ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ирак, Сирија...арапскиот свет

+9
king
хан Ацо
Laba
gestapo
Centarec
Il presidente
кнез
punter ohrid
Arhimed
13 posters

Страна 16 of 32 Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 24 ... 32  Next

Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL Нед Ное 01 2015, 11:21

ups.
dodeka ne zazvekoti oruzjeto, tuka e soros.
injektiraat finansii vo raznorazni "opozicii" za rusenje na legalni vladi.
potoa , tie "opozicii" nekade pustaat I bradi, besat lugje za noze so glavata nadole, gi kolat, gi palat.. celiot repertoar sto go ima i ISIS.
sega, "soros" sponzorite gi sponzoriraat.
nekade e taka. vo Sirija e taka.
100 miliona  za opozicijata.
opozicijata e vooruzena frakcija koja se bori protiv vladinite sili. i ISIL se bori protiv vladinite sili. megjusebnata sorabotka e evidentna.,
amerikancite i direktno i indirektno, preku opozicijava , gi sponzoriraat teroristive.
 http://plusinfo.mk/vest/45615/sad-dodeluvaat-novi-sto-milioni-dolari-za-siriskata-opozicija
mir ne se postignuva so dolevanje na maslo vo ognot.
tuku so pregovori. ako mozea da go organiziraat Dejton, i da sprecat krvoprolevanje, bez da injektiraat "stomilionidolari" na nivnite pudlici, zosto toa tuka ne go napravat??
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL Нед Ное 01 2015, 11:46

vo megjuvreme, dnevna doza za amerigovnarskive pudlici
Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Kartasirija
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL Пон Ное 02 2015, 23:30

stvarno  nema smisla da gi napagjame amerikenjcite..
greota se.
a-se sluci nekoja neubava rabota vo svetov-udri po magareto, t.e amerikancive..
od edna strana, ne se site amerikanci krivi, neli, od kaj da znaat tie, kade se se' trosat parite, nivni, sto se' se sponzorira po svetov..]
eve na primer, loinkov kazuva, ne eden, ne deset tuku sto , milioni dolari za siriskata opozicija, poznata vo nejzinata voena forma kako slobodna siriska armija ( FSA)
ete, resile amerikancite da mu pomognat na demokrtskiot narod em protiv rezimot na Asad.

najverojatno, detalno, I inteligento , sto , prosto e ne-verojatno, duri, ..planirale I odbrale soodvetna opoziciska sila vo Sirija za da ja pomognat so se' I sesto.. od TOW , M16, Toyoti, obuka..do ovie pogorenavedeni sto-miljona.

eve na primer, koga sponzorot ( JuEs end Ej) ke dade vo izobilie, sponzorusite prosto od luksuz ne znaat kako da tepaat vreme, se' si imaat a amerite im cuvaat "ledJa".

.. pa pokraj tepanjeto vreme, ovie americko sponzorusi, ucat demokratija od svoite gazdi, pa tepaat I-deca...
da se potsetime,da ne zaboravil nekoj, kako UFSA  se zabavuvase na pocetokot na godinava...
http://www.liveleak.com/view?i=f50_1424014333

FSA, ""moderate"" terrorist group in Syria


ovie bea, kako gi velat amerikancite, "umereni"...???


Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 LiveLeak-dot-com-f50_1424014333-KidincageFSApropagandafebruary152015_1424014348.png.resized

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 LiveLeak-dot-com-f50_1424014333-KidincageFSApropagandafebruary1520151_1424014366.png.resized
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete Вто Ное 03 2015, 09:10

VOL , ај не туку се праи Оноре де Балзак и не пишуј романи..., јасно и гласно се знае американците се докажани џукели и за нив треба шинтер и соодветна кафилерија .., остај ти литературни циле-милиња...Америка е од дедо Ное  магнет кој неодољиво привлекуе светски шљам и му ствара услови за непречен развој.., тие маме му ибаа на континентот со се индијанци и бафала... , што останало за другите.., ич не им чуе. Затоа треба да се убијат и толку...планетата ќе здивне ., со некои долни суштества не е можно ни да се комуницира, полесно со амеба ќе се разбереш отколку со нив....
concrete
concrete

Posts : 7024
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king Сре Ное 04 2015, 22:11

Ај ај ај ...


Русите извеле над 2 илјади напади во Сирија, но напредувањето против Исламската држава оди бавно

http://tocka.com.mk/1/175946/rusite-izvele-nad-2-iljadi-napadi-vo-sirija-no-napreduvanjeto-protiv-islamskata-drzava-odi-bavno

Брзо, бавно ... важно се оди напред ...
... за разлика од кога некој бомби фрлаше цела година а тие врз кои беше фрлано идеа брзо напред ... Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10882
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL Чет Ное 05 2015, 20:07

kuku .. Laughing
Rakkah:


lele:

ijaaa..

hepi helouvin ..yeah.. jihaa.. oou-jea..


Latakija:
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by Arhimed Пет Ное 06 2015, 19:01

Мостот во Рака не е срушен, туку е оштетен.
Од Милитари мапс ги има и двата линка - гаѓањето на мостот (постиран од Вол), и слики од мостот после гаѓањето:
http://www.justpaste.it/gs78t

Не знам дали сеуште работи линкот, ама сепак мостот е прооден за лесни возила.


-----------------------


Сириската армија сеуште трпи глупи порази, како губењето на градот Морек во северна Хама. Џихадистите постираат видеа со заробена армиска опрема Shocked

-------------


Пак не ми е јасно зошто Русија не ги тамани бунтовничките Тојоти со приколки (TOW - противтенковски ракенет уред)! Толку немаат авиони со соодветни сензори/радари за земјени цели?

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL Саб Ное 07 2015, 01:51

Mostot nikade ne e prikazan kako srusen.

A za TOW raketite : prvo , neopasni se za rusite. Vtoro dometot im e mal. I treto i najbitno tie se zicano vodeni raketi a komandite se prenesuvaat preku ekektricen signal po zica i nevozmozno da se poprecuvat. Detekcijata na signal se vrsi koga ke se pojavi izvor na zracenje a TOW koi isilovcite gi koristat se naveduvaat na cel so opicki nisan..
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king Пон Ное 16 2015, 16:37

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Bomba-from-paris1

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Bomba-from-paris

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10882
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king Пон Ное 16 2015, 16:43

УПСССС!!!!  

Пак ли Русија ќе ја спасува Европа?


Рускиот претседател „се враќа во игра“


Светските лидери му се умилкуваат на Путин за да го придобијат да се приклучи во заедничката борба против ИСИС

http://www.mkd.mk/svet/vesti/svetskite-lideri-mu-se-umilkuvaat-na-putin-za-da-go-pridobijat-da-se-prikluchi-vo#1


Насловот има грешка ... за разлика од нив Путин  веќе води војна ... може само тие НЕМУ да му се приклучат ....

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10882
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by чучулига Пон Ное 16 2015, 16:49

king напиша:Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Bomba-from-paris1

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Bomba-from-paris
Еве шо велат сиријци кај паднале овие

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2015&mm=11&dd=16&nav_category=78&nav_id=1063512
чучулига
чучулига

Posts : 13512
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king Пон Ное 16 2015, 17:00

чучулига напиша:
Еве шо велат сиријци кај паднале овие

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2015&mm=11&dd=16&nav_category=78&nav_id=1063512
Од истиот линк


da je napad izvršen sa 12 aviona i da je ispaljeno 20 raketa.

масовен напад со по во просек  од 1.5 проектил по авион ... кого бе заебаваат тие ....

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10882
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king Пон Ное 16 2015, 17:04

Еве уште нешто за глупите амерички телетабиси

http://faktor.mk/2015/11/16/amerika-udri-vo-najbolnata-tochka-vo-vozdushni-udari-unishteni-116-tsisterni-polni-nafta-na-id/


.. а што чекаа цела година до сега ... или со GPS ги наведуваа цистерните до одредиштата за извоз ...

... туку уште утре ќе им испорачаат ганц нови цистерни .... Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10882
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by Arhimed Пон Ное 16 2015, 19:01

VOL напиша:A za TOW raketite : prvo , neopasni se za rusite. Vtoro dometot im e mal. I treto i najbitno  tie se zicano vodeni raketi a komandite se prenesuvaat preku ekektricen signal po zica i nevozmozno da se poprecuvat. Detekcijata na signal se vrsi koga ke se pojavi izvor na zracenje a  TOW koi isilovcite gi koristat se naveduvaat  na cel so opicki nisan..
Зборот ми беше дека Русите освен хеликоптери не ја користат авијацијата за поблиска поддршка на копнените сили. Понекој сириски МИГ ќе распука по џиповите на бунтовниците.

Воздушна надмоќ се користи за парализирање на противникот (уништување муниција, бензин, техника, ...). Бунтовниците по се изгледа имаат одбрана од ниско летачки авиони.

Сепак, во последните недели САА (сириската арапска армија) и сојузниците (Језболах, Иран) успеа да го заштити аеродромот Квеирис (до Алепо), и успеа да ослободи големи делови јужно од Алепо.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete Вто Ное 17 2015, 18:09

Русија ги ангажира стратегиските бомбардери. Тие ќе летаат од базите на територија на Русија. Ова некако му доаѓа како зголемување на притисокот потив фантом државата , но незнам колку ќе биде делотворен , ако просторот по сите основи не се изолира: комуникциски во секој поглед од каравани камили до електронски, финансиски до ниво на секој цент, со истивремено строго ставање под контрола на се..од прдење , до одење на пазар, на секој жив створ дојден од тие простори од пред 30 години навака...во остатокот на светот...за наредниот неодреден период. И нормално ни еден единствен  азилант од тие просстори да не се пропушти надвор од периметарот.
Ако не се направи таков карантин , кога тогаш араболата исламикус ќе не убие во страшни маки до последно бебе....
concrete
concrete

Posts : 7024
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL Вто Ное 17 2015, 18:24

Arhimed напиша:
VOL напиша:A za TOW raketite : prvo , neopasni se za rusite. Vtoro dometot im e mal. I treto i najbitno  tie se zicano vodeni raketi a komandite se prenesuvaat preku ekektricen signal po zica i nevozmozno da se poprecuvat. Detekcijata na signal se vrsi koga ke se pojavi izvor na zracenje a  TOW koi isilovcite gi koristat se naveduvaat  na cel so opicki nisan..
Зборот ми беше дека Русите освен хеликоптери не ја користат авијацијата за поблиска поддршка на копнените сили. Понекој сириски МИГ ќе распука по џиповите на бунтовниците.

Воздушна надмоќ се користи за парализирање на противникот (уништување муниција, бензин, техника, ...). Бунтовниците по се изгледа имаат одбрана од ниско летачки авиони.

Сепак, во последните недели САА (сириската арапска армија) и сојузниците (Језболах, Иран) успеа да го заштити аеродромот Квеирис (до Алепо), и успеа да ослободи големи делови јужно од Алепо.

 nema potreba od spustanje ponisko: ako ne e jurisnik od tipot SU-25 od angaziranite letala niedno nema nikakva potreba da se spusti pod 5000 metri..
drugo, kakva podrska I na koi trupi- pa rusite nemaat svoi trupi na terenot za da podrzuvaat .. za pobliska podrska.a za podrska na siriskata: nema ni potreba za koordinacija. ednostavno ke im go peplosaat prostorot pred niv. pa ovie ako se pametni..
sekako deka MANPAD e glavna zakana za visini pod 5000 metri, iako, skoro I da nema system koj ne im e na "listata na poznati I predvideni za poprecuvanje" , bidejki pretezno se sovetski tip ( poevtini) ili kineski ( kopii) dodeka od zapadnite moze da se najde eventualno FIM92 Stinger, koj, realno nema sto da bara protiv SU-24/34 ..
malku poznato ..;)ama toa e vekje druga prikazna.
dosega trosea municija koja bi ja trosele i na boevi gagjanja doma.
 ne pratev poslednive dve nedeli, ama gledam deka ke angaziraat strateski bombarderi.
ovde, moze samo da se prekrstam i da kazam: e pa neka im e na zdravje, rahmetli...
ps: vo odnos na tonazata na ubojni sredstva koi moze da gi isporaca Tu95/22/...160. amin.

na krajot.. islamistite I treba da se unistat , toa e samo zbesnata stoka kilava , koja samo dosla do oruzje I eskploziv..
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL Сре Ное 18 2015, 12:58

"russkie idut.."
rahmetli-americkite pudlici..nebitno dali kvicat ili ne. bitno e deka evaporiraat.
orospilakot skapo ke go platat , izgleda.
"Liebesgrüße aus Moskau", po rusenjeto na patickiot civilen avion nad Sinaj...
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king Сре Ное 18 2015, 14:51

ПУТИН: Мое е терористите да ги испратам кај Бог, па тој нека одлучи што ќе прави со нив!


http://faktor.mk/2015/11/18/putin-moe-e-teroristite-da-gi-ispratam-kaj-bog-pa-toj-neka-odluchi-shto-ke-pravi-so-niv/

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10882
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king Нед Ное 22 2015, 22:47


_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10882
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL Пон Ное 23 2015, 00:18

Od tie americki proizvodi , nema nisto da ostane ama vo Evropa ke inspiriraat raznorazni ljungi i bosanci..i megju migrantite.
Golemi se sansite , da se posvetat na radikalizmot, golem del od "migrantive"
Zatoa sto:
-nivnite "domakjini"niz EU nema da moze da im najdat rabota na site, ne se site kvalifikuvani i ne se site pokorni i dobronamerni -spremni da se transformiraat vo gragjani na EU
-namesto da se potcinat na lokalnite zakoni, ke se kurcat deka ne se ciganarija tuku gordi migranti ( koj paradox Smile ) so pari, no samo dodeka gi imaat parite koi gi donele so sebe.. A potoa, koga ke gi potrosat , ke bidat gnevni i besni zatoa sto ke im snema luksuz , a edinstven "spas" za odmazda im e sekogas prisutniot idiotizam- islamot koj ke gi povede vo "sveta odmaznicka vojna" protiv kletite nevernici..
Dodeka ne se iskoreni i ovaa bolest (radikalniot islam) i voopsto, potpolno pogresnata filosofija na islamot za planetava, nema nikakov napredok ni idnina za muslimanite: edinstveni kolku tolku civilizirani muslimani odsekogas, bile samo onie koi ziveat vo hristijanski civilizacii ili se vo tesna vrska i pod
hristijanska civilizacija i vlijanie...se: drugo vo islamskiot svet e masakr, genocid, primitivni vojuvanja, unistuvanja, zaostanatost.
Stojam zad ova so fakti.
Edna turcija e toa sto e zatoa sto bar 1/3 od niv se preselnici od evropski zemji a najgolem del od turcite se tokmu vo zapadna evropa a ne nekakvi si kalifati ili dzamahirii.
Nikoj air ne videl ni od islam ni od radikalen islam ama sakaat gazencata da si gi toplat vo civilizacii zatoa sto se nesposobni nitu da odrzat a kamo li da sozdadat svoja.
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete Пон Ное 23 2015, 08:11

..полецка од под каменот исползува фактот дека она што денешни пацери го нарекуваат   СВЕТСКИ ЗАГОВОР  сепак функционира. Самиот факт што хорови и оркестри џукели го пеат спротивното и тоа со вековна упорност,   го потврдува тоа...
Некогаш ги викале вака , друг пат така..но дефинитивно тие здушно работат за да го раскурцаат светот у нешто што ни еден Џовани не би можел да го смисли....
concrete
concrete

Posts : 7024
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king Пон Ное 23 2015, 12:49

Ова се веќе тешки бомбардирања ...
_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10882
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete Пон Ное 23 2015, 18:12

..русиве се заебаваат, ова ли е бомбардирање????  ..треба 24/7 во продолжение од 100 дена на се што мрда...да не стигнат фундаменталниве да трепнат.., ова може не е ко американскиот петинг, ама не е ни близу до вистинко тврдо еб....ње на овие одродиве од  Исламот и Бога...
concrete
concrete

Posts : 7024
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL Пон Ное 23 2015, 23:08

Nedaj boze rus da te zasipe so artilerija a amerikanec so bombarderi...kuzis..?
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king Вто Ное 24 2015, 12:41

http://sitel.com.mk/ruskata-avijacija-otkri-konvoj-od-500-vozila-na-isis-shto-mislite-shto-ostana-od-konvojot

хехехе ... а турците  скоро година дена мижат на две очи за конвоите што им влегуваат ...

... туку сега и нејзе и е редот да плати за соборување на руски авион на сириска територија ...
... доволно е Русија да им испорача малку современо оружје на турските курди ... или пак да комплетно го забрани увозот на турски производи во РусијаTwisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10882
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 16 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 16 of 32 Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 24 ... 32  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот