ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

За потеклото на бугарите

+3
чучулига
king
VOL
7 posters

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

За потеклото на бугарите - Page 3 Empty Re: За потеклото на бугарите

Пишување by Фири Чет Фед 12 2015, 18:10

Па  уште при Крум првата престолнина се нарекува Плиска. Втората при Борис -Преслав. И ова го велат сите историци дури тие од МАНУ.
Фири
Фири

Posts : 436
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

За потеклото на бугарите - Page 3 Empty Re: За потеклото на бугарите

Пишување by concrete Чет Фед 12 2015, 18:15

Фири напиша:Па  уште при Крум првата престолнина се нарекува Плиска. Втората при Борис -Преслав. И ова го велат сите историци дури тие од МАНУ.
..па како да се нарекуваат???  прашање е ДАЛИ БАШ ТИЕ ГИ НАРЕКЛЕ ТАКА??? Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

За потеклото на бугарите - Page 3 Empty Re: За потеклото на бугарите

Пишување by Фири Чет Фед 12 2015, 18:19

Па Истанбул не се нарекувал Истанбул, нарекувал се Константинопол па турците дошле па го прекрстилеSmile
Преслав дури не постоел тоj бил основан од Борис през втората полувина на 9 век Smile)))))))))))))))))))))))))))))
Фири
Фири

Posts : 436
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

За потеклото на бугарите - Page 3 Empty Re: За потеклото на бугарите

Пишување by concrete Чет Фед 12 2015, 18:35

Вака сеа , ми стануе досадно да се расправам со аматер.
Ти си мислиш дека е просто..си напишеш историја која тебе ти одговара , а и на некои твои господари и ти очекуваш да ти веруваме??? И да викаме аферим??? Ко Шлиман или оној Бајрон ќе си измислиш Грција и Троја па после ќе убедуеш народ дека е така. А сите ние од тие простори весла сисаме....
А бе ајде не заебаај.. Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

За потеклото на бугарите - Page 3 Empty Re: За потеклото на бугарите

Пишување by concrete Чет Фед 12 2015, 19:11

Фири напиша:Па сисате некакви татари ти се привидуват за Плиска и Преслав ништо не знаеш Smile Ама ова си е твое право да си останеш со jугословенското образование Smile
....ти нормално , како секогаш..ко квази бугарин се заебааш со поучените од тебе??? Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

За потеклото на бугарите - Page 3 Empty Re: За потеклото на бугарите

Пишување by хан Ацо Чет Фед 12 2015, 19:19

concrete напиша:
Фири напиша:Вол не пуштил првин за тема потеклото на Македонците туку родното си го влекло Smile
Фири бе човече , никој ништо нема против татарите , и тие се луѓе како и сите и под кожата црвени, ист број процентулно и кај нив се раѓаат умни, глупандери, кретени и генијалци Вештината на еден народ е да ги најде и сортира и употреби правилно.
Е  на тој поим правилно , настануваат разликите. Некои инвестираат у коњски опаши други во нешто друго.......
И се е во ред додека не почне некој да те убедува, на сила............ дека коњскиот опаш е вистинската ствар. Незнам како не ти е јасно???? До толку ли те заблуделе???
Кои са тие други?Изясни се те молам.
хан Ацо
хан Ацо

Posts : 333
Join date : 2014-11-15
Location : Бугариjа

Вратете се на почетокот Go down

За потеклото на бугарите - Page 3 Empty Re: За потеклото на бугарите

Пишување by concrete Чет Фед 12 2015, 19:32

хан Ацо напиша:
concrete напиша:
Фири напиша:Вол не пуштил првин за тема потеклото на Македонците туку родното си го влекло Smile
Фири бе човече , никој ништо нема против татарите , и тие се луѓе како и сите и под кожата црвени, ист број процентулно и кај нив се раѓаат умни, глупандери, кретени и генијалци Вештината на еден народ е да ги најде и сортира и употреби правилно.
Е  на тој поим правилно , настануваат разликите. Некои инвестираат у коњски опаши други во нешто друго.......
И се е во ред додека не почне некој да те убедува, на сила............ дека коњскиот опаш е вистинската ствар. Незнам како не ти е јасно???? До толку ли те заблуделе???
Кои са тие други?Изясни се те молам.
..па опули се бе од под опашот, сам ќе видиш колку не има... Cool
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

За потеклото на бугарите - Page 3 Empty Re: За потеклото на бугарите

Пишување by VOL Чет Фед 12 2015, 20:39

temata e provetrena.

nemame nikakvi jugokomunjari na temava. nikakvi srbonostalgicari.,


Zapocnata e VRZ OSNOVA na bgarski izvori so dokazi koi se proizneseni od OFICIJALNI institucii.

mlatenje prazna slama za nekakvi jugonostalgicati- mozebi na nekoj drug forum, koj se bavi so zelki, salati, boza, recepti za lekovi protiv proliv i slicni gluposti.

ZA potekloto na nasite istocni sosedi koristam samo potvrdeni izvori.pred se' od NIVNI naucnici i naucni instituti.
Diznilend, e na drugata strana.
tocka.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

За потеклото на бугарите - Page 3 Empty Re: За потеклото на бугарите

Пишување by Фири Чет Фед 12 2015, 20:44

Видов, добро дека циглата ми е копирал изсечоците инаку ке изгледа дека збори сам со себе Smile
Ако збориме за дисниленд отвори другата тема па ке видиш кеф ти антика, кеф ти барок Smile Од домашни извори Smile
Фири
Фири

Posts : 436
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

За потеклото на бугарите - Page 3 Empty Re: За потеклото на бугарите

Пишување by Фири Чет Фед 12 2015, 20:47

VOL напиша:znaci, ne go stavil ova video nekoj od Vigin Islands, tuku nekoj bugarin ANgel Hristov.da nema dilema.sto e pravo-pravo e.
Еве му ги "потврдените извори" на Вол. И сега ако jас ставам ставовите на Лазар Младенов од Струмица шо ке излезе?


Последната промена е направена од Фири на Чет Фед 12 2015, 20:48. Мислењето е променето 1 пати
Фири
Фири

Posts : 436
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

За потеклото на бугарите - Page 3 Empty Re: За потеклото на бугарите

Пишување by VOL Чет Фед 12 2015, 20:48

a be ako sakase nekoj i tie isecoci ke ti gi snemase.
namerno se ostaveni.

ti kazav, za vakvi raboti, nema tolerancija
ako sakas da naucis, a ima sto da naucis, poveli. SAMO bugaristanski izvori ke ti serviram, a ti ima da jades. oberucke Laughing
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

За потеклото на бугарите - Page 3 Empty Re: За потеклото на бугарите

Пишување by VOL Чет Фед 12 2015, 20:52

Фири напиша:
VOL напиша:znaci, ne go stavil ova video nekoj od Vigin Islands, tuku nekoj bugarin ANgel Hristov.da nema dilema.sto e pravo-pravo e.
Еве му ги "потврдените извори" на Вол. И сега ако jас ставам ставовите на Лазар Младенов од Струмица шо ке излезе?
ne se plasi ne se boj, nema koski.. rogov moj. volovski

pa, stavovite na lazar mladenov ne mozes da gi stavas kaj ke ti tekne, tie mozes da si gi stavis na edno mesto,

ovde se diskutira za POTEKLOTO na bugar...... i toa ISKLUCIVO od OFICIJALNI bugaristanski priznanija.
cija e BAN? cij e Bozidar Dimitrov? Raso Rasev.? Zlatarski?

"sazeljavam" be prijatele, ama ligavenje kontra zdrava logika - kaj mene ne pominuva. i sam znaes deka sum vo pravo.

zatoa., zunzari ti za drugo nesto, aj na primer, za nokjni klubovi vo Sofija, vo Meanata..toa ti lici em imas poznavanja .
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

За потеклото на бугарите - Page 3 Empty Re: За потеклото на бугарите

Пишување by хан Ацо Чет Фед 12 2015, 22:22

concrete напиша:
хан Ацо напиша:
concrete напиша:
Фири напиша:Вол не пуштил првин за тема потеклото на Македонците туку родното си го влекло Smile
Фири бе човече , никој ништо нема против татарите , и тие се луѓе како и сите и под кожата црвени, ист број процентулно и кај нив се раѓаат умни, глупандери, кретени и генијалци Вештината на еден народ е да ги најде и сортира и употреби правилно.
Е  на тој поим правилно , настануваат разликите. Некои инвестираат у коњски опаши други во нешто друго.......
И се е во ред додека не почне некој да те убедува, на сила............ дека коњскиот опаш е вистинската ствар. Незнам како не ти е јасно???? До толку ли те заблуделе???
Кои са тие други?Изясни се те молам.
..па опули се бе од под опашот, сам ќе видиш колку не има... Cool
Ти споредуваш Бугария со Македония?!Айде немой,ке пукнем од смеа Laughing
хан Ацо
хан Ацо

Posts : 333
Join date : 2014-11-15
Location : Бугариjа

Вратете се на почетокот Go down

За потеклото на бугарите - Page 3 Empty Re: За потеклото на бугарите

Пишување by VOL Чет Фед 12 2015, 22:23

pa ne moze da se sporedat..nesporedlivo e ..
ne se sporeduva saprplaninec so ..melez.. Twisted Evil..mesanec.. mix..
bulga..-turski..mix
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

За потеклото на бугарите - Page 3 Empty Re: За потеклото на бугарите

Пишување by VOL Чет Фед 12 2015, 22:45

puf! Very Happy
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

За потеклото на бугарите - Page 3 Empty Re: За потеклото на бугарите

Пишување by Фири Чет Фед 12 2015, 22:45

Кажи бе воле оти си ги не почитуваш сопствените правила? Smile
Фири
Фири

Posts : 436
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

За потеклото на бугарите - Page 3 Empty Re: За потеклото на бугарите

Пишување by VOL Чет Фед 12 2015, 22:51

concrete напиша:
Фири напиша:Вол не пуштил првин за тема потеклото на Македонците туку родното си го влекло Smile
Фири бе човече , никој ништо нема против татарите , и тие се луѓе како и сите и под кожата црвени, ист број процентулно и кај нив се раѓаат умни, глупандери, кретени и генијалци Вештината на еден народ е да ги најде и сортира и употреби правилно.
Е  на тој поим правилно , настануваат разликите. Некои инвестираат у коњски опаши други во нешто друго.......
И се е во ред додека не почне некој да те убедува, на сила............ дека коњскиот опаш е вистинската ствар. Незнам како не ти е јасно???? До толку ли те заблуделе???
cekaj malce..sakas da kazes deka ovoj star bugaristansko simbol treba da bide noviot ( u stvari toa e i edinstveniot) bugarostanskoi grb, i deka ovoj nivni simbol treba da si go stavat i na znameto?
pa da,opaskata e nivno obelezje..
За потеклото на бугарите - Page 3 Images?q=tbn:ANd9GcRQ2rxDRpMLoHLOFJs42Zr8aenq-HoYu86GcPuI948T89BPtD1n-g
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

За потеклото на бугарите - Page 3 Empty Re: За потеклото на бугарите

Пишување by Фири Чет Фед 12 2015, 22:55

Воле ти си бугарин, немаш ништо да кажеш за потеклото на македонците, па се бугарите си те во устата Smile
Фири
Фири

Posts : 436
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

За потеклото на бугарите - Page 3 Empty Re: За потеклото на бугарите

Пишување by VOL Чет Фед 12 2015, 22:56

jok. podole mi se.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

За потеклото на бугарите - Page 3 Empty Re: За потеклото на бугарите

Пишување by Фири Чет Фед 12 2015, 22:58

Или ти ке напишеш се за бугарите тука и потоа ке признаш дека македонците се бугари и се е готово Smile
Фири
Фири

Posts : 436
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

За потеклото на бугарите - Page 3 Empty Re: За потеклото на бугарите

Пишување by VOL Чет Фед 12 2015, 22:59

ck. ne biva.
makedoncite ne se srbistanci, kako sto se bugaristancite
a be sto da ti pravam: cas srbinot vo tebe se bud, cas tatarot ne ti dava mira, cas mongolot te tera da pisuvas gluposti, cas turcinot ti veli zemaj noz, cas,, huniot te svrbi za gazot..melezarija bre, so da ti pravam Twisted Evil
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

За потеклото на бугарите - Page 3 Empty Re: За потеклото на бугарите

Пишување by VOL Чет Фед 12 2015, 23:44

da prodolzime

samo OD BUGARistanski izvori, od pricina da izbegneme somnezi deka nekoj nekogo saka da navredi ovde,naprotiv.da ja ispoctuvame vistinata i toa onaa koja za sebe ja kazuva samiot bugarostanski "narod" i nivnata nauka..

klip. od blgaristanski proizhod, za aziskoto poteklo na blgaristancite
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

За потеклото на бугарите - Page 3 Empty Re: За потеклото на бугарите

Пишување by VOL Чет Фед 12 2015, 23:58

Ova ne se pazardziski muabeti

temata e krajno seriozna i takva ke ja odrzuvam i se nadevam deka potencijalnite diskutanti istoto ke go odrzuvaat i neguvaat Cool

Videoto e od bugarskata prva, programa, nacionalna, a ne nekoja zabavna ili pluknizalepi muzicka televizija..
BNT1. znaci samata tv kukja ne dozvoluva gluposti, a ova intervju ne e so pevaci iz sumadije ,sto bugaristancite gi obozavaat prosto, tuku so
DOKTORI na nauki
voditelkata uste vo uvodot kazuva deka proektot Ariana, pokazal i dokazal deka blgaristanscite se del od iranskoto pleme ili nekade otade do afganistan,
Ete, otkrile, pokazale i dokazale, deka se zrtva na raznorazni teorii i konecno dokazuvaat deka se AZIJCI.
..normalno, do narednata epizoda, dodeka ne dokazat deka se ... eskimi, mozebi? Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
kutrite. se baraat sebesi so vekovi..pa... bile u stvari.. Persijci Laughing Laughing LaughingПоследната промена е направена од VOL на Пет Фед 13 2015, 00:13. Мислењето е променето 1 пати
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

За потеклото на бугарите - Page 3 Empty Re: За потеклото на бугарите

Пишување by king Пет Фед 13 2015, 00:09

Фири?
..нешто да гугнеш по видеата!

... ханот знам дека се прави ...  „не сум од овде“
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

За потеклото на бугарите - Page 3 Empty Re: За потеклото на бугарите

Пишување by Фири Пет Фед 13 2015, 10:28

Кажав ама Волот го избриша, првин само се подпиша под постот и потоа го избриша целосно.
Фири
Фири

Posts : 436
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

За потеклото на бугарите - Page 3 Empty Re: За потеклото на бугарите

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот