ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

+10
mumley
Прч
чучулига
concrete
Centarec
ribar
Morski galeb
sprinter007
кнез
VOL
14 posters

Страна 21 of 40 Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 30 ... 40  Next

Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  втор дел - Page 21 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by king Саб Мар 07 2015, 20:03

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  втор дел - Page 21 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by VOL Саб Мар 07 2015, 20:36

hm.
Gruevski seuste e Premier.
Makedonija seuste e Makedonija.
Opozicijata seuste e vo opozicija.

nadvor vrne sneg.ponekade i dozd...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  втор дел - Page 21 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by ribar Саб Мар 07 2015, 20:47

http://novatv.mk/index.php?navig=8&cat=2&vest=20738

Јуратовиќ: Не сум знаел дека Груевски од Македонија направил Кралство


ribar

Posts : 415
Join date : 2014-11-27

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  втор дел - Page 21 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by VOL Саб Мар 07 2015, 20:49

..Ponekoj juratovik ke kaze nesto..
Pa vremenska prognoza..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  втор дел - Page 21 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by VOL Саб Мар 07 2015, 21:43

"Imperija uzvraca udarac

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  втор дел - Page 21 Z

a..gleam na TV najavija ( Kanal 5) na vestite... posle ovie pink, li se grand li se, pevaljcive Laughing


Ona so go pisav vekje nekade... dodeka vadi zajko -vadi.. tuku , koga i ovie ke pocnat da go vadat zajakot.. ke bide interesno.

ne znam dali go ima najnovoto video so zajkoto i premierot.. velat ke go imalo na kanal5 pa ke go pogledam. imase kratok insert: scenografija ista kako onaa, koga zajkoto prizna kako soraboruval so stranski sluzbi.

na insertot zajkoto nesto za izborniot poraz.. uups.. kratko bese ama ke ima izglea nesto ko priznanie.

ako go ima nekoj , neka go postavi i tuka,
mislam, ako e pozelno, neli, posto vo moda se grantive i bombive Cool
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  втор дел - Page 21 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by чучулига Саб Мар 07 2015, 21:46

Вол... кликни на линкот кинг шо го кладе.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  втор дел - Page 21 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by VOL Саб Мар 07 2015, 22:04

чучулига напиша:Вол... кликни на линкот кинг шо го кладе.
aaa- da.ete go kaj bilo.

king vekje go postavil, a ja pak go cekam na vesti Laughing
 go najdov i na jutub, eve go
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  втор дел - Page 21 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by king Саб Мар 07 2015, 22:08

Снимката ...

раширените раце на зајкото ... се кажуваат ... Twisted Evil Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  втор дел - Page 21 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by VOL Саб Мар 07 2015, 22:13

king напиша:Снимката ...

раширените раце на зајкото ... се кажуваат ... Twisted Evil Twisted Evil
pa dobro, na snimka rasireni, pa posle ke mu gi spojat..
 i ke ne moze da gi siri .. Twisted Evil
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  втор дел - Page 21 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by king Саб Мар 07 2015, 22:20

VOL напиша:
king напиша:Снимката ...

раширените раце на зајкото ... се кажуваат ... Twisted Evil Twisted Evil
pa dobro, na snimka rasireni, pa posle ke mu gi spojat..
 i ke ne moze da gi siri .. Twisted Evil
А бе и Грујо ги шири ...

..имаме вакво разговор со раширени раце ...

... сега те начекав ај признај (што покажуваа анкетите не го знаеше тоа) и победнички шири раце ...
... зајко немоќно шири раце и вика ... е па така е  (.... да не ја пишувам сега транскрипцијата)

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  втор дел - Page 21 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by Centarec Нед Мар 08 2015, 14:23

опааа пак пим видео у јавност а? безбедност ко швајцарско сирење, од сите дупки искачаат доверливи материјали.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  втор дел - Page 21 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by Morski galeb Нед Мар 08 2015, 15:12

Кој вика дека соросоидите незнаат да напишат паметна колумна?


Мојот „школски“ Зоран Ставрески – СМЕТКОВОДИТЕЛОТ



ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  втор дел - Page 21 Saso-ordanovski-540x329



По малку се срамам што сум дел од истата скопска гимназија – „Раде Јовчевски Корчагин“ – и истата генерација (родени 1964/1965) како и министерот Зоран Ставрески. Тој, во математичкиот клас, беше една училница подолу од мојата „општа“ паралелка и важеше за интелигентен и релативно повлечена „бубалица“, како многумина од скроз-одличните, воспитани корчагинци. Нема сомневање, во математиката отсекогаш добро се разбираше. Нешто многу не се дружевме, но тоа не значи дека за Ставре не сум имал почит и дека, со оглед на неговата постгимназиска кариера, не сум негувал одредена гордост што сме го дишеле истиот „гимназиски воздух“…


Сега, да повторам, по малку се срамам од тоа. Всушност, повеќе ме фаќа чувство на срамотизам кое, според усната феноменологија на другар ми Пеѓа (Арсовски), е една специфична состојба во која вам ви е непријатно од срамот што го јаде другиот, а тој за тоа пет пари не дава. Ова од причини што не постои поточен начин да се опише состојбата во која се наоѓам гледајќи го нашиот „школски“ Зоран Ставрески како се брука и плука врз целата своја мината професионална кариера и човечки пат – во која, од вложените напори, заработил поголеми црни кругови околу очите од метеорските дупки во Сибир – кога излегува на конференција за новинарите и, како да носи два броја помали чевли и како некој да му ја витка раката зад грбот, глуми сталоженост и самоувереност како неговата политичка позиција сега, по објавените политички телефонски хаварии со Гордана, да е морално и политички речиси посилна од пред тоа?!
Морален калифат


Впрочем, па не е ни состојбата со долгогодишната злоупотреба на јавните финансии и на редица други морално-политички и правни кривотворства, за кои говорат Ставрески и Јанкулоска, најстрашното за срамотизмот што мене ме јаде поради Ставре. Поради мојава професија, сум видел јас политика во животот малку повеќе од Ставрески и малку работи останале, валкани и мизерни, што мене можат да ме изненадат кај политичарите. Но, сепак, фактот што КУМАШИНОТ, преку „началникот“, уредно и тајно го прислушувал Ставрета со години, а му се смешкал секој ден и, сигурен сум, прашувал за здравјето на жена му и детето, иако му ги знаел сите дискреции од приватниот живот – е, тоа мене ме полни со лутина и со бес, тоа ме разочарува кај мојот гимназиски соученик и ги прави сите заеднички часови поминати во младешката потрага по моралот и честа во „Корчагин“ напразно потрошени!


Конечно, можеби и не е важно кој кого прислушувал – до сега објавените разговори („креирани“ или не, содржината никој не ја спори!) говорат за длабоката хипокризија и криминалите во кои сите нѐ заглавила фамилијата. Тоа поелоквентно од Ставрески и Јанкулоска тешко дека може да се срочи, дури и без разлика дали и што уште понатаму ќе реши да објавува СДСМ.


А, да си поднесеше оставка, бе, Ставре, да ја составеше интелигентно и знаечки – како што ти доликува – и да фатеше јавна дистанца, макар и во „пет по дванаесет“, слично како што во телефонските разговори, слушаме, проникливо ги „сечеш“ сите финансиски и политички „свиоци“ со точни дијагнози и прогнози?! Така да си зачуваше нешто од честа, да можат дома да те пречекаат со прегратка и во чаршија со подигната глава утре да се прошеташ…


Па, да, лесно ќе се согласиме дека тој навистина е луд и забеган, ама што ти треба тебе уште да го делиш тоа друштво?
Или, уште подобро, пред да ја поднесеше оставката, бе, Ставре, стварно да му го скршеше телефонот од глава на тој морален кепец, на тоа политичко џуџе, на тој расипан лицемер, па со кренато чело да си заминеше во политичката историја на Македонија?
Вака, самиот бираш да продолжиш да живееш во испостениот морален калифат што со твојот кумашин го воспоставивте во библиската Македонија.
Лажицата длабоко во медот?
Тој е под силна закана. Тој е сметководителот. Знаеме од филмовите колку се важни црните тефтери на сметководителите. Навистина, тој е дел од фамилијата, но и тој знае дека на овие што го прислушувале нема да им требаат ни пет минути за да решат дека има да го нема. Конечно, сметководителите се важни, ама и без нив се живее.
Но, има лекови и за тоа. На пример: „Добар ден. Јас сум Зоран Ставрески, министер за финансии на Република Македонија. За себе и за своето семејство барам политички азил во вашата амбасада бидејќи сум под закана за мојот опстанок, а за возврат сум подготвен да бидам клучниот сведок во судењето на векот кое и вие (ќе) го мониторирате во мојата татковина“. … Или: „Почитувани новинари, денеска поднесов неотповиклива оставка на мојата функција министер за финансии и ја повикувам домашната и меѓународна јавност да застане во моја заштита пред заканите со кои сум соочен“. … Јавноста секогаш е најдобрата заштита од заканите во кои се спомнуваат длабоки дупки покриени со армирани бетонски плочи со кои се обидуваат да ве замолчат.


Не велам дека ваквите одлуки се лесни. Се сеќавам, пред дваесетина години, новинарски работев еден жесток случај на познат локален моќник, кој беше дел од тесниот круг на два-тројца тогашни функционери коишто држеа еден наш поголем град под своја тотална контрола и заложништво – слично како што сега тоа го прави Груевски со Македонија – со многу знаци на тешки криминали и злоупотреби за своја сметка. Кога работите стигнаа до таму моќников да почне да паѓа од власт, му понудив – како сега обвинителиве што нудат за, макар малку, да спасат што може да се спаси! – да трампаме еден помал јавен интерес за еден поголем: него да го земам во новинарска заштита, под услов тој да проговори со детали и докази за повисоките државни ешалони од Скопје кои го толерирале неговото криминално делување бидејќи и тие од тоа имале корист. Ќе излажам ако кажам дека бев сосема изненаден од неговиот одговор: „После толку години со длабоко нурната лажица во медот – ми вели – немам сега јас кого да обвинувам над мене. Терај си ја ти твојата работа, па да видиме до каде ќе стигнеме“. … И навистина така и се случи: тој наскоро беше сменет од сите функции и развластен од локалната моќ со која располагаше, а ако добро се сеќавам како обвинет излезе и на неколку судења, но до крај си одмолчи за тие „над него“. Додуша, и тие „над него“ недолго потоа си заминаа во историјата. Но, на мојов „херој“ срамот му остана единствениот верен пријател со кој остаре на пензионерските клупи во градот, презрен и заборавен од сограѓаните, подлижувајќи ја лажицата со скромните остатоци од медот. Што ќе ти е мед кога сите те одбегнуваат како шугав?


Додуша, погледнато во ретроспектива, вината за срамотизмот што ме обзема во врска со Ставрески е и кај мене: требаше да ми биде јасно дека нешто не е в ред со човекот уште кога, во подоцнежните години на младоста, решил да купи двотактен варбург, во време кога најголемиот дел од нас, другите, сакавме да возиме некакви „спуштени“ фиати, издувани бе-ем-веа и макар и стари алфа ромеа… Ете, таа моја невнимателност за деталите во туѓите биографии, тие сигнали за можни фрустрации што потоа скапо се компензираат со ароганција и злоба кон сите што не мислат исто со тебе, сега мене ме чини нервоза и срам. Ако ми е.

http://maktel.mk/News.aspx?id=33391


Последната промена е направена од Morski galeb на Нед Мар 08 2015, 15:16. Мислењето е променето 1 пати

Morski galeb

Posts : 120
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  втор дел - Page 21 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by Morski galeb Нед Мар 08 2015, 15:15

Замислете, на една од снимките се слуша како еден од талибанците му вика на Миле: АБЕ ОВОЈ ИНСПЕКТОР ЕПТЕН ПОШТЕН Е, НЕ ЗНАМ ШО ДА МУ ПРАЈМЕ?!?!?!


Објавено на 08.03.2015 во 14:12:46 часот | Колумни
ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  втор дел - Page 21 82629PMSunday,June22,2014sale%20%281%29
Саше Ивановски
Новинар, основач и сопственик на Мактел.мк


Одете на 30-та минута и слушнете како еден од талибанците му вика на Миле: Аве овој инспектор многу поштен е, не знам шо да му прајме?!



Мамицата да им ја ебам лоповска еј, они фактички ја требеле цела администрација и се што е поштено и професионално го бркале со се партали по брза постапка?!?!



БАНДА ЕДНА, БАГРА ЕДНА, ПИЧЕТО МАМИНО ДА ВИ ГО ЕБАМ ЛУДАЧКО НЕНОРМАЛНО ПОРЕМЕТЕНО ЗАБЕГАНО!!!

http://maktel.mk/News.aspx?id=33390

Morski galeb

Posts : 120
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  втор дел - Page 21 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by VOL Нед Мар 08 2015, 15:19

poleka be se iznaeba ti na vakov ubav praznik. idi podari nekoj cvet, ke pomisli coek kojznae kolku si opasen vaka "ozlojedjen" i razpizden.
ke dades lazen signal na omladincive, da "krenat" po tvojov primer, za vakvo nesto treba "so goli grudi " da jurisas na barikadite, za da te sledat, a ne vaka junacki da iznapises herojska psovka , ko da e toa signal za vostanieto Laughing Laughing Laughing
poleka malce, ukljuci i mozok za ova "analizive" (psovkive ) koga pisuvas komentar, da se vidi nesto..


Последната промена е направена од VOL на Нед Мар 08 2015, 15:23. Мислењето е променето 1 пати
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  втор дел - Page 21 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by Morski galeb Нед Мар 08 2015, 15:21

Не сум јас толку благ, тоа е коментар на Саше Ивановски. Smile

Morski galeb

Posts : 120
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  втор дел - Page 21 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by VOL Нед Мар 08 2015, 15:23

hehehehe.
 tuka ste negde de

tesko na zemjava.seriozno.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  втор дел - Page 21 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by king Нед Мар 08 2015, 16:27

VOL напиша: eve go
Сега останува да зајкото уште така фино лепо ни објасни .... зошто го бојкотира парламентот...

... сам признава дека знаел дека ќе изгубат ... изборните резултати се тука негде околу неговите прогнози, а сепак пет минути по завршувањето на гласањето се истрчува со онаа изјава ... изборите ги сметаме за нелегитимни ...

... интересно ќе биде да она офицерското синче С.О. ... свирач излазеќем сунцу (и останати свирачи) ... пошто ете нели е аналитичар, малку го проанализира таквото однесување ... Twisted Evil Twisted Evil

... па ...накратко сублимирано ..тоа е и целата сдсм дејност од изборите до денес ... се сведуваат на едно ... од најниски побуди и неописива желба за власт, пошто пото и колку сака нека кошта, знаејки дека народ просто не ги сака ... настојуваат да предизвикаат криза во надеж дека во неа нешто ќе уќарат и се дочепаат до власт ...

... но светот е полн се примери дека така здобиената власт ... не опстанува долго ... а како прошле узурпаторите на демократијата .... и тоа се знае ...


Последната промена е направена од king на Нед Мар 08 2015, 16:29. Мислењето е променето 1 пати
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  втор дел - Page 21 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by concrete Нед Мар 08 2015, 16:28

VOL напиша:hehehehe.
 tuka ste negde de

tesko na zemjava.seriozno.
...а бе и ја му викам да оди на езеро некоја холанѓанка да усреќи тој се фатил за оној соросоид поттрчко на глобалистичките свињи кој никад ништо у живот не направил, дури ни асално школо не завршил и со пуста завист еден  министер за финансии и вице премиер го демек  заебава нарекувајќи го ..книговодител.
А најстручната книга која тој ја напишал е тоалет папиротот у вецето му.. испишан ....се знае со што...
Иди бе галеб...иди летај, зошто кој лета вреди , кој не лета не вреди..., батали вакви елегантно попуњени сорос-батлери... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  втор дел - Page 21 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by Centarec Нед Мар 08 2015, 16:37

која црна холанѓанка да усреќи поред енѕероно наше, па нели знаеш дека охрид со субвенции го користат недерландите у години кај сју рајдер нашево : )) у фаза распад се носат тие "туристи" кај нас на наш трошок разбира се.

него глеам, си ги пратите само видеата што ги вади извесен акаун hoho lol на јутјуб. овие другиве нешто не ви се слушаат баш Smile ако, ја и тие и тие ги слушам.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  втор дел - Page 21 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by concrete Нед Мар 08 2015, 17:30

Centarec напиша:која црна холанѓанка да усреќи поред енѕероно наше, па нели знаеш дека охрид со субвенции го користат недерландите у години кај сју рајдер нашево : )) у фаза распад се носат тие "туристи" кај нас на наш трошок разбира се.

него глеам, си ги пратите само видеата што ги вади извесен акаун hoho lol на јутјуб. овие другиве нешто не ви се слушаат баш Smile ако, ја и тие и тие ги слушам.
па и галебов бе нек се омрси на тој наш трошок...нек колвне нешто, него за кои тоа видеа збориш???
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  втор дел - Page 21 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by Centarec Нед Мар 08 2015, 17:31

шо да омрси бе, ќе му се распадне ко шумеча у сред омрсуење. за видеата, батали не си у тек изглеа.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  втор дел - Page 21 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by concrete Нед Мар 08 2015, 18:14

Centarec напиша:шо да омрси бе, ќе му се распадне ко шумеча у сред омрсуење. за видеата, батали не си у тек изглеа.
..јеботе бог ме изнасмеа,......ко шумеча..замишљам  тоа шшшшшшшшшшшшш...,а галебов ококорен не веруе на свои очи Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  втор дел - Page 21 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 21 of 40 Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 30 ... 40  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот