ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

+10
gestapo
concrete
Shtefica Mimicovska
Пеколно момче
чучулига
Spray
кнез
Прч
VOL
king
14 posters

Страна 1 of 30 1, 2, 3 ... 15 ... 30  Next

Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто Empty Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by king Чет Јун 01 2017, 00:19

https://www.slobodnaevropa.mk/a/28521473.html

Зошто бе кога некој ветува мед и млеко никако не го верувам?
... ММЕ ... еден Дедо Мраз си отиде а изглеа ни дојде друг...

Во состојбата во која со децении сме, на било кое поле, ќе го верувам само оној кој ќе рече дека не чекаат Танталови маки, дека тешко ќе биде, не чека многу напор, работа, пот и многу откажувања...


Последната промена е направена од king на Пет Окт 27 2017, 23:14. Мислењето е променето 2 пати.
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by concrete Чет Јун 01 2017, 17:20

..нема потреба , гласај за мене , за четири години Норвешка ќе ти изгледа ко да ти е на југ....
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by king Чет Јун 01 2017, 20:42

http://novatv.mk/taravari-se-rabotelo-vo-matno-ke-ima-revizija-no-i-departizatsija/

Aјде бе, партиска влада ќе вршела департизација ... мижи Асан да ти баам...

... да речеше девмровизација ... можда и му поверуевме ....

Абе ..они набутаа 25 министри дури 10 без ресор само да ги задоволат партиските апетити....
..абе така ли ќе ја намалувале администрацијата и трошковите?????????

работава е ... ко сегде и секогаш ... мурто и курто ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by king Чет Јун 01 2017, 20:56

http://telma.com.mk/vesti/zbogum-za-eksternoto

Е .... голема работа направија .... го укинаа екстерното, најголемиот и најтешкиот проблем  у државава ... а тоа а било а не било голем таков....

.. е сеа без екстерното ... од утре мед и млеко ќе ни тече ....

... сега на ред е телевизиската такса .... ќе заштедиме за две три пива месечно ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by VOL Пет Јун 02 2017, 06:00

celat na- nastavnicive I roditelive. a izbori se blizat...


tuku, posle ovie "uspesi" koi narodot nasusno gi cekase, sledi "pokacuenje plati erga omnes" em blagostanje , po sto, veruvam deka od momentalnava opozicija,  spemno -pred izbori, ke go nacekaat ko zajac u kupus ( vol ako nacekas u kupus ne znam bas dali ke si go spasis kupusot Wink, zaebi tradicionalizam..), vo  dobro poznatiot stil- a kaj se parite, so gi obekjavase Smile ?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by VOL Пет Јун 02 2017, 06:07

nastrana od seto ova..malce realno, so ladna glava, sega seriozno:
- da vetis minimalna plata dosta pogolema od segasnava
- da vetis prosek na nivoU slovenackog
- da vetis fer
- da se kunes u ustav, zakon, brasvo-jedinsvo, nase voljenje otadzbine da cu je cuvati I braniti.. fuk!!.. error, error, bekspejs Smile  bakcmemory flashback..zajebi!
znaci da garantiras ona sto si garantiral za platformi za nekogo koj veli deka ne e taka i deka vo sustina si tera platformi..

ke bide TESKA zadaca da se odrzi, realizira.
sekoja - najsitna greska ima da se rastegne, da se pomnozi puta deset da se preoblikuva i taka da se servira na javnosta.

segasnata opozicija sega ima mnogu pogolema sloboda da izvadi narod na ulici za sekoj najmal gaf ( a toa voopsto ne mu e tesko!) na zajko , naednas moze automaCki narod da se sluci na ulica , samo ako ne bidat tie pokacuenja na plati, i slicni..

ova so eksternovo e sadenje tikvi vo saksija.
da "se vidi resitelnosta"  i "serioznosta" em "munjevita brzina " na resavanje na "problemite"

edinstvena greska sto ovie sto go vovedoa "eksternoto" e sto e slucuva samo na kraj od godinata: a be lupni im go, vo ublazena forma pola-pola, na polugodie i pred kraj, za da ucat ko so treba cela godina.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by king Пет Јун 02 2017, 09:55

Екстерното е глупост, нарочитосо тоа што прашањата и одговорите се унапред познати, т.е. се сведе на непотребна формалност.
Не е проблемот што е укинато, проблемот е што тој чин вака како е изведен е чист гол популизам.
А за учењето ... абе кој учи денес.... овие денешниве деца се надарени, се денови не одат у школо а одлични на крај излегуваат ...
Ако се сака реформи у образованието... под итно треба да се укине законот за обавезно средно образование, ионака после средно не се пописмени и излегуваат скоро само гимназиски матуранти кои појма немаат ништо ... абе не ги бива за ништо освен да дремат у некоја продавничка, занаетите и техничките струки се мртви ...
...потоа треба да се изпозатворат цел куп факултети у секое маало и многуте од семкарските приватни универзитети кои се испод секој стандард.... у оваа држава нема потреба од повеке од еден факултет за секоја струка и тоа по стотина студенти во година... сега како што е има повеке „професори“ (ко ќе видиш кој се станал професор) и асистенти неголи студенти...
..абе упм е работава кога имаш илјадници магистри и доктори на науки кои не наполниле ни 25 години со ни без ден работно искуство во струката...

накратко ..образованието со децениии ни се сведува на .... професорот ти го раскажува тоа што го пишува во книгата а ти тоа истото него му го кажуваш на испит... нема ништо измеѓу...
..ретки се тие професори што раскажувањето го сведуваат на потребниот минимум а поголемиот дел од времето го трошат на разработка со практични примери и кои на испит поставуваат „нестандардни“ прашања....

...но јблг .... од професори кои  напамет си ја знаат само својата книга и нимаат никакво друго искуство и ова сега е премногу ....

..епа после нека и понатаму ни е нејасно зошто со ретки исклучоци дипломците освен за конобари и разносачи на пици не ни ги бива за ништо друго...

...абе упм ..имаме инжинери кои не знаат ни цртеж да прочитаат и мерка со шублер да земат ... не дај им да работат со некој пософтициран мерен инструмент...
..а за економисти кои немаат појма ни фактура да состават ич да не зборам ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by concrete Пет Јун 02 2017, 12:06

..а бе незнам што се жестите.., кој курац ви е не ми е јасно??? Па отидено е се ова у красни курац и нема назад па незнам и кој да дојде..
..глеај те она што ви останало од живот и во опкружување на такви со кои си имате муабет  и толку....
....нема опраање.
И глеај те некое пукало да имате у близина на дофат на рука , да не отидете у пеколот без придружба на бар еден или два  од вас укокани... Smile Smile Smile , да има кој кафе да ви вари таму...
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by VOL Пет Јун 02 2017, 12:55

a, izvint'te gos'n sladokusac
el moze da ni reknes- koga ce dojde taj apokalips - sto go najavues,
nesto se zavativme s' komsija da mu malteriseme poljski kenef u dedina mu kukja na selo,
pa da ne ni ide malter za dzabe- moz' nema da se osusi ako udri nekoj kataklizm, ili sto vekje najavues.
ke treba da varosueme ( ubavo e koga kenjas u-belo) pa da ne ni rasturi farba toa, apokalipsata..?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by king Пет Јун 02 2017, 14:37

Стварно бе ... апокалипса....
..еве читам по тоа вестите .... деновиве, некоја си од свемиров голема карпа опасно ни се приближуе ... ако не не утне отидовме упм ...
..ама еве има надеж ... нована ни министерка за војска ќе смисли нешто ... Twisted Evil Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by VOL Пет Јун 02 2017, 16:16

so ke smisli sirota, uste ja boli skalpot od solidno razvlacenje od skubatura vo site 4 dimenzii Smile

.
razbiram sto saka da kaze konkrit.
malce  e rano za takvo scenario.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by king Нед Јун 04 2017, 16:43

Упссс ...некој ги измешал лончињата...

http://vest.mk/pocetna/Makedonija/ns-newsarticle-deskoska-ke-gi-oprava-bezbednosnite-rizici-vo-drzavata.nspx

... оливерчо и шекерната изглеа ги разгледуваат предлозите за нов учебник по музичко ... Twisted Evil Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by VOL Пон Јун 05 2017, 18:57

jok more. gi boli glava Twisted Evil
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by king Вто Јун 06 2017, 01:17

Аииииии... читам по ова сорос порталчињата .... она што се самонарекуваат новинари се утепаа кој поголеми хвалоспеви ќе напише и повеќе ке се „увлече„ кај новите властодршци  .... и кој повеќе ќе ги испогани бившите власти ...
..... на господата треба да некој им го набие на нос тоа што тие годиниве наназад го трубеа ... „властите не треба да се фалат, треба да нон-стоп се шибаат, па дури и кога добро работат ....  дека изборите и формирањето влада се завршени... и дека сега се зависи од ново-старите власти додека опозицијата може само да им свирка под прозор, инати и чека да ги начека ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by VOL Вто Јун 06 2017, 06:20

"kurto-murto" system......
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by Прч Вто Јун 06 2017, 08:34

Мене малку ме вознемири новата министерка за образование

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто R.Deskoska(4)

Уште не влезена во кабинет, а личи како да ги знае работите до влакно, што е потребно да се направи, а што не е потребно.

Со експресна брзина започна да ги растура кретенизмите што УСАИД веќе десетина години спокојно, мирно, плански и без надворешни вознемирувања, под безбедна закрила на грујовата администрација, ги имплементира во сите клетки од нашето образование.

Бе никакви обзири и перде, сега некој да почне да покажува здрав разум и отворено да почне да ги менува работите во корист на нацијата, мислам дека е доста опасно.

Ќе и падне клингерот, или ќе и се случи сообраќајка, или ќе и измислат афера дека ја дупел Латас.

Јавно демонстрирање на ум во оваа епоха на царството на глупоќата, ти е нешто како анахронизам и доста непожална работа.
Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by concrete Вто Јун 06 2017, 09:22

..што кажува госпожата?? некој линк???
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by king Вто Јун 06 2017, 11:51

Прч напиша:Мене малку ме вознемири новата министерка за образование

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто R.Deskoska(4)

Уште не влезена во кабинет, а личи како да ги знае работите до влакно, што е потребно да се направи, а што не е потребно.

Со експресна брзина започна да ги растура кретенизмите што УСАИД веќе десетина години спокојно, мирно, плански и без надворешни вознемирувања, под безбедна закрила на грујовата администрација, ги имплементира во сите клетки од нашето образование.

Бе никакви обзири и перде, сега некој да почне да покажува здрав разум и отворено да почне да ги менува работите во корист на нацијата, мислам дека е доста опасно.

Ќе и падне клингерот, или ќе и се случи сообраќајка, или ќе и измислат афера дека ја дупел Латас.

Јавно демонстрирање на ум во оваа епоха на царството на глупоќата, ти е нешто како анахронизам и доста непожална работа.
Десетина години ....
... не викаш дваесетина ... ептен си скратил ...
...или не ти текнува кога започнаа со таканаречениот сорос метод по основните школи,  и од кога почнаа да излегуваат само одликаши по школите...

... за конкретниот .... сака да го укине Кембрич системот во средните школи уште од оваа наесен нова учебна година.

Туку од госпоѓата не чувме ништо околу .... враќањето на достоинството на професијата  „наставник“ и кратењето на крилјата на ептен ни залетаната „младина“
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by concrete Вто Јун 06 2017, 16:54

...укинуе кембриџ, а сака да воведе некоја шема поклонета од усаид, да не нешто старо југословенско??? Колку знам кога Назор го концепирал тоа образование во ЈУ се потпрел на англиското.... Cool
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by VOL Вто Јун 06 2017, 17:57

.. mnogu " slucajno em objektivno", uste neprdnata vo foteljana , nekako mi ja vadite ko "um blistav u carstvo glupokje"
...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by кнез Вто Јун 06 2017, 21:02

Од министерката не очекувам ништо квалитетно туку бидејќи тој ресор нема да има апсолутно никаков значај за оваа влада чиј приоритет е федерализација и уништување на Македонија,ќе ја остават да прави што сака и евентуално со некој добар потег да може да омаѓија одреден круг на луѓе од таа област да не ја види вистинската "работа" на владата.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by concrete Вто Јун 06 2017, 22:23

Владата е незаконска , октроисана, квислинчка,издајничка  и насилнички доведена на власт. Како таква не е легална , како и секоја нејзина одлука или делување...Кога тогаш мора оваа смешна ситуација да се расчисти и регулира...
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by Прч Сре Јун 07 2017, 08:56

king напиша:Десетина години ....
... не викаш дваесетина ... ептен си скратил ...
...или не ти текнува кога започнаа со таканаречениот сорос метод по основните школи,  и од кога почнаа да излегуваат само одликаши по школите...

Може и некои работи да не знам, надвор од Македонија сум.
Што не значи дека не сум во тек со работите.
При секое доаѓање поминувам доста време во разговори како со наставници, така и со ученици, а и со преглед на учебниците и програмите. Навика од порано, а и тој ми е кругот на луѓе со кои се дружам.

Во периодот 2010-2012 на пример, веќе се чувствуваше наплив од “нови“ учебници и програми со многу типичен карактер. Воглавно материјали земени од надвор, кадешто се следат најновите трендови во науката, и преведени за домашна употреба. Воглавно нестручен превод и без никакви знаци дека текстовите ги прегледал некој што има познавања од темата. Ич да не зборуваме за адаптирање на локалните потреби и интереси. Резултат - кога ќе тераш некого да учи наука од google translate - ќе ја научи со поприлично многу граматички грешки.

Ова пак што се случува од 2013 па навака, е драматично уривање на квалитетот на сите нивоа.
Ако се дозволи да продолжи како такво, подобро да се зачлениме како нова држава во Јунајтед Стејтс, а не во Европа.

concrete напиша:...укинуе кембриџ, а сака да воведе некоја шема поклонета од усаид, да не нешто старо југословенско??? Колку знам кога Назор го концепирал тоа образование во ЈУ се потпрел на англиското.... Cool

Кембриџ е поклонот од УСАИД, и не е од Кембриџ, туку од УСАИД
денес ти е 21.век, брендови се продаваат како словенечки ајвар.
Ако се најде денес некој Назор па да го проучи англискиот систем, може ќе најде нешто појугословенско од ова американско ремек дело
Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by concrete Сре Јун 07 2017, 10:23

хе види мангупи Кембриџ, било само бренд , за заварати глупандере... Smile Smile А името по градче у Ајова...
Како бе нас не ни текнуат такви марифетлуци...
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by VOL Саб Јун 10 2017, 20:43

dobro bre..
mercedesot e dobro osmisleno tehnicko remek delo, no toa e predmet, sistem,kompleks na sistemi, a ne politicko sustestvo koe treba duri da se vadelo na videlina da videle site za sto gresnik stanuvalo zbor.

http://novatv.mk/vmro-dpmne-mertsedesot-go-zapusti-sdsm-ako-saka-neka-go-prodade/sto butur im e da go izvadele , demek eve -na , slikajte go , eve go fativme kradecot, kriminalecot ili ne znam sto vekje...


 e pa vaka sega:

- ako"imame" NAVISTINA iskreni nameri, da im se "vratat parite na ostetenite" aj da vidam zemete prodajte go I na site danocni obvrznici - uplate te im gi tie pari ! jas se otkazuvam od start, vednas neka se prenamenat tie evro -centi sto mi pripagjaat, vo nekoja Fontana- za srekja.
ke go napravat toa???


- ako NAVISTINA ke se "borime" da kradecot i ukradeniot treba da gledaat isti resetki samo od sprotivna strana- togas KOJ QR e voa vleckanje na mercedesot- sto vidovme od seto ova??
eve go izvadivme na videlina i sega?? sto? uapsivte nekogo? osudivte? koja e poentata na seto ova?
nesto ne se znaese, pa sega i vie ke prdite vo veter, demek nesto se raboti?


- edno ete, hipoteticko prasanje, na koe ne ocekuvam odgovor, ama dovolno e sto bar povekje od 10 lugje ke go procitaat, - eden mozda i da razmisli: DALI nekoj od VAS gospoda novopeceni vladeteli, ke SEDNE vo mercedesot, posle ova negovo "izlozuvanje pred inkvizicija???"
...............................
dali ke se unisti kako "zlodelo na dpmne" ili od inat i od arognacija, namesto da se vozat , soodvetno na cenata , luksuzot i namenata na mercedesot- visoki rakovoditeli, ...............ke go dadete ( mercedesot od 600k eur) na direktotot na nekoja zemjodelska zadruga ili na nekoe "nevladino" drustvo?


....ovoj model e tokmu za voznja na visoki licnosti. ne po santimetri, tuku po rang, politicka tezina itn. premieri, pretsedateli , ministri, i tn.

STO ke napravite sega, Vie gospoda od novopecenata vlast- so mecedesot??

dali vo praznite glavi ima barem MALCE mozok, pa namesto prvo da se kuropecate okolu TEHNOLOSKIOV reprezentativec, da si gi brkate politikite, kradcite i da si ja gledate rabotata, i ponekogas da si recete "kjuti , ni ostaija skap merdzo, ne ke mora i nie da zakrademe pola million eura, ke ostane poise za nas ", da si se vozite vo ISTIOT toj , spored mene-  ZA ZALENJE , Mercedes, sto mora da vozi TAKVI  smrdeni idiotski gazovi kako Vasite, sto MENE da mi go dadat, ke go odnesam prvo na BAJACKA da mu prebae od duhovi i demoni politicarski, sto se vozele, vo nego, a za hemisko e lesno, se' se cisti samo IDIOTIZMOT koj zraci od vas- ne veruvam deka ni bajacka od Jamaika moze da go egzorcizira..


pickavimajcina GLUPA.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 30 1, 2, 3 ... 15 ... 30  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот