ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ex YU републики

+7
VOL
izotop
Centarec
кнез
Laba
чучулига
jambo
11 posters

Страна 13 of 14 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Next

Go down

Ex YU републики - Page 13 Empty Re: Ex YU републики

Пишување by VOL Пон Јан 02 2017, 21:48

ne znam do koga, ke gi drzi ova ludilo na egocentrizam
do koga ke mislat deka se centar paznja
naucivme da ne ziveeme so niv.
golema rabota ako kvici dacic.
ne e ni toj nitu drzava mu nekoj factor. vo ovie 26 godini ama IC nisto fascinantno ne doslo od niv, osven vakvi biseri.
taka da, ON neka mu ja misli a bogami I istomislenicite mu, od kade mu e poblisku da se stopli na nekoja voda>
- vo "papua nova gvineja" t.e kako ja narekuva -Crna Gora, go popusi do jajca, poarno ke im bide na Havai da baraa pansioni.. ERROR
- Hrvatska e Havai za niv.plus, nema teorija...
- grcki plazi.. od kade ke odat, ako vaka prodolzat? na granica ke ni se ligavat, "pa mi smo braca,zajebi politiku, pa mi vas volimo.." za da pominat.. a da odat oni preku... albanija, bugarija, Zanzibar..?
--------------------------------------------
zaboraiv I uste nesto..

kolku se ESTRADNO TURBOFOLK orientirani vo nadvoresnata politika pokazuva I vratlomnata im politika vednas posle osloboduvanje od turcite.
vo 1885 godina , so cel "pamet", napagjaat na Bugarija.
onaka, cisto radi catalenje. I normalno go popusuvaat, kvicejki u rikverc. 
dovolno e da se odanoci sekoj concert na ova nivnive opajduri I kurvestii sto praat koncerti kaj nas,na primer, pola od prihodot da odi za "decata bez roditeli" , pa da pocrkaat posle po doma..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ex YU републики - Page 13 Empty Re: Ex YU републики

Пишување by concrete Пон Јан 02 2017, 22:44

...Србија и Албанија се буквално Австриска направија. Бугарија Руска , но брзо брзо и неа ја ставија овие под штикла. Русите се познати овци за стрижење и никој тука ништо не може додека не се свеснат самите. А до ден денешен не се.... и уште импровизираат у стил мали џокица и надеж дека Тетка Ледена Зима ќе ги вади од говна. Путин упорно проба нешто да смени тоа , ама дефинитивно тешко му иде...,  ние па  сме му последно дупче на кавалот...
Грција се знае чива е. Така да секоја заебанција кон нас, не сакам да ламентирам зошто и како........... е менаџирана  од Австриско Германските  испостави на поголемиот систем. Срби и други со тоа имаат исто колку и со розе снегот од 1968-ма на Бистра....
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ex YU републики - Page 13 Empty Re: Ex YU републики

Пишување by Spray Саб Апр 08 2017, 07:31

concrete напиша:...Србија и Албанија се буквално Австриска направија. Бугарија Руска , но брзо брзо и неа ја ставија овие под штикла. Русите се познати овци за стрижење и никој тука ништо не може додека не се свеснат самите. А до ден денешен не се.... и уште импровизираат у стил мали џокица и надеж дека Тетка Ледена Зима ќе ги вади од говна. Путин упорно проба нешто да смени тоа , ама дефинитивно тешко му иде...,  ние па  сме му последно дупче на кавалот...
Грција се знае чива е. Така да секоја заебанција кон нас, не сакам да ламентирам зошто и како........... е менаџирана  од Австриско Германските  испостави на поголемиот систем. Срби и други со тоа имаат исто колку и со розе снегот од 1968-ма на Бистра....

грешиш.
не знам како најде дека Србија е австроунгарска направија.
Србите се , со црногорците, единствени кои немале увозни монарси.
нивните династии потекнуваат од нивните редови.
бугарите, иако благодарение на русите, добиваат своја држава, им го вртат грбот и увезуваат несловенски туѓинец-герман за крал.
грците исто. можеби за грците ќе беше поприродно да произведат од својот двор, но за чудо, тие се и најголемото изненадување: наместо да се продолжи византиската традиција во чии рамки грците на висока нога, по религија и админсистрација во империјата, тие увезоа странец.
српското знаме е превртено руско.исти бои.
кај нив, единствено ВЛАСИТЕ кои секогаш се моткале околу власта , им ги матат сметките, па секогаш кога некој нивни српски влав бил на некоја висока позиција, српската надворешна политика се дистанцирала од словенското братство и се доближувале до француските на пример ( за власите омилени..) или други европски култури и политики.

власите во секоја власт на балканот , како не-словенски народ, сакаат да ги оддалечат балканските земји од словенскиот свет.

кај нас на пример, Ванчо Михајлов, кој е влав, работи на уништување на Македонија , на разнебитување на македонскиот народ, да не постои. тој, од нацистите добива понуда дури и да биде некаков владетел на Македонија, која би требало да биде бугарско-фашистички сателит.

Во Грција има голем број на власи , посебно во континенталниот дел на земјата, испомешани со словенските македонци, и токму тие се заговорници дека тие се македонци а македонците- славомакедонци, т.е дојденци словени.
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Ex YU републики - Page 13 Empty Re: Ex YU републики

Пишување by concrete Саб Апр 08 2017, 08:01

...србија како држава е дефинитивно австриска направија, со пари, логистика, интелектуални услуги...домицилните владетели се селектирани во една крвава процедура у која многу претенденти останале без глава исто под диригентската палка на Беч. Исто дури и многу пософистицирано Албанија за која конструираа , со сите нишани и  албански народ. Писмо мнооогу подоцна.
Бугарите имаат германски монарх баш заради.., класично бугарски, наглото менување на страната и продавањето за две червени. Грците се најинтересни , каква византија , какви бакрачи тие незнаеле кај им е глава , а кај опашка после турскиот дрил и постојат само на основа на влажните фантазии на европски мамини и татини синови и нивната потрага по боговите.Нормално поттикнати, финансирани и поддржани од интересот на државата им за грабање дел од турскиот колач. Тие не можеле да најдат Блаже Коневски да им го смисли јазикот , не па друго, па скарабуџиле накарадна структура непријатна за уво..
А власите??? Тоа ти се чобани номади, од рурални вукојебини кои го задржале, заради немешање и изолираност народниот латински говор од времето уште на рим...Она што денес се спелува како латински на основа на пишани камења нема врска со живиот говор. И папата тропа само низа зборови кои во своето време не звучеле така.. Smile Smile  Мнооогу подоцна направиле градови и како сите овчари , вешти во транге-франге станале трговци и се што иде после тоа. Некоја локална варијанта на процесот кој го минале и евреите во мноогу покрупни размери.И немаат никаква врска со румуните , дури ни генетска. Smile Smile Smile
Словените се од словото , барај ги од Кирил и Методија навму. Разни бели народи под чадорот на истиот пишан и чатен збор на христијанството во црква.Никој нема дојдено,отидено сите се таму каде биле. Може оделе натака навака , ама се тоа во рамките на 1500-2000 км. претежно на север и запад. Се изодуваат со влечкање за 3 месеца... Smile Smile
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ex YU републики - Page 13 Empty Re: Ex YU републики

Пишување by Spray Саб Апр 08 2017, 08:18

ова за србите, повторно грешиш.
на австроунгарците србите им требале само како работници. никако како држава.
ти можеби се врзуваш за австро-турските војни, кога единствено тогаш, србите застанале на австриска страна, како војници и милиција во асвтриската или со австриската војска, но само до смртта на Пиколомини.
по неговата смрт, и австриската војска се повлекува а и политиката према србите се менува.

австријците на тоа население гледале поинаку одошто ти кажуваш.
Черноевиќ повел огромен број на срби - кон австриска територија не за да направат држава туку бегајки од турците а асвтирски интерес е да ги обезбедат гранциите на империјата од турците, затоа до ден денес , иако иселени во голем број, постои Краина ( или српска краина) во Хрватска.

српската држава, т.е кнежевство постои благодарение на руската помош, а не асвтроунгарската.
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Ex YU републики - Page 13 Empty Re: Ex YU републики

Пишување by Spray Саб Апр 08 2017, 08:28

concrete напиша:...
Словените се од словото , барај ги од Кирил и Методија навму. Разни бели народи под чадорот на истиот пишан и чатен збор на христијанството во црква.Никој нема дојдено,отидено сите се таму каде биле. Може оделе натака навака , ама се тоа во рамките на 1500-2000 км. претежно на север и запад. Се изодуваат со влечкање за 3 месеца... Smile Smile

кажуваш онака како ти одговара-словени, словен, слово.

а ке објасниш ли што со терминот - славјани?
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Ex YU републики - Page 13 Empty Re: Ex YU републики

Пишување by concrete Саб Апр 08 2017, 10:43

Spray напиша:
concrete напиша:...
Словените се од словото , барај ги од Кирил и Методија навму. Разни бели народи под чадорот на истиот пишан и чатен збор на христијанството во црква.Никој нема дојдено,отидено сите се таму каде биле. Може оделе натака навака , ама се тоа во рамките на 1500-2000 км. претежно на север и запад. Се изодуваат со влечкање за 3 месеца... Smile Smile

кажуваш онака како ти одговара-словени, словен, слово.

а ке објасниш ли што со терминот - славјани?
....дијалект.  Или мислеше на слави?? Cool
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ex YU републики - Page 13 Empty Re: Ex YU републики

Пишување by Прч Вто Апр 11 2017, 13:01

Spray напиша:Черноевиќ  повел огромен број  на срби - кон австриска територија не за да направат држава туку бегајки од турците а асвтирски интерес е да ги обезбедат гранциите на империјата од турците, затоа до ден денес , иако иселени во голем број, постои Краина ( или српска краина) во Хрватска.
Чарноевиќ повел огромен број на срби кон австриска територија за да го остави Косово напуштено, без народ, па за да можат Османлиите да почнат да населуваат албанци на празно место.
Без неговиот идиотски авантуризам, денес на Косово не би имало ниеден Албанец.
Приказната од 1690 е пример за бесмислената политика од наша и австриска страна.
Опијанети од победата на Јан Собјески, австријците почнуваат да се силат и да ги хушкаат народите на Балканот да се креваат на востанија, за потоа, кога ќе видат колкава им е силата, да ги остават на милост и немилост да бидат живи дерени и набивани на колец.

Карпошовото востание за Македонија го има истиот ефект  како и авантурата на владиката-комитата Чарноевиќ за Косово. Кратово, кое дотогаш било финансиски центар на Македонија, супер богато место со ковачници за пари и голем број еврејско население, по Карпошовата авантура (ќе се кренеме на востание, па Австрија ќе ни помогне и ќе не ослободи) опустело исто како Косово, но со таа разлика што тука никој не бил доселен да го пополни празниот простор.
Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Ex YU републики - Page 13 Empty Re: Ex YU републики

Пишување by Прч Вто Апр 11 2017, 13:18

concrete напиша:
Spray напиша:
concrete напиша:...
Словените се од словото , барај ги од Кирил и Методија навму. Разни бели народи под чадорот на истиот пишан и чатен збор на христијанството во црква.Никој нема дојдено,отидено сите се таму каде биле. Може оделе натака навака , ама се тоа во рамките на 1500-2000 км. претежно на север и запад. Се изодуваат со влечкање за 3 месеца... Smile Smile

кажуваш онака како ти одговара-словени, словен, слово.

а ке објасниш ли што со терминот - славјани?
....дијалект.  Или мислеше на слави?? Cool
Како и да вртиш, поимот словени или славјани е врзан за христијанството.
“Во почетокот беше Словото“ -- се зборовите со кои започнува евангелието според Јована.
“правословие“ е синоним за “православие“ - следење на вистинското слово, или на вистинската доктрина.
Теориите на еврејскиот учен Шафарик од 19.век, без да им го потценуваме значението, денес се во најголем дел надминати и оповргнати,
Не постои документ за никакво средновековно племе кое себе си се нарекувале Словени.
Циглата е во право, поимот Словени или Славјани доаѓа со христијанските книги напишани на старомакедонски (црковно-словенски) јазик.
Генетските истражувања, кои денес имаат сила на егзактна наука, кажуваат нешто сосема поинаку за преселбите не народите во текот на историјата.
Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Ex YU републики - Page 13 Empty Re: Ex YU републики

Пишување by Spray Вто Апр 11 2017, 20:47

во ред, веќе неколкупати прочитавме слово- за словени.
но прашав, што со терминот „славјани“ а не словени?
ова објаснување кое го давате не е баш доволно јасно, и штуро е.
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Ex YU републики - Page 13 Empty Re: Ex YU републики

Пишување by concrete Сре Апр 12 2017, 18:34

..хрвативе бе среќни копиљина.., види само VOL  каква преседница им наместија..ние ќе се злопатиме тука со Ѓорѓе....
Ex YU републики - Page 13 2a64ec737862722948936baeca698f12
иако ни на другиве не им цветаат рози...:
Ex YU републики - Page 13 A688a2addacbad2c7af52cb5eaf25538
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ex YU републики - Page 13 Empty Re: Ex YU републики

Пишување by VOL Сре Апр 12 2017, 19:04

..eh, te palat kraljici u zeleno beli bikini, beton..
kolinda si ja stavil samo kako uljez u "prepoznajte uljeza.."

a i morskava krava nemacka ti e na meni?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ex YU републики - Page 13 Empty Re: Ex YU републики

Пишување by concrete Чет Апр 13 2017, 14:58

VOL напиша:..eh, te palat kraljici u zeleno beli bikini, beton..
kolinda si ja stavil samo kako uljez u "prepoznajte uljeza.."

a i morskava krava nemacka ti e na meni?
..остај ти кралици и други грозземутери.., оваа Колинда стварно ја имало. јас мислам се заебаваат хрвативе  кога ја оговараат дека первагинум станала претседателка Shocked
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ex YU републики - Page 13 Empty Re: Ex YU републики

Пишување by VOL Чет Апр 13 2017, 18:24

konrkit, ja sepak se drzam na teorijata deka tebe te pali prvana slika so bledo zeleno bela kombinacija na bikini, Laughing
merkel aj mozda ne e tvoj tip.
a da se paljis na "hrvatskava precednica so ja imalo..", nemoj.
prvo, a i zadnje:
ako ti kazam deka ovaa "kolindava" na koja se palis ima srpska krv, a ne hrvatska, I ne e Kolinda tuku Koko Ostin, model i...kahm...
( istrazuvaj, samo so tableti za srce na dofat ruke Smile )

izi bre malo, pagjate na eftini trikovi,Kolinda ako ja najdes vaka oblecena, te castam edna nokj- so Kolinda , so sakas praj i.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ex YU републики - Page 13 Empty Re: Ex YU републики

Пишување by concrete Пет Апр 14 2017, 00:01

VOL напиша:konrkit, ja sepak se drzam na teorijata deka tebe te pali prvana slika so bledo zeleno bela kombinacija na bikini, Laughing
merkel aj mozda ne e tvoj tip.
a da se paljis na "hrvatskava precednica so ja imalo..", nemoj.
prvo, a i zadnje:
ako ti kazam deka ovaa "kolindava" na koja se palis ima srpska krv, a ne hrvatska, I ne e Kolinda tuku Koko Ostin, model i...kahm...
( istrazuvaj, samo so tableti za srce na dofat ruke Smile )

izi bre malo, pagjate na eftini trikovi,Kolinda ako ja najdes vaka oblecena, te castam edna nokj- so Kolinda , so sakas praj i.
а бе VOL не сум ни помислил дека ти се палиш на  генетика и крвно потекло... за мене окидач секогаш биле доообри облини и живахан дух.... И доста ми подметнуеш таму некои англо-бабускери... Very Happy Very Happy Very Happy
..а оваа Колинда богами ги има и благо ономе који је има...
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ex YU републики - Page 13 Empty Re: Ex YU републики

Пишување by VOL Пет Апр 14 2017, 07:16

Laughing Laughing Laughing
drz se ti do engleska kraljica, ete ima I ona tamu nekoi oblini..vidi so venerin breg ima , I strci ispod bledo zelena gakja..kahm..


dobro, ne citas more, ko parna lokomotiva si se popali, Laughing Laughing Laughing

ova NE E KOLINDA GRABAR KITAROVOC,
tuku COCO AUSTINhttp://exitoina.perfil.com/2015-12-25-377135-confunden-a-coco-austin-con-la-presidenta-de-croacia/nicole-coco-austin-12/
http://exitoina.perfil.com/2015-12-25-377135-confunden-a-coco-austin-con-la-presidenta-de-croacia/nicole-coco-austin-9/
Ex YU републики - Page 13 Kolinda-y-Coco
Kolinda Grabar-Kitarovic y Coco
Ex YU републики - Page 13 Kolinda-Grabar-Kitarovic-1
Kolinda Grabar-Kitarovic
Ex YU републики - Page 13 Kolinda-Grabar-Kitarovic-2
Kolinda Grabar-Kitarovic
Ex YU републики - Page 13 Kolinda-Grabar-Kitarovic-3
Kolinda Grabar-Kitarovic
Ex YU републики - Page 13 Nicole-Coco-Austin-1
Nicole Coco Austin
Ex YU републики - Page 13 Nicole-Coco-Austin-2
Nicole Coco Austin
Ex YU републики - Page 13 Nicole-Coco-Austin-3
Nicole Coco Austin
Ex YU републики - Page 13 Nicole-Coco-Austin-4
Nicole Coco Austin
Ex YU републики - Page 13 Nicole-Coco-Austin-5
Nicole Coco Austin
Ex YU републики - Page 13 Nicole-Coco-Austin-6
Nicole Coco Austin
Ex YU републики - Page 13 Nicole-Coco-Austin-7
Nicole Coco Austin
Ex YU републики - Page 13 Nicole-Coco-Austin-8
Nicole Coco Austin
Ex YU републики - Page 13 Nicole-Coco-Austin-9
Nicole Coco Austin
Ex YU републики - Page 13 Nicole-Coco-Austin-10
Nicole Coco Austin
Ex YU републики - Page 13 Nicole-Coco-Austin-11
Nicole Coco Austin
Ex YU републики - Page 13 Nicole-Coco-Austin-12 so mazot I, ASJ TI ( Ice T)
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ex YU републики - Page 13 Empty Re: Ex YU републики

Пишување by VOL Пет Апр 14 2017, 07:29

znaci , drz se bato do engleska kraljica, kec u kec ti e rabotava, autenticna
da ne mi se paljis vaka ko cvetak zanovetak po lazni precednicki
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ex YU републики - Page 13 Empty Re: Ex YU републики

Пишување by чучулига Вто Сеп 12 2017, 21:56

Шо запнале па се буричкат овие србиве

http://24vesti.com.mk/zhivaljevikj-na-„krvaviot-chetvrtok“-celta-beshe-likvidacija-na-zoran-zaev

не му беше доста резилот со драмата со амбасадата?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Ex YU републики - Page 13 Empty Re: Ex YU републики

Пишување by VOL Вто Сеп 12 2017, 22:07

a be..
dosadno e , Ceca nema nov hit, Mile Kitic nema nova zalopojka , zvezde granda slabo, zavrsija pivo festivalite kaj sto moze srbopevaljkite da specalat nekoe evro, pa sega daj sta das: srpska "posla" vazno e da se bide vo fokusot, ne mozat da izdrzat ako gi nema po vesnici, ako ne se vo nesto vmesani, ako nemaat glavna uloga vo nesto..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ex YU републики - Page 13 Empty Re: Ex YU републики

Пишување by VOL Саб Сеп 16 2017, 09:49

VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ex YU републики - Page 13 Empty Re: Ex YU републики

Пишување by чучулига Вто Окт 03 2017, 22:42

И така, вчера, Брнабич му испрати абер на ЕУ оти за Косово едно важи а за Каталонија друго

Еве го повратниот ферман од ЕУ

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=10&dd=03&nav_category=1262&nav_id=1310213
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Ex YU републики - Page 13 Empty Re: Ex YU републики

Пишување by VOL Вто Окт 03 2017, 22:47

ne se vazi aberot od lezbejki.
takov e zakonot.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ex YU републики - Page 13 Empty Re: Ex YU републики

Пишување by чучулига Сре Окт 11 2017, 10:36

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

oпаааааааа

http://novatv.mk/dachik-mu-ja-peeshe-na-erdogan-osman-aga/

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

мене овај дачич ми е смешен.... а искрено, да беше македонски политичар ќе ми беше срам вака певаљски шо го серенадира ердоган
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Ex YU републики - Page 13 Empty Re: Ex YU републики

Пишување by VOL Сре Окт 11 2017, 15:05

ovaa budala e cvetot na srbistanskata politika: treba da se doceka da vidime  kolku i KADE mu zdenal baksis, za ovoj srbistanski "trbusni ples" uz milozvucniot mu glas so pesnata osman aga...

"glup-do-glupog....."
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ex YU републики - Page 13 Empty Re: Ex YU републики

Пишување by king Пет Окт 13 2017, 08:39

Хахахааааааа .... закопување во живо, набивање на красни...

http://faktor.mk/video-na-tv-debata-za-rabota-na-crno-im-se-javi-novinarkata-koja-ne-e-prijavena

... новинарчињата се залетуваат, исправаат криви Дрини и пролајуваат за работи за кои и нивната тв куќа е во гомна до гуша...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ex YU републики - Page 13 Empty Re: Ex YU републики

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 13 of 14 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот