СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by VOL on Вто Јан 20 2015, 11:48

aj molim te pocni so razglobuvanje
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by чучулига on Вто Јан 20 2015, 11:55

Па не можам сега... прво треба да станиш пропагатор на утописката политичка партија. Јавна партија со јавни идеи и ставови.

Единствено така ќе бидам во можност.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by VOL on Вто Јан 20 2015, 11:58

чучулига напиша:Па не можам сега... прво треба да станиш пропагатор на утописката политичка партија. Јавна партија со јавни идеи и ставови.

Единствено така ќе бидам во можност.
eve be.
najneutopiski ja sakam site da ziveat vo mir, sloga i da se sakaat. znaci da imaat ljubov. em seks.
kako propagator na politicka opcija poracuvam za site- ebete se.
sega
 ti kako opozicioner, ke se nakostrezis i odma ke kazis deka toa e zlo, deka e nacionalisticki deka ..aj da vidime sto ustvari ke kazes?

jas znaci poracuvam "gradgjani i gragjanki-  ebete se." sto znaci im posakuvam srekja i zadovolstvo

e aj da te vidam sega sto toa ke si me razglobuvala, da vidam ja sega tvojot stav?
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by чучулига on Вто Јан 20 2015, 12:05

Како опозиционер во замислениов случај, за да одвратам дел од твои потенцијални членови (и да те испровоцирам) прво ќе ги поздравам твоите широки либарални погледи, посебно кон ЛГБТ граѓаните.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by VOL on Вто Јан 20 2015, 12:06

LGBT nema da se onadat. tie - u zatvor. dodeka ne se opravat.
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by чучулига on Вто Јан 20 2015, 12:09

Laughing Laughing Laughing

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by VOL on Вто Јан 20 2015, 12:17

e so " Laughing Laughing Laughing "

na sekoja novodosisna cestitka treba da stoi:" Vi ja cestitam Novata..2341 godina, zdravje, pari i-ebetese!"
potpis -dedo Hju Hefner mraz.

ama od vakvata nedokvakana pro-LGBT opozicija , ubavite idei ne mozat da izlezat na videlina. i, opoziciji, sto ke kazes, a?
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by чучулига on Вто Јан 20 2015, 12:20

Нема потреба ништо да кажам.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by VOL on Вто Јан 20 2015, 12:30

ete ti sea.. koga nema nikoj se e ok. a koga ima diskutanti "nema sto da kazam"

ama kontruktivna opozicijaaa..
osven, ako  se soglasuvas so moite stavovi..?
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by VOL on Вто Јан 20 2015, 12:31

tuku aj dosta mi e politika, sega za SONK malce, da ne idam ja u offtopik..ke me kastri sprotivniot politicki tabor, zbog zaradi inaet.
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by Centarec on Вто Јан 20 2015, 14:23

замисли, не плаќаш давачки према државата, цела заработувачка иде за тебе, школото се плаќа, согласно квалитетот и понудата ти одбираш кај ќе ти учи детето и плаќаш за истото. лепота.

вака ем плаќам на државата, ем не одбирам кај ќе учи, ем не учи пошто се штрајкува. 

истото е и со здравството, истото е и со пензиското, тоа е тој зачаран круг од кој нема излез се до моментот when the shit hits the fans.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by concrete on Вто Јан 20 2015, 15:22

Centarec напиша:замисли, не плаќаш давачки према државата, цела заработувачка иде за тебе, школото се плаќа, согласно квалитетот и понудата ти одбираш кај ќе ти учи детето и плаќаш за истото. лепота.

вака ем плаќам на државата, ем не одбирам кај ќе учи, ем не учи пошто се штрајкува. 

истото е и со здравството, истото е и со пензиското, тоа е тој зачаран круг од кој нема излез се до моментот when the shit hits the fans.
..занимливо предлогче, но ај сеа пробај да го имплементираш на ЦЕЛИНТА во рамки на едно повисоко ниво на здружување на многу луѓе, желби и цели у животу....заради оптимализација на процеси и трошоци кое уште по старински го викаме држава, која пак уште попостарински се скоцкува ко НАЦИОНАЛНА држава, заради разликување на пазарот од другите брендови..поголеми, слични или  помали.
Тоа што тебе конкретната држава не ти е по мерка па не си баш одушевен што штркот ја одбрал за дроп зона за неговиот товар у кој си бил и ти.., а нејзиниот актуелен менаџерски тим па ич..па ја множиш со нула и ја пишуеш со мала буква..., не значи дека е се така како што ти кажуваш.
Како акционер имаш две можности да продадеш акции или да пробаш да се организираш со други акционери па да смените раководство со некое кое е поише по твој мерак.
Но во глобала уште пред 3000 години е речено : светот во кој живееш тешко можеш да го измениш за течение на твојот живот, можеш само ДА ГО СМЕНИШ  , ако веќе си ептен нестрплив.., со некој друг кој е повеќе по твоја мерка напраен....
Ова гледаш најкапиталистички кажано, здравје боже покапиталистички....
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by Centarec on Вто Јан 20 2015, 15:46

поштеди ме од патриотизмот. поголем патриот е оној што сака да створи услови за народот да живее тука него на некој форум дали ја пишувал со голема и мала буква.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by Centarec on Вто Јан 20 2015, 15:50

башка многу е патриотски моментот ако не ти свиѓа музиката, смени ја кафаната. од такви муабети стигнавме до дереџе на 400.000 иселени. али ако, тоа е модерниот патриотWink

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by concrete on Вто Јан 20 2015, 15:51

Centarec напиша:поштеди ме од патриотизмот. поголем патриот е оној што сака да створи услови за народот да живее тука него на некој форум дали ја пишувал со голема и мала буква.
..кај виде овде да спомнуам,...јеботе благи бог и слаткаристички римски папа... некаков париотизам, ај нека некој од кокаколистите , од непатриотизам...проба да ја пишуе Кока Кола   со мала буква......, што мешаш баби и жаби Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by Centarec on Вто Јан 20 2015, 15:54

ајде ајде убаво си знаеш.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by concrete on Вто Јан 20 2015, 15:59

avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by Centarec on Вто Јан 20 2015, 19:30

на кој не му се свиѓа детето да му отсуствува од државно училиште, слободно нека си го упише у приватно.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by чучулига on Сре Јан 21 2015, 15:32


_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by VOL on Сре Јан 21 2015, 15:43

чучулига напиша:Ќе се разболат луѓето од стрес Crying or Very sad ...

http://plusinfo.mk/vest/12050/nedelkov-so-solzi-vo-ocite-i-so-dnevnik-pod-raka-nastavnicki-izleguvaat-od-kaj-direktorite

ne
nema od stress da se razbolat.
ke se razbolat od provev, promaja na grbot.
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by king on Сре Јан 21 2015, 16:01

Oд пљусинфо ... се може да се очекува ....

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by чучулига on Сре Јан 21 2015, 16:03


_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by чучулига on Пет Јан 23 2015, 19:41

Ви ја пренесуваме реакцијата на СОНК на вечерашниот прилог на Сител телевизија – „Не 72, туку 81 милион денари има на сметката на СОНК“:


Во обид да ја демантира информацијата на раководството на СОНК, како Реакција на прилогот, емитуван на ТВ Сител на 22-01-2015г, новинарот Александар Спасовски од ТВ Сител во Вестите на споменатата Телевизија, денес ( 23-01-2015 ) беше емитуван прилог ,, Не 72, туку 81 милион денари има на сметката на СОНК”. Со победничко ликување споменатиот новинар во Вестите меѓу другото изјавува…,, Ваквите податоци покажуваат дека претседателската фотелја во СОНК стана потешка за 9 милиони денари…,, Арно ама, нозете на лагата излегоа дека се многу пократки отколку што се очекувало. Во документот издаден од Централниот Регистер ( патем нека ни биде дозволено да признаеме дека не сме многу упатени за процедурата за добивање на ваков документ и затоа деновиве ќе побараме Централниот Регистер да ни издаде документ за приходите на ТВ Сител ), многу јасно стои дека станува збор за вкупни средства на СОНК за 2013 година.
Во вчерашната писмена Реакција, меѓу другото, многу јасно наведовме дека…,, износот на членарината што секој наш член ја плаќа изнесува 0,6%, а не 1% како што беше кажано во прилогот и е најниска синдикална членарина не само во Р. Македонија, туку во целиот Регион. Од тој износ 40% остануваат во установите, 30% во Регионалните одбори на СОНК и 30% во Советот на СОНК.,, Многу јасно , СОНК има над 570 синдикални организации во градинките, основните, средните училишта, високото образование, науката и културата и сите тие имаат сопствени жиро сметки со веќе кажаниот процент и располагањата на тие средства се во надлежност на синдикалната организација и претседателот на истата, а претседателот на СОНК нема баш никаков увид на истите, бидејќи синдикалните организации се правни лица со сопствени жиро сметки, секако со името… на СОНК. Понатаму, како посебни правни лица со посебни ж-ро сметки се и 20 Регионални одбори на СОНК, во кои се уплаќаат 30% од членарината и со истите располагаат Регионалните одбори, со потпис на претседателите на истите. Претседателот на СОНК и тука нема никаква надлежност околу тие средства.
Во рамките на СОНК пред повеќе од 15 години формиран е Синдикален ( солидарен) фонд со доброволно зачленување на секоја синдикална организација, со носење на Одлука за пристапување во истиот, кој има сосема посебна жиро сметка и средствата од истиот, врз основа на потребна документација, утврдена со Правилник, исклучиво се користи за неповратна помош на нашите членови и најголемиот дел за без каматни кредити, исто така утврдени со овој Правилник. Претседателот на СОНК, воопшто не е потписник на жиро сметката на Фондот, туку со посебна Одлука на Советот на СОНК, потписници се двајца вработени во Синдикалниот фонд.
Посебната жиро сметка на Советот на СОНК, за која веќе напишавме во вчерашната Информација, со месечен и годишен износ на средства , единствено на неа е потписник претседателот на СОНК и тоа за поголемите суми што треба да се платат како трошок, претходно носи Одлука Советот на СОНК.
Сега уште еднаш, ја повторуваме Изјавата за материјална, морална и кривична одговорност, зад која стои, во случајов претседателот на СОНК бидејќи нападот е врз него, но и членовите на најтесното раководство на СОНК , зад содржината на вчерашната и оваа Информација.
Уште сега прифаќаме новинарот Александар Спасовски и двата текста, ако смета дека изнесуваме невистини, во судската постапка да ги користи против нас.
П.С. Веќе напишавме стара мудрост е – на лагата , нозете и се кратки, ама ние ќе додадеме и длабоки се трагите и раните. Има ли во подготовка нова, набрзо ќе дознаеме…
http://libertas.mk/сонк-веселата-математика-на-сител-про/

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by чучулига on Сре Јан 28 2015, 13:22


_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by king on Сре Јан 28 2015, 15:44

Калакурница ... демек постојните наставници се чудо невидено од даскали .... па нивните деца  не можат без нив.

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот