ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Вести од светот

+12
Laba
reiter
OSA
YAS
Centarec
хан Ацо
Morski galeb
кнез
Arhimed
чучулига
punter ohrid
king
16 posters

Страна 7 of 32 Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 19 ... 32  Next

Go down

Вести од светот - Page 7 Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Саб Дек 13 2014, 15:02

чучулига напиша:А му забранија да ранат бездомни луѓе бе.

Има голем број ветерани кои се или за скоро ќе бидат бездомници.
Па убивањето на луѓе по светот е многу поскапо ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 7 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Саб Дек 13 2014, 15:19

veteranite imaat sansa. i toa golema .
bezdomnik, kaj niv stanuva onoj koj SAKA da stane bezdomnik.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 7 Empty Re: Вести од светот

Пишување by чучулига Саб Дек 13 2014, 15:21

Ne e vistina.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 7 Empty Re: Вести од светот

Пишување by чучулига Саб Дек 13 2014, 15:56

Не знам како ја замислувате таја фамозна америчка војска....

Случка од животот:

Шетаме така и оп однигде се слева река деца... гласни и по муабетот, американски.... му велам на чучулиг, види бе шубо децата се на некаква екскурзија или пак неубо, се од оние религиозните мисии (во авион имам седено до едно дете мисионер за Македонија).

Се поднаведна чучулиг и ми шепна: војници се чучулиге.

Не знаев шо ме снајде... ич не личеја на оние мажи од филмојте. Децата на млеко мирисаја... се расплакав... и плачев таму он д фејс оф д плејс дур покрај мене поминваја малечки деца во развој... тинејџери и адолесценти.

Ебате то се.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 7 Empty Re: Вести од светот

Пишување by concrete Саб Дек 13 2014, 16:13

VOL напиша:veteranite imaat sansa. i toa golema .
bezdomnik, kaj niv stanuva onoj koj SAKA da stane bezdomnik.
хммм..не би рекол, така е опишано у рекламите за зелена карта и у регрутните каталози , ама праксата на терен не да е наш таква Very Happy Very Happy
..амааа  јебига , иако не ги разбирам потполно , може сакаат така многу од нив, бидејќи клошерајот дефинитивно има привлечен шарм...и една неподнослива леснотија на живеењето..
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 7 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Саб Дек 13 2014, 16:18

uupss


Последната промена е направена од VOL на Саб Дек 13 2014, 16:21. Мислењето е променето 1 пати
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 7 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Саб Дек 13 2014, 16:20

VOL напиша:znaci ti pisuvas za tvoite impresii.
zatoa I vsusnost ne si vo pravo ( ova , sovetodavno, dobronamerno i edukativno ti kazuvam..)

za da nemas nebulozi ponatamu: site niv gi sledi programa za edukacija.. cetvorocifreni brojki koi se nameneti za : colegde bachelors, masters.. stipendii, platen skolarina itn. na niv, e da go isteraat dogovorot, a potoa ako se pametni ama taman dovolno, da potpisat uste eden za da imaat po-sreden zivot .. a ako se povekje od dovolno pametni, ke napustat i ke najdat podobra civilna rabota. Na nivni jazik toa znaci-podobro platena.

 Veteranite, se dobrodojdeni vo SITE vladini agencii, POZARNA SLUZBA koja e ,mnogu ceneta, POLICIJATA , privatnite firmi za obezbeduvanje i mal million drugi rabotni mesta.
ZATOA gresis.. ako si HIPI i budala da se libelarizira premnogu pa da ne mozes da go iskoristis drzavniot kredit za tebe za skoluvanje da, ke stanes probisvet. ako ucis, rabotis, plakjas danoci , i ne rabotis protiv svojata drzava, nema apsolutno nikakov problem da se vodi pristoen zivot!

DALEKU od ulicari. nemas osnovni poznavanja- amerikanskata vojska NEMA regruti koi ke si ja odsluzat "kaznata" kako vo Vietnam bez nikakva obrvrska na drzavata prema niv posle zavrsuvanjeto na vojniot rok. Taa e celosno profesionalizirana , so decenii nanazad..

se nadevam deka ti razjasniv..


i uste nesto... za armijata ima posebni popusti.. i ima privilegii za veteranite.
Nema sansi da stane nekoj funkcioner na visoka pozicija vklucuvajki ja i pretsedatelskata!! ako nema soliden military background vo dosieto.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 7 Empty Re: Вести од светот

Пишување by concrete Саб Дек 13 2014, 16:21

VOL напиша:znaci ti pisuvas za tvoite impresii.
zatoa I vsusnost ne si vo pravo ( ova , sovetodavno, dobronamerno i edukativno ti kazuvam..)

za da nemas nebulozi ponatamu: site niv gi sledi programa za edukacija.. cetvorocifreni brojki koi se nameneti za : colegde bachelors, masters.. stipendii, platen skolarina itn. na niv, e da go isteraat dogovorot, a potoa ako se pametni ama taman dovolno, da potpisat uste eden za da imaat po-sreden zivot .. a ako se povekje od dovolno pametni, ke napustat i ke najdat podobra civilna rabota. Na nivni jazik toa znaci-podobro platena.

 Veteranite, se dobrodojdeni vo SITE vladini agencii, POZARNA SLUZBA koja e ,mnogu ceneta, POLICIJATA , privatnite firmi za obezbeduvanje i mal million drugi rabotni mesta.
ZATOA gresis.. ako si HIPI i budala da se libelarizira premnogu pa da ne mozes da go iskoristis drzavniot kredit za tebe za skoluvanje da, ke stanes probisvet. ako ucis, rabotis, plakjas danoci , i ne rabotis protiv svojata drzava, nema apsolutno nikakov problem da se void pristoen zivot!

DALEKU od ulicari. nemas osnovni poznavanja- amerikanskata vojska NEMA regruti koi ke si ja odsluzat "kaznata" kako vo Vietnam bez nikakva obrvrska na drzavata prema niv posle zavrsuvanjeto na vojniot rok. Taa e celosno profesionalizirana , so decenii nanazad..

se nadevam deka ti razjasniv..
не баш , ама ти ја наслутувам поентата, а баш пред некој месец бев на прагот на домот на еден таков во Скупи , ако не ме излажааа,  нормално..ненамерно. Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 7 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Саб Дек 13 2014, 16:27

beton, za impresiive aludirav  na cuculiga i nejzinata prikazna, no seedno, eve i so tebe ke se razbereme: tie SAKAAT da imaat veterani, zatoa sto ako se e ok, i ako ne posegnat po oruzje da skinat edno 5-6 decinja po gradinki ili da si ja isecat zenata na parcinja so se svaler ( e tuka ne gi krivam ama ic) taa kasta na lugje im treba, puritanci, konzervativci koi ne bi dozvolile raskvasuvanje na pre-liberalnoto opstestvo. vsusnost , i taka e vo realnost, iako nas ni se prezentira holivud so mnoooogu pufki i pompi. ama sigurno ne bi stavile nekoj Majkl Dzekson za precednik, ni na son, ima da go KENEDYziraat za kratko vreme onie 2% bela populacija koja gi drzi koncite vo Ju Es EJ.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 7 Empty Re: Вести од светот

Пишување by чучулига Саб Дек 13 2014, 16:31

В.

баш на таквите програми, подвлекувам програми, ги ловат то децата од урбаните средини. За руралните е види го светот, за криминалните малолетици е шанса да се опрат со плус долар плус без криминално досие...

Ај земи за готово дека знам за шо зборам ок?

После тие 4 години, посебно последиве две децении и персиски заливи, србии, ираци... сите се инвалиди...

деца се то В.

зато се испосраја колективно ко ги поздрави то рускиот авион и екипажот си даде оставка или шо и да е то...

Плукам бе јас на светов да му се посерам во него и мајката сите да му ја е'ат!!!!
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 7 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Саб Дек 13 2014, 16:48

чучулига напиша:В.

баш на таквите програми, подвлекувам програми, ги ловат то децата од урбаните средини. За руралните е види го светот, за криминалните малолетици е шанса да се опрат со плус долар плус без криминално досие...

Ај земи за готово дека знам за шо зборам ок?

После тие 4 години, посебно последиве две децении и персиски заливи, србии, ираци... сите се инвалиди...

деца се то В.

зато се испосраја колективно ко ги поздрави то рускиот авион и екипажот си даде оставка или шо и да е то...

Плукам бе јас на светов да му се посерам во него и мајката сите да му ја е'ат!!!!
 Ama sega, ako gi mrazis amerikancita zatoa sto se "isposrale"  ne znaci deka pausalno treba da se pisuva za se, i da se generalizira, taka?
 tie se vojnicka nacija, sakaat da ja zadrzat dominacijata i moraat da vojuvaat, nas ako ni se sluci konflikt,ke peeme pesni, ke organizirame debate, ke zalime i tazime. kaj niv toa e normalno, postojano se vo nekoj konflikt. vo vojna , ne, zatoa sto Amerika ne moze da bide vo vojna. koga ke dobie , na primer , ruski trupi desantirani na Aljsaka , ili na Florida, togas amerikancite mozebi ke doznaat kako izgleda vojna.

deca? kako mislis deca, 18 godisni momci se deca? pa sekade e taka. toa se vika "military age" a otprilika 18+ e veke sosema dovolno, duri i idealno!( mozam da ti obrazlozam zosto e taka, ama da ne bide postov prenatrupan, ..)
da ne dolzam mnogu,za toa, sepak, te svakjam sto sakas da kazes, neli, ama izborot e nivni NIKOJ ne gi tera so sila. tie ne go mobiliziraat tuku im NUDAT da potpisat dogovor. ja svakjas razlikata sega?

a svetot si e takov odsekogas, ebala ti ili  e.. toa samo ti si se rodila i zives i ti se pruzila sansa da vidis kako izgleda svetot..vojni imalo i ke ima.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 7 Empty Re: Вести од светот

Пишување by чучулига Саб Дек 13 2014, 16:56

Не го мразам америчкот народ.

Ги лажат децата да потпишат договор, да, дете е со 18 години.

Мразам војни.

Децата не требаа да бидат топовско месо ни експриментални глуФци само зато оти се лесни за убедување/лажење.

Кој маж сака војна - нека оди очи нека си вади, не педофилски да дава шарени бонбончиња на дечиња за да ги сакати.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 7 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Саб Дек 13 2014, 17:26

чучулига напиша:Не го мразам америчкот народ.

Ги лажат децата да потпишат договор, да, дете е со 18 години.

Мразам војни.

Децата не требаа да бидат топовско месо ни експриментални глуФци само зато оти се лесни за убедување/лажење.

Кој маж сака војна - нека оди очи нека си вади, не педофилски да дава шарени бонбончиња на дечиња за да ги сакати.



"sto e ubav ovoj svet, ovde,granat.. uups.. leptir, onde cvet.."

dete ne e so 18 godini.vojna e ekstremna sostojba na socijalnoto drustvo, opsta opasnost , zakana i smrtni i razurnuvacki posledici za site gradjani.
od 18 godisni, se po-greota,... 10 godisni...?
a od niv ...5 godisni...?a naj - ne -greota.. 35 godisni,,,? ili 45 godisni.?

site ginat.
forata so 18 godisni:
zavrseno sredno, krvta vrie, sakaaat avanturi, haj-spid za se'.
vojna znaci i potencijalno istrebuvanje.
za familiite treba nekoj da se grizi. 18 godisen vo 99 procenti ne e zenet.
 nema familija oformeno. ne e zasnovan raboten odnos. nema steknato neophodno iskustvo za odredena . vestina, koja ke pomogne da go oporavi opstestvoto i industrijata.
vozrasen za reprodukcija no nedovolno zrel za odrzuvanje na potomstvoto, zdravo potomstvo treba da raste kako dete na dva roditela a ne kako plod na 18 jebac koj kako sto kaza, seuste e dete. a vo voen ili postvoen period, NEMA nitu vreme, nitu sredtsva a ke ne ma sigurno ni soodvetni lugje za podrska na deca koi napravile dete..18 godisni se TAMAN neiskusni za da ne rasuduvaat sami mnogu-mnogu, tuku da SLUSAAT naredbi od POSTARI i poiskusni staresini.
material koj najdobro se oblikuva vo vojnik a kratkiot rok na upotreba .. ke te iznerviram ako ti go n apisam i toa..

a od druga strana, denes:  potrebni se godini da se nauci nekoja vestina, da se obuci za operator na odredeno sredstvo.. potrebni se godini da stane voen pilot, mora da pocne sto-porano za da ima vreme da se obuci, i potoa stavi vo sluzba za da bide korisen i efikasen vo tekot na svoite najdobri godini.


nema nisto surovo vo ova cuculiga. toa e realnost. samo to koga ke vidis nekoj mlad zaginat na televizija togas ti prorabotuva custvoto...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 7 Empty Re: Вести од светот

Пишување by чучулига Саб Дек 13 2014, 18:01

Значи значи....

реално од се шо си напишал, во Јуесеј ништо не ти е валидно (оти за нив збораме)

Чоек, тие не ги наоѓат способни за да пијат легално до 21г. па ги наоѓат способни за војување.

А башка деке таму грото одат остварени ко татковци и мајки.

Бррррррр...

Неќам поќе.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 7 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Саб Дек 13 2014, 18:04

чучулига напиша:Значи значи....

реално од се шо си напишал, во Јуесеј ништо не ти е валидно (оти за нив збораме)

Чоек, тие не ги наоѓат способни за да пијат легално до 21г. па ги наоѓат способни за војување.

А башка деке таму грото одат остварени ко татковци и мајки.

Бррррррр...

Неќам поќе.
i da nekes.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 7 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Пон Дек 15 2014, 17:00

pak musliman......
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 7 Empty Re: Вести од светот

Пишување by reiter Пон Дек 15 2014, 19:47

Операцијата е завршена – рекол портпаролот на полицијата, но не наведува никакви детали, пренесува АП.


http://faktor.mk/2014/12/15/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-%D0%BA%D1%80%D0%B2%D0%B0%D0%B2-%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%98-%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D0%B6%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%B7/

reiter
reiter

Posts : 166
Join date : 2014-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 7 Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Пон Дек 15 2014, 23:44

Заврши заложничката ситуација во Сиднеј

Полицијата соопшти дека загинале тројца, меѓу нив и лицето коешто држеше заложници во кафуле во центарот на градот


http://mk.voanews.com/content/macedonian-voa-australia-hostage-crises/2559721.html

Се ми се чини дека тие двајцата вишок загинати се од „пријателски огин“
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 7 Empty Re: Вести од светот

Пишување by Arhimed Вто Дек 16 2014, 22:57

VOL напиша:pak musliman......

Конвертит, до скоро бил шиит муслиман, преминал во сунити.

Ги има и од Канада, биле родени христијани или атеисти, не им чинел животот, ги убедиле да преминат во ислам, и отишле некаде да се утепаат и да повлечат други со себе.

Порано свиреле панк, се бунтувале, формирале нихилизам и анархизам, сега се разнесуваат со бомби ...


Последната промена е направена од Arhimed на Вто Дек 16 2014, 22:59. Мислењето е променето 1 пати

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 7 Empty Re: Вести од светот

Пишување by чучулига Вто Дек 16 2014, 22:58

Мене за Линдт ми е ептен криво.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 7 Empty Re: Вести од светот

Пишување by чучулига Чет Дек 18 2014, 18:44

Не знам дали чувте и пратевте за заложничката ситуација во Пакистан, талибанци влегоја во воено училиште.

Епилог: 142 мртви, грото деца.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Видото е со вознемирувачка содржина.

чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 7 Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Пет Дек 19 2014, 17:03

Радосен сум што не сме дел од овој „развиениот“ свет ...

http://www.utrinski.mk/?ItemID=EF6EAAAFAE5B074B8458927CBB693EA8
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 7 Empty Re: Вести од светот

Пишување by concrete Пет Дек 19 2014, 17:09

king напиша:Радосен сум што не сме дел од овој „развиениот“ свет ...

http://www.utrinski.mk/?ItemID=EF6EAAAFAE5B074B8458927CBB693EA8
..чудна некоја фамилија... осум деца убиени, деветтото ги наоѓа, чудна за денешно време...
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 7 Empty Re: Вести од светот

Пишување by чучулига Пет Дек 19 2014, 17:19

а за 142 во Пакистан, никој не го заболе.

Чуден свет навистина.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 7 Empty Re: Вести од светот

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 7 of 32 Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 19 ... 32  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот