ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Вести од светот

+12
Laba
reiter
OSA
YAS
Centarec
хан Ацо
Morski galeb
кнез
Arhimed
чучулига
punter ohrid
king
16 posters

Страна 8 of 32 Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 20 ... 32  Next

Go down

Вести од светот - Page 8 Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Нед Дек 21 2014, 11:40

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 8 Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Вто Дек 23 2014, 15:09

23.12.2013.- На 95-годишна возраст почина Михаил Калашников, изумителот на легендарнaтa автоматска пушка „АК-47 Калашников. Легендарниот конструктор на оружје е роден на 10 ноември 1919 година во Алтај. Во 1947 година тој го конструира автоматското стрелачко оружје, што во перформансите остана ненадминато веќе над половина век. – Јас ќе бидам првиот кој ќе му стисне раката на оној кој ќе направи подобар автомат, рече тој пред повеќе од 30 години. Автоматот „Калашников“ е во употреба во над 100 држави во светот.

последниот модел од серијата на калашникови ...АК 12 ...



king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 8 Empty Re: Вести од светот

Пишување by concrete Вто Дек 23 2014, 17:59

хмммм, ако е за вистина младиот Калашников сепак ја има украдено конструкцијата. Тоа што потоа руски ја поедноставил за дa се прави со чекич на наковална... Wink  и да работи на минус 40 е неговиот главен допринос во приказната.
Рука на срце од пацан на 20 и некоја година, роден на Алтај не би се очекувало да ја смисли fallschirmjagergewehr  типично германаско  име за нешто што само инжињерите на Рајнметал би можеле да смислат.
Ја користеле во релативно мал број била во инвентарот на германските падобранци, а подоцна и на Југословенските ...бидејќи запознавајќи ја во Дрвар , се инсистирало да ја има во репарациите..Smile
Вести од светот - Page 8 Fallsc11
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 8 Empty Re: Вести од светот

Пишување by concrete Вто Дек 23 2014, 18:14

кинг гледај само кој куршум го носи.... Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 8 Empty Re: Вести од светот

Пишување by кнез Вто Дек 23 2014, 19:00

Туркиш министерот зошто дојде?
Се нешто си мислам дека е поради Јужниот Поток. Laughing Laughing

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 8 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Вто Дек 23 2014, 22:38

concrete напиша:хмммм, ако е за вистина младиот Калашников сепак ја има украдено конструкцијата. Тоа што потоа руски ја поедноставил за дa се прави со чекич на наковална... Wink  и да работи на минус 40 е неговиот главен допринос во приказната.
Рука на срце од пацан на 20 и некоја година, роден на Алтај не би се очекувало да ја смисли fallschirmjagergewehr  типично германаско  име за нешто што само инжињерите на Рајнметал би можеле да смислат.
Ја користеле во релативно мал број била во инвентарот на германските падобранци, а подоцна и на Југословенските ...бидејќи запознавајќи ја во Дрвар , се инсистирало да ја има во репарациите..Smile
Вести од светот - Page 8 Fallsc11

beton, nemoj da se vredjas od prva ama pojma nemas kako e nastanat kalashot,i naveduvas POGRESEN "uzor" za kalashot...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 8 Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Вто Дек 23 2014, 22:39

concrete напиша:хмммм, ако е за вистина младиот Калашников сепак ја има украдено конструкцијата. Тоа што потоа руски ја поедноставил за дa се прави со чекич на наковална... Wink  и да работи на минус 40 е неговиот главен допринос во приказната.
Рука на срце од пацан на 20 и некоја година, роден на Алтај не би се очекувало да ја смисли fallschirmjagergewehr  типично германаско  име за нешто што само инжињерите на Рајнметал би можеле да смислат.
Ја користеле во релативно мал број била во инвентарот на германските падобранци, а подоцна и на Југословенските ...бидејќи запознавајќи ја во Дрвар , се инсистирало да ја има во репарациите..Smile
Вести од светот - Page 8 Fallsc11

Оваа беше оружје на ЈНА падобранските единици ... до кај шеесетите



Вести од светот - Page 8 Llll10
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 8 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Вто Дек 23 2014, 22:59

king напиша:

Оваа беше оружје на ЈНА падобранските единици ... до кај шеесетите

Tokmu taka.
STG odnosno sturmgeverot mod. 44 -STG44 e "uzorot" za ona sto denes e poznato kako avtomatot na kalasnjikov.. a ne FG 42...iliti MP43/44..nebitno

I.. ne se raboti za nikakov "pacan" tuku za TENKOVSKI mehanicar -podocna I komandir na tenk, koj e RANET I dodeka lezel vo bolnica od dosada proucuval germanski zapleneti oruzja...
 ama do toj moment Mihail imal BOGATO iskustvo kako lovec, mehanicar , potoa kako tenkovski mehanicar I postojano vrzan za tehnikata.. prakticen  mehanicar, a ne inziner na papir..

inaku, principot na POZAJMICA na gasovi ne e nikakov "ukradok" od svabite, zatoa sto MIHAIL K. uste vo 1944 kontruiral puska so pozajmica na gasovi po primerot na M1 Garand koja e americka, a ne od svabskite.


Kalasot e izlezen PO vtorata svetska, rusite se poznati konstruktori na oruzje ,I pred da gi "izmislat" germancite na planetava Wink ..
(vlijanie imalo, ama od STG 44 najmmnogu.. iako naizgled lici na kalasot, STG 44 NEMA ist tip na zatvarac kako I kalasot, koj ima rotiracki zatvarac taka da NE MOZE da se kaze deka e kopija.!!)
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 8 Empty Re: Вести од светот

Пишување by concrete Вто Дек 23 2014, 23:13

Herr VOL  , колу знам , а може и незнам ..јеби га FG42 е игрчката која била направена по  невозможните барања. 
STG44 потекнува од таа лоза  : повратни гасови за враќање на затворачот.
FG42 е произведена во многу мала количина и само за падобранците кои биле повластени во однос на оружје..т.е. не се усвојувало по вообичаени процедури....
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 8 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Вто Дек 23 2014, 23:39

a be beton, vrti suci, vazno Kalas(njikov) ima isporacano mnogu poraki za mir vo svetot
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 8 Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Вто Дек 23 2014, 23:41

VOL напиша:

 rusite se poznati konstruktori na oruzje ,I pred da gi "izmislat" germancite na planetava Wink ..
http://www.militaryfactory.com/smallarms/detail.asp?smallarms_id=767
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 8 Empty Re: Вести од светот

Пишување by concrete Вто Дек 23 2014, 23:42

VOL напиша:a be beton, vrti suci, vazno Kalas(njikov) ima isporacano mnogu poraki za mir vo svetot
добро бе не викам ништо, одличен е и ненадминат.., што сеа...  сите крадеме(пардонер муа..добиваме креативни инспирации) ..почев од композитори, па до инжињери и научници....битно е да тече шоуто... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 8 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Вто Дек 23 2014, 23:46

king напиша:
VOL напиша:

 rusite se poznati konstruktori na oruzje ,I pred da gi "izmislat" germancite na planetava Wink ..
http://www.militaryfactory.com/smallarms/detail.asp?smallarms_id=767
pa fala bogu, I toa pazi koja godina... Wink
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 8 Empty Re: Вести од светот

Пишување by concrete Вто Дек 23 2014, 23:51

VOL напиша:
king напиша:
VOL напиша:

 rusite se poznati konstruktori na oruzje ,I pred da gi "izmislat" germancite na planetava Wink ..
http://www.militaryfactory.com/smallarms/detail.asp?smallarms_id=767
pa fala bogu, I toa pazi koja godina... Wink
..батка VOL  Руссија помеѓу 1905-6 и 12-3  има подем, што би рекле сеа, пораст на БДП  до сега невиден во историјата на човештвото.., во сите , пак што би рекле некои...пори на општеството. 
Се надевам затоа дека Путин ќе биде попаметен од Николај 2 и нема да заглави како него со некој Ленин... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 8 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Сре Дек 24 2014, 05:00

concrete напиша:
..батка VOL  Руссија помеѓу 1905-6 и 12-3  има подем, што би рекле сеа, пораст на БДП  до сега невиден во историјата на човештвото.., во сите , пак што би рекле некои...пори на општеството. 
Се надевам затоа дека Путин ќе биде попаметен од Николај 2 и нема да заглави како него со некој Ленин... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
     e, ybava sporedba napravi,bas so Nikolaj 2.. Laughing
 Lenin nikoj ne go strelal so cela familija I ispraten e so najgolemi pocesti, a Nikolaj zavrsi so cela familija vo nekoja suma so raspaljotka. Mislam deka I grobovite ne im se znaat.
a iskreno si mislam deka nema potreba da se sporeduva Putin so ovoj ili onoj, ili da bil kako ovoj ili onoj, I do sega , Putin si izgradi svoj brend  I vleze vo istorijata kako marker, po koj , nekoi naredni generacii ke se sporeduvaat so nego..se slozuvas?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 8 Empty Re: Вести од светот

Пишување by concrete Сре Дек 24 2014, 10:26

..ДА се сложувам... но Историјата затоа служи, за да биде талон за споредување и проценка на можната иднина... Very Happy
А оној Николај со фамилија и батлери не е убиен во шума, туку у подрум, со по еден куршум од страна на еден човек. Полесно се брише.... Very Happy Very Happy
Имаш ли некоја информација за улогата на австроунгарските и германските заробеници во тоа време во Русија. Ги имало зилион..и јаче..???
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 8 Empty Re: Вести од светот

Пишување by чучулига Сре Дек 24 2014, 13:06

кнез напиша:Туркиш министерот зошто дојде?
Се нешто си мислам дека е поради Јужниот Поток. Laughing Laughing
Да, навистина...

немаше нешто посебно во медиумите или пак имаше а јас невидов.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 8 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Сре Дек 24 2014, 17:25

concrete напиша:..ДА се сложувам... но Историјата затоа служи, за да биде талон за споредување и проценка на можната иднина... Very Happy
А оној Николај со фамилија и батлери не е убиен во шума, туку у подрум, со по еден куршум од страна на еден човек. Полесно се брише.... Very Happy Very Happy
Имаш ли некоја информација за улогата на австроунгарските и германските заробеници во тоа време во Русија. Ги имало зилион..и јаче..???
pa rusija se povlekla od 1 sv.vojna zaradi revolucijata... koj zillion kakov zillion ...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 8 Empty Re: Вести од светот

Пишување by concrete Сре Дек 24 2014, 17:44

VOL напиша:
concrete напиша:..ДА се сложувам... но Историјата затоа служи, за да биде талон за споредување и проценка на можната иднина... Very Happy
А оној Николај со фамилија и батлери не е убиен во шума, туку у подрум, со по еден куршум од страна на еден човек. Полесно се брише.... Very Happy Very Happy
Имаш ли некоја информација за улогата на австроунгарските и германските заробеници во тоа време во Русија. Ги имало зилион..и јаче..???
pa rusija se povlekla od 1 sv.vojna zaradi revolucijata... koj zillion kakov zillion ...
VOL ме изненаѓуеш, тебе очигледно ти е стран интернационалистичкиот порив на работниот народ на планетата Земја и светиот пролетерски дух на заедништвото???? Wink
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 8 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Сре Дек 24 2014, 18:03

concrete напиша:
VOL напиша:
concrete напиша:..ДА се сложувам... но Историјата затоа служи, за да биде талон за споредување и проценка на можната иднина... Very Happy
А оној Николај со фамилија и батлери не е убиен во шума, туку у подрум, со по еден куршум од страна на еден човек. Полесно се брише.... Very Happy Very Happy
Имаш ли некоја информација за улогата на австроунгарските и германските заробеници во тоа време во Русија. Ги имало зилион..и јаче..???
pa rusija se povlekla od 1 sv.vojna zaradi revolucijata... koj zillion kakov zillion ...
VOL ме изненаѓуеш, тебе очигледно ти е стран интернационалистичкиот порив на работниот народ на планетата Земја и светиот пролетерски дух на заедништвото???? Wink
cekaj malce sega, ne mi lutaj.. Laughing . prasuvas za austro-svabski zarobenici, a muabetot e za prvata svetska vojna// plus kazuvas brojka zilioni, najverojatno mislis na ,milioni...a Rusija ne ja dovrsila prvata svetska tuku pred vreme se povlekle zaradi "domasnata " revolucija pa si ibale mamata doma belogardejcite so crvenite..

zatoa sigurno nikoj lud ne bi cuval "zilioni" koga se kolele megju sebe a I tie svabi ili se oslobodeni ili se predadeni na "saveznicite"... a vussnost  posle 2sv. vojna dooobar del od svabite osetile sto znaci odmor vo sibir
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 8 Empty Re: Вести од светот

Пишување by concrete Сре Дек 24 2014, 18:34

VOL напиша:cekaj malce sega, ne mi lutaj.. Laughing . prasuvas za austro-svabski zarobenici, a muabetot e za prvata svetska vojna// plus kazuvas brojka zilioni, najverojatno mislis na ,milioni...a Rusija ne ja dovrsila prvata svetska tuku pred vreme se povlekle zaradi "domasnata " revolucija pa si ibale mamata doma belogardejcite so crvenite..

zatoa sigurno nikoj lud ne bi cuval "zilioni" koga se kolele megju sebe a I tie svabi ili se oslobodeni ili se predadeni na "saveznicite"... a vussnost  posle 2sv. vojna dooobar del od svabite osetile sto znaci odmor vo sibir
...втора светска војна си е втора светска војна. Иначе имав некое време станче у Аугзбург кај  еден од оние кои се вратиле од Сибир...имаше интересни приказни...
..збориме за правата војна.. околу 3 милиона заробеници , меѓу кои и Јосип Броз ..кој се жени со 14 годишната Пелагија Белоусова.., мајката на синот му Жарко... Very Happy
...нивниот удел во Октомвриските збиднувања е ОГРОМЕН.....можеби клучен..
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 8 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Сре Дек 24 2014, 18:36

e da. Tito go ebal ezot bas kao ruski zarobenik, ama izvlekol gs,
aj so izlvekol, tuku vidi kako zavrsil, "majku mu bozju"
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 8 Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Сре Дек 24 2014, 21:47

Кога веќе почнавме со оружјето ...

24.12.1942.- На германскиот експериментален полигон во местото Пинемунде во Втората светска војна успешно е тестирана новата ракета земја-земја наречена „ФЗГ 76“, која подоцна стана позната како ракета „Фау 1“.


http://www.war44.com/german-heavy-weapons/904-fzg-76-missile.html
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 8 Empty Re: Вести од светот

Пишување by concrete Сре Дек 24 2014, 22:08

... , а првата двостепена Македонска ракета е тестирана на полигонот Криволак едно 26 години после, на 16 јули 1968... Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 8 Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Чет Дек 25 2014, 23:08

http://kanal5.com.mk/vesti_detail.asp?ID=57338

си иба мамата климата ... чим и Хаваи се завеани ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 8 Empty Re: Вести од светот

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 8 of 32 Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 20 ... 32  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот