of readiness. And so is Russia.
Russia is heralded as the “Aggressor”. US-NATO military confrontation with Russia is contemplated.
Enabling legislation in the US Senate under “The Russian Aggression Prevention Act” (RAPA) has “set the US on a path towards direct military conflict with Russia in Ukraine.”
Any US-Russian war is likely to quickly escalate into a nuclear war, since neither the US nor Russia would be willing to admit defeat, both have many thousands of nuclear weapons ready for instant use, and both rely upon Counterforce military doctrine that tasks their military, in the event of war, to preemptively destroy the nuclear forces of the enemy. (See Steven Starr, Global Research, August 22, 2014)
The Russian Aggression Prevention Act (RAPA) is the culmination of more than twenty years of US-NATO war preparations, which consist in the military encirclement of both Russia and China:
From the moment the Soviet Union collapsed in 1991, the United States has relentlessly pursued a strategy of encircling Russia, just as it has with other perceived enemies like China and Iran. It has brought 12 countries in central Europe, all of them formerly allied with Moscow, into the NATO alliance. US military power is now directly on Russia’s borders.  (Steven Kinzer, Boston Globe,)
Целиот текст на....
http://www.globalresearch.ca/dangerous-crossroads-us-nato-to-deploy-ground-troops-conduct-large-scale-naval-exercises-against-unnamed-enemy/5397415
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 3 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Вто Aвг 26 2014, 00:27

Киев: Се судривме со руски оклопни возила!
Портпаролот на силите за безбедност Леонид Матјухин изјави дека граничарите се обиделе да го сопрат конвојот, но дека бил отворен оган

Украинските власти соопштија дека колона од „неколку десетици“ оклопни транспортери и тенкови влегла од Русија на југот во близина на градот Мариупол кај Азовското Море, и дека се водат борби со украинските граничари, пренесува АФП. Портпаролот на силите за безбедност Леонид Матјухин изјави дека граничарите се обиделе да го сопрат конвојот, но дека бил отворен оган.

...................
......................

http://vecer.mk/svet/kiev-se-sudrivme-so-ruski-oklopni-vozila

Oвој портпаролот некој ќе го научи ли како се лаже ......

... неколку десетици“ оклопни транспортери и тенкови  ...  знае ли тој колкава сила и колкава огнена моќ претставува тоа ...  украинските граничари само кога би ги виделе би се усрале у гаќи и сокриле ко последни пацови ... а не па би воделе долги борби ..
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 3 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by чучулига Вто Aвг 26 2014, 00:37

king2 напиша:
Киев: Се судривме со руски оклопни возила!
Портпаролот на силите за безбедност Леонид Матјухин изјави дека граничарите се обиделе да го сопрат конвојот, но дека бил отворен оган

Украинските власти соопштија дека колона од „неколку десетици“ оклопни транспортери и тенкови влегла од Русија на југот во близина на градот Мариупол кај Азовското Море, и дека се водат борби со украинските граничари, пренесува АФП. Портпаролот на силите за безбедност Леонид Матјухин изјави дека граничарите се обиделе да го сопрат конвојот, но дека бил отворен оган.

...................
......................

http://vecer.mk/svet/kiev-se-sudrivme-so-ruski-oklopni-vozila

Oвој портпаролот некој ќе го научи ли како се лаже ......

... неколку десетици“ оклопни транспортери и тенкови  ...  знае ли тој колкава сила и колкава огнена моќ претставува тоа ...  украинските граничари само кога би ги виделе би се усрале у гаќи и сокриле ко последни пацови ... а не па би воделе долги борби ..

E то би значело кингу дека Русија влегла во отворена војна со Украина и следствено со НАТО.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 3 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Вто Aвг 26 2014, 00:51

чучулига напиша:
king2 напиша:
[b][b]..

E то би значело кингу дека Русија влегла во отворена војна со Украина и следствено со НАТО.

...

Како прво .. не е доволна само некоја небулозна изјава на некојси ебан портпарол ... дека е направена Руска интервенција ....

..како второ Украина не е членка на НАТО

..и како трето ... НАТО (читај Америка, бидејки тие другите воено, освен како топовско месо, не вредат ништо и се кој од кој) и Русија ..тешко дака некад ќе завојуваат ...  а не нарочито за таму некоја си Украина и одржување на власт која е дојдена на власт  со крвав преврат .. од улица у влада
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 3 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by чучулига Вто Aвг 26 2014, 01:47

Многу ми е мило дека се разликуваат фактори, агли, вистини....

Битно, се препознава разлика.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 3 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by Arhimed Сре Aвг 27 2014, 21:27

Имаше големи очекувања дека ќе се смират во Минск, ама ништо од тоа.
Ги сликаа заедно Путин, Лукашенко, Порошенко и Ештон, и .. толку. Работата излезе - се договорија да се договорат.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 3 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by concrete Сре Aвг 27 2014, 22:27

Arhimed напиша:Имаше големи очекувања дека ќе се смират во Минск, ама ништо од тоа.
Ги сликаа заедно Путин, Лукашенко, Порошенко и Ештон, и .. толку. Работата излезе - се договорија да се договорат.

..хе, кога би било така едноставно , каде би бил светот денес...

Гледај ја ГОЛЕМАТА СЛИКА, глобалистичките свињи сакаат да се доберат до Сибир, дното на Арктичкиот океан и огромните количини на гас на далечниот руски исток..Сахалин итн. Тие го сакаат големото парче за себе, море двете најголеми од трите ... Very Happy Very Happy
Упорно ја грицкаат Русија и за сега добро им иде, таа е секако во дефанзива, за сега губи..се троши.
Забораваат само дека голем стаорец, па уште и атомски, втеран во ќуше, без излез.. многу остро напаѓа и поминува низ твојот стомак.
Некој како да не го знае тоа , или баш му е гајле.., длабоките удобни бункери одамна го чекаат Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Не треба да ти кажувам , кој при тоа ќе наебе..... Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 3 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by чучулига Сре Aвг 27 2014, 22:50

Моето мислење е дека се дур не ја разгорат "борбата" против ИСИС ИСИЛ ИС шо и да е, до тогаш ќе биди актуелна Украина.

Веќе е очигледно.

И Израел Палестина спласна (медиумскиот фокус).

Биг бојс политикс.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 3 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by Arhimed Сре Aвг 27 2014, 23:19

Газа и Израел постигнаа прекин на огнот.

Од Русија не знам што би грицнале ако ја лапнат Украина. Освен ако Путин не сметал на дел од Украина за себе.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 3 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by чучулига Сре Aвг 27 2014, 23:42

Arhimed напиша:Газа и Израел постигнаа прекин на огнот.

Од Русија не знам што би грицнале ако ја лапнат Украина. Освен ако Путин не сметал на дел од Украина за себе.

И како шо прочитав пак запукаја.

И јас не знам... можам да препоставувам, ама оти немам (не знам оти во моментов, неман ништо битно да изгубам) кохонас, не би. Барем вечерва.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 3 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by Arhimed Чет Aвг 28 2014, 17:31

Во 2001 УЧК изврши агресија од Косово, ама барем не влезе со тенкови.

Бунтовниците го завзедоа Новоазовск и напредуваат кон Маурипол.
Бунтовниците јавија дека неколку нивни тенкови влегле. Исто потенцираа дека имаат доброволци од Русија (со се возила Smile ).

Завземен е и Иловајск кај Доњецк.

Во Киев масовни демонстрации и барање за оставка од Порошенко.
Порошенко го свика СБ при ООН - The UN Security Council will hold an emergency meeting at 14:00 New York time.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 3 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by concrete Чет Aвг 28 2014, 19:53

Arhimed напиша:Во 2001 УЧК изврши агресија од Косово, ама барем не влезе со тенкови.

Бунтовниците го завзедоа Новоазовск и напредуваат кон Маурипол.
Бунтовниците јавија дека неколку нивни тенкови влегле. Исто потенцираа дека имаат доброволци од Русија (со се возила Smile ).

Завземен е и Иловајск кај Доњецк.

Во Киев масовни демонстрации и барање за оставка од Порошенко.
Порошенко го свика СБ при ООН - The UN Security Council will hold an emergency meeting at 14:00 New York time.

...во Украина , колку што знам , а никој не ни докажал спротивно..НЕМА РУСКИ ВОЕНИ ЕДИНИЦИ  од ниеден вид... Сигурно има од панданот на американскиот БлекВотер кој исто така масовно и ептен активно оперира во Украина + друга бајаги   количина инструктори, а и платеници ...од  запад.
Не ми е јасно на основа на што сметаш дека американците и нивните потчинети европски  вазали ИМААТ право да заземаат простори , а русите НЕМААТ право да си ги штитат своите интереси. Украина не е флорида, аљаска ,орегон или некоја од државите на источниот брег ..дури не е ни една полска на пример....таа е руска земја од вјек и веков,  со Киевска Русија почнува историјата на Русија и тоа треба да се почитува......
Што конкетно му замераат на Порошенко демонстрантите , па бараат оставка??? Very Happy  Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 3 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by Arhimed Чет Aвг 28 2014, 20:02

concrete напиша:
Arhimed напиша:Во 2001 УЧК изврши агресија од Косово, ама барем не влезе со тенкови.

Бунтовниците го завзедоа Новоазовск и напредуваат кон Маурипол.
Бунтовниците јавија дека неколку нивни тенкови влегле. Исто потенцираа дека имаат доброволци од Русија (со се возила Smile ).

Завземен е и Иловајск кај Доњецк.

Во Киев масовни демонстрации и барање за оставка од Порошенко.
Порошенко го свика СБ при ООН - The UN Security Council will hold an emergency meeting at 14:00 New York time.

...во Украина , колку што знам , а никој не ни докажал спротивно..НЕМА РУСКИ ВОЕНИ ЕДИНИЦИ  од ниеден вид... Сигурно има од панданот на американскиот БлекВотер кој исто така масовно и ептен активно оперира во Украина + друга бајаги   количина инструктори, а и платеници ...од  запад.
Не ми е јасно на основа на што сметаш дека американците и нивните потчинети европски  вазали ИМААТ право да заземаат простори , а русите НЕМААТ право да си ги штитат своите интереси. Украина не е флорида, аљаска ,орегон или некоја од државите на источниот брег ..дури не е ни една полска на пример....таа е руска земја од вјек и веков,  со Киевска Русија почнува историјата на Русија и тоа треба да се почитува......
Што конкетно му замераат на Порошенко демонстрантите , па бараат оставка??? Very Happy  Very Happy
1. За Порошенко имаше демонстрации - http://rt.com/news/183396-kiev-poroshenko-military-protest/
Hundreds of people have gathered in front of the Ukrainian Defense Ministry in Kiev, demanding resignation of President Petro Poroshenko and the defense minister over the poor handling of the military operation in the southeast.
- заради успехот на бунтовниците.

2. Не мислам дека САД и Израел имаат од Бога дадено право да прават што сакаат. Ама и не мислам дека можат бунтовници да прават што сакаат - без оглед чии се.

3. Сметам дека Русија има право да приговара за НАТО присуството околу Русија, и за нарушување на воениот баланс.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 3 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by concrete Чет Aвг 28 2014, 20:21

...во вакви ситуации на бунтовници сегогаш завршува со : маме му ебам кој прв почна...и факт е дека од една внатрешна политичка криза се испровоцира БЕЗ  ДА СЕ ИГРАМЕ МИЖИТАТАРА  од страна на американците до ова драстично ниво , тоа што се случува потоа е само рутина. Факт е дека Русија е предмет на  подмолна обработка отсекогаш..., од 1917 наваму посебно...
Сега  имаат наспроти орев од кој можат да скршат заби.., а дали ќе скршат навистина никој не може да каже... Very Happy Very Happy Very Happy  или едноставно најпосле ќе легнат на брашно и ќе почнат нормално да се однесуваат како со партнер, а не противник...иако искрено неверувам дека ќе дочекаме такво нешто.
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 3 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by Arhimed Пет Aвг 29 2014, 05:58

Не се залудни демонстрациите во Киев. Бунтовниците (и Русија)  тргнаа во офанзива, а Украинците се опколени околу Амвросиивка.

Интересна мапа - http://cassad.net/?do=warmarker , а овде има и албум - https://imgur.com/a/QYRCX

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 3 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by concrete Пет Aвг 29 2014, 08:26

Arhimed напиша:Не се залудни демонстрациите во Киев. Бунтовниците (и Русија)  тргнаа во офанзива, а Украинците се опколени околу Амвросиивка.

Интересна мапа - http://cassad.net/?do=warmarker , а овде има и албум - https://imgur.com/a/QYRCX

...мој длабок наклон Архимеде.....шампион си, ме остави без текст......од сега  за мене си  Генералоберст Фон Архимед, кримската лисица......кај само ова го ископа... Very Happy Very Happy Very Happy
И зошто оние кои се на страната на правото ги нарекуваат бунтовници. Некако како да се подзаборави КОИ БЕА ВИСТИНСКИТЕ БУНТОВНИЦИ. типично педофилистичарски..прво се бунтовници и терористи , после борци за људске правице.., за да на крај ти упикаат Бадинтеров стап до балчак, па не можеш да мрднеш, но затоа збориш со евнушко гласче..што им е многу милозвучно на НАТО предаториве... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 3 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by Arhimed Пет Aвг 29 2014, 15:27

Мапата на ББЦ го покажуваше Луганск опколен, а Русите испратија конвој токму до Луганск (преку територија контролирана од Киев ?! ). Затоа и барав слики на Гугл "Ukrainian encircled" , и ги најдов на reddit - http://www.reddit.com/r/worldnews/comments/2eimei/ukraine_border_guards_clash_with_rebels_near/

Интересна дискусија на англиски, како и зошто ги опколиле. Биле премногу истенчени на голема територија, и лесно биле отсечени.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 3 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by concrete Пет Aвг 29 2014, 19:32

Arhimed напиша:Мапата на ББЦ го покажуваше Луганск опколен, а Русите испратија конвој токму до Луганск (преку територија контролирана од Киев ?! ). Затоа и барав слики на Гугл "Ukrainian encircled" , и ги најдов на reddit - http://www.reddit.com/r/worldnews/comments/2eimei/ukraine_border_guards_clash_with_rebels_near/

Интересна дискусија на англиски, како и зошто ги опколиле. Биле премногу истенчени на голема територија, и лесно биле отсечени.

The truth is a grain of sand, hidden in a desert of lies, blown asunder by a storm of media obfuscation.. завелешка на место.... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 3 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by Arhimed Саб Aвг 30 2014, 22:36


Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 3 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Саб Aвг 30 2014, 23:12

Без коментар...king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 3 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by concrete Пон Сеп 01 2014, 19:46

ова мапиве на Архимед прва лига.., камо да имаше на времето нешто такво за Југославија....
Знимлив текст на темата Украина, неможам да се сетам кај го симнав :
UK media approaching ‘mea culpa’ moment on Russia

Bryan MacDonald is a journalist, writer, broadcaster and teacher. He wrote for Irish Independent and Daily Mail. He has also frequently appeared on RTE and Newstalk in Ireland as well as RT.

Published time: August 11, 2014 11:27

One of the more intriguing and appealing features of Catholicism is confession. This basically means that, in the eyes of Rome, any error or crime, no matter how profound, can be exorcised once a believer receives absolution from a priest.
The media has something similar, except it’s known as ‘mea culpa’ culture. Essentially, it allows them to print and broadcast any amount of utter codswallop and then later hold their hands up and admit: “We got it wrong.” A good example of this phenomenon is the case of The New York Times and Saddam Hussein’s non-existent “weapons of mass destruction.”
From around the summer of 2002 to the same time in 2003, the Big Apples’ paper-of-record gave the impression that the late Iraqi leader possessed a frightening arsenal of the stuff. Indeed, readers could have deduced that he had micro chemical weapons in his pockets, such was the torrent of disinformation. Of course, it later transpired that he didn’t have any WMD, anywhere, micro or otherwise. He also had nothing to do with the September 2001 attacks on New York despite the fact that 70 percent of Americans were so fooled by their media's mendacity that they believed he did.
This was, obviously, extremely dangerous nonsense because the NYT is perceived as a trusted organ of truth and its whoppers greatly assisted President George W Bush’s efforts to lead the USA to war on a completely false pretext. Sadly, the repercussions of that conflict are being felt again today as the unfortunate country slides into a horrible civil war, and President Obama dithers in the way only he can.
In July 2004, the NYT published a groveling apology and later parted ways with the reporter responsible. This was bit late for Saddam, who was by then in the custody of Iraq's new rulers, and also for the hundreds of thousands who suffered violent deaths in the illegal war.
Russia has been suffering from similar vilification and falsity in much of the Western mainstream press since the US and EU ignited a needless civil war in Ukraine. I’ve already covered in a previous dispatch how the UK media managed to charge, try and sentence President Putin within hours of the appalling MH17 disaster - “Putin’s missile” as the internationally little-known court of ‘The Sun’ in London adjudicated. Never mind that there was no evidence. In fact, nearly a month on and there’s still not a shred of proof connecting the rebels to the tragedy - much less the Kremlin. But don’t hold your breath waiting for a UK paper to lead with “Obama’s missile” splash when reporting on atrocities in Gaza - despite the fact that we know the USA arms Israel.
The language used in Ukraine is telling. Let’s just think about the term ‘pro-Russian separatists’, which is almost uniformly used to describe the rebels in eastern Ukraine. Given that they already held a referendum declaring themselves independent from Ukraine, and Moscow didn’t dive in to annex the territory, what exactly makes them ‘pro-Russian?’ Would ‘anti-Kiev rebels’ or ‘East Ukraine separatists’ not be more apt? Does the same Western media call the forces fighting the Syrian government ‘Pro-Saudi rebels’ or did they call the Croatian separatists in 1990s Yugoslavia ‘pro-German separatists?’ (Germany was the primary backer of Croat independence). No, they don’t and they didn’t. So why ‘pro-Russian separatists?’
When the media gets it wrong, they usually wait a few years (or even decades) before issuing the‘mea culpa’, but it seems the UK media this week is beginning to realize that it backed the wrong horse in Ukraine and is in early apology mode. Let’s be very clear here - the three newspapers which form UK political opinion on external affairs are the The Daily Mail, The Daily Telegraph and The (Sunday and daily) Times. The Sun plays a huge role domestically, but not on extraneous matters as the red-top doesn't prioritize foreign coverage.olyclinic damaged
This weekend, The Telegraph (which is effectively the ruling Tory party’s in-house journal) admitted that the EU paid protestors at the Maidan rallies. This clashes with a previously widely-held UK media viewpoint that Russia was paying protestors on the other side of Ukraine’s divide. I have to admit, I sputtered into my cornflakes when I first read it but I can clearly see where this new stance is headed. The ‘mea culpa’ is beginning to form a head of steam in double-quick time.
"Scarcely reported here have been the billions of dollars and euros the West has been more or less secretly pouring into Ukraine to promote the cause: not just to prop up its bankrupt government and banking system, but to fund scores of bogus “pro-European” groups making up what the EU calls “civil society”.
“One of my readers heard from a Ukrainian woman working in Britain that her husband back home earns €200 a month as an electrician, but is paid another €200 a month, from a German bank, to join demonstrations such as the one last March when hundreds of thousands – many doubtless entirely sincere – turned out in Kiev to chant ‘Europe, Europe’ at Baroness Ashton, the EU’s visiting ‘foreign minister’,” wrote columnist Christopher Booker.
Booker went on to quote the author Richard North who has reported that the EU’s own ‘financial transparency’ website proves that 496 million euros has been given to these ‘pro-European’ groups, who have been presented by a generally pliant Western media as harmless NGO’s driven by people-power.
Meanwhile, over at The Daily Mail, the respected Peter Hitchens has also been drawing from North’s research, writing about “how astonishing the amounts the EU have given to Ukraine are.”
He continues: “Rebuilding schools and nurseries and providing school buses, all helpfully emblazoned with EU stars, paying for doctors and then rebuilding agricultural storage plants - it’s amazing that any one person could be found to vote against closer partnership with the EU after that.”
Of course, certain elements of the UK media are extremely anti-EU and it could plausibly suit them to disparage the Brussels’ monolith whatever the reason. However, I detect a trend as the stridently pro-Kiev rhetoric of the early Ukrainian civil-war is suddenly tempered by a realization that a large amount of apologies will one day be due.
It’s not just in the UK; the leading German business newspaper, Handelsblatt, also broke ranks at the weekend with the chief editor, Gabor Steingart, launching a stunning attack on NATO/EU policy in Ukraine under the headline “Der Irrweg des Westens/The aberration of the West”.
Regarding Russia being used as a bogeyman by the NATO press, he cautions: “Even the idea that economic pressure and political isolation would bring Russia to its knees was not really thought all the way through. Even if we could succeed: what good would Russia be on its knees?
“How can you want to live together in the European house with a humiliated people whose elected leadership is treated like a pariah and whose citizens you might have to support in the coming winter?”
Emphasizing that the current escalation harms German interests, Steingart continues, “There are no recorded cases in which countries under sanction apologized for their behavior and were obedient ever after. On the contrary: collective movements start in support of the sanctioned, as is the case today in Russia.
“The country was hardly ever more unified behind their president than now. This could almost lead you to think that the rabble-rousers of the West are on the payroll of the Russian secret service,” he adds.
I don’t think that the ‘rabble-rousers’ are Russian agents. Nor do I believe they are American or British proxies. They are merely media operators looking for a ‘bad guy’ and, in the absence of Bin Laden and Saddam, Russia seems to fit the bill right now.
Amid all this lunacy, there is also the re-emergence of aged ‘Cold Warriors’ who last had a day in the sun when the Soviet Union was coughing its dying breaths. After years of being ignored, they are back in (temporary) vogue and determined to make their voices heard, no matter how humungous a time-warp they are stuck in. Indeed, 86-year-old Zbigniew Brzezinski, last seen arming the mujahedeen in Afghanistan in the 1980's, has re-appeared like a scarier version of The Simpson's Mr Burns. His Afghan policy was so successful that it created Al Qaeda so what could possibly go wrong by following his advice on Russia?
Below them, there is a younger generation of ‘Russia experts’ who largely chose Russian or Slavic topics in their academic years, and have been lifelong non-entities as the region became a fringe topic in a West obsessed with problems in the Islamic world.
As a consequence of an abrupt (probably fleeting) interest in Ukraine, they have been brought in from the ether and are determined to milk the moment they’ve spent their adult lives building up to. Previously niche authors, published on obscure websites, suddenly find themselves called on to write big-time magazine cover stories demonizing Putin to fit the new ‘bogeyman’ narrative and they are delirious with the acclaim.
Others who, until recently, could not command the attention of a few drunks at a Washington or London bar for their Russian rantings are overcome with joy at being invited on CNN/Sky News/NBC etc. to discuss their favorite topic. Basically, they are all partying like it is 1989. One has even taken to re-tweeting messages calling him a 'rock-star' for his devotion to baloney – I have met a good few rock stars in my time and none of them droned on about Russian politics, I can assure you. If they had, they would have been bores, not rock stars and rock stars are, generally, far from boring, except maybe Bono.
However, last orders at their little shindig seems to be approaching as Western popular media edges towards its ‘mea culpa moment’ and editors realize that backing the wrong horse, no matter how generous the odds, has only ever made the punters poorer.
“And the whole damn place goes crazy twice
and it’s once for the devil and once for Christ
but the boss don’t like these dizzy heights
we’re busted in the blinding lights, busted in the blinding lights
of closing time.”
Leonard Cohen - Closing Time.

concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 3 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 24 Previous  1, 2, 3, 4 ... 13 ... 24  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот