ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Израел...!!!

+3
чучулига
punter ohrid
king
7 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Израел...!!! Empty Израел...!!!

Пишување by king Сре Jул 09 2014, 16:51

Vo celata kalakurnica na bliskiot istok samo uste Izrael falese, tamu veke i onaka ne se znaese koj kogo..

..sega koga arapite se tamanat pomegu sebe ... izraelcite gledaat odlicna sansa da resat za niv edno osetlivo prasanje ... Hamas ..i uste nesto plus..

Најмалку 35 жртви во офанзивата на Израел врз Појасот Газа

Палестинските власти соопштија дека во израелските воздушни напади загинале најмалку 35 лица во последните 24 часа. Израел започна офанзива врз Појасот Газа како одговор на ракетните напади од палестинските милитанти. Израелските власти соопштија дека воените авиони спровеле напади врз 430 цели откако започна офанзивата.

http://www.makdenes.org/archive/news/20140709/428/428.html?id=25450964

http://novatv.mk/index.php?navig=8&cat=5&vest=15293

http://www.telegraf.mk/aktuelno/svet/172110-izrael-ja-prosiri-ofanzivata-hamas-gi-bombardira-tel-aviv-i-erusalim

Блискиот Исток гори

Во израелската офанзива против радикалните Палестинци во Појасот Газа, според палестински наводи, досега загинале најмалку 30 лица, а повредени се околу 130. Досега нема извештаи за жртви во Израел.

Израел во текот на изминатата ноќ нападна повеќе од 160 цели во Појасот Газа како реакција на ракетирањето од страна на милитантни Палестинци, изјави портпарол на израелската армија. Од почетокот на израелската офанзива во ноќта меѓу понеделникот (7.07) и вторникот, авијацијата и морнарицата нападнале 435 цели. Во истиот период, милитантни Палестинци од Појасот Газа во насока на Израел истрелале 225 ракети. Од нив, Израел пресретнал околу 40 ракети. Палестинските спасувачки екипи известија дека израелската авијација во текот на ноќта ја погодила куќата на бригадите Ал Кудс, кои се вооружено крило на Исламски Џихад. Куќата се наоѓа во градот Беит Ханун, северно од градот Газа. Командантот и пет членови на неговото семејство притоа се убиени, се вели од палестински извори.

Ракети кон Тел Авив

Хамас го обвини Израел за „страшни воени злосторства“ и ги прогласи „сите Израелци“ за „легитимна цел“ за напади. Во Тел Авив постојано се слушаат сирени за предупредување. Првпат по речиси две години милитантните Палестинци испукаа две ракети во подрачјето на Тел Авив. Израелската армија соопшти дека ги пресретнала ракетите. Тел Авив, кој има околу 400.000 жители, се наоѓа на околу 70 километри од Појасот Газа.
[Израел пресретнал две ракети испукани кон Тел Авив]

Израел пресретнал две ракети испукани кон Тел Авив

Аларм е вклучен и во Ерусалим. Отворени се сите бункери за заштита од воздушни напади. „Толку лошо никогаш не било“, оцени дописникот на германската телевизија АРД Маркус Рош, кој на Блискиот Исток е од 2006 година.

Подготовки за копнена офанзива

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вчеравечер (8.07) излезе со изјава: „Државата Израел е среде кампања на повторно воспоставување безбедност и мир за нашите граѓани. Нема да дозволиме ракетирање на нашите градови и места. Затоа дадов наредба за значително проширување на воената операција против Хамас и другите терористички организации во Појасот Газа.“

Претходно, Нетанјаху и‘ даде насоки на армијата да се подготвува за можна копнена офназива во Појасот Газа. Притоа би можело да бидат мобилизирани и околу 40.000 резервисти.

Апели за воздржаност

Насилството на Блискиот Исток предизвикува загриженост во светот. Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун од сите страни побара најголема можна воздржаност за да се избегне натамошна дестабилицзација на состојбата и натамошни жртви. Тој ги осуди ракетните напади на Палестинците врз Израел. Но треба да се разговара и за „неодржливата ситуација“ во Газа и да се бара решение за конфликтот, нагласи Бан.

Арапската лига побара итна кризна седница на Советот за безбедност на ОН. Турското Министерство за надворешни работи од Израел побара „веднаш да се запре со напади“, како и вклучување на ОН за Израел да се спречи во спроведување на политиката на „колективно казнување“.

Напроти тоа, САД застанаа на страната на својот сојузник Израел. „Го осудуваме постојаното ракетирање врз Израел и израелското цивилно население од страна на терористите во Газа“, изјави портпаролот на Белата куќа, Џош Ернест. Тој додаде дека Израел има право да се брани од нападите.

Германскиот министер за надворешни рабори Франк-Валтер Штајнмајер апелираше до двете страни „да се избегне воена конфронтација која излегува од контрола“.

http://www.dw.de/%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BA-%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8/a-17769057?maca=maz-rss-maz-pol_svet_timemk-4725-xml-mrss
king
king

Posts : 10949
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Израел...!!! Empty Нетанјаху: Палестинците ќе го добијат она што си го бараа!

Пишување by punter ohrid Саб Jул 12 2014, 01:11

Еден Палестинец беше убиен вчера при воздушен напад во четвртиот ден од офанзивата на израелската армија во Појасот Газа. Портпарол на Итната медицинска помош изјави дека жртва е 33-годишен маж од квартот Тел ел Хауа. Петнаесет напади беа извршени врз тој кварт, наведуваат очевидци. Од почетокот на израелската воена операција "Заштитен раб" во Појасот Газа убиени се 89 Палестинци, а 630 се повредени, соопштија палестински медицински извори.

На другата страна, во Израел, неколку лица беа ранети вчера кога ракета истрелана од Појасот Газа погоди бензинска станица во градот Ашдод, јужен Израел, јави израелското радио. Бензинската станица се запалила, што предизвикало неколку експлозии. Една од жртвите е во критична состојба, додаде радиото, без да го прецизира бројот на повредени.

Според израелската армија, нивната воена авијација за едно деноноќие извршила 210 напади врз цели на Хамас во Појасот Газа. Само во ноќта спроти петок биле извршени над 50 напади, изјави армиски портпарол. Меѓу целите се 81 објект користени за истрелување ракети врз Израел, тунели, контролни и командни пунктови на палестинското исламистичко движење. Армискиот портпарол нагласи дека пред ударите локалните жители добиле наредба да се евакуираат и оти подготовката за копнена операција продолжува. До моментот мобилизирани се 33.000 резервисти, кои ќе заменат војници од Северниот и Централниот воен реон за да можат тие да бидат распоредени во реони на Појасот Газа.

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, по состанокот со составот на Владата задолжен за безбедност најави дека акцијата за запирање на ракетните напади од Газа ќе продолжи, како и дека истата ќе биде зголемена.

Освен ракети од палестинска територија, врз Израел паѓаат ракети и од Либан. Ракета испукана од јужен Либан вчера падна во северниот дел од Израел без да причини жртви или штети. Израелското воено радио соопшти дека две ракети од типот "катјуша" паднале во сектор северно од градот Кирјат Шмона. Едната паднала врз улица на која немало автомобили во време на нападот. Според армиски претставници цитирани од медиумот, тие напади не изгледаат дека се извршени од Хезболах, која го контролира јужен Либан, туку дека, најверојатно, станува збор за мала палестинска организација која сака да изрази солидарност со палестинското движење Хамас, наведува радиото.

http://vecer.mk/?ItemID=246D80E211C0C645A101CB0F45FEF009

punter ohrid

Posts : 95
Join date : 2014-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Израел...!!! Empty Re: Израел...!!!

Пишување by king Саб Jул 12 2014, 01:17

тие напади не изгледаат дека се извршени од Хезболах, која го контролира јужен Либан,

Тешко да се од Хезболах ...
......Хезболах сега се бори на страната на сирискиот председател против сунитските исламисти... што на некој начин ги прави сојузници со Израел ...
king
king

Posts : 10949
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Израел...!!! Empty Re: Израел...!!!

Пишување by чучулига Саб Jул 12 2014, 01:21

Цк цк цк

оти и израел е непријател на саудиска арабија ама ....
чучулига
чучулига

Posts : 13527
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Израел...!!! Empty Re: Израел...!!!

Пишување by concrete Саб Jул 12 2014, 09:47

...занимливо, ракетиве кои ги испукуваат "палестинциве"  со години се во класата петарди, од милоште наречени "каќуши" Very Happy Very Happy 
Нешто не ми е јасно, или се тие револуционерни "армии"  водени од необразовани глипандери или некој со тој народ таму, на кој практично му се еба матер... се игра дрндупка.
Кој и како , никогаш не ми било јасно..се дури не почнаа...од вчера.... да вреват како во Македонија работите стануваат критични..и излегуваат од контролаVery Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7026
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Израел...!!! Empty Re: Израел...!!!

Пишување by king Саб Jул 12 2014, 09:57


Hezbollah Militias on the battlefield in Syria

king
king

Posts : 10949
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Израел...!!! Empty Re: Израел...!!!

Пишување by чучулига Нед Jул 13 2014, 13:27

Има еден документарец: the Daniel project.

Sирнете го, интересен е за муабет.
чучулига
чучулига

Posts : 13527
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Израел...!!! Empty Re: Израел...!!!

Пишување by concrete Нед Jул 13 2014, 13:49

Хе , тоа е добра тема за муабет, но мене никако не ми станува појасно зошто оние мајмуни си играат камај  пукаааааааајќи ко на свадба...., утепуат на тони невини луѓе, на кои всушност не им е јасно што е работава, гинат ко муви или бегаат главом без обзира...рушат градови, имоти стварани со генерации, а тоа некој штедро го финасира со огромна пара.. Доволно е само да се погледаат цените на еден куршум, да не збориме за другите џиџи-миџиња....
Доволно долго памтам какви се глупости се направија подбуцнати од американските курви индијански и ЕУ педофилистичарите....ко слонови у стаклена бавча се...кога ќе се сетам само што се напраија прав-пепел и крв + плус многи физичка и душевна болка..
А ќе трае тоа очигледно баја долго време и понатака....а си-ен-ен и остали преваранти ќе ни објаснуат дека така треба.., на нас кои демек незнаеме што е добро... Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7026
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Израел...!!! Empty Re: Израел...!!!

Пишување by king Нед Jул 13 2014, 14:13

concrete напиша:Хе , тоа е добра тема за муабет, но мене никако не ми станува појасно зошто оние мајмуни си играат камај  пукаааааааајќи ко на свадба...., утепуат на тони невини луѓе, на кои всушност не им е јасно што е работава, гинат ко муви или бегаат главом без обзира...рушат градови, имоти стварани со генерации, а тоа некој штедро го финасира со огромна пара.. Доволно е само да се погледаат цените на еден куршум, да не збориме за другите џиџи-миџиња....
Доволно долго памтам какви се глупости се направија подбуцнати од американските курви индијански и ЕУ педофилистичарите....ко слонови у стаклена бавча се...кога ќе се сетам само што се напраија прав-пепел и крв + плус многи физичка и душевна болка..
А ќе трае тоа очигледно баја долго време и понатака....а си-ен-ен и остали преваранти ќе ни објаснуат дека така треба.., на нас кои демек незнаеме што е добро... Very Happy Very Happy
... и фактот дека тоа е ептен брзо трошечка роба .... не трае долго време .... Very Happy Very Happy 
king
king

Posts : 10949
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Израел...!!! Empty Re: Израел...!!!

Пишување by king Нед Jул 13 2014, 18:03

Прва израелска копнена операција во Газа

Во офанзивата против палестински Хамас во Појасот газа, израелката армија за првпат краткотрајно употреби копнени специјални единици. Советот за безбедност на ОН побара прекин на огнот и деескалација на насилството.Израелски специјални единици во текот на ноќта започнаа копнена операција во северниот дел на Појасот Газа, која е прва откако во вторникот е започната офанзива против палестинското движење Хамас, јави израелското радио.

Цел на краткиот упад на елитните единици на морнарицата на палестинска територија било место за лансирање ракети.

Следува пообемна копнена операција?

Военото крило на Хамас, Бригадите Изадин ал Касам, ги потврди вооружените престрелки со израелски командоси.

Израелски воен портпарол истакна дека четворица израелски војници биле полесно повредени за време на оваа операција.

Претходно, израелската војска им нареди на Палестинците, кои живеат во северниот дел на Појасот Газа, да се евакуираат поради сопствена безбедност.

Бригадниот генерал Моти Алмоз, кој е главен воен портпарол, изјави дека Израел планира да го нападне тоа подрачје во следните 24 часа, со цел да ја зајакне офазивата против екстремистите во Појасот Газа, од каде се истрелуваат ракети кон Тел Авив. Милитантните Палестинци, пак, во текот на вечерта и ноќта повторно испукаа ракета во насока на Израел, меѓу другото и кон меѓународниот аеродром „Бен Гурион“ кај Тел Авив. Повеќето од ракетите биле уништени во воздух од страна на израелската противвоздушна одбрана.

Многу цивилни жртви во Газа

Израел веќе шест дена спроведува тешки воздушни напади врз цели на Хамас во Појасот Газа, со цел меѓу другото и да ги запре ракетните напади врз израелска територија. Според палестински извори во бомбардирањата досега загинале најмалку 163 лица, најголемиот дел од нив цивили.

Во меѓувреме Советот за безбедност на ОН на синоќешната седница побара прекин на огнот во израелско-палестинскиот конфликт кој е концентриран на Газа.

Во декларацијата усвоена од сите 15 членки се бара деескалирање на насилството, враќање на мирот и продолжување на директните преговори меѓу Израел и Палестинците со цел постигнување сеопфатен мировен договор врз основа на решение за постоење на две држави.

Во документот се изразува загриженост поради кризата поврзана со Газа и за заштита на животите и имотите на цивилите од двете страни. Покрај тоа, СБ на ОН бара почитување на меѓународните хуманитарни закони, вклучувајќи и заштита на цивилите.

Оваа резолуција не е законски обврзувачка за двете страни во конфликтот, но го одразува мислењето на претставниците на меѓународната заедница и е прв одговор на СБ на ОН, кој инаку нема единствен став кон израелско-палестинскиот судир.


http://www.dw.de/%D0%BF%D1%80%D0%B2%D0%B0-%D0%B8%D0%B7%D1%80%D0%B0%D0%B5%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B2%D0%BE-%D0%B3%D0%B0%D0%B7%D0%B0/a-17782293?maca=maz-rss-maz-pol_svet_timemk-4725-xml-mrss

Кај е сега еуропедерастијата да крека со ...санкции, санкци за Израел .... маца им попапала јазик....
king
king

Posts : 10949
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Израел...!!! Empty Re: Израел...!!!

Пишување by чучулига Нед Jул 13 2014, 19:33

Sирни го докуметарчето па ќе муабетиме за втерување страв во коски на пример.
чучулига
чучулига

Posts : 13527
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Израел...!!! Empty Re: Израел...!!!

Пишување by king Нед Jул 13 2014, 20:06

чучулига напиша:Sирни го докуметарчето па ќе муабетиме за втерување страв во коски на пример.

koj????

http://www.thedanielprojectmovie.com/


https://youtu.be/qgIzn5z_K4M

https://youtu.be/AAJHLVL3XsQ

https://youtu.be/BbxdVGRGa4E

king
king

Posts : 10949
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Израел...!!! Empty Re: Израел...!!!

Пишување by чучулига Нед Jул 13 2014, 20:10

`da ne gi klikam site... the Daniel project

site se istiot neli?
чучулига
чучулига

Posts : 13527
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Израел...!!! Empty Re: Израел...!!!

Пишување by concrete Пон Jул 14 2014, 11:12

..ви фали ABC.., тој е експерт за еврејските , поточно хазарските планови за Македонија. Гледам си го губи времето со Тео, илити Ченто..илити Стрелец...велетрговецот за продавање на форуми сам на себе...,привезакот за милчинова муда.. , расправајќи дал е стрижена или е бричена....партијата сдсм... у ликвидација, на тоа Воденицата...на која потокот и пресушилSmile
concrete
concrete

Posts : 7026
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Израел...!!! Empty Re: Израел...!!!

Пишување by чучулига Пон Jул 14 2014, 15:20

Ау колку биле обѕирни Израелците.

Не можам да поставам линк видете на офф нет за тоа како бомбардираат со најава.
чучулига
чучулига

Posts : 13527
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Израел...!!! Empty Re: Израел...!!!

Пишување by concrete Сре Jул 16 2014, 09:42

чучулига напиша:Ау колку биле обѕирни Израелците.

Не можам да поставам линк видете на офф нет за тоа како бомбардираат со најава.

..ова се модерни хумани времиња моја драга Чучулиго, денес на конференција за печат те известуваат за терминот кога имаат намера да ти ги убијат децата..... Sad 
concrete
concrete

Posts : 7026
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Израел...!!! Empty Re: Израел...!!!

Пишување by чучулига Пон Jул 21 2014, 15:48

Ги здробија луѓето начисто. Па уште потпаролката на нивното мин. за одбрана, не напуштале зато имало толку жртви... а и перес (преЦедникот нивен) па: "цивилните жрвти претставуваат морална дилема". МОРАЛНА ДИЛЕМА?????!!!!

Крвници едни
чучулига
чучулига

Posts : 13527
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Израел...!!! Empty Re: Израел...!!!

Пишување by concrete Пон Jул 21 2014, 19:56

чучулига напиша:Ги здробија луѓето начисто. Па уште потпаролката на нивното мин. за одбрана, не напуштале зато имало толку жртви... а и перес (преЦедникот нивен) па: "цивилните жрвти претставуваат морална дилема". МОРАЛНА ДИЛЕМА?????!!!!

Крвници едни

.....тоа се ме навратува на една интересна теорија, за која некогаш, ако Бог даде... ќе попраиме муабет во некое кафе на Широк Сокак Very Happy Very Happy Very Happy 
concrete
concrete

Posts : 7026
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Израел...!!! Empty Re: Израел...!!!

Пишување by king Пон Jул 21 2014, 20:25

concrete напиша:
чучулига напиша:Ги здробија луѓето начисто. Па уште потпаролката на нивното мин. за одбрана, не напуштале зато имало толку жртви... а и перес (преЦедникот нивен) па: "цивилните жрвти претставуваат морална дилема". МОРАЛНА ДИЛЕМА?????!!!!

Крвници едни

.....тоа се ме навратува на една интересна теорија, за која некогаш, ако Бог даде... ќе попраиме муабет во некое кафе на Широк Сокак Very Happy Very Happy Very Happy 

Мојсеј2!!!???
king
king

Posts : 10949
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Израел...!!! Empty Re: Израел...!!!

Пишување by чучулига Пон Jул 21 2014, 22:02

concrete напиша:
чучулига напиша:Ги здробија луѓето начисто. Па уште потпаролката на нивното мин. за одбрана, не напуштале зато имало толку жртви... а и перес (преЦедникот нивен) па: "цивилните жрвти претставуваат морална дилема". МОРАЛНА ДИЛЕМА?????!!!!

Крвници едни

.....тоа се ме навратува на една интересна теорија, за која некогаш, ако Бог даде... ќе попраиме муабет во некое кафе на Широк Сокак Very Happy Very Happy Very Happy 

Утреш куќа не крепи.

 Crying or Very sad 
чучулига
чучулига

Posts : 13527
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Израел...!!! Empty Re: Израел...!!!

Пишување by чучулига Вто Jул 29 2014, 17:45

Naša mrtva djeca

JUL 28
Živimo u zemlji u kojoj je bešćutna, korumpirana, zločinačka, prodana vlast u nama građanima Hrvatske ubila sve ljudsko. Postali smo bešćutni poput naših političara kojima nikad dosta love i moći. Bešćutni poput tajkuna koji preko leševa nemoćnika ulaze u svoje dvorce da bi tamo krvavim rukama milovali glave svoje unučadi. Zlikovci koji su poklonili Hrvatsku zlikovcima zaklonili su nam oči prljavom krpom, začepili su nam usta smrdljivom štracom. Ne vidimo. Ne čujemo. Nijemi smo.

Danas su Židovi, mislim na nacističku židovsku vlast koja uništava Gazu, raketom pogodili glavnu bolnicu u Gazi. Trenutno tvrde da su je, zabunom, razorili Palestinci. Za koji će sat objaviti da su je morali srušiti jer su se tamo sakrivali “teroristi”. Onda ćemo čitati kako su bolesnicima javili da imaju pet minuta vremena da izađu iz bolnice koja nije bolnica nego skladište oružja a oni, bolesnici, nisu bolesnici nego “ljudski štit”.

Hrvatska i dalje šuti. Puhovski, preciznije, čovjek koji za sebe tvrdi da je Židov, na svim je hrvatskim televizijama tri puta tjedno. O svemu sve zna. Zašto nam se ne javlja ovih dana? Jednom se javio. Zašto se ne javlja svaki dan? Nacisti ubijaju djecu svaki dan. A oni Goldsteini? Svi napamet znaju ime i prezime svakog NDH zločinca.

Gdje su ti Goldsteini? Doktorirali su na hrvatskom Zločinu. Da li je zločin samo kad Ante četrdeset i prve prereže vrat Zimmermannu ili je zločin i kad 2014. Zimmermann u krvavu hrpu mesa pretvori petogodišnje dijete? Pa tako tisuća puta? Da tisuću puta? Nikome ne pada na kraj pameti brojiti žrtve židovskog državnog terorizma.

U mišju su se rupu sakrili hrvatski goldsteini. Ja i nitko normalan od njih nismo drugo ni očekivali. U njihovim glavama ustaše još nisu obrisale svoje krvave kame. Goldsteini su potomci žrtava, grče se u sedamdesetogodišnjem stresu, pred očima su im leševi mrtvih predaka, iščupani zlatni zubi iz ustiju njihovih najdražih, još u nosu osjećaju smrad spaljenih tijela svojih majki. Njima mrtva palestinska djeca liječe vječne rane. Moramo ih razumijeti, sirotane.

Što je s nama Hrvatima? Mi nismo potomci žrtava, mi smo potomci zločinaca. U kakvom smo mi stresu? Naši su preci osuđeni, dovijeka prokleti, zašto šutimo? Nama stres ne može biti lažni alibi. Smaknimo prljavu krpu sa očiju, ispljunimo gadni čep iz usta, vrisnimo! Svako mrtvo palestinsko dijete moralo bi biti rana na našem srcu. Mi ne bismo smjeli misliti poput njih da je ubijanje palestinskih trudnica jednim metkom ušteda na municiji.

Zašto smo toliko bez mašte? Pogledajmo u oči svoju djecu ili u oči svoje tek rođene bebe. Zamislimo da gledamo u njihove mrtve oči. Da smo u Gazi, umrli bismo mirnije sa mrtvom djecom u zagrljaju kad bismo znali da negdje daleko postoje ljudi koji suosjećaju sa nama u našim posljednjim trenucima.

Zato večeras, kad budemo gledali Dnevnik, ako budemo vidjeli kako gori glavna bolnica u Gazi, zagrlimo svoje dijete i šapnimo mu u uho, srce, tvoja mama se stidi. Zlato, tvome tati oči padaju od srama. Zaplačimo tamo pred kraj Dnevnika, ako budemo vidjeli bolnicu u plamenu.

Učinit ćemo mali korak za duše mrtve palestinske djece ali veliki korak za spas duše svoje.

http://www.rudan.info/nasa-mrtva-djeca/
чучулига
чучулига

Posts : 13527
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Израел...!!! Empty Re: Израел...!!!

Пишување by чучулига Чет Jул 31 2014, 23:54

Не знам кој колку го виде бомбардирањето на Он училиште во Палестина.

Бан киМун се искажа дека со саати му укаќувале на Израел за локацијата на училиштето.

Внимание фотографии со вознемирувачка содржина

http://off.net.mk/zezalici/foto/germanija-1940-izrael-2014

И друго...

пред некое време, можи година можи поќе или помалце, памтам шо прочитав..

Прво, за санкциите на храна (увозот) кон Палестина од Израел и ако добро се сеќавам нивни дрн дрн јариња доктори нутриционисти велеа деак се обезбедува избалансирана нормална храна за населението... (збир на калории ако се среќни да ги достигнат по лице според население по дозволената храна внесена во Палестина - 1100 калории)

Втората, за шверцот.... на сперма на затворените Палестинци со која би забремениле нивните жени... оти, ако добро памтам, се работеше за многу млади лица затворени до по 30тина години на кои не им беше дозволено ниту гледање со нивните сопруги со кои немале деца ) се работи за многу млади штотуку влезени во брак луѓе) и беше "среќна# вест за успешното доаѓање на свет на првото такво бебе.

Ако не ви е мака, пребарајте за себе...

Плукам бе јас на вакво човештво... мрш у пм бре сите ние.

чучулига
чучулига

Posts : 13527
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Израел...!!! Empty Re: Израел...!!!

Пишување by king Вто Ное 18 2014, 09:54

Нетанјаху: остро ќе одговориме на нападот во синагогата

Две лица со секири и ножеви убиле четворица луѓе, а неколкумина други раниле изутрината во една синагога во Ерусалим пред да бидат убиени од израелската полиција. Премиерот Бенјамин Нетанјаху најави дека Изаресл остро ќе одговори на овој најсмтоносен напад во Ерусалим во последниве неколку години. Во изминативе неколку недели е забележано интензивирање на насилството во Израел и на палестинските територии. Во минатиот месец неколкумина израелци беа убиени или избодени од палестинци.

http://www.makdenes.org/archive/news/20141118/428/428.html?id=26697360

истото и на

http://www.alfa.mk/News.aspx?ID=85262#.VGsI5J5hrVg

Е сега  во Газа израелците пак ќе истураат бомби ...
king
king

Posts : 10949
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Израел...!!! Empty Re: Израел...!!!

Пишување by concrete Нед Дек 21 2014, 11:41

king напиша:
concrete напиша:
чучулига напиша:Ги здробија луѓето начисто. Па уште потпаролката на нивното мин. за одбрана, не напуштале зато имало толку жртви... а и перес (преЦедникот нивен) па: "цивилните жрвти претставуваат морална дилема". МОРАЛНА ДИЛЕМА?????!!!!

Крвници едни

.....тоа се ме навратува на една интересна теорија, за која некогаш, ако Бог даде... ќе попраиме муабет во некое кафе на Широк Сокак Very Happy Very Happy Very Happy 

Мојсеј2!!!???
Мојсеј 3  ......фрлиле око на јужна Украина и Крим, сеа ќе ги чистеле од нечисти и   ќе си го праат пак Хазаратот Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Маските паѓаат , а и вистинските евреи ќе ги остаат раат да си читаат свети книги и да зборат со Бога... Wink
concrete
concrete

Posts : 7026
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Израел...!!! Empty Re: Израел...!!!

Пишување by gestapo Саб Мар 07 2015, 13:45

Imale pravo MOIVE rodnini gestapovci  lol! evreite se naj picka nacija da mozat cel svet kego unistat...sto ke prais ke ti pravat...sekoj pocetok ima kraj,da ubies da masakriras dete od 3 godini ni zivotno toa nema da go stori...raste brojot na gestapovci niz celiot svet na golemo...vo moskva 30posto e brojkata poleka poleka im doaga krajot...ZIH HAJL KOGA RUSIJA I GERMANIJA  ke bidat zaedno krajot keim dojde zasekogas... affraid
gestapo
gestapo

Posts : 175
Join date : 2015-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Израел...!!! Empty Re: Израел...!!!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот