ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Кулинарско ќоше

+2
VOL
ribar
6 posters

Страна 1 of 14 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next

Go down

Кулинарско ќоше Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by чучулига Саб Јан 10 2015, 13:23

Рибар, едно прашање:

се наоѓа негде чадена јагула?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by ribar Нед Јан 11 2015, 19:52

чучулига напиша:Рибар, едно прашање:

се наоѓа негде чадена јагула?
Не ,ни под дрво ни под камен,јас не сум пробал или чул за такво нешто ама ке се заинтересирам ,дајми малку време,,немаме традиција за такво  нешто,,,,чадена јагула ке јадиш во Исланд,Шведска,Данска,Норвешка ,Финска.
Само еден пример немаме во Охрид кавијар ,(незнам за други градови)едноставно народот не сакат да пробат нешто друго малку поскапо ,поквалитетно,,деликатеси.
Многу се лажит, им продаваат мавровски пастрмки и им велат ова е охридска.

ribar

Posts : 415
Join date : 2014-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by чучулига Нед Јан 11 2015, 19:56

Фала рибар.

Многу вкусно нешто е чадена јагула. Ммммм...

од јапонските јадења, унаги суши, се заљубив во вкусот.

Фала рибар уште еднаш Smile

Very Happy Very Happy Very Happy


Последната промена е направена од чучулига на Нед Јан 11 2015, 20:01. Мислењето е променето 1 пати
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by VOL Нед Јан 11 2015, 19:57

ribar напиша:

Многу се лажит, им продаваат мавровски пастрмки и им велат ова е охридска.
Shocked  prosto neverovatno.... pa kako samo mozea Кулинарско ќоше Brickwall..
VOL
VOL

Posts : 17146
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by ribar Нед Јан 11 2015, 20:16

чучулига напиша:Фала рибар.

Многу вкусно нешто е чадена јагула. Ммммм...

од јапонските јадења, унаги суши, се заљубив во вкусот.

Фала рибар уште еднаш Smile

Very Happy Very Happy Very Happy
пробај арапско јадење фалафел и хомус се правит од леблеби,денес јадев.

ribar

Posts : 415
Join date : 2014-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by чучулига Нед Јан 11 2015, 20:23

Пробано... на лице место, орЃинал... и си прам хумус редовно, чинело за жените ептен. И табула (салата со домат и магдонос)

Фала.

Very Happy
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by ribar Нед Јан 11 2015, 20:54

чучулига напиша:Пробано... на лице место, орЃинал... и си прам хумус редовно, чинело за жените ептен. И табула (салата со домат и магдонос)

Фала.

Very Happy
-заборави кромид,краставица , сок од лимон и по избор сол,за да бидит туто комплето.
- за пијачка само црвено вино  или обична вода .

ribar

Posts : 415
Join date : 2014-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by чучулига Нед Јан 11 2015, 21:02

Вода, вода...

то пусто убо вино е оди ти ќе те сигнам - работа. И после глата тапан, тоалетот најдобар другар.... цеееееел деееееен во најдобар случај.

Водата е најдобар другар!

Very Happy Very Happy Very Happy
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by ribar Нед Јан 11 2015, 21:10

Сендвич торта си правела?
леб--паштета-пилешко филе-слатка и кисела павлака-праз-црна пипер со вкус на лимон-
декорација-салатка-пиперки со различни бои-роквици-варени јајци-салама од чурка -праз -краставица

друга варијанта наместо пилешко можит  туна и декорација ракчиња
 

ribar

Posts : 415
Join date : 2014-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by чучулига Нед Јан 11 2015, 21:16

Не, не сум праела.

Обично сакам да користам само неколку едноставни намирници и од то да испадни чудо.

Во кујната сакам да сум алхемичар. Од мајка ми се научив така.

А зачини сакам, и ги користам... од кај си нашол црна пипер со вкус на лимон?

Smile Smile Smile
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by ribar Нед Јан 11 2015, 21:24

чучулига напиша:Не, не сум праела.

Обично сакам да користам само неколку едноставни намирници и од то да испадни чудо.

Во кујната сакам да сум алхемичар. Од мајка ми се научив така.

А зачини сакам, и ги користам... од кај си нашол црна пипер со вкус на лимон?

Smile Smile Smile
 ее увезена,

ribar

Posts : 415
Join date : 2014-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by чучулига Нед Јан 11 2015, 21:30

Хихихихиииии

и јас стално кога патувам зачини си носам.

Имам стапчиња ванила.

За да ги зачувам подолго ги спакував во тегла со шеќер (научено од Ина Гартен, босоногата контеса - многу сакам да ја гледам како готви, неа и Најџела Лосон) и сега имам и свој ванилин шеќер Very Happy Very Happy Very Happy  

Инаку и на интернет наоѓам како да си напрам свои мешавини.. на пр. celery salt 

Smile
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by ribar Нед Јан 11 2015, 21:34

чучулига напиша:Хихихихиииии

и јас стално кога патувам зачини си носам.

Имам стапчиња ванила.

За да ги зачувам подолго ги спакував во тегла со шеќер (научено од Ина Гартен, босоногата контеса - многу сакам да ја гледам како готви, неа и Најџела Лосон) и сега имам и свој ванилин шеќер Very Happy Very Happy Very Happy  

Инаку и на интернет наоѓам како да си напрам свои мешавини.. на пр. celery salt 

Smile
да а имаш и корен celery a и зелен celery

ribar

Posts : 415
Join date : 2014-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше Empty Кулинарско ќоше

Пишување by чучулига Нед Јан 11 2015, 21:36

Кај нас на пазар не се наоѓа зелениот, стракој целер... само коренот а то е celeriac
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by ribar Нед Јан 11 2015, 21:50

утре ке печам компири исечени на половина и одозгора маслиново масло -буковка и рузмарин

ribar

Posts : 415
Join date : 2014-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by concrete Нед Јан 11 2015, 21:51

ribar напиша:
чучулига напиша:Рибар, едно прашање:

се наоѓа негде чадена јагула?
Не ,ни под дрво ни под камен,јас не сум пробал или чул за такво нешто ама ке се заинтересирам ,дајми малку време,,немаме традиција за такво  нешто,,,,чадена јагула ке јадиш во Исланд,Шведска,Данска,Норвешка ,Финска.
Само еден пример немаме во Охрид кавијар ,(незнам за други градови)едноставно народот не сакат да пробат нешто друго малку поскапо ,поквалитетно,,деликатеси.
Многу се лажит, им продаваат мавровски пастрмки и им велат ова е охридска.
нема бе ни чадена и сушена скуша , купив една спакувана од онаа фирмата за риби во скопје , демек од нив чадена , беше ко паста за забу кога пробав да ја извадам од фолијата....труење од риба е најзаебаното труење....
Very Happy
.....не е лошо да почнеш со чадени јагули ..... би било полн погодок.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by чучулига Нед Јан 11 2015, 21:52

@ribar

Ама немој екстра врџин да биди... знајш дека то е само за преливи или пред послужување... не е за готвење.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by чучулига Нед Јан 11 2015, 21:55

concrete напиша:
.....не е лошо да почнеш со чадени јагули ..... би било полн погодок.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Само да се гледа да не се истребат.Со исаф то би требало да биди. Инаку да, одлично би било.

Е со то би пиела вино. 

Едноставно, мора... изискува.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by ribar Нед Јан 11 2015, 21:59

concrete напиша:
ribar напиша:
чучулига напиша:Рибар, едно прашање:

се наоѓа негде чадена јагула?
Не ,ни под дрво ни под камен,јас не сум пробал или чул за такво нешто ама ке се заинтересирам ,дајми малку време,,немаме традиција за такво  нешто,,,,чадена јагула ке јадиш во Исланд,Шведска,Данска,Норвешка ,Финска.
Само еден пример немаме во Охрид кавијар ,(незнам за други градови)едноставно народот не сакат да пробат нешто друго малку поскапо ,поквалитетно,,деликатеси.
Многу се лажит, им продаваат мавровски пастрмки и им велат ова е охридска.
нема бе ни чадена и сушена скуша , купив една спакувана од онаа фирмата за риби во скопје , демек од нив чадена , беше ко паста за забу кога пробав да ја извадам од фолијата....труење од риба е најзаебаното труење....
Very Happy
.....не е лошо да почнеш со чадени јагули ..... би било полн погодок.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
еххе сега ми го вракаш филмот кога требаше да увезвам мрежи од Јапонија...Морошита (име на мрежите)ама онај Шиптарес од Наколец или како се викат едно село од ресенско со ватерполисти населено покрај езеро јбл,врзан со царинци и имаше австралиски пасош ,за време на ембаргото ...паре у врече,,,,ај да не пишам повеке

ribar

Posts : 415
Join date : 2014-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by ribar Нед Јан 11 2015, 22:02

чучулига напиша:
concrete напиша:
.....не е лошо да почнеш со чадени јагули ..... би било полн погодок.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Само да се гледа да не се истребат.Со исаф то би требало да биди. Инаку да, одлично би било.

Е со то би пиела вино. 

Едноставно, мора... изискува.
А музика заборавивме ,која група,,,

ribar

Posts : 415
Join date : 2014-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by чучулига Нед Јан 11 2015, 22:03

Laughing Laughing Laughing

чекај... каков е амбиентот прво?

Smile Smile Smile
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by ribar Нед Јан 11 2015, 22:07

чучулига напиша:Laughing Laughing Laughing

чекај... каков е амбиентот прво?

Smile Smile Smile
амбиентот зависит од денот како ни поминал ако тргнал наопаку онда немат одење ни на ручек ни на вечера.

ribar

Posts : 415
Join date : 2014-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by чучулига Нед Јан 11 2015, 22:11

Во право си.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by ribar Нед Јан 11 2015, 22:21

Ако одиш во Трпејца имат едно ресторанче   имаат стално пастрмка и плашици ама се плашат на непознати да им спремаат(треба препорака) кога е забраната за ловење----нешто несфатливо во албанскиот дел ловат кога сакаат а кај нас СТОП

ribar

Posts : 415
Join date : 2014-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by concrete Нед Јан 11 2015, 22:22

ribar напиша:еххе сега ми го вракаш филмот кога требаше да увезвам мрежи од Јапонија...Морошита (име на мрежите)ама онај Шиптарес од Наколец или како се викат едно село од ресенско со ватерполисти населено покрај езеро јбл,врзан со царинци и имаше австралиски пасош ,за време на ембаргото ...паре у врече,,,,ај да не пишам повеке
..добро де , бар преведи напишаното... Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 14 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот