ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонска политика - општо

+17
Прч
ribar
jambo
Sahara raj
Centarec
хан Ацо
YAS
Il presidente
чучулига
reiter
OSA
Morski galeb
Arhimed
кнез
punter ohrid
concrete
king
21 posters

Страна 11 of 40 Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 25 ... 40  Next

Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by YAS Нед Ное 30 2014, 13:39

concrete напиша:

хе хе..незнам дали знаеш , ама никој никаде не е приватен од мноогу одамна .... тоа прво , а второ пробај малку порационално да ми објасниш кој тоа го дели народот...???  дали на избори демократски избраната власт  или тие кои таа власт ја прогласуваат за диктаторска, непријател на државата и народот, дека таа носи едноумие, замолкнува критична маса..., ај да не те цитирам у детаљи.
Дали таа власт е донесена , октроирана од надвор  или е избрана најдемократски од народот кој еве овде јасно и гласно тврдиш дека поддржува ненародна власт.
Кај ти е куршлусот? Верувањето дека тие кои треба да исчезнат од политичката сцена , всушност треба да владеат со неа??? Така , баш така ви кажуат оние педофилистичарите и соросоидите???
Ама времето што минало не се враќа.., па изгледа до крај ќе си имаш мака на душата..јака ти душа... Cool

Во ред цигло, во ред.Буанко,еупедофилистичарите и кошер американците се криви. Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

YAS

Posts : 774
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Нед Ное 30 2014, 13:43

Тешко оди муабет кога некој за било што ти одговара .... со  ... утре ќе врне ...

... и пак си грешка ... Гоца вика „сомнеж“  а ти “кои ги фалсификувале“ ... се разликува а ... т.е. сомнежот пробуваш да го протнеш ко апсолутна непроменлива вистина ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by OSA Нед Ное 30 2014, 14:10

чучулига напиша:Оса бе,

ај те молам олабај со то како кој треба да пиши и да се изразува.

Навистина нема смисла.
jas koga ne te bendisvam ,te preskoknuvam ....
OSA
OSA

Posts : 793
Join date : 2014-11-05

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by YAS Нед Ное 30 2014, 14:12

Не...Гоца вика:



Сосема е погрешен пристапот да се исценира сомнеж

со што тврди дека опозицијата го инсценирала сето тоа да наметне во јавноста сомнеж во регуларноста на изборите и чесноста на владата, при тоа 



отфрлајќи ги обвинувањата дека некој фалсификува македонски патни исправи

уште пред да биде покрената било каква истрага,што е доказ дека си ја има мувата на капата.

YAS

Posts : 774
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by OSA Нед Ное 30 2014, 14:22

king напиша:
ne tie so fakultet ili se nadvor ,ili ne glasaat voopshto ,ili glasaat za SDSM

Баба Ванѓа одамна е мртва ... на гравче глеаше кој како гласал ...
... во крајна линија ова твоето е повторно само уште едно ... поделба и народот не чини  ....

... кога сме кај факултетите .... кој факултети ... за надвор ако не си доктор или инжињер со дипломата може само гс да си избришеш ... а нашиве војо мојо и сите остали универзитети произведуваат само такви ....
ne se razbravme ,propushtiv da pisham ,megu ostanatoto ,i ova nedostasuva ,spored mene ,a vo mnogu posakuvanata demokratska afera ,valda ke dozvolite da si go kazam moeto razmisluvanje (za koe velam moze da ti se bendisa ili ne ,no moe e )ne sum rekla narodot ne chini ...no nekoj sepak mora da go "vodi "  vo idninata ,sekade e taka ....
za fakultetite ...ne velam deka imaat ubavi vrabotuvanja i zatoa odat ,tochno diplomite ne im vazat ......no jas ova go kazav vo smisol deka fakultetliite pobrzo i podobro gi uviduvaat sostojbite vo drzavata ,i bidejki tie se za nikade ,mladite masovno si begaat nadvor ,pa makar i da ja rabotat najmizernata rabota so fakultetska naobrazba ...
OSA
OSA

Posts : 793
Join date : 2014-11-05

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by Centarec Нед Ное 30 2014, 14:29

во вакви времиња се осеќа дека сме надвор од фокусот и интересите на меѓународната заедница, односно ЕУ и НАТО. 

никаква реакција, ништо.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by Centarec Нед Ное 30 2014, 14:40

у контекст на муабетот и пази какво врвно лицемерие од страна на опозицијата...

http://telma.com.mk/vesti/za-shto-razgovaraat-partiite-vo-mavrovo

опозицијата прифаќа учество на иста маса со луѓе чија што власт е дискутабилна со оглед на тоа што има отворен случај за патни исправи. (секако може пасошите од видеото им помогнале на сдсм за тие 300.000 гласа, ама тоа неможеме да знаеме дека гоца рече нема истрага).

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by YAS Нед Ное 30 2014, 14:49

Имам малку повеке време па ајде...


хе хе..незнам дали знаеш , ама никој никаде не е приватен од мноогу одамна .... тоа прво , а второ пробај малку порационално да ми објасниш кој тоа го дели народот...??? 

Оние кои повикуваат на Вартоломејска ноќ, ноќта на долгите ножеви,или наречи го како сакаш повикот на твојот пастир за пресметка со сите неистомисленици, тие се оние кои го делат народот...


 дали на избори демократски избраната власт  или тие кои таа власт ја прогласуваат за диктаторска, непријател на државата и народот, дека таа носи едноумие, замолкнува критична маса..., ај да не те цитирам у детаљи.Дали таа власт е донесена , октроирана од надвор  или е избрана најдемократски од народот кој еве овде јасно и гласно тврдиш дека поддржува ненародна власт.


Насилно сте на власт,затоа што нели вие ги организирате изборите,кои патем ги фалсификувавте со гласање на мртовци,фантоми од непостоечки станови, влезови и згради,пустенчани од улица Максим Ѓоргија,со закани и уцени узурпирајки ја слободната волја на граганите, па затоа и немаш никакво право да зборуваш за било каква подршка од народот.Неа ја имавте само на изборите во 2006 година.


Кај ти е куршлусот? Верувањето дека тие кои треба да исчезнат од политичката сцена , всушност треба да владеат со неа??? Така , баш така ви кажуат оние педофилистичарите и соросоидите??? 
Ама времето што минало не се враќа.., па изгледа до крај ќе си имаш мака на душата..јака ти душа...

Тоа и јас се прашувам за тебе цигло.Како можеш да веруваш дека државата треба да биде водена од криминален режим, кој не само што би требало да исчезне од политичката сцена, туку би требало да подлежи и на лустрација,заради штетите кои ги нанесе на народот и државата во овие десетина години.

ПС.Маките ке ти бидат скратени на првите наредни избори,сакал или не ке се помириш со реалноста. Twisted Evil

YAS

Posts : 774
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by YAS Нед Ное 30 2014, 14:58

Центарец,тоа што седнале на иста маса,само докажува ,знаејки дека средбата е организирана од британската амбасадата,дека не си во право кога мислиш дека сме надвор од фокусот на мегународната заедница. Јас одамна ти напишав дека едните не се подобри од другите,и дека опасноста да се направи дил мегу власта и опозицијата е реална.Па наместо бомба,нам ке ни бидат сервирани некои полувистини.Тоа што аферата за пасошите се појави токму пред средбата организирана од страна на британците,го гледам како обид за зафакање на што подобра позиција за преговорите на кои ке биде натерана и власта и опозицијата.

YAS

Posts : 774
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by Centarec Нед Ное 30 2014, 15:02

можам да се согласам околу фокусот, чисто за мир у куќа и да не им праиме срања на периферија во и онака кревката ЕУ ситуација.

али и даље сметам дека било каква интервенција не би била за евентуален наш напредок во ЕУ и НАТО интеграции, него едноставно од тоа погоре што пишав.

иначе да, тука се прави дилот, а дилот кога се праи ке иде само народот курбан како и секогаш до сега.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by чучулига Нед Ное 30 2014, 15:33

Centarec напиша:у контекст на муабетот и пази какво врвно лицемерие од страна на опозицијата...

http://telma.com.mk/vesti/za-shto-razgovaraat-partiite-vo-mavrovo

опозицијата прифаќа учество на иста маса со луѓе чија што власт е дискутабилна со оглед на тоа што има отворен случај за патни исправи. (секако може пасошите од видеото им помогнале на сдсм за тие 300.000 гласа, ама тоа неможеме да знаеме дека гоца рече нема истрага).

YAS напиша:Центарец,тоа што седнале на иста маса,само докажува ,знаејки дека средбата е организирана од британската амбасадата,дека не си во право кога мислиш дека сме надвор од фокусот на мегународната заедница. Јас одамна ти напишав дека едните не се подобри од другите,и дека опасноста да се направи дил мегу власта и опозицијата е реална.Па наместо бомба,нам ке ни бидат сервирани некои полувистини.Тоа што аферата за пасошите се појави токму пред средбата организирана од страна на британците,го гледам како обид за зафакање на што подобра позиција за преговорите на кои ке биде натерана и власта и опозицијата.

Ко прочитав за средбата и дека ги отстраниле новинарите (ко небаре групата Брандерберг се собрала ) од одма ми текна на муабетот на YAS за праење дил и после сервирање некакви полувистини и дрндупки.

Овие топтан, ич не' не есапат нас народот.

Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by Centarec Нед Ное 30 2014, 15:50

никад не не есапеле. не ни сакам да ме есапи, сакам да ме остави да живеам. да не мислиш во другите земји власта многу го есапи народот.

сакам да не ме даночи, сакам да не ми наплаќа придонеси за килаво здравство и пензинско што не вреди ни пет банки. сакам да прекине да ме јебе со ДДВ, данок на добивка и драконски казни за тоа како му прднало на некој административец што прст у гз незнае да си стаи.

бемти и сдсм и вмро, клошарана селска искомплексирана.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by чучулига Нед Ное 30 2014, 15:59

Smile

Звучи ко да посакуваш анархистико уредување. Wink

Види, немам проблем да ме даночи ако гледам резултат од тие даноци, шо би рекло сакам патишта, здравство, среден општествен живот, развој на уметности, науки.... а не ко шо напиша погоре, тие средства да бидат користени за култивирање неспособни дембелски полтрони во администрација и глупи и грди споменици и потемкинови фасади.

И, убо ги спеа!
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete Нед Ное 30 2014, 16:00

Centarec напиша:никад не не есапеле. не ни сакам да ме есапи, сакам да ме остави да живеам. да не мислиш во другите земји власта многу го есапи народот.

сакам да не ме даночи, сакам да не ми наплаќа придонеси за килаво здравство и пензинско што не вреди ни пет банки. сакам да прекине да ме јебе со ДДВ, данок на добивка и драконски казни за тоа како му прднало на некој административец што прст у гз незнае да си стаи.

бемти и сдсм и вмро, клошарана селска искомплексирана.
Данска , Данска му е мајката  таму нема да те даночат,  не ти наплаќат придонеси за килаво здравство и пензинско што не вреди ни пет банки, не те јебат со ДДВ, нит данок на добивка, нит драконски казни. Башка административците знаат прст у гз да си стават Very Happy Very Happy Very Happy ..или нешто не сум разбрал добро...???
Почнуеш да булзаниш младо момче.
Или Маурициус беше?? не ми текнуе у моментов...


Последната промена е направена од concrete на Нед Ное 30 2014, 16:28. Мислењето е променето 1 пати
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by OSA Нед Ное 30 2014, 16:01

YAS напиша:Имам малку повеке време па ајде...


хе хе..незнам дали знаеш , ама никој никаде не е приватен од мноогу одамна .... тоа прво , а второ пробај малку порационално да ми објасниш кој тоа го дели народот...??? 

Оние кои повикуваат на Вартоломејска ноќ, ноќта на долгите ножеви,или наречи го како сакаш повикот на твојот пастир за пресметка со сите неистомисленици, тие се оние кои го делат народот...


 дали на избори демократски избраната власт  или тие кои таа власт ја прогласуваат за диктаторска, непријател на државата и народот, дека таа носи едноумие, замолкнува критична маса..., ај да не те цитирам у детаљи.Дали таа власт е донесена , октроирана од надвор  или е избрана најдемократски од народот кој еве овде јасно и гласно тврдиш дека поддржува ненародна власт.


Насилно сте на власт,затоа што нели вие ги организирате изборите,кои патем ги фалсификувавте со гласање на мртовци,фантоми од непостоечки станови, влезови и згради,пустенчани од улица Максим Ѓоргија,со закани и уцени узурпирајки ја слободната волја на граганите, па затоа и немаш никакво право да зборуваш за било каква подршка од народот.Неа ја имавте само на изборите во 2006 година.


Кај ти е куршлусот? Верувањето дека тие кои треба да исчезнат од политичката сцена , всушност треба да владеат со неа??? Така , баш така ви кажуат оние педофилистичарите и соросоидите??? 
Ама времето што минало не се враќа.., па изгледа до крај ќе си имаш мака на душата..јака ти душа...

Тоа и јас се прашувам за тебе цигло.Како можеш да веруваш дека државата треба да биде водена од криминален режим, кој не само што би требало да исчезне од политичката сцена, туку би требало да подлежи и на лустрација,заради штетите кои ги нанесе на народот и државата во овие десетина години.

ПС.Маките ке ти бидат скратени на првите наредни избори,сакал или не ке се помириш со реалноста.
Twisted Evil
Twisted Evil samoedno golemo bravo ....
OSA
OSA

Posts : 793
Join date : 2014-11-05

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by OSA Нед Ное 30 2014, 16:06

Centarec напиша:никад не не есапеле. не ни сакам да ме есапи, сакам да ме остави да живеам. да не мислиш во другите земји власта многу го есапи народот.

сакам да не ме даночи, сакам да не ми наплаќа придонеси за килаво здравство и пензинско што не вреди ни пет банки. сакам да прекине да ме јебе со ДДВ, данок на добивка и драконски казни за тоа како му прднало на некој административец што прст у гз незнае да си стаи.

бемти и сдсм и вмро, клошарана селска искомплексирана.
tochno taka ....
OSA
OSA

Posts : 793
Join date : 2014-11-05

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by Centarec Нед Ное 30 2014, 16:12

concrete напиша:
Centarec напиша:никад не не есапеле. не ни сакам да ме есапи, сакам да ме остави да живеам. да не мислиш во другите земји власта многу го есапи народот.

сакам да не ме даночи, сакам да не ми наплаќа придонеси за килаво здравство и пензинско што не вреди ни пет банки. сакам да прекине да ме јебе со ДДВ, данок на добивка и драконски казни за тоа како му прднало на некој административец што прст у гз незнае да си стаи.

бемти и сдсм и вмро, клошарана селска искомплексирана.
Данска , Данска му е мајката  таму нема: не те даночат,  не ти наплаќат придонеси за килаво здравство и пензинско што не вреди ни пет банки, не те јебат со ДДВ, нит данок на добивка нит драконски казни. Башка административците знаат прст у гз да си стават Very Happy Very Happy Very Happy ..или нешто не сум разбрал добро...???
Почнуеш да булзаниш младо момче.

читај ме малце, во првиот пасус. глобален проблем е старо момче. само стар ков си ти, научен на таков систем кај што вечно и дугуеш на државата, а ако чепнеш нешто од неа онда пун ќар си па ако треба и ќе го браниш неодбранливото (similarities much?). Wink 



али ако нема даноци, нема пари за тендери да га ебем...тука е муката знам ја : )))

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by чучулига Нед Ное 30 2014, 16:21

чучулига напиша:
Ко прочитав за средбата и дека ги отстраниле новинарите (ко небаре групата Брандерберг се собрала ) од одма ми текна на муабетот на YAS за праење дил и после сервирање некакви полувистини и дрндупки.

Овие топтан, ич не' не есапат нас народот.

Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
О ооооооо

таму Билдерберг треба да стои...

сориииии Embarassed
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by кнез Нед Ное 30 2014, 16:38

concrete напиша:
Centarec напиша:никад не не есапеле. не ни сакам да ме есапи, сакам да ме остави да живеам. да не мислиш во другите земји власта многу го есапи народот.

сакам да не ме даночи, сакам да не ми наплаќа придонеси за килаво здравство и пензинско што не вреди ни пет банки. сакам да прекине да ме јебе со ДДВ, данок на добивка и драконски казни за тоа како му прднало на некој административец што прст у гз незнае да си стаи.

бемти и сдсм и вмро, клошарана селска искомплексирана.
Данска , Данска му е мајката  таму нема да те даночат,  не ти наплаќат придонеси за килаво здравство и пензинско што не вреди ни пет банки, не те јебат со ДДВ, нит данок на добивка, нит драконски казни. Башка административците знаат прст у гз да си стават Very Happy Very Happy Very Happy ..или нешто не сум разбрал добро...???
Почнуеш да булзаниш младо момче.
Или Маурициус беше?? не ми текнуе у моментов...
Ако е млад ајде некако..ама  Cool

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by Centarec Нед Ное 30 2014, 16:42

аа за ова си доби петче кај газда конкрит : ))) алал.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete Нед Ное 30 2014, 16:48

Centarec напиша:
concrete напиша:
Centarec напиша:никад не не есапеле. не ни сакам да ме есапи, сакам да ме остави да живеам. да не мислиш во другите земји власта многу го есапи народот.

сакам да не ме даночи, сакам да не ми наплаќа придонеси за килаво здравство и пензинско што не вреди ни пет банки. сакам да прекине да ме јебе со ДДВ, данок на добивка и драконски казни за тоа како му прднало на некој административец што прст у гз незнае да си стаи.

бемти и сдсм и вмро, клошарана селска искомплексирана.
Данска , Данска му е мајката  таму нема: не те даночат,  не ти наплаќат придонеси за килаво здравство и пензинско што не вреди ни пет банки, не те јебат со ДДВ, нит данок на добивка нит драконски казни. Башка административците знаат прст у гз да си стават Very Happy Very Happy Very Happy ..или нешто не сум разбрал добро...???
Почнуеш да булзаниш младо момче.

читај ме малце, во првиот пасус. глобален проблем е старо момче. само стар ков си ти, научен на таков систем кај што вечно и дугуеш на државата, а ако чепнеш нешто од неа онда пун ќар си па ако треба и ќе го браниш неодбранливото (similarities much?). Wink 



али ако нема даноци, нема пари за тендери да га ебем...тука е муката знам ја : )))
..јагненце попораснато..  , првата држава во западниот свет...ако Европа ја сметаме за тоа , не Новиот Свет.., за таму , како и Индија и Кина и остало на тој Исток немам некои познавања ја направил Филип II.
Прв смислил ПРОФЕСИОНАЛНА ВОЈСКА.
Таа гарантира успех, но и чини пари.За да имаш пари ти требаат администрација, таа исто чини пари, а веќе ти требаат гавази од разни нивоа , па и систем на комуникации од голуби, преку курири... до патишта и слично....да не должам...тоа е држава.
Подоцна Римјаните кои се покажале поербап и попаметни од Картагена, тоа го дотерале до совршенство...кое трае ден денешен.
Сеа па у демократијава уште други бриги , избори, па рејтинг па.......изборачи,па кампањи... Very Happy  Кај да се завртиш .., само пара.
Па сеа можеш да пробаш како анархист , ама тешко минува таа медицина, посебно во ова информатичко време кога ти знаат количин на пари во три децимали....
Значи увек во еден момент ти треба систем, а тој е скуп, корумпиран и незајажљив. Треба бич за да го контролираш.
Тука примети ич не збориме за обичниот човек , тој е гирица и неинтересен сам по себе, станува забележлив само кога е големо јато , или кога ќе нарасне до големина на која се калибрирани окцата на мрежата на "рибарот"...
..што друго да ти кажам , уживај во животот и гледај да не нараснеш до ГОЛЕМ КЛЕН , после ти е џабе  се пошто како гледам не си од видот на штуките.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by Centarec Нед Ное 30 2014, 17:08

се е тоа убаво се е тоа фино, само уште да напишеше негде дека кога ке секнат парите клекнуваш на колена и даваш едно фелацио за кое после те пишуваат по историските читанки и се би било ок Smile а тоа е правило во историјата кое е без исклучок! 

системот ке биде онолку скуп и корумпиран колку што ке му дозволиш да биде Smile скрати му ги ингеренциите на државниот апарат, остај пазарот да одлучи и ќе видиш како ништо од ова горе што си го пишал не држи.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by чучулига Нед Ное 30 2014, 17:18

Centarec напиша:
системот ке биде онолку скуп и корумпиран колку што ке му дозволиш да биде Smile скрати му ги ингеренциите на државниот апарат, остај пазарот да одлучи и ќе видиш како ништо од ова горе што си го пишал не држи.

Како беше она шо го имат во Америка сега... владеењето на корпорациите..... корпоративизам?

И оп со пари на даничните обрзници, истите на кои крвта со памбукче му исцицаја, дадоја бонуси на банкарите оти, па да, оти се' ќе се распаднело.

Цк, мене то не ме бендисва ич.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by Arhimed Нед Ное 30 2014, 17:29

чучулига напиша:
Centarec напиша:
системот ке биде онолку скуп и корумпиран колку што ке му дозволиш да биде Smile скрати му ги ингеренциите на државниот апарат, остај пазарот да одлучи и ќе видиш како ништо од ова горе што си го пишал не држи.

Како беше она шо го имат во Америка сега... владеењето на корпорациите..... корпоративизам?

И оп со пари на даничните обрзници, истите на кои крвта со памбукче му исцицаја, дадоја бонуси на банкарите оти, па да, оти се' ќе се распаднело.

Цк, мене то не ме бендисва ич.
Пресушување на кредитните активности - тоа се случи во МК во 1991-3.
Во САД банкарското лоби се избори за дерегулација и спојување на кредитните и инвестициските активности на банките.
Ако Сорос или Бафет донесат погрешна инвестициска одлука - ќе банкротираат и никому ништо.
Но ако банката со сите сметки од клиенти отиде во стечај - тоа е голем проблем.
Особено проблем на оние кои имаат хипотеки на куќи, а треба повторно да бараат кредит за остатокот од долгот. Или на производителите кои во секое време должат пари на добавувачите (за да испорача машина од 500 илјади треба да земе кредити од 300-400 илјади и да ги врати во рок од 3-9 месеци).

Не е решение укинување на даноци, туку контрола како се трошат дадените пари. Сум дал пари на државата - мора да знам како се трошат.
Ми зеле пари од СРД - мора да знам зошто даваат донација од 80 милиони денари. итн.
ЕДИТ - кога Груевски во 1999 ја исфрли рекламата - Како се трошат моите пари - прва работа што ми текна е дали тоа повик на бунт!

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by Centarec Нед Ное 30 2014, 17:37

најдобра контрола на дадените пари е воопшто да не ги дадеш архимед. не постои ни еден начин да го контролираш тоа. к

корпорациите не се проблем, проблем се владите што носат противуставни одлуки во корист на тие корпорации а за сметка на останатите.

истото се случува кај нас секоја година, ама баш секоја. нови закони, нови казни за непослушност, нови трошоци. се со цел, да му се испуни теоријата на конкрит дека за да ти фукнционира државата, мора да имаш администрација - ГРЕШКА! за да ти функционира државата треба да имаш ЕКОНОМИЈА.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 11 of 40 Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 25 ... 40  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот