ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја?

5 posters

Go down

Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја? Empty Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја?

Пишување by king Чет Сеп 11 2014, 08:37
ПАНИKА ВО ЛОНДОН

Kамерон до Шкотите: Очајно сакаме да останете со нас

http://dnevnik.mk/?ItemID=5749A60704E9DB46B26D6E0415EEA2B5


Нечија „белосветска“ политика, спроведувана на балканот изгледа им се враќа како бумеранг!
Што ќе значи се поизвесното отцепувањето на Шкотска за ЕУ?
Ќе има ли тоа домино ефект и во други земји во ЕУ ... Шпанија, Белгија па и во Германија?
Ќе стане ли ЕУ некаква збирштина на мали државички, каде секоја ќе свири своја музика?
Дали тоа ќе биде почетокот на крајот на самобендисаната неодржива ВЕШТАЧКА творевина наречена ЕУ?

...п.с. ги стигна ли бугарското проклетство т.е. кај „влегол“ бугарин тоа се распаднало .... Very Happy Very Happy
king
king

Posts : 10949
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја? Empty Re: Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја?

Пишување by concrete Чет Сеп 11 2014, 11:58

Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја? Europe10
DEVET STOTA
Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја? Eu210010
DVEILJADI I STOTA Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7026
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја? Empty Re: Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја?

Пишување by Arhimed Чет Сеп 11 2014, 18:44

king2 напиша:Што ќе значи се поизвесното отцепувањето на Шкотска за ЕУ?
Ќе стават уште еден еврокомесар од Шкотска, ресор штедење.
Austerity commissioner Laughing

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја? Empty Re: Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја?

Пишување by concrete Чет Сеп 11 2014, 20:41

..шкотланѓањите се заебан, тврдоглав, интелигентен народ, со силно чувство на припадност.Ни римјаните, ниту викинзите т.е. норманите никогаш не успеале да ги стават под свое. Ако им успее разграничувањето, тоа пред се ќе биде силен преседан за неколку слични ситуации во Европа. Мислам дека ништо нема да измени во глобален ЕУ однос, ама дефинитивно ќе ги стаи на местото каде припаѓаат она нешто малку што остана од надуените англичани... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7026
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја? Empty Re: Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја?

Пишување by кнез Нед Сеп 14 2014, 23:29

Не знам што случува таму,ама сигурен сум дека ќе има лажирања и наместени резултати ако е односот на силите пола-пола.
А ко по некој случај Шкотите успеат да се ослободат од англиското владеењетоа ќе биденајголем шамар за Англиската круна и нејзината влада во последниве 50 години ,т.е. од кога се ослободуваа колониите во низа.
Народот малку подзаборави на тоа и ангискиот рејтинг почна да расте од почетокот на деведесеттите па навака.
Ова ќе ги симне можеби и за сва времена. Very Happy

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја? Empty Re: Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја?

Пишување by concrete Пон Сеп 15 2014, 17:30

кнез напиша:Не знам што случува таму,ама сигурен сум дека ќе има лажирања и наместени резултати ако е односот на силите пола-пола.
А ко по некој случај Шкотите успеат да се ослободат од англиското владеењетоа ќе биденајголем шамар за Англиската круна и нејзината влада во последниве 50 години ,т.е. од кога се ослободуваа колониите во низа.
Народот малку подзаборави на тоа и ангискиот рејтинг почна да расте од почетокот на деведесеттите па навака.
Ова ќе ги симне можеби и за сва времена. Very Happy
..Само глеај што ќе се случи, ако само малку се наслути резултат за издвојување, енглезиве има од одма и безмилосно да им го рашчеречат новиот Вилијам Волис.., небитно на кое име сеа се одзива.... Cool
concrete
concrete

Posts : 7026
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја? Empty Re: Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја?

Пишување by кнез Вто Сеп 16 2014, 00:27

concrete напиша:
кнез напиша:Не знам што случува таму,ама сигурен сум дека ќе има лажирања и наместени резултати ако е односот на силите пола-пола.
А ко по некој случај Шкотите успеат да се ослободат од англиското владеењетоа ќе биденајголем шамар за Англиската круна и нејзината влада во последниве 50 години ,т.е. од кога се ослободуваа колониите во низа.
Народот малку подзаборави на тоа и ангискиот рејтинг почна да расте од почетокот на деведесеттите па навака.
Ова ќе ги симне можеби и за сва времена. Very Happy
..Само глеај што ќе се случи, ако само малку се наслути резултат за издвојување, енглезиве има од одма и безмилосно да им го рашчеречат новиот Вилијам Волис.., небитно на кое име сеа се одзива.... Cool
Исто ко Дијанчето или тој на времето нуклеарниот физичар кој во едно долго интервју ги исмеа сите наоди дека Хусеин има технологија за производство на А-бомба.Првата имаше несреќа а другиот се самоуби шетајќи во парк. Very Happy

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја? Empty Re: Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја?

Пишување by чучулига Вто Сеп 16 2014, 19:41

Џон Оливер на темата

http://off.net.mk/video/razno/shkotska-si-beskrajno
чучулига
чучулига

Posts : 13527
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја? Empty Re: Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја?

Пишување by concrete Сре Сеп 17 2014, 22:37

Незнам дали добро слушнав, ама онаа џукелата од англија која со Роскоп саат мафташе пред Собрание тврдејќи како времето ни истечува, ако не направиме територијална поделба која ќе биде згодна за прогласување на илириди го бутнале у затвор за проневера на дебели пари???
Колку ли тогаш само шртбнал од сдсм гњидите веројатно никогаш нема да дознаеме...
concrete
concrete

Posts : 7026
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја? Empty Re: Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја?

Пишување by кнез Пет Сеп 19 2014, 09:01

Тие нема да дозволат осамостојување преку референдум.
Само со оружје,друго не признаваат.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја? Empty Re: Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја?

Пишување by concrete Пет Сеп 19 2014, 10:55

..како помина референдумот???? ко последната битка на Вилијам Волис ???
concrete
concrete

Posts : 7026
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја? Empty Re: Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја?

Пишување by Arhimed Пет Сеп 19 2014, 14:03

55% гласале за останување во ОК. Сепак, унионистите ветија во последен момент повеќе власт за Шкотска. Нешто што немаше да го сторат да немаше референдум за независност.
Премиерот на Британија потврди дека ќе пренесе поголема власт на Шкотска. http://www.bbc.com/news/uk-scotland-29270441

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја? Empty Re: Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја?

Пишување by Arhimed Чет Сеп 25 2014, 20:11

Дневник и Курир со исто прашање:
МОЖЕ ЛИ ГЕРТ АРЕНС/ОБСЕ ДА ГИ СПОРЕДИ ИЗБОРИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА И РЕФЕРЕНДУМОТ ВО ШКОТСКА?

ОБСЕ/ОДИХР, организацијата задолжена за следење на демократските процеси, меѓи кои и на изборите, ни збор нема кажано за тоа како се одвиваше референдумот за независност во Шкотска, иако од ден на ден има с` повеќе извештаи за изборни измами, за застрашувања, за медиумска пристрасност, особено на единствениот јавен дифузер - Би-би-си.

„Дневник“ вчера се обиде да стапи во контакт со портпаролите на организацијата во Виена и во Варшава, но безуспешно. Намерата ни беше да го слушнеме нивниот став и да направиме паралела меѓу изборниот процес во Република Македонија и тој во Шкотска, како и тоа зошто сепак не ја искористиле можноста и да остварат барем какво такво меѓународно мониторирање на процесот на изјаснувањето во Шкотска.
...
Рускиот експерт за избори, Игор Борисов, кого го цитираат британски и шкотски медиуми, вели дека гласачките процедури биле како од минатиот век, при што било невозможно да се следи што се случува зад гласачките пултови и дека гласачките кутии биле расфрлани насекаде без никаква заштита.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја? Empty Re: Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја?

Пишување by concrete Чет Сеп 25 2014, 20:35

..никој кој има барем малку здрав разум за да ги гледа работите такви какви што се , не би очекувал дека една англија ќе постапи демократски и човечно на својот праг. Нивната концепција во тој однос е многу јасна и вековна.
Но тоа што радува е фактот дека иако едвај видливи , се пробија зраци светлина кои навестуваат пукнатини ...
Однесувањето на европските курви и педофилистичари е за очекување...чудно би било да е подруго.
concrete
concrete

Posts : 7026
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја? Empty Re: Шкотска, ќе остане ли нешто од разнишаната, сега само виртуелна, Британска империја?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот