ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Кулинарско ќоше

Страна 2 of 14 Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Next

Go down

Кулинарско ќоше - Page 2 Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by ribar Нед Јан 11 2015, 22:25

ааа колку ти знајт болјерот....

ribar

Posts : 415
Join date : 2014-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше - Page 2 Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by concrete Нед Јан 11 2015, 22:26

ribar напиша:Ако одиш во Трпејца имат едно ресторанче   имаат стално пастрмка и плашици ама се плашат на непознати да им спремаат(треба препорака) кога е забраната за ловење----нешто несфатливо во албанскиот дел ловат кога сакаат а кај нас СТОП
....колку знам од наши рибници ја купуваат, така бар ми кажаа познавачи од таму , кога ги гледав тие аквариумите-продавници  по патот.... кога од Свети Наум ќе влезеш покрај езеро по тој брег..... Very Happy Very Happy Very Happy
....институтот има јагули за порибување, тие одамна по Дрим не доаѓаат , колку знам немаат крила да летаат Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше - Page 2 Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by чучулига Нед Јан 11 2015, 22:27

ribar напиша:Ако одиш во Трпејца имат едно ресторанче   имаат стално пастрмка и плашици ама се плашат на непознати да им спремаат(треба препорака) кога е забраната за ловење----нешто несфатливо во албанскиот дел ловат кога сакаат а кај нас СТОП

Во Радожда секогаш убо јадам и си поминвам.

Таму пред некој месец, октомври мислам, за прв пат јадев македонска јагула.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше - Page 2 Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by ribar Нед Јан 11 2015, 22:29

concrete напиша:
ribar напиша:Ако одиш во Трпејца имат едно ресторанче   имаат стално пастрмка и плашици ама се плашат на непознати да им спремаат(треба препорака) кога е забраната за ловење----нешто несфатливо во албанскиот дел ловат кога сакаат а кај нас СТОП
....колку знам од наши рибници ја купуваат, така бар ми кажаа познавачи од таму , кога ги гледав тие аквариумите-продавници  по патот.... кога од Свети Наум ќе влезеш покрај езеро по тој брег..... Very Happy Very Happy Very Happy
....институтот има јагули за порибување, тие одамна по Дрим не доаѓаат , колку знам немаат крила да летаат Very Happy Very Happy Very Happy
на пастрмката мислев

ribar

Posts : 415
Join date : 2014-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше - Page 2 Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by чучулига Саб Јан 24 2015, 10:57

На распоредот за денес


http://www.joyofbaking.com/ChocolateCheesecake.html

ја имам напраено еднаш и воопшто не е комплицирана а е превкусна.

Супер издржува и замрзнување и одмрзнување, само треба да биди исечена на парчиња пред замрзнувањето.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше - Page 2 Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by concrete Саб Јан 24 2015, 11:13

чучулига напиша:На распоредот за денес


http://www.joyofbaking.com/ChocolateCheesecake.html

ја имам напраено еднаш и воопшто не е комплицирана а е превкусна.

Супер издржува и замрзнување и одмрзнување, само треба да биди исечена на парчиња пред замрзнувањето.
имаш таков миксер??? Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше - Page 2 Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by чучулига Саб Јан 24 2015, 11:16

И обичен брка работа.

Заборајв да напишам, сирењето шо го користев е АБЦ крем сирење.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше - Page 2 Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by concrete Саб Јан 24 2015, 11:19

чучулига напиша:И обичен брка работа.

Заборајв да напишам, сирењето шо го користев е АБЦ крем сирење.
..го користеше???  значи напраена е???....па прати некоја фотка...од тортата.разбира се... Cool
Ова колку знам е КУЛИНАРСКО ЌОШЕ , а не огласна табла.... Wink
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше - Page 2 Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by чучулига Саб Јан 24 2015, 11:28

Сега путер чекам.

Зборам за првиот пат ко ја напрајв.

И да, кулинарско ќоше, зато ја кладов рецептата, а за слики... си кажав.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше - Page 2 Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by VOL Саб Јан 24 2015, 11:30

moze i ja da staam nekoj recepat.Кулинарско ќоше - Page 2 Icon_mrgreen?
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше - Page 2 Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by чучулига Саб Јан 24 2015, 11:33

Ајде де.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше - Page 2 Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by VOL Саб Јан 24 2015, 11:35

pusena riba vo rerna. ili mikro, seedno.
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше - Page 2 Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by concrete Саб Јан 24 2015, 11:36

чучулига напиша:Сега путер чекам.

Зборам за првиот пат ко ја напрајв.

И да, кулинарско ќоше, зато ја кладов рецептата, а за слики... си кажав.
..просто е и не се вади. Никој не бара автопортрети, ама имаш таму интересна околина, правиш занимливи торти, одгледуваш ретки дрва, произведуваш сама струја....тоа се многу интересни мотиви за нас секојдневните армчерпотато-и Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy   не биди себична. Кинг веќе ти објасни како и навистина просто е... Cool
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше - Page 2 Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by concrete Саб Јан 24 2015, 11:38

VOL напиша:pusena riba vo rerna. ili mikro, seedno.
-сабајлево глоцнав една половинка, втората после со некое винце.... Wink
..конфекција беше, твојава мора да е подобра....
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше - Page 2 Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by чучулига Саб Јан 24 2015, 11:39

ај вака конкретен, ветувам дека ќе пробам да спастрам слики.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше - Page 2 Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by VOL Саб Јан 24 2015, 11:41

mojava bila podobra...
nema sea podobra, polosa.

ima od "metro" po Skopjevo ama e malce ..kashesta.. vakumirana.

sibni ja u mikro, ili u rerna , neka dobie malce boja, em da se podisusi malce. eftin trik ,so se veli ne e ni trik, a ribava podobra za jadenje bi trebalo da ispadne.
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше - Page 2 Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by VOL Саб Јан 24 2015, 11:41

imam uste edna... ako sakate..?
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше - Page 2 Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by чучулига Саб Јан 24 2015, 11:43

Сакамеееее Smile
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше - Page 2 Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by VOL Саб Јан 24 2015, 11:44

ste betonirale riba do sega?
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше - Page 2 Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by чучулига Саб Јан 24 2015, 11:44

Јас само ја имам јадено а не праено.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше - Page 2 Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by concrete Саб Јан 24 2015, 11:45

VOL напиша:mojava bila podobra...
nema sea podobra, polosa.

ima od "metro" po Skopjevo ama e malce ..kashesta.. vakumirana.

sibni ja u mikro, ili u rerna , neka dobie malce boja, em da se podisusi malce. eftin trik ,so se veli ne e ni trik, a ribava podobra za jadenje bi trebalo da ispadne.
јеботе благи бог , баш таа од МЕТРО, една фрлив ми се виде многу кашеста , а и датумот на опаковка беше деликатен. Другава  помислив да ја ставам малку у рерна да се потсуши, некои женски готвчки гуруи околу мене гракнаа ..таква риба не се става у рерна......пацерки а???
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше - Page 2 Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by VOL Саб Јан 24 2015, 11:47

prosto e

 krupna sol , samo. ne sitna
u tava odozdole.,.stavas ribata -ama cela da e so se krluski, ( za da ne navleze solta premnogu!) ocistena.. i se posipuva i odozgora. sokrupna sol  i- pravec furna ili rerna , sto i da imate.

ok. solta , ne stoi sama po sebe taka zalepena na ribata.. se mesa so belka od jajce, i taka se lepi.

normalno , posle seto toa se vadi -ribata se jade Кулинарско ќоше - Page 2 Icon_mrgreen
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше - Page 2 Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by concrete Саб Јан 24 2015, 11:53

VOL напиша:prosto e

 krupna sol , samo. ne sitna
u tava odozdole.,.stavas ribata -ama cela da e so se krluski, ( za da ne navleze solta premnogu!) ocistena.. i se posipuva i odozgora. sokrupna sol  i- pravec furna ili rerna , sto i da imate.

ok. solta , ne stoi sama po sebe taka zalepena na ribata.. se mesa so belka od jajce, i taka se lepi.

normalno , posle seto toa se vadi -ribata se jade Кулинарско ќоше - Page 2 Icon_mrgreen
.....го носи мојот дамна покоен другар , првото синче..сега татко на синчиња, штотуку проодено... кај нас дома и кеса црешни со него.
Мајка ми бог да ја прости: леле колку слатко детенце!!!
Пушти го бе , будала на тато....семките ги јаде , црешната ја фрла!!!
Како лета VOL  времето..., памет у глааа Wink
..не кажа: температура , работи не работи вентилаторот, колку време, која риба???
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше - Page 2 Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by VOL Саб Јан 24 2015, 11:58

vidi.
 jas imam praveno vo - furna. se pecese okolu saat vreme, . ventilator nemase. neli.pecevme amur, a drugpat i krap.. mozes bilo koja, pogolema....
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше - Page 2 Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by concrete Саб Јан 24 2015, 12:17

VOL напиша:vidi.
 jas imam praveno vo - furna. se pecese okolu saat vreme, . ventilator nemase. neli.pecevme amur, a drugpat i krap.. mozes bilo koja, pogolema....
...ми остана уште ова нејасно:  ПЕЧЕШ  риба завиткана у сол у рерна , или ПУШИШ риба посолена у рерна која глуми сушара???? Wink
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Кулинарско ќоше - Page 2 Empty Re: Кулинарско ќоше

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 14 Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот