ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ме бендисва

Страна 2 of 17 Previous  1, 2, 3 ... 9 ... 17  Next

Go down

Ме бендисва - Page 2 Empty Re: Ме бендисва

Пишување by чучулига Сре Дек 10 2014, 23:28

Абе кинг се разбравме мислам...

ај па можи не си прочитал.

Органски начин на одгледување, од таму органска.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Ме бендисва - Page 2 Empty Re: Ме бендисва

Пишување by king Сре Дек 10 2014, 23:38

Каков бе „органски“  со семиња мутанти сакаш тоа да го постигнеш ... нема веке оригинално неизменето семе и сорта ...

... од друга страна ... приносите од таков начин на одгледување се скапи и помали ... а планетава со светлосна брзина се пуни со нови гладни усти ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ме бендисва - Page 2 Empty Re: Ме бендисва

Пишување by чучулига Сре Дек 10 2014, 23:40

Има стари семиња.

Усвет ги има во слободна продажба, кај нас можи да се добијат од институтот за земјоделие.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Ме бендисва - Page 2 Empty Re: Ме бендисва

Пишување by king Чет Дек 11 2014, 00:02

Е ај најди ми семе од оригинален јабучар?

До пред некоја година ми даваше една жена од Скопска црна гора, но сега и кај неа се измелезија ...

.... овие патлиџаните т.е. доматите што се продаваат сега ... освен што се зелени и камен тврди треба и кило сол да им туриш за да некако ги проголташ ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ме бендисва - Page 2 Empty Re: Ме бендисва

Пишување by чучулига Чет Дек 11 2014, 00:06

Ќе побарам.

Јас сеуште немам свои оти се вештам на растенија од семиња шо ги купвам во аптека.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Ме бендисва - Page 2 Empty Re: Ме бендисва

Пишување by concrete Чет Дек 11 2014, 00:12

чучулига напиша:Има стари семиња.

Усвет ги има во слободна продажба, кај нас можи да се добијат од институтот за земјоделие.
..има такво нешто кај нас..????, автентично немутирано семе за нешто ?? не верувам , прво затоа што мислам дека со такво нешто..ко z"природни"семиња кај нас никој не се бави , а и ако нешто како такво се продава , тоа е гарант превара....
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ме бендисва - Page 2 Empty Re: Ме бендисва

Пишување by чучулига Чет Дек 11 2014, 00:14

Има конкрит.

Институтот за земјоделство има и чува стари сорти семиња.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Ме бендисва - Page 2 Empty Re: Ме бендисва

Пишување by concrete Чет Дек 11 2014, 00:28

чучулига напиша:Има конкрит.

Институтот за земјоделство има и чува стари сорти семиња.
...кој ти кажал тоа???
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ме бендисва - Page 2 Empty Re: Ме бендисва

Пишување by king Чет Дек 11 2014, 00:30

чучулига напиша:Има конкрит.

Институтот за земјоделство има и чува стари сорти семиња.
Колку ...???
... по едно епруветче колку за успомен!?
king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ме бендисва - Page 2 Empty Re: Ме бендисва

Пишување by чучулига Чет Дек 11 2014, 00:38

concrete напиша:
чучулига напиша:Има конкрит.

Институтот за земјоделство има и чува стари сорти семиња.
...кој ти кажал тоа???

Во институтот ми кажаја ко прашав.

king напиша:
чучулига напиша:Има конкрит.

Институтот за земјоделство има и чува стари сорти семиња.
Колку ...???
... по едно епруветче колку за успомен!?
Најверојатно не. 

Види, то е дел од одговорноста на институтот, зачувувањето на старите сорти.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Ме бендисва - Page 2 Empty Re: Ме бендисва

Пишување by concrete Чет Дек 11 2014, 16:42

чучулига напиша:
concrete напиша:
чучулига напиша:Има конкрит.

Институтот за земјоделство има и чува стари сорти семиња.
...кој ти кажал тоа???

Во институтот ми кажаја ко прашав.

king напиша:
чучулига напиша:Има конкрит.

Институтот за земјоделство има и чува стари сорти семиња.
Колку ...???
... по едно епруветче колку за успомен!?
Најверојатно не. 

Види, то е дел од одговорноста на институтот, зачувувањето на старите сорти.
хммм, гледајќи како го зачувуваме Mакедонскиот јазик и Кирилското писмо, Македонската историја, Македонската земја, шуми, води и воздух, кому и како даваме да управува со нашите депонии и складира што сака, немој да ми земеш за зло , ама мислам дека НИКОЈ НИШТО НЕ ЧУВА , а не па семиња. Башка едно врапче ми шепна дека .., т.е.  бидејќи кај нас немало услови , збирките се депонирани во некакви магацини за семиња во Шкотска и Шведска или таму негде.
Баш би сакал да видам што би добиле назад , ако побараме....веројатно  исто нешто ко што ќе добијат  Украинците, ако си го побараат златото депонирано на "сигурно"... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ме бендисва - Page 2 Empty Re: Ме бендисва

Пишување by YAS Чет Дек 11 2014, 17:57

Островот Свалбард, Норвешка...

YAS

Posts : 774
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Ме бендисва - Page 2 Empty Re: Ме бендисва

Пишување by чучулига Чет Дек 11 2014, 18:22

Знам за светскиот депозитар. Демек за недајбоже ситуација ама сум искрено скептична за неговата намена.

Се си мислам дека не се таму депонирани вкупно сите наши семиња. 

Јас само кажав шо ми кажаја во институтот. Ако ме излагале, тогаш и јас лажам.

Во секој случај, кога ќе бидам доволно сигурна во своите градинарски вештини секако ќе замолам да ми дат од старите сорти па ќе кажам шо ќе испадни.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Ме бендисва - Page 2 Empty Re: Ме бендисва

Пишување by concrete Чет Дек 11 2014, 22:47

чучулига напиша:Знам за светскиот депозитар. Демек за недајбоже ситуација ама сум искрено скептична за неговата намена.

Се си мислам дека не се таму депонирани вкупно сите наши семиња. 

Јас само кажав шо ми кажаја во институтот. Ако ме излагале, тогаш и јас лажам.

Во секој случај, кога ќе бидам доволно сигурна во своите градинарски вештини секако ќе замолам да ми дат од старите сорти па ќе кажам шо ќе испадни.
..денес слушнав дека во некое од Тетовските села , таткото на еден меанџија
 со години одржува некоја сорта тетовски јабучар.., е сега колку е ова точно ќе проверам следниот пат.
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ме бендисва - Page 2 Empty Re: Ме бендисва

Пишување by чучулига Чет Дек 11 2014, 22:49

Very Happy Very Happy Very Happy

Ako e вистина имај го кингот на ум.


Последната промена е направена од чучулига на Чет Дек 11 2014, 22:50. Мислењето е променето 1 пати
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Ме бендисва - Page 2 Empty Re: Ме бендисва

Пишување by king Чет Дек 11 2014, 22:50

Тој можда одржува ... ама комшиските ниви се проблемот ....

..и таа од Кучевиште се мачеше и трудеше ама комшиите ја поебаа .. се и измелезија ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ме бендисва - Page 2 Empty Re: Ме бендисва

Пишување by чучулига Пет Дек 12 2014, 19:05

чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Ме бендисва - Page 2 Empty Re: Ме бендисва

Пишување by VOL Вто Дек 16 2014, 18:21

Cuculiga ova za tebe,oti loso ti mislam da puknes.. Laughing Laughing Laughing
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ме бендисва - Page 2 Empty Re: Ме бендисва

Пишување by чучулига Вто Дек 16 2014, 18:50

Laughing Laughing Laughing

Фала В.

Ме бендиса.

Smile
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Ме бендисва - Page 2 Empty Re: Ме бендисва

Пишување by concrete Вто Дек 16 2014, 18:56

..а штркот?? ..колку ли го бендисва штркот???  ко да лета за Боцвана Ер Карго... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ме бендисва - Page 2 Empty Re: Ме бендисва

Пишување by чучулига Вто Дек 16 2014, 19:01

Чоек, најНАЈфаца е штркот!!!

Ептен е другариште и фер и одговорно си ја врши работата и заслужва најголемо поштовање.

Smile

Башка и веројатно дополнително го бендисва шо усреќува ежиња, крокодилчиња ...

Замисли само да ти е работа да усреќуваш живи битија....

Екстра!!!

Very Happy


Последната промена е направена од чучулига на Вто Дек 16 2014, 19:09. Мислењето е променето 1 пати
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Ме бендисва - Page 2 Empty Re: Ме бендисва

Пишување by VOL Вто Дек 16 2014, 19:08

a be vidi go kakov iskuban Laughing  I na kraj "elektricni orgazam " so jagulana na struja Very Happy
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ме бендисва - Page 2 Empty Re: Ме бендисва

Пишување by чучулига Вто Дек 16 2014, 19:10

Искубан, неискубан цар е!
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Ме бендисва - Page 2 Empty Re: Ме бендисва

Пишување by VOL Вто Дек 16 2014, 19:14

a eve ti od tvojot rod, cuculigi Twisted Evil
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ме бендисва - Page 2 Empty Re: Ме бендисва

Пишување by чучулига Вто Дек 16 2014, 19:20

Хахахахахахаааааа... 

кој како прај така ќе си најди;
шо ќе сееш то ќе жнееш;
не копај гроб другому сам ќе падниш во него.

Very Happy
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Ме бендисва - Page 2 Empty Re: Ме бендисва

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 17 Previous  1, 2, 3 ... 9 ... 17  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот