ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес

5 posters

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес - Page 2 Empty Re: Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес

Пишување by concrete Нед Ное 13 2016, 10:39

king напиша:Хихихи .... глупи бугари....

http://www.press24.mk/zhestoka-tepachka-pomegju-bugari-za-toa-chiva-e-Makedonija-video

... не си гледаат нивниот јад и беда ....
...типични Македонци од на исток изгубеното племе....она вулгарното..нешто ко она ВМРО на Љубчо средниот европски бизнисменVery Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес - Page 2 Empty Re: Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес

Пишување by кнез Нед Ное 13 2016, 21:44

Радев победува за претсдател!!!
Опа опа опа па па ла ла ла ла ла...
Бојко ко усран најавува оставка!!!
Опа опа опа па Smile
Марш сибирског пука - YouTube
Почна да се чувствува здивот на Рускиот медвед
Опаааааа
Aleksandar Sarievski - Snošti go vidov ubavoto Stojne - YouTube

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес - Page 2 Empty Re: Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес

Пишување by concrete Нед Ное 13 2016, 22:42

...а бе Кнез .....партал ги праиш Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес - Page 2 Empty Re: Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес

Пишување by VOL Саб Мар 25 2017, 15:42

Jadni oni  
3.5 milioni iseleni.
Pа togas tie se edvaj 4 milioni..!
 A mozda ni tolku..
http://novamakedonija.com.mk/NewsDetail?title=Пристигнуваат-автобуси-со-гласачи-од-Турција-&id=dcb9260f-1b43-4afb-a8a6-e0b1d2e35a72

"По влезот во ЕУ, од Бугарија емигрирале 3,5 милиони граѓани. " 
Uupsss.. pa ke gi
 snema be..
Ovie se na rabot na istrebuvanje..
Baska seg im jurisaat turcite, i doma i tie sto se iselija, im se vrakjat nazad. Da glasaat.
Tesko deka ovaa drzava je opstoi..
Nie i so teski problemi , se drzime. 
Ama istocnive ni susjedi naebale zdravo. 
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес - Page 2 Empty Re: Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес

Пишување by concrete Саб Мар 25 2017, 19:04

..готови се!!! Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес - Page 2 Empty Re: Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес

Пишување by хан Ацо Пон Мар 27 2017, 07:52

VOL напиша:Jadni oni  
3.5 milioni iseleni.
Pа togas tie se edvaj 4 milioni..!
 A mozda ni tolku..
http://novamakedonija.com.mk/NewsDetail?title=Пристигнуваат-автобуси-со-гласачи-од-Турција-&id=dcb9260f-1b43-4afb-a8a6-e0b1d2e35a72

[size=45]"По влезот во ЕУ, од Бугарија емигрирале 3,5 милиони граѓани. " [/size]
[size=45]Uupsss.. pa ke gi[/size]
[size=45] snema be..[/size]
[size=45]Ovie se na rabot na istrebuvanje..[/size]
[size=45]Baska seg im jurisaat turcite, i doma i tie sto se iselija, im se vrakjat nazad. Da glasaat.[/size]
[size=45]Tesko deka ovaa drzava je opstoi..[/size]
[size=45]Nie i so teski problemi , se drzime. [/size]
[size=45]Ama istocnive ni susjedi naebale zdravo. [/size]
Бухахаха!
хан Ацо
хан Ацо

Posts : 333
Join date : 2014-11-15
Location : Бугариjа

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес - Page 2 Empty Re: Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес

Пишување by VOL Пон Мар 27 2017, 12:40

So e, so se kleberis. Nesto kiselo mi se kezis.Smile Smile Smile
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес - Page 2 Empty Re: Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес

Пишување by хан Ацо Вто Мар 28 2017, 07:44

VOL напиша:So e, so se kleberis. Nesto kiselo mi se kezis.Smile Smile Smile
Са обзиром на то што се дешава у Македонији сматрам да лупаш као отворен прозор Laughing
хан Ацо
хан Ацо

Posts : 333
Join date : 2014-11-15
Location : Бугариjа

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес - Page 2 Empty Re: Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес

Пишување by king Вто Мар 28 2017, 13:56

хан Ацо напиша:
Са обзиром на то што се дешава у Македонији сматрам да лупаш као отворен прозор Laughing
????????
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес - Page 2 Empty Re: Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес

Пишување by concrete Вто Мар 28 2017, 14:20

ханов...пролупал или така ми се чини??  некоја федер фуфна му отишла у красни курац... Smile  Smile
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес - Page 2 Empty Re: Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес

Пишување by хан Ацо Вто Мар 28 2017, 14:28

king напиша:
хан Ацо напиша:
Са обзиром на то што се дешава у Македонији сматрам да лупаш као отворен прозор Laughing
????????
Јел ниси разумео довољно?
хан Ацо
хан Ацо

Posts : 333
Join date : 2014-11-15
Location : Бугариjа

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес - Page 2 Empty Re: Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес

Пишување by concrete Вто Мар 28 2017, 19:38

хан Ацо напиша:
king напиша:
хан Ацо напиша:
Са обзиром на то што се дешава у Македонији сматрам да лупаш као отворен прозор Laughing
????????
Јел ниси разумео довољно?
...врло добро, продужи даље према излазу... Cool
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес - Page 2 Empty Re: Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес

Пишување by king Вто Мар 28 2017, 23:08

хан Ацо напиша:
king напиша:
хан Ацо напиша:
Са обзиром на то што се дешава у Македонији сматрам да лупаш као отворен прозор Laughing
????????
Јел ниси разумео довољно?
Ах, крстарица, крстарица .... шта учини од човека Twisted Evil Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес - Page 2 Empty Re: Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес

Пишување by VOL Сре Мар 29 2017, 00:53

On je sakao da pricao na majcin jezik, srBski, sakao da je kazao da  i je on mali srBce a ne malko blgarce Smile
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес - Page 2 Empty Re: Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес

Пишување by хан Ацо Сре Мар 29 2017, 09:25

king напиша:
хан Ацо напиша:
king напиша:
хан Ацо напиша:
Са обзиром на то што се дешава у Македонији сматрам да лупаш као отворен прозор Laughing
????????
Јел ниси разумео довољно?
Ах, крстарица, крстарица .... шта учини од човека Twisted Evil Twisted Evil
Јас научив србскиот јазик по македонските форуми,ама ова не е битно.
Какво ќе правите со политичката криза во Македонија,стравувам се дека може да избие граѓанска војна.Ајде разберете се таму и не правете глупости.
хан Ацо
хан Ацо

Posts : 333
Join date : 2014-11-15
Location : Бугариjа

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес - Page 2 Empty Re: Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес

Пишување by concrete Сре Мар 29 2017, 09:32

Граќанска војна??? Каква бе граѓанска војна , кај нас најмногу што може е некоја траљава селска буна...Smile
Пусти бугарски соништа , ко увек се надеваат на пијано пиче, па нешто за џабе да боцнат...
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес - Page 2 Empty Re: Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес

Пишување by VOL Нед Ное 05 2017, 09:34

posledica od "dogovorot na vekot" na zajakot i negoviot zajacarnik...

Glistoslav Grkov, izjavi, sto izjavi, a od grmuska ko od feder napnati pa raspnati iskoknaa bugaromongolcinjata da kreknat po ovoj MORON..
 http://kurir.mk/Makedonija/vesti/bugarski-mediumi-Makedonija-izmislena-drzhava-za-kreatorot-na-makedonskoto-zname/BБугарски политичари и историчари, постојано тврдат дека Македонија е коминтерновска творба, создадена од Тито во 1945 година во рамките на Југославија, како подлога да ги негираат македонската нација, историја, култура и јазик.

Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес - Page 2 Lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=36&loc=http%3A%2F%2Fkurir.mk%2Fmakedonija%2Fvesti%2Fbugarski-mediumi-Makedonija-izmislena-drzhava-za-kreatorot-na-makedonskoto-zname%2F&referer=http%3A%2F%2Fkurir

Мирослав Грчев, член на советот за култура на СДСМ и шеф на групата што го анализира проектот „Скопје 2014“, го снимил видеото уште минатата година, а на Интернет е поставено на 4 октомври, како дел од проектот „Музеј на Југославија“ меѓу интелектуалците од републиките кои некогаш биле дел Југославија.
Изјавата на српски јазик со титлуван англиски преводи испровоцира гневни коментари на социјалните мрежи – како за понижување на македонската нација, така и поради неговите коментари за „Скопје 2014“, бидејќи тој смета дека дел од зградите и спомениците во срцето на македонската капиталот мора да биде срушен, пренесува софиски „Дневник“.
Грчев зборува за „заблудата“ дека со нови симболи треба да се прекине врската со југословенското наследство, како што според него се правело во последните 15 години. Тој пренесува бугарскиот весник, тврди дека југословенската меморија е „забранета“.
Резултат на тоа е процес на „фрустрирачко уништување на сето свето од времето кога сме имале целосно случајна историска радост да живееме во Југославија.”
Весникот ги пренесува и зборовите на Грчев, „се враќаме кон преднаталнитот период на Македонија. Пред македонската држава да биде буквално измислена и основана во контекст на Југославија по Втората светска војна. Во неа за првпат се емапципирани и македонската нација, и македонската култура, македонски јазик, сите македонски симболи, сите уметнички достигнувања“.se nadevam deka, Gmizoslav.. Gomnoslav.. Guzoslav..  Glistoslav Grkov, posto e vo "komitetot za simnuvanje na spomenici od makedonskata istorija" - a e zapnat tokmu na Andon Kjoseto, deka STO POBRZO ke go odstrafi spomenikot na Kjoseto!
odma uste denes bre, gnido, vlezi mu so racvasta trinaeska, odstrafuj..

za da moze poskoro da "zacekori" i da pocne konecno da "proodi" dosta sedese "zdrven" vo forma na spomenik.

belki ke se zapoznaete, so se veli, "vo visina na ocite", odnosno da se poglednete oci vo...sto i da imas na taa prazna crpka na mesto kade so trebalo da imas oci..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес - Page 2 Empty Re: Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес

Пишување by VOL Сре Окт 31 2018, 06:53

koj drug ako ne....

[size=30]ОТКАЖАНИ СЕ НАД 750 УВЕРЕНИЈА ЗА БУГАРСКО ПОТЕКЛО, КАЖА БУГАРСКАТА МИНИСТЕРКА ЗА ПРАВДА ПО АПСЕЊАТА ЗА ПОТКУП ВО АГЕНЦИЈАТА ЗА БУГАРИ ВО СТРАНСТВO[/size]


https://sdk.mk/index.php/svet/otkazhani-se-nad-750-uverenija-za-bugarsko-poteklo-kazha-bugarskata-ministerka-za-pravda-po-apsenata-vo-agentsijata-za-bugari-vo-stranstvo/


se e NAJEFTINO kaj niv.

- na vremeto, glavni zvezdi bea, zenite sto im doagjaa ovde, i gi usrekjuvaa site , za eftini pari. zosto i seljak od Studenicani, koj cel den se mrsel so ovci , kozi ili nosel gnoj-gjubre na niva, da ne opne nesto za malku pari, pred da se izbanja i legne doma?
pojdi na bitpazat, i za dve cerveni opni si ! sicko stiga, za sicki ima, za malko pari shte se isturi na istocnata ni komsivka koj stigne.

- za malku pari sakaat i nacija da si napravat, apropos muabetot gore, za brza zarabotuvacka.
navistina glupo.
taka e toa, lupaj pasosi pa posle krekaj deka site bile "blgari".

dobro, nikoj od niv ne razmisli deka B od bulgaristanec nema da ostane vo nivnata drzava, a na tie sto im prodavaat pasosi- nieden nema ni da vleze a ne pak da zivee tamu kaj niv?

i sto napravija? "evropski" se  prodavaat odnosno ja prodavaat taa evropa: pecalat sitni pari koi ne idat za drzavata im, tuku, za kriminalci kakvi sto se.

a namesto da si go ziveat sonot nesonuvan, da si napravat "nacija" , prodavajki pasosi, se zaebaa, ko evtina orospija so falc pari- "cerveni", pecateni na fotokopir vo boja.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес - Page 2 Empty Демографија на Бугарија

Пишување by VOL Сре Дек 02 2020, 12:04

Демографијата на Бугарија
Фикција и стварност

Romani people in Bulgaria
Roma people in Bulgariya

"...Total population 325,343 (2011 Census; 4.4%)
Estimate in 2019 330,000

European Commission's average estimate: 750,000, last updated 14 September 2010. Estimate Eur.Comm.in 2019 : 800 000 .
unofficial estimates for 2010: 800,000

Согласно анализите од официјалниот попис бугарската власт признава само до 5% ромска популација, но според  податоците на европската комисија, ромите во Бугарија се најмалку двојно повеќе.
Оваа бројка рапидно се зголемува од неколку причини:
- ромските фамилии се побројни додека бугарските се со просек 1.5 деца
- бугарите масовно се иселуваат додека ромите работат повремено во Европа но се враќаат во Бугарија.
- погрешната демографска слика која со децении се прикажува со нереални податоци, погрешната политика  кон етничките заедници на официјална Софија,  вештачкиот имиџ на земјата.
Свесни за својата бројност, ромите , доколку ги негираат, лесно може да се декларираат и како турци што не оди во прилог на властите.."

VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес - Page 2 Empty Re: Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес

Пишување by VOL Пет Дек 04 2020, 18:49

VOL напиша:
Демографијата на Бугарија
Фикција и стварност

Turkish people in Bulgaria
Turks in Bulgariya

"...Total population ~580 000 (2011 Census; 8-9%)

Bulgarian state statistic estimate in 2019: 650,000+

European Commission's average estimate: 750,000, last updated 7 January 2009. Estimate Eur.Comm.in 2019 : ~1 000 000 .
unofficial estimates for 2010: ~925,000

Турското малцинство во Бугарија е најбројното од малкуте кои се препознаени од државата. На официјалните бројки треба да се додадат објективните 3-500 000  турци од Бугарија преместени или иселени во Турција. Голем дел од нив имаат и бугарско државјанство. Иако бугарската држава не го посакува нивно враќање во Бугарија согласно Европските нормативи и заштитата на правата согласно УН, со стапување на Бугарија во ЕУ, интересот за бугарски пасоши за влез во Европа е голем. Проценката на ЕУ е дека Бугарија до средината на 2021 година би придонесувала со вкупна бројка од преку милион нејзинин жители кои во секој момент се подготвени да се населат или да бараат работа во Европа, со крајна цел настанување и во Европа, а се од муслиманска вероисповед. Во таа бројка влегуваат турците, помаците, кои се представуваат како турци и ромите.
За разлика од ромите, бугарските турци ја имаат Република Турција како заштитник и гарант на нивните права во бугарското општество. Тие права во времето на Тодор Живков беа кратени, укинувани, па се случи масовно иселување на бугарските турци во Турција. Но тој тренд е запрен по прием на Бугарија во ЕУ, па , неатрактивниот пасош на Народна Република  Бугарија се замени со пасош кој гарантира несметан престој и работа во западна Европа за сите бугарски граѓани.
Неколкупати поголемиот наталитет кај муслиманското население пред се ромите, наспроти бугарите кои се иселуваат масовно и со мал наталитет , представува голем демографски проблем за властите во Софија.VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес - Page 2 Empty Re: Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес

Пишување by VOL Пон Јан 11 2021, 14:36

Doduša, vo '80-te se nastanive ali pošto se vrzani za našiot privremen istočen sosed, tuka nekade bi trebalo da mu e mestoto po temive..Ednaš fašizam cel život fašist.

Bugaristancive gi terale lugjeto na grobovite da gi prerpavaat iminjata na umrenite. Ako na pločata na umreniot stoelo imeto "Rustem" , gi terale živite so boja da premačkaat i da napišat bugatistansko ime!

Odele po ulici i gi pretepuvale lugjevo zaradi fašističkata politika na bolnive vo umot živkovi ordi.
Doma im upagjale so oružje i im " soopštyvale " deka od utre nema da se vikaat taka kako što se rodile tuku da si odberat nekoe "blgaristansko ime".

Divo pleme ne dresirano. I vo najgolemiot komunizam uspeaja da vladeat fašistički.
Ako bil umreniot
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес - Page 2 Empty Re: Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес

Пишување by VOL Пет Дек 31 2021, 03:01

њама лажи, само истината си, а се знае кои са блгаристанци!
от блгаристанска уста в всички уши, Башкир Алах Акбар право говори!
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес - Page 2 Empty Re: Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес

Пишување by king Чет Мар 17 2022, 20:44

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес - Page 2 Empty Re: Бугарија .... кон Македонија, од осамостојувањето до денес

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот