ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Филмови со историска вредност за Македонија

3 posters

Go down

Филмови со историска вредност за Македонија Empty Филмови со историска вредност за Македонија

Пишување by VOL Чет Јан 15 2015, 14:15

Kako eden od poslednite koi ja otslikuva istorijata na Makedonskiot narod
"Treto poluvreme"
odlicen  film koj sekoj mo da go pogledne. So istoriska vrednost baziran na vistinski nastani, lugje, faktidel od vistinki prikazni, za bugarofasistickata okupacija na Makedonija, za golgotata na makedonskite gragjani i deportacijata na makedonskite evrei.

Potsetuvanje no i predurpeduvanje .
VOL
VOL

Posts : 17146
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Филмови со историска вредност за Македонија Empty Re: Филмови со историска вредност за Македонија

Пишување by king Чет Јан 15 2015, 19:24

Истрел

Младоста, чија храброст секогаш е без предрасуди, и во Скопје за време на бугарската окупација во Втората светска војна, сакајќи ја слободата за својот народ, се решава на низа акции, меѓу кои најголема е - атентатот врз бугарскиот полициски началник Емануел Мачков. По пристигнувањето на Емануел во началството, тој на своите агенти им наредува да обрнат големо внимание на младите од Дебар маало, Пајко маало и Чаир. Во меѓувреме, заради безбедно поминување на партизанскиот одред во близината на Скопје, во градот треба да се организираат низа помали акции кои би го свртеле вниманието на полицијата врз себе. Така другарите Дано, Доне, Игор и Боро преземаат акција на аеродромот, при што ги палат авионите. Како реакција, полицијата врши рација, собира само млади луѓе кои се изложуваат на големи мачења. Истовремено, партизанскиот одред при преминувањето на Вардар упаѓа во заседа. Момчињата му помагаат на ранетиот Мите Димов да ја избегне заседата и го пренесуваат кај Анѓа, додека Никола е отсутен. Полицијата ги претресува сите сомнителни куќи и го наоѓа ранетиот партизан во куќата на Никола. По тешки измачувања, без да признае пред полицијата, Мите е убиен. Поради убиството на Мите во градот се растураат летоци, железничарите свират со сирените, се затвораат дуќаните.

Месниот комитет решава да се организира атентат врз Емануел. На денот на атентатот момчињата ги заземаат своите места на улицата, пред куќата на Емануел, и по заминувањето на неговиот автомобил, тие го убиваат. По атентатот момчињата мораат да заминат од градот. Меѓутоа, при излегувањето од градот, поставена им е заседа и сите, освен Дано, гинат.
Режирано од Бранко Гапо
Сценарист Димитар Солев
Настапуваат Неда Арнериќ
Петар Арсовски
Питомир Деспотовски
Слободан Димитриевиќ
Емил Рубен
Владимир Светиев
Мајда Тушар
Ристо Шишков
Музика Корнелие Ковач
Кинематографија Мишо Самоиловски
Монтажа Спасе Тасевски

king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Филмови со историска вредност за Македонија Empty Re: Филмови со историска вредност за Македонија

Пишување by king Чет Јан 15 2015, 19:29

Табакерата

Тв Филм е посветен на Македонскиот револуционер и национален борец за слободата на Македонија и Македонскиот народ од Османлиско ропство,Гоце Делчев.
Филмот е направен според вистинска случка.

king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Филмови со историска вредност за Македонија Empty Re: Филмови со историска вредност за Македонија

Пишување by VOL Пет Јан 23 2015, 15:45

koj go gledal najdolgiot pat.... prekrasen..
VOL
VOL

Posts : 17146
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Филмови со историска вредност за Македонија Empty Re: Филмови со историска вредност за Македонија

Пишување by VOL Нед Јан 25 2015, 11:14

bez komentar, se e kazano. a pesnava e..napraven e vrz osnova na vistinskite nastani..

----------------------------------------------------------------------------------------


celiot film


Последната промена е направена од VOL на Нед Јан 25 2015, 11:17. Мислењето е променето 1 пати
VOL
VOL

Posts : 17146
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Филмови со историска вредност за Македонија Empty Re: Филмови со историска вредност за Македонија

Пишување by VOL Нед Јан 25 2015, 11:16


nezaboravna scena , od filmot Mis Ston.

isto taka, vrz osnova na vistinksite slucuvanja ..
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Mis Ston celiot film
VOL
VOL

Posts : 17146
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Филмови со историска вредност за Македонија Empty Re: Филмови со историска вредност за Македонија

Пишување by VOL Нед Јан 25 2015, 11:20

Crno Seme.


legendarna akterska ekipa...
VOL
VOL

Posts : 17146
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Филмови со историска вредност за Македонија Empty Re: Филмови со историска вредност за Македонија

Пишување by Фири Сре Фед 11 2015, 22:09

king напиша:Истрел

Младоста, чија храброст секогаш е без предрасуди, и во Скопје за време на бугарската окупација во Втората светска војна, сакајќи ја слободата за својот народ, се решава на низа акции, меѓу кои најголема е - атентатот врз бугарскиот полициски началник Емануел Мачков.
Тоj ЕмануЕл се нарекувал ЕмануИл и бил од Струмица! Влавот Битулjанy застрелал струмичанецот Мане Мачков.
Фири
Фири

Posts : 436
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Филмови со историска вредност за Македонија Empty Re: Филмови со историска вредност за Македонија

Пишување by VOL Сре Фед 11 2015, 22:45

taka nekako..
VOL
VOL

Posts : 17146
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Филмови со историска вредност за Македонија Empty Re: Филмови со историска вредност за Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот