ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Разни вести, онака без врска

+16
Centarec
jambo
ribar
хан Ацо
VOL
reiter
Sahara raj
YAS
OSA
кнез
Morski galeb
concrete
king
Arhimed
чучулига
punter ohrid
20 posters

Страна 3 of 40 Previous  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 40  Next

Go down

Разни вести, онака без врска - Page 3 Empty Re: Разни вести, онака без врска

Пишување by чучулига Пет Aвг 01 2014, 17:56

Ја сега, репа праење... си муабетиме или не?

Ми се бендиса делот со страва и тиха језа... се изнасмеав, фала  Very Happy 
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - Page 3 Empty Re: Разни вести, онака без врска

Пишување by king Пет Aвг 15 2014, 21:27

Што е ова ....
..секој е..н ден читам за ... известувања за планско исклучување на струја на скоро пола град ...
..еве и денес истото ..

..ебале ги исклучувања ... нема ден а да нема по некој саат струја ..
...се ни испорасипаа по дома ...
king
king

Posts : 11073
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - Page 3 Empty Re: Разни вести, онака без врска

Пишување by concrete Пет Aвг 15 2014, 21:57

king2 напиша:Што е ова ....
..секој е..н ден читам за ... известувања за планско исклучување на струја на скоро пола град ...
..еве и денес истото ..

..ебале ги исклучувања ...  нема ден а да нема по некој саат струја ..
...се ни испорасипаа по дома ...


...какво бе исклучување??? ..да не случајно Грујо се прекрстил у Милка Планинц???? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy  На календаров гледам 15.8.2014  и колку знам се бањаме у струја.... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7027
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - Page 3 Empty Re: Разни вести, онака без врска

Пишување by king Пет Aвг 15 2014, 22:08

concrete напиша:
king2 напиша:Што е ова ....
..секој е..н ден читам за ... известувања за планско исклучување на струја на скоро пола град ...
..еве и денес истото ..

..ебале ги исклучувања ...  нема ден а да нема по некој саат струја ..
...се ни испорасипаа по дома ...


...какво бе исклучување??? ..да не случајно Грујо се прекрстил у Милка Планинц???? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy  На календаров гледам 15.8.2014  и колку знам се бањаме у струја.... Very Happy Very Happy Very Happy

Вакви...
http://www.plusinfo.mk/vest/147654/Raspored-na-iskluchuvanjata-na-strujata-vo-Skopje-i-Skopsko-do-ponedelnik
http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/168719-Ovie-mesta-utre-ke-nemaat-struja?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+kurir%2Fmakedonija+%28%D0%9A%D1%83%D1%80%D0%B8%D1%80+-+%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0%29
http://www.telegraf.mk/aktuelno/makedonija/184220-utre-i-zadutre-poveke-opstini-bez-struja
 ..ебало ги „тековно планско“ одржување ... жими таквото ако евн има толку екипи за интервенција колку што исклучуваат .... и тоа у ек на годишни одмори каде се преполовени ..

...и ебем ти таква мрежа која нема резервна помошна линија за снабдување ...  „тешко“ е да уличка две премостиш на алтернативно снабдување ....

..ама ... не .. полесно е да цела населба исклучиш од 8.30 до 15 часот .. па ако стигне екипата ..добро ..ако не ..има и утре ден ...

..кога бе ќе научиме дека тие таквите интервенции по енергетскиот систем се работат ноќе а не за време на работно време каде предизвикуваат неможност за нормално работење и загуби ..
king
king

Posts : 11073
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - Page 3 Empty Re: Разни вести, онака без врска

Пишување by чучулига Нед Aвг 17 2014, 16:26

Година а мож и две се секојдневно има исклучувања на струја низ скопско најмногу. Јас тоа прво од шаденфројде го заследив ама по месец дена ми стана ептен симптоматично... запазете го времето на исклучување... Моето скромно мислење е дека се нема пари за да се купи струја за време на шпицот кога е и најскапа.

Да се инвестираша то парите наместо во споменици и потемкинови фасади во пв панели, досега од извозот на струја ќе можеше уште толку да се глупираат и крадат. Ама па веројатно манипулациите со увозот се побитни.

Битно онај министерот изгради три сопствени соларни централи во овај регион.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - Page 3 Empty Re: Разни вести, онака без врска

Пишување by concrete Нед Aвг 17 2014, 17:48

чучулига напиша:Година а мож и две се секојдневно има исклучувања на струја низ скопско најмногу. Јас тоа прво од шаденфројде го заследив ама по месец дена ми стана ептен симптоматично... запазете го времето на исклучување... Моето скромно мислење е дека се нема пари за да се купи струја за време на шпицот кога е и најскапа.

Да се инвестираша то парите наместо во споменици и потемкинови фасади во пв панели, досега од извозот на струја ќе можеше уште толку да се глупираат и крадат. Ама па веројатно манипулациите со увозот се побитни.

Битно онај министерот изгради три сопствени соларни централи во овај регион.

кој министер, колкави капацитети на тоа соларните централи??  
Нажалост НЕМА РЕНТАБИЛИТЕТ  на таквите, ако струјата која ја продаваш не е по бенефицирана цена. Се исплати само за локации каде ти треба , а нема мрежа..па не прашаш за цена....  
Нема .., сеуште нема панел кој ќе произведе повеќе енергија за својот работен век , од онаа која е потрошена ..како  количина енергија..,   не како  вредност.. .која може да биде и реално занемарувана или потценета од некои причини ( кинези на пример).за негово производство.
Инаку не очекувај многу од ниеден македонски политичар, а и ниеден друг белосветски.., тие размислуваат сосема различно од очекувањата на здравиот ум... нив ги интересира само рејтинг за реизбор и конкретна МОЖНА ПАРА, сега и одма ..., никако некои високи технологии и заработка во втора рака...кога можеби нема да бидат во позиција да ја земат..зошто народ по дифолт е неблагодарен и лично себичен, плус со многу кусо помнење... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Државници нажалост сеуште не сме испилиле.., јас постојано се надевам дека некој таков , некој ден ќе го запишат у јасли....пред да исчезнеме.
concrete
concrete

Posts : 7027
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - Page 3 Empty Re: Разни вести, онака без врска

Пишување by чучулига Нед Aвг 17 2014, 18:01

Ти реков,

докажи дека твојата реалност е единствената вистина!
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - Page 3 Empty Re: Разни вести, онака без врска

Пишување by чучулига Сре Aвг 20 2014, 00:49


Ме сметаш за наивна или другите ги зае'аваш?

Ти си крив (меѓу другите) оти нема локално производаство на храна... па било и на балкун.

А то пусти ниви, ливади и сл. необработени... и малку не ме гибај..

ми е пробиен имејлот и оти јас врска немам, пријавувам.

Пардон и се читаме потаму.

чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - Page 3 Empty Re: Разни вести, онака без врска

Пишување by king Сре Aвг 20 2014, 00:51

чучулига напиша:

Ме сметаш за наивна или другите ги зае'аваш?

Ти си крив (меѓу другите) оти нема локално производаство на храна... па било и на балкун.

А то пусти ниви, ливади и сл. необработени...   и малку не ме гибај..

ми е пробиен имејлот и оти јас врска немам, пријавувам.

Пардон и се читаме потаму.


E kako nema .... еве ја на пример ..не на балкон ... ама на чардак имам едно десетина саксии засадени со Чили ..
king
king

Posts : 11073
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - Page 3 Empty Re: Разни вести, онака без врска

Пишување by concrete Сре Aвг 20 2014, 01:10

чучулига напиша:

Ме сметаш за наивна или другите ги зае'аваш?

Ти си крив (меѓу другите) оти нема локално производаство на храна... па било и на балкун.

А то пусти ниви, ливади и сл. необработени...   и малку не ме гибај..

ми е пробиен имејлот и оти јас врска немам, пријавувам.

Пардон и се читаме потаму.


..пробиен ти е мејлот??? некој ти се пожалил дека добил мејл од твојата адреса , кој очигледно ти не си го испратила..... или на твојот мејл стигнале пораки од некои на кои не си им ја дала својата мејл адреса....????
..или не функционира воопшто???
..оваа година инаку набравме една домата , додуше не многу голема од саксија на балкон.. Very Happy Very Happy Very Happy , а   тоа е веќе 100% зголемување во однос на минатата година... Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7027
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - Page 3 Empty Re: Разни вести, онака без врска

Пишување by чучулига Сре Aвг 20 2014, 01:32

Ти личам на детето шо викаше волк?

Ок.

Инаку, по два месеци за обиди на влаз во епоштата ми ги проследив сите чекори за обезбедеување со се моб. број. и 122 велат дека со регистрирање на машините преку нив нема шанса за таква дешавка. Е од кога предочив на чедото шо е во то кол центарот дека и по промена на лозинката добив известување дека некоја неовластена машина се логирала. чедото ми рече, никој не можи да ви поможи.... и то пробивот се случи во време кога имавме гости... шо да речам?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - Page 3 Empty Re: Разни вести, онака без врска

Пишување by чучулига Сре Aвг 20 2014, 01:40

И ај бе... зошто бе да се оправдувам?

Ахххххххх

 Rolling Eyes 
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - Page 3 Empty Re: Разни вести, онака без врска

Пишување by чучулига Сре Aвг 20 2014, 04:14

concrete напиша:

..пробиен ти е мејлот??? некој ти се пожалил дека добил мејл од твојата адреса , кој очигледно ти не си го испратила..... или на твојот мејл стигнале пораки од некои на кои не си им ја дала својата мејл адреса....????
..или не функционира воопшто???
..оваа година инаку набравме една домата , додуше не многу голема од саксија на балкон.. Very Happy Very Happy Very Happy , а   тоа е веќе 100% зголемување во однос на минатата година... Very Happy

Се извинувам најдлабоко оти бев така егоцентрична... не е карактеристично за мене... веројатно, околности.

Во секој случај поздравувам еднаtа балкунска домата (од мене имате уште две)

нека се множат то процентите, догодина и јаготки наместо сардели фрлете... и уште поќе тегли да наполните!!!

аирлија да е и за многу години!!! Very Happy 

Почна жетвата, бериќатврсн.  Very Happy Very Happy Very Happy 
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - Page 3 Empty Re: Разни вести, онака без врска

Пишување by чучулига Сре Aвг 20 2014, 06:02

Шо и да се случува со мене. би сакала никој да не се замара. Најискрено.

Бркајте ја својата работа.

Поздрав, ханитреп.чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - Page 3 Empty Re: Разни вести, онака без врска

Пишување by Arhimed Сре Aвг 20 2014, 21:54

Планетата Земја од денес живее на „кредит“!

Ова се поклопува со тврдењето на Конкрит дека постојат планови за редукција на населението.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - Page 3 Empty Re: Разни вести, онака без врска

Пишување by concrete Пет Aвг 22 2014, 21:14

...ова за чучулига посебно..., необјасниво за нашите примитивни, себични умови е однесувањето на делфините...
http://www.avweb.com/avwebflash/news/Western-Australia-Helo-Pilot-Saves-Whale222627-1.html?zkPrintable=true
Разни вести, онака без врска - Page 3 Logo
August 20, 2014
Разни вести, онака без врска - Page 3 P18vqrleohhck1dbc35j19r814ai6
A helicopter tourism pilot used his Robinson R44 helicopter to scare a shark away from a calving whale along the west coast of Australia last week. Sean Blocksidge, proprietor of Wild Blue Helicopters of Margaret River, Western Australia, was on a flight with his friend and company pilot Brett Campany to do some aerial photography of the region, when they stumbled upon an incredible scene. "As we flew by the Wilyabrup Cliffs I spotted what looked like a very, very big fish from that high up," he said. This big fish turned out to be a southern right whale. Blocksidge said he thought it was trying to give birth because of how close it was to shore. As they approached, Campany spotted a three- to four-meter-long shark heading straight for the calving whale.

"Brett just made a decision to drop the helicopter above the ocean and herd the shark back out to deeper water. I'm all for letting nature do its thing but it would have sucked for the whale to have gone through 12 months of gestation only to have its baby gobbled up on birth." The plan worked, with the shark departing once the helicopter closed in. "Don't underestimate the herding capability of an R44—that shark spun around and swam off so fast it would have won Olympic gold in the 1500 meters," Blocksidge said. They then landed just above the beach so they could watch quietly from above as the whale gave birth. "We could hear her [the whale] heaving and breathing in the surf and all the while we were just hoping the shark had stayed in deeper water." A few moments later a dozen dolphins arrived and encircled the calving whale, protecting her.  Blocksidge said they left the dolphins to "manage the maternity ward for the night" and returned to base.
concrete
concrete

Posts : 7027
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - Page 3 Empty Re: Разни вести, онака без врска

Пишување by king Сре Aвг 27 2014, 01:40

За сите иматели на бугарски пасоши од Македонија
Ќе треба или да служите војска или дебело да платите!

http://vecer.mk/makedonija/kje-treba-ili-da-sluzhite-vojska-ili-debelo-da-platite

Хаааа ...глупи бугари ...  само уште фали да објаснат како тие „бугари“ ќе ги натераат во војска или да платат данок .....  тие и онака немаат намера да стапнат на татарско тло ...
king
king

Posts : 11073
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - Page 3 Empty Re: Разни вести, онака без врска

Пишување by чучулига Пет Aвг 29 2014, 20:32

Ја објава...

ради гости, ќе ме читате помалку. Не се јогунам ни ништо туку гостам... дур оти сум "домаќинка пар екселанс" не се растрескам со тафтите наоколу оти не се работи нити малолетни ниту инвалиди.... и ем то не се за по она српското "у свакога госта 3 дана је доста"... Пфффф

Или да изнакупам пиперки и сите на печење, лупење и ајвар праење да ги фрлам. Ако не му текни попрво со арно.

И така ќе биди до октомври... различни гости додуше.

чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - Page 3 Empty Re: Разни вести, онака без врска

Пишување by king Пет Aвг 29 2014, 22:33

чучулига напиша:Ја објава...

ради гости, ќе ме читате помалку. Не се јогунам ни ништо туку гостам... дур оти сум "домаќинка пар екселанс" не се растрескам со тафтите наоколу оти не се работи нити малолетни ниту инвалиди.... и ем то не се за по она српското "у свакога госта 3 дана је доста"... Пфффф

Или да изнакупам пиперки и сите на печење, лупење и ајвар праење да ги фрлам. Ако не му текни попрво со арно.

И така ќе биди до октомври... различни гости додуше.


...може ли да си порачам едно две три теглиња налутникаво ајварче ???
..онака колку да го имам за гарнир во мезето ..!!! Very Happy Very Happy
king
king

Posts : 11073
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - Page 3 Empty Re: Разни вести, онака без врска

Пишување by concrete Пон Сеп 01 2014, 17:57

јеботе благи бог и слатки римски папа, овие ќе почнат да укокаваат уште малку побучни европјани....


Another Seat Recline Squabble Diverts Flight
Разни вести, онака без врска - Page 3 P190gvirt54j01p4bshbro3j2p6
For the second time in one week, a contretemps over reclining an airline seat led to a flight diverting and landing short of its destination. An American Airlines flight bound from Miami to Paris landed in Boston Wednesday night after Parisian Edmund Alexandre, variously reported as 60 and 61, became upset when the passenger in front of him reclined her seat. Alexandre argued with the passenger in front of him and became disruptive, according to a CNN report. A uniformed flight crew member attempted to calm him. After the crew member walked away, Alexandre reportedly followed the crew member and grabbed his arm. Two undercover federal air marshals on the flight stepped in, and subdued and handcuffed Alexandre.

The flight landed in Boston about 10:00 p.m. and Alexandre was arrested by Massachusetts state police. He was taken to a hospital for observation and treatment of pre-existing health issues—he told officers that he had diabetes and high blood pressure, according to a San Francisco Chronicle report. Alexandre was charged with interfering with a flight crew, arraigned at the hospital and released on his own recognizance until a Dec. 29 hearing. Earlier in the week a dispute broke out on a United flight from Newark to Denver when a passenger used a device to prevent the seat in front of him from reclining. A uniformed crew member ordered the passenger to remove the device, but he refused. The passenger whose seat recline was inhibited then threw a cup of water on the user of the device. The flight diverted and landed in Chicago where both passengers involved were removed.
concrete
concrete

Posts : 7027
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - Page 3 Empty Re: Разни вести, онака без врска

Пишување by concrete Пон Сеп 01 2014, 17:58

king2 напиша:
чучулига напиша:Ја објава...

ради гости, ќе ме читате помалку. Не се јогунам ни ништо туку гостам... дур оти сум "домаќинка пар екселанс" не се растрескам со тафтите наоколу оти не се работи нити малолетни ниту инвалиди.... и ем то не се за по она српското "у свакога госта 3 дана је доста"... Пфффф

Или да изнакупам пиперки и сите на печење, лупење и ајвар праење да ги фрлам. Ако не му текни попрво со арно.

И така ќе биди до октомври... различни гости додуше.


...може ли да си порачам едно две три теглиња налутникаво ајварче ???
..онака колку да го имам за гарнир во мезето ..!!! Very Happy Very Happy

...ко да ни одлепрша???? Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7027
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - Page 3 Empty Re: Разни вести, онака без врска

Пишување by Arhimed Пон Сеп 01 2014, 21:51

concrete напиша:јеботе благи бог и слатки римски папа, овие ќе почнат да укокаваат уште малку побучни европјани....


Another Seat Recline Squabble Diverts Flight
Ги направија седиштата тесни, да се напикаат што повеќе патници. Уште малку ќе направат места за стоење во авионот (со појаси Smile )

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - Page 3 Empty Re: Разни вести, онака без врска

Пишување by Arhimed Вто Сеп 02 2014, 23:24

Гужва пред седиштето на ЕУ,
Разни вести, онака без врска - Page 3 Skopje
или Хаос во Скопје, според Бриф.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - Page 3 Empty Има ли канализација на Средно Водно?

Пишување by Arhimed Чет Сеп 04 2014, 16:30

ЕШЕРИХИЈА КОЛИ ВО ЈАВНИТЕ ЧЕШМИ НА ВОДНО - фокус - http://fokus.mk/esherihija-koli-vo-javnite-cheshmi-na-vodno/
и изворна вест - http://www.fva.gov.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=481:zabrana-za-upotreba-na-vo0data-za-pienje-od-nekolku-javni-cesmi-vo-opstina-centar&catid=34&Itemid=78&lang=mk

АХВ напиша:поради утврдено присуство на колиформни бактерии и бактеријата Esherihija coli, Агенцијата за храна и ветеринарство издаде решение за забрана за употреба на водата за пиење од неколку јавни чешми во Општина Центар.
Извор на бактеријата е фекално загадување. Најверојатно е заради непрописна канализација од услужните објекти, помалку веројатно е од планинари.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - Page 3 Empty Re: Разни вести, онака без врска

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 40 Previous  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 40  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот