СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by чучулига on Сре Јан 28 2015, 15:49

Биле не биле, битно народот го кажва својот став јасно и гласно.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by king on Сре Јан 28 2015, 15:51

Кој народ?

Чудна работа ... со каква леснотија се некоја мала група поистоветува со ... народот

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by чучулига on Сре Јан 28 2015, 15:53

Битолските родители на деца во образовниот систем.

Тој народ во случајов.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by concrete on Сре Јан 28 2015, 17:11

чучулига напиша:Битолските родители на деца во образовниот систем.

Тој народ во случајов.
...мнооогу јака ствар, некои битолчани се вознемириле... Чудно е како им требеше деценија за тоа???
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by чучулига on Сре Јан 28 2015, 17:13

Можда не биле родители тогаш конкрит.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by concrete on Сре Јан 28 2015, 17:18

чучулига напиша:Можда не биле родители тогаш конкрит.
...ааа  млади родители, борбени со јасен став што сакаат да им се исполни, ако не одат за батлери на брод или пиц мајстори..... Very Happy Very Happy Very Happy
..мома капор имаше една добра за малите деца и нивните мајки.... Cool
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by чучулига on Пет Јан 30 2015, 09:47

Штрајкбрехерски пленум

Дали требаше во Македонија да дојде претседателот на Европската конфедерација на синдикати од образованието, Мартин Ромер? Дали требаше да ни соопшти дека никаде во Европа не се носат штрајкбрехери во училиштата и не се казнуваат наставниците на начин, како што тоа се прави во Македонија? Дали требаше да нé потсети дека ако штрајкуваме, Владата мора да го почитува тоа? Дали требаше да изјави дека казнувањето наставници е една несреќна иновација која ја има само во Македонија? Ама ете, и тоа се случи. Почитуваниот г. Ромер, во духот на европската синдикална солидарност, дојде во Македонија да му изрази поддршка на г. Јаким Неделков, лидерот на нашиот Синдикат за образование, наука и култура (СОНК). И пред отворени камери и вклучени микрофони, на еден неподносливо пристоен и воздржан начин да ни соопшти дека сме банана-држава.
Нашиот премиер, кој милува често да се повикува на странски примери и компаративни искуства, имаше ретка и неповторлива можност да чуе како изгледа еден современ демократски модел на синдикална организација во образованието и на синдикални права во просветата. Корумпираните медиуми под негова контрола, во неможност да го заокружат ликот на г. Ромер со црвен фломастер и да го наречат соросов платеник, едноставно го изигнорираа неговиот настап. Како никогаш да не дошол во Македонија, како ништо да не кажал. Арно ама (секогаш има едно такво боцкаво „арно ама“), последниве месеци математиките на власта некако слабо се поклопуваат со желбите. Претседателот на СОНК излезе дека ти бил тврд орев и рече дека не отстапува од штрајкот, бројот на вработените во образованието кои го следат постојано се зголемува, сé побројни се учениците и родителите кои се солидаризираат со нив, а веќе е формиран и пленум на наставници, со најава тоа да го сторат и средношколците.
А наставниците за замена? Што правиме со нив? Ќе формираат ли и тие некаков пленум на штрајкбрехери? Или ќе му се приклучат на веќе постоечкиот професорски контра-пленум? И заедно со партиските градоначалници, партиските директори, партиските наставници, партиските родители и останатите партиски телетабиси, ќе оранизираат контра-протести под паролите „Многу ни е убаво“, „Ромер соросоид“, „Плати ДА – ама НЕ сега“, „Да живее државниот испит“, „Штрајкбрехер горд сум јас“, „Pastir forever” и слично. Сител и Курир ќе известуваат дека на контра-протестите предводени од независните професори и експерти Каракамишева и Камиловски излегле 236 илјади поддржувачи на реформските и прогресивните потези на Владата, кои испратиле јасна порака до целата меѓународна јавност дека Македонија е на прав пат. А вечерта, денот ќе биде заокружен со мега интервју на премиерот со Јанко Илковски и/или Миленко Неделковски на кое ќе се дебатира кога Кежаровски ќе биде вратен во затвор, колку љубовници имаат професорите од Пленумот и кои 168 странски компании планираат да инвестираат во Македонија.
Инаку, листата на соросоиди и непријатели на Македонија, деновиве е збогатена со едно ем ново, ем звучно име. Тоа е јужнокореанецот Бан Ки-Мун, кој меѓу другото, е и генерален секретар на Обединетите нации. Човекот се дрзна, заради некои 20 и кусур илјади долари неплатена контрибуција, да ни го одземе правото на глас во Светската асамблеја. И да нé смести во друштвото со Руанда, Јемен, Киргистан, Гренада, Маршалски Острови, Тонга и Вануату. Среќа е што ТВ Сител реагираше експресно и ја демантираше веста дека поради неплаќање ни било ускратено правото на глас во ОН. А ако, пак, се случи во Македонија да дојде лично Бан Ки-Мун и слично на евросиндикалистот Мартин Ромер, да ни ја каже фактичката вистина в очи, Сител има резервна варијанта – ќе ја пренесе ексклузивата дека на „Звезде гранда“ најверојатно ќе победи Македонка и дека Македонија, Руанда, Тонга и Ванату ќе поднесат барање до ОН за смена на Бан Ки-Мун.
За крај, да се вратиме на почетокот: случајно дознав дека во најновите уставни промени била предвидена одредба со која и штрајкбрехерството ќе станело право загарантирано со Уставот. Колку г. Ромер да нема дилеми. Ако му текне уште еднаш да дојде во Македонија.
Гордана Попсимонова, универзитетски професор – Фејсбук статус

http://libertas.mk/штрајкбрехерски-пленум/

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by king on Пет Јан 30 2015, 23:31

чучулига напиша:
Штрајкбрехерски пленум

Дали требаше во Македонија да дојде претседателот на Европската конфедерација на синдикати од образованието, Мартин Ромер? Дали  ............

http://libertas.mk/штрајкбрехерски-пленум/
А дали дотичниот го запознале дека господата даскали бараат 25% повисоки плати?
 Е ако му го кажеле тоа .... дотичниот на врат нанос ќе избегал од нив ...
..таму кај него не помислуваат да штрајкуваат за не повеќе од 3, 4 посто ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by чучулига on Пет Јан 30 2015, 23:38

А оти па фиљанкеши да се замара шо конкретно ветила владата?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by concrete on Пет Јан 30 2015, 23:57

чучулига напиша:А оти па фиљанкеши да се замара шо конкретно ветила владата?
..а што ветила владата...???  и ТАТ ветуеше , ама само будали поверуваа.... Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by чучулига on Пет Јан 30 2015, 23:59

па то учителите не се белки будали?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by concrete on Саб Јан 31 2015, 00:00

чучулига напиша:па то учителите не се белки будали?
..многу.... Cool
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by чучулига on Саб Јан 31 2015, 00:01

ми текна на песна.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by concrete on Саб Јан 31 2015, 00:05

чучулига напиша:ми текна на песна.
..попевка???  ти си деклице високо в гори.......јодлаш понекогаш??? Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by чучулига on Саб Јан 31 2015, 00:10

цк.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by concrete on Саб Јан 31 2015, 00:23

чучулига напиша:цк.
цк..или цк??? Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by king on Саб Јан 31 2015, 00:24

централен комитет

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by чучулига on Саб Јан 31 2015, 00:26

Јоделеиууууууууууууу!

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by чучулига on Саб Јан 31 2015, 02:07

Мислам ... ова е песната


_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by ribar on Пон Фед 02 2015, 21:04

http://novatv.mk/index.php?p=1&navig=8&cat=22&vest=19851

Оваа е најубавата гимназија на Балканот.

ribar

Posts : 415
Join date : 2014-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by king on Вто Фед 03 2015, 00:16http://www.time.mk/st/vesti/Makedonija


.... манипулација со деца...
... што фајде имаат учениците од штрајкот на нивните наставници?
... или им одговара губењето часови ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by VOL on Вто Фед 03 2015, 00:17

a be za prelazna, "gi podrzuvaat".. Laughing . so kopiljaci ke si igraat hehe.
avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by king on Вто Фед 03 2015, 00:23

Најавени генерални протести од СОНК за неделава

http://www.fakulteti.mk/news/15-02-02/najaveni_generalni_protesti_od_sonk_za_nedelava.aspx

Ова веќе не е штрајк ....
... или штрајкот е маска за нешто друго ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by concrete on Вто Фед 03 2015, 10:52

king напиша:
Најавени генерални протести од СОНК за неделава

http://www.fakulteti.mk/news/15-02-02/najaveni_generalni_protesti_od_sonk_za_nedelava.aspx

Ова веќе не е штрајк ....
... или штрајкот е маска за нешто друго ...
...па соросоидите имаат најмено ефтини писци на сценарија  ,башка штедат и работат по истата книга на снимање, секаде каде што во моментот продуцираат некоја од своите комедии со ....извесно...многу трагикомични елементи... Cool
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by king on Вто Фед 03 2015, 11:03

Сега пак да не излезат некои снимки ....
...за историјатот на штрајкот ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот