ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонска економија

+17
Spray
gestapo
Прч
izotop
Laba
jambo
VOL
OSA
ribar
Sahara raj
YAS
Centarec
кнез
чучулига
Arhimed
king
concrete
21 posters

Страна 7 of 28 Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 17 ... 28  Next

Go down

Македонска економија - Page 7 Empty Re: Македонска економија

Пишување by кнез Сре Ное 19 2014, 17:21

Centarec напиша:100 евра вредат само кога ги имаш бе теле едно, тоа е поентата на муабетот ама џабе бе џабе ти си амеба.

конкрит гаси форумов многу е глуп овој.
Абе будалоооооооооо со 100 евра во џеб во Македонија можеш да да  купиш многу повеќе.
Воле едно,ти самиот си пишал дека во Германија нешто што вреди 30 евра во Македонија вреди 8 евра.
Поентата која ти не можеш со твоето мекотелно мозоче да ја сватиш е таа што ја знае и поледната чистачка од македонско потекло во Германија која за таков дибек како што си ти ќе ти каже најдобро е Германската плата во Македонија да ја трошиш.
Тоа е поентата море стокооооооо!!!
Ти мора да пишуваш од Бардовци,друго објаснение нема.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 7 Empty Re: Македонска економија

Пишување by YAS Сре Ное 19 2014, 17:24

Arhimed напиша:Во Канада трошоците за домување ( кирија / хипотека + струја + вода + греење ) се поскапи. Ако на тоа ги додадам трошоците за телефон + интернет (без кабелска) + осигурување и бензин за колата, ми одат 1/3 од платата.

Исто и во Македонија, 1/3 од платата ми одеа на тие работи.
Примањата нето ми се 6 пати поголеми, плус државата дава пари за детски додаток (360 долари по дете за луѓе со минималец).

За храна, околу 50% е поскапа (кога правев споредби пред 4 години). Според едни гости од Германија храната кај нив е поевтина од Канада, и цените им се исти како во Македонија.
Конкретно леб 675 гр (исецкан) = $1.89 (и нагоре до 3.25), млеко 4 литри = $4.59. Месото (без коски) е 8 до 12 долари, зависи од квалитет и пакување. На ден два од истекување на рокот одма го симнуваат 30 - 50 %.
Бензинот ми е 1,1 долар од литар (со сите давачки), со нето одработен час заработувам 20 литри бензин, за еден ден работа можам 160 литри бензин да купам.

Ако знаеме дека минималната плата во Македонија е нешто над 8 илјади денари,а робовладетелите на кои Грујо им дава субвенции за да се фали наоколу, не даваат повеќе од тоа,да не навлегувам во условите и времето за работа, тогаш не само што не ти останува ништо од платата,туку ке треба и да се задолжиш за да ги платиш режиските трошоци.Затоа било која споредба само на трошоците за живот е невалидна,ако при тоа не се земат во обзир и приходите.


Последната промена е направена од YAS на Сре Ное 19 2014, 17:31. Мислењето е променето 1 пати

YAS

Posts : 774
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 7 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Centarec Сре Ное 19 2014, 17:24

стокоооо хахахах леле конкрит јаден конкрит со кој се имаш ти здружено овде  : )))

абе кнез телац еден, а знаеш у Тувалу со 100 евра шо све моеш да купиш? : ))))еј со кој глупандер зборам ја овде хаха ај сиктер сеа.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 7 Empty Re: Македонска економија

Пишување by кнез Сре Ное 19 2014, 17:29

Centarec напиша:стокоооо хахахах леле конкрит јаден конкрит со кој се имаш ти здружено овде  : )))

абе кнез телац еден, а знаеш у Тувалу со 100 евра шо све моеш да купиш? : ))))еј со кој глупандер зборам ја овде хаха ај сиктер сеа.
Џукац,одјеби у троскоку,не го распувај форумов ко НЦД што го расипуваше претходниот форум.
Поубаво е да има 5 поста паметни отколку 500 постови од некој како тебе.
Ајт сега бегај од кај што си дошол на овој свет.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 7 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Сре Ное 19 2014, 17:31

Centarec напиша:100 евра вредат само кога ги имаш бе теле едно, тоа е поентата на муабетот ама џабе бе џабе ти си амеба.

конкрит гаси форумов многу е глуп овој.
..не заебаај сега и ти....никој никаде овде не спомна имање или немање 100 евра, копја се кршат дали за нив може нешто  да се добие поевтино отколку во Германија.
Т.е дали некој со тие конкретни 100 евра у рука ќе добие на пример повеќе тавче-гравче во Македонија или Германија. Не се спомнуваа ни автомобили , ни бензин, ни концерти на светски тенори или поп-пејачи, нити средена инфраструктури....ниту што е многу важно 200 години царство и цуцлање на слатка пара...
Збориме за такнато-макнато или затечена ситуација.
А за тоа кој како и каде можел да биде, да има или нема  е друга работа...на пример еве баш сношти овде читав:
Bivši makedonski ministar ekonomije i kontroverzni biznismen Žanko Čado imao je ključnu ulogu u bankrotu srpskih firmi “Agrohem”, “Fidelinka” i “Navip” prebacivanjem njihovih sredstava na račune svojih ofšor kompanija, piše “Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara” (The International Consortium of Investigative Journalism - ICIJ) – u čiji je izveštaj Radio Slobodna Evropa imao ekskluzivno uvid. напиша:
http://www.slobodnaevropa.org/content/kako-su-unistavani-navip-fidelinka-i-agrohem/25124974.html


http://www.slobodnaevropa.org/content/hadson-kako-je-iz-srbije-izvuena-51-milijarda-dolara/25126407.html





Radili ste u jednom od preduzeća iz ovog izveštaja za koja se sumnja da su planski iskorištavana i rasporodavana, ili u nekom drugom koje je doživelo istu ili sličnu sudbinu?

Poznajete nekog ko je zbog finansijskih malverzacija tokom privatizacija u Srbiji, BiH, Crnoj Gori, Kosovu, Makedoniji ili Hrvatskoj izgubio posao i ostao na ulici?


Podelite s nama vaša iskustva, otkrijte ono što drugi ne znaju.

Javite se Radiju Slobodna Evropa, pošaljite nam vaše svedočenje na email adresuslobodnaevropa@rferl.org ili putem ovog linka.


concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 7 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Сре Ное 19 2014, 17:35

..  и дај бе оладите малку, да не ве олади кинг.., и тоа не со банирање или бришење туку со здраво табање  од рај излезено... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 7 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Centarec Сре Ное 19 2014, 17:35

сакаш да ми кажеш конкрит дека муабетов шо го почнавме за кретенот николовски и неговата споредба германија и македонија се основа на тоа по прозивод кој што колку може да купи? дека ја неможам да отидам у алди у германија и да купам за 100 евра поише него у било кој поголем маркет у македонија?
тоа сакаш да ми каеш?

сакаш и тебе да те прашам, дека основата на муабетот е дека у африка моеш со 100 евра пола држава да ја купиш? тоа ли е суштината на муабетот? или така на "некого" му одговара да го сврти муабетот?

немој да ме разочараш молимте, пошто у спротива не глеам поента да учествуем у дискусииве на форумов уопште.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 7 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Сре Ное 19 2014, 17:40

...ех сеа , ама до АЛДИ  300 евра... Ај не се заебаајте ко мали деца на основа на тоа што спордувал Николовски. Од кај па тој да знае  дека у Алди може да се купи за 100 евра пола Тинекс кога е на акција....???  па тој не ни влегуе у КАМ маркет Smile
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 7 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Arhimed Сре Ное 19 2014, 17:53

YAS напиша:
Arhimed напиша:...во Македонија, 1/3 од платата ми одеа на тие работи.
...
Бензинот ми е 1,1 долар од литар (со сите давачки), со нето одработен час заработувам 20 литри бензин, за еден ден работа можам 160 литри бензин да купам.

Ако знаеме дека минималната плата во Македонија е нешто над 8 илјади денари,а робовладетелите на кои Грујо им дава субвенции за да се фали наоколу, не даваат повеќе од тоа,да не навлегувам во условите и времето за работа, тогаш не само што не ти останува ништо од платата,туку ке треба и да се задолжиш за да ги платиш режиските трошоци.Затоа било која споредба само на трошоците за живот е невалидна,ако при тоа не се земат во обзир и приходите.
Се обидов со пример за бензинот да укажам на разликата во примањата, т.е. што можеш да си дозволиш со еден ден работа во Канада и во Македонија.
Или колкав дел од платата ти оди за домување (кров над глава), и што ќе ти остане за храна и облека (а ти растат децата).
Ако во Велес платата е 8000 денари, дури и без трошок за кирија, трошоците за струја+вода +грееше земаат голем дел од платата. Може само вреќа ориз да се купи и да се мизерува.
------------------------------------------
Една практична (и банална) работа научив овде во Канада. Кога ќе те прашаат колку далеку возиш до работа, не кажуваш километри, туку време на возење во еден правец (10, 15, 25, 45 минути итн).
Се се врзува со време, зашто животот е краток (и еден).

Факт е дека со 100 евра многу работи во МК се поевтини од Д, ама тоа не е споредбено. 
Може да се спореди колку часови/минути работи Македонецот, Германецот и Канаѓанецот да си обезбеди дом, храна, облека, бензин, авомобил, ... Т.е. колку време ти треба да работиш за дома да донесеш пари, и колку време ќе ти остане да се посветиш на своето семејство и своите деца да ги направиш луѓе.

Единица мерка е време, не е пари.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 7 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Centarec Сре Ное 19 2014, 18:03

фактот не ти е точен Архимед, еве ја ти кажувам дека храната по маркети во германија е поефтина него ли во македонија онака баркод цена на баркод цена споредено. 

не навлагајте у расправа дали гравот е поевтин или не, тоа е спинот на власта и слепите поддржувачи. поентата на пратеникот кој зима 2 бона плата од наш данок беше не се иселувајте во германија, останете во македонија дека (пази молимте) со 100 евра у германија моеш една вечера да купиш само (лага) а во македонија многу работи да си приуштиш (уште поголема лага).

и ова значи уопште да не стане збор за стандард, плата, ова она не е точно! а не па уште да почнеме и за платите да праиме муабет, ќе мора кнез да се самобанира на неодредено

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 7 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Sahara raj Сре Ное 19 2014, 18:14

Vo Germanija i okolnite zemji mozes da potrosis 100 eur za (stvarno dobra) vecera i da ti ostane uste po 100 eura za ziveacka sekoj den vo mesecot (prosecno)! Vo Mk mozes da potrosis 30 eur za prosecna vecera i da ti ostane po 10 eura za ziveacka sekoj den vo mesecot!monkey
p.s. kretenolikiot Aleksandar N. ne zasluzuva ovolku komentari!

Sahara raj

Posts : 84
Join date : 2014-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 7 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Сре Ное 19 2014, 18:20

хммм.., многу си бе жесток, тој пацанот кој го кажал тоа се напраил паметен, но и ти и јас многу добро знеме дека , ако некој решил да се сели , никој не може да го запре. Но и дека онаа опседнатост на Архимед е предмет за дискусија.., зошто, ако така почнеш да го мериш животот на штоперица и у цент одма пиши дека ти е отиден у курац красни.... Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 7 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Arhimed Сре Ное 19 2014, 18:28

Centarec напиша:фактот не ти е точен Архимед, еве ја ти кажувам дека храната по маркети во германија е поефтина него ли во македонија онака баркод цена на баркод цена споредено. 

не навлагајте у расправа дали гравот е поевтин или не, тоа е спинот на власта и слепите поддржувачи. 
Цените во Германија денес не ги знам, само пренесов муабет од луѓе кои во 2011 ми дојдоа на гости.

Веќе претходно реков, парите се помалку битни, побитно е колку време треба да работиш за да си купиш основни потреби.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 7 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Arhimed Сре Ное 19 2014, 18:33

concrete напиша:хммм.., многу си бе жесток, тој пацанот кој го кажал тоа се напраил паметен, но и ти и јас многу добро знеме дека , ако некој решил да се сели , никој не може да го запре. Но и дека онаа опседнатост на Архимед е предмет за дискусија.., зошто, ако така почнеш да го мериш животот на штоперица и у цент одма пиши дека ти е отиден у курац красни.... Very Happy
Со штоперица се мерат децимали од денот, не сум до толку па и ти.
Да ми беше толку битно времето, немаше овде да се допишувам со лица кои не сум ги видел никогаш во живот Smile

ЕДИТ, некои со календари го мерат времето (во години) чмаејќи во партија и чекајќи да го наместат синот во државна администрација Smile . Како кому му е поубаво.


Последната промена е направена од Arhimed на Сре Ное 19 2014, 18:35. Мислењето е променето 1 пати

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 7 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Сре Ное 19 2014, 18:35

...ако Бог да ќе ги видиш, ќе ги видиш Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 7 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Sahara raj Сре Ное 19 2014, 18:36

Arhimed напиша:
Centarec напиша:фактот не ти е точен Архимед, еве ја ти кажувам дека храната по маркети во германија е поефтина него ли во македонија онака баркод цена на баркод цена споредено. 

не навлагајте у расправа дали гравот е поевтин или не, тоа е спинот на власта и слепите поддржувачи. 
Цените во Германија денес не ги знам, само пренесов муабет од луѓе кои во 2011 ми дојдоа на гости.

Веќе претходно реков, парите се помалку битни, побитно е колку време треба да работиш за да си купиш основни потреби.
Pa mnogu ednostavno: Za prosecna rab. nedela od 40 r. sati kolku moze da zaraboti eden rabotnik (na primer na CNC masina) vo Germanija, Kanada ili - Makedonija! Trosocite gore dole ni se poznati, kako i ceni na poedini proizvodi!
 Kako god da svrtis (vremeto, parite, potrosuvackata....) pak se sveduva na istoto: kolkava e zarabotuvackata!!!

Sahara raj

Posts : 84
Join date : 2014-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 7 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Сре Ное 19 2014, 18:39

...скоро исто.., но во Македонија нема  многу CNC .. Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 7 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Sahara raj Сре Ное 19 2014, 19:52

Штета! 
Инаку и пилотите не се лошо платени во Македонија! Ни фали само авиокомпанија и неколку авиона!Very Happy

Sahara raj

Posts : 84
Join date : 2014-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 7 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Сре Ное 19 2014, 19:56

Sahara raj напиша:Штета! 
Инаку и пилотите не се лошо платени во Македонија! Ни фали само авиокомпанија и неколку авиона!Very Happy
..јеби га .., ќушето во кое сме родени е проблем, но со телепортацијата и тоа што таа ќе пружа во комуникациите која еве каде е да се воведе во употреба, ќе им покажеме кој е кој , кај и да е.... Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 7 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Centarec Пет Ное 21 2014, 09:25

николовски е таков затоа што гласачите му дозволиле да биде таков.

дали е битен или небитен во целава прича останува на субјективен суд, ама во странција би се барало одговорност за вакви искази и лоши наведувања на популацијата пошто сепак неговата позиција има тежина. не искочил некој овчар да збори, него човек зад кого застанале одреден број на луѓе во неговата избора единица.

знам дека мајките наши дома не воспитуваат со зборовите "не си ти крив сине", ама ако сакаме да тргне работава мора да се превзима одговорност за своите постапки.

е кога некој ќе проба да го спинува тоа како кнез, неможам да го остаам да пројде тек така.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 7 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига Пон Ное 24 2014, 18:05

Прашање:

Шо бидна со извозот за Русија и забелешките на Русите?

Оти Владата ни зуц за обвинувањата од Русија и за резултатите на истрагата?

Кој го тоа направи?

http://faktor.mk/archives/132831
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 7 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Пон Ное 24 2014, 18:09

чучулига напиша:Прашање:

Шо бидна со извозот за Русија и забелешките на Русите?

Оти Владата ни зуц за обвинувањата од Русија и за резултатите на истрагата?

Кој го тоа направи?

http://faktor.mk/archives/132831
...никој гласно, тоа не го правеле ојлевци и дојлевци туку братучеди... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 7 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига Пон Ное 24 2014, 18:12

Така ли?

И зато се ќути за да не сетат земјоделците оти нема да имаат извоз за Русија?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 7 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Пон Ное 24 2014, 18:16

чучулига напиша:Така ли?

И зато се ќути за да не сетат земјоделците оти нема да имаат извоз за Русија?
она што било за продавање од нивното отишло , ова е приде Very Happy Very Happy Very Happy
Ти зар со цел памет мислиш дека ние имаме било што од храна во количини и со квалитет за извоз????
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 7 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига Пон Ное 24 2014, 18:19

Не.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 7 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 7 of 28 Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 17 ... 28  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот