Нимиц голем оптимист

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Нимиц голем оптимист

Пишување by king on Пет Jул 25 2014, 15:06

Нимиц голем оптимист

Посредникот доаѓа во земјава во месец на дипломатска раздвиженост, од средби со амбасадори до посети на високи претставници, како американската дипломатка Викторија Нуланд. Од МНР велат дека се подготвени за посетата, но не очекуваат нов предлогПосредникот на ОН очекува голем напредок во разговорите за името

ПРЕД ПОСЕТАТА НА СКОПЈЕ И НА АТИНА

Овој пат очекувам голем напредок е пораката што ја упати Метју Нимиц, посредникот на Обединетите нации (ОН) во разговорите за името меѓу Македонија и Грција, пред посетата на Скопје и на Атина наредната недела. Целта на средбите на посредникот е да се интензивираат разговорите под покровителство на ОН насочени кон наоѓање на заемно прифатливо решение за спорот за името, велат од светската организација.

Според соопштението на ОН, Нимиц првин ќе допатува во Македонија, на 28 и 29 јули, а потоа ќе замине на дводневни средби во Атина, на 30 и 31 јули.
- Ќе поминам две деноноќија во Скопје и во Атина со државниот врв на двете земји, од кои се надевам на заемно прифатливо решение за спорот за името и овој пат очекувам голем напредок на средбите со државниот врв во Скопје и во Атина - изјави Нимиц за програмата „Гласот на народот“.
Тој нагласи оти очекува добра соработка со новиот македонски преговарач, амбасадорот Васко Наумовски, каква што имал со неговиот претходник, актуелниот министер за одбрана Зоран Јолевски.

НЕМА НАЈАВА ЗА НОВ ПРЕДЛОГ

Во Министерството за надворешни работи во Македонија, пак, велат дека подготвено ја очекуваат посетата на посредникот од ОН. Без да откриваат детали за позициите, тврдат дека целиот државен врв е координиран по сите прашања. За евентуално конкретни активности, како активирање на македонската дијаспора за средба со посредникот или, пак, други средби, не коментираат, ниту пак најавуваат.
Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски завчера на новинарско прашање дали очекува од посредникот Нимиц да донесе нов предлог за името, одговори дека нема најава за тоа. Коментирајќи ги, пак, неодамнешните изјави на германската канцеларка Ангела Меркел за вклученоста во разговорите за името, рече дека без политичка мотивираност од Атина и конкретен ангажман од поголемите земји-членки на НАТО и на ЕУ, не може да се очекува какво било поместување во спорот за името. Според него, најголем ограничувачки фактор во моментов е што нема речиси никаков политички мотив во Грција сериозно да се седне и да се бара решение по однос на ова прашање.

ДИПЛОМАТСКИ РАЗДВИЖУВАЊА

Нимиц доаѓа во Скопје во период на засилена дипломатска раздвиженост во земјава. На средината на месецов Македонија ја посети американската помошник-државна секретарка за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд, која порача оти САД ќе продолжат да го поддржуваат процесот во ОН за решавање на проблемот со името за, како што рече самата, Македонија да го добие заслуженото место во НАТО и во ЕУ. Нејзините пораки домашните експерти ги оценија различно. За едни, тие беа повторување на поддршката на САД, а за други само повторување празни зборови, без конкретни дела.
Инаку пред посетата на Нимиц, претседателот Ѓорге Иванов завчера се сретна и со американскиот амбасадор Пол Волерс, европратеникот Аиво Орав, заменик-шефот на мисијата на ОБСЕ, Мариан Берц, и со претставникот на Канцеларијата за врски на НАТО, потполковник Маријан Ивануша. По средбата од кабинетот на претседателот информираа оти се разговарало за состојбите и за очекувањата во врска со членството на Македонија во ЕУ и во НАТО, добрососедските односи и за регионалните прашања. Иванов порачал оти треба да се надмине непроменетата состојба во евроатлантските интеграции во Македонија.

„НОВ ПРЕГОВАРАЧ“

Грчките медиуми деновиве главно брз прогнози и коментари само ја пренесуваат веста на државната агенција АНА-МПА за посетата на Нимиц, повикувајќи се на официјалното соопштение од ОН. Некои, како на пример весникот „Етнос“, пак, кратко коментираат дека ова е „вообичаено патување на кое тој ќе го даде своето мислење, кое е исто во изминатите 20 години“. Весникот во текст со наслов „Нов преговарач“ наведува и дека Нимиц во Скопје ќе се сретне со новиот претставник во разговорите, Наумовски.
Инаку, медиумите во Грција потсетуваат дека последната средба на Нимиц со претставниците на двете земји се одржа на 6 мај во седиштето на ОН во Њујорк, по што беше најавена посета на Нимиц на двете земји во јули.

- По средбата во Њујорк, претставникот на Грција, Адамантиос Василакис, изјави дека нема разлика во позициите на Македонија, велејќи дека Грција сака решение, но оти другата страна досега нема направено апсолутно ништо. Таа е на иста позиција како што беше во 1995 година - пишуваат грчките весници.


Автор: Александар Србиновски

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=7251492466&id=9&setIzdanie=23234

Na sto se dolzi toj optimizam?
Da ne ima nesto sto ne znaeme?
A i onaa Merkel u posledno vreme, pokraj non-stop leprsanjeto okolu Putin, nesto ne ja vadi Makedonija od usta!
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нимиц голем оптимист

Пишување by king on Вто Aвг 05 2014, 01:06

Очигледно се работело за самозалажување....

... туку не знам зошто после онаа изјава на оној педер од јужноцигански премиер ... ние воопшто и продолжуваме со некои разговори кои не се преговори и некои преговори кои не се разговори ...

... пред цела светска јавност да изјави ... не чул т.е. не постои македонски јазик и слично ... ај да беше за некој си таму еден од илјадата јазици кои се зборат во некоја вукојебина во Индија или некое прашумско племе па да му пројде, ама таква изјава за сосед ... е рамно на повикување на геноцид, поголема навреда здравје ... и сеа со цел памет некој оќекува дека со тоа г...о од држава треба да се разговара/преговара за некој си проблем кој тие си го имаат ...

..изјавата ... поголем адут од неа за нашите здравје ... само ако има паметни да максимално ја искористат ..таа е акт на отворено нескриено непријателство ...

... да не се залажуваме ...со јужниве сме во отворена ај наречија „ладна војна“ во која тие маваат со се што и кај ќе стигнат а ние би во ракавици ...
..до кај ке тераме со таквиот мек став ...не знам... но сигурно тој нигде не не води ...


.. а и оние источно од нас ..се повеќе и повеќе јадат бурек ..
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нимиц голем оптимист

Пишување by concrete on Вто Aвг 05 2014, 11:32

....мислам дека центар за активен одмор и кондиционен тренинг ,  во кој би ротирале на месец по една од руските дивизии од северот и Сибир,  би било право решение...... Very Happy Very Happy 
Секоја сесија почнува со нивна припрема за движење, истоварање на Криволак и Каратманово...,активна работа на полигонот од 2 недели, после една недела тури Охрид, кафаните на Македонија, излети до Солун, Софија и Тирана.., па на крај припреми за повраток, товарење и лет назад. БОЉИ ТРЕНИНГ ---ЗДРАВЈЕ...
Нормално, за секој случај ќе го обезбедуваат периметарот и воздушниот простор... Very Happy Very Happy Very Happy 
А тоа  сепак ќе опфати  само делче од дивизиите, оние кои заслужиле отдих  у топли краеви..
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нимиц голем оптимист

Пишување by Arhimed on Сре Aвг 06 2014, 18:42

king2 напиша:... туку не знам зошто после онаа изјава на оној педер од јужноцигански премиер ... ние воопшто и продолжуваме со некои разговори кои не се преговори и некои преговори кои не се разговори ...
Се што треба Македонија да направи е да го извести јужниот сосед дека се повлекуваме од Времената спогодба 1995, и со тоа престанува обврската да преговараме за името.

Тоа ќе и овозможи на Грција да стави вето за приемот во НАТО и ЕУ, ама тоа ќе биде проблем за НАТО и ЕУ, не за Македонија.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нимиц голем оптимист

Пишување by concrete on Сре Aвг 06 2014, 18:57

Arhimed напиша:
king2 напиша:... туку не знам зошто после онаа изјава на оној педер од јужноцигански премиер ... ние воопшто и продолжуваме со некои разговори кои не се преговори и некои преговори кои не се разговори ...
Се што треба Македонија да направи е да го извести јужниот сосед дека се повлекуваме од Времената спогодба 1995, и со тоа престанува обврската да преговараме за името.

Тоа ќе и овозможи на Грција да стави вето за приемот во НАТО и ЕУ, ама тоа ќе биде проблем за НАТО и ЕУ, не за Македонија.

..хе ..проблемот е што истиот момент онаа рејтинг фирмата од УСА ќе ја прогласи Македонската кредитоспособност за шљ категорија , а актуелната влада која тоа ќе го направи ќе остане со прстот во уста и празни џебови. Истовремено шипатарес ќе почнат со своите мантри, а македонците од одма ќе бидат пригласени за фашисоидни угнетувачки џукели ,практично терористи производени од коминтерната и непочитувачи на демократијата, мирот и поредокот.
Веројатно ќе ни накалемат и дека традиционално јадеме живи деца..ко на Путин сега...Smile
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нимиц голем оптимист

Пишување by Arhimed on Сре Aвг 06 2014, 19:29

concrete напиша:..хе ..проблемот е што истиот момент онаа рејтинг фирмата од УСА ќе ја прогласи Македонската кредитоспособност за шљ категорија , а актуелната влада која тоа ќе го направи ќе остане со прстот во уста и празни џебови. Истовремено шипатарес ќе почнат со своите мантри, а македонците од одма ќе бидат пригласени за фашисоидни угнетувачки џукели ,практично терористи производени од коминтерната и непочитувачи на демократијата, мирот и поредокот.
Веројатно ќе ни накалемат и дека традиционално јадеме живи деца..ко на Путин сега...Smile
Тоа што МК стана зависна од кредити е проблем на Груевски и претераната алчност на мафиозите и паразитите зад него.
Да не беа огромните надувани трошоци (настрана што се непродуктивни), на пр. за бронзени статуи платени како да се мермерни, и немаше да има толку кредити и зависност. (едит - ова е нова тема)

Од другите наоди, можеби си во право дека ќе ни се с'снат, и попаметно е да не прифаќаме било какво решение, а самите да инсистираме на потпишување на договор со Грција на македонски и грчки јазик (па јужните нека одбиваат).
Сепак, Бугарија повторно бара договор за добрососедство, и покрај тоа што имаме декларација од 1999. На истиот начин можеме да бараме од Грција нов договор за пријателство, и да ги известиме дека се повлекуваме од времената спогодба (која е времена, нели?).

Значи бараме пријателство со Грција (на македонски јазик, секако Smile ), а не причина за кавга Wink

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нимиц голем оптимист

Пишување by кнез on Сре Aвг 06 2014, 19:36

Каков Нмиц какви преговори!!!
Нимиц нема и никогаш немал намера да го реши проблемот.
Тој е поставен да не го реши проблемот,и да го контролира случајно да не дојде до некое доближување помеѓу нас и Атина.
Дваесет години успешно го прави тоа и никој и ниедна администрација од Вашингтон не го смени колку успешно тоа го работи.

кнез

Posts : 665
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нимиц голем оптимист

Пишување by Arhimed on Сре Aвг 06 2014, 19:45

кнез напиша:Каков Нмиц какви преговори!!!
Нимиц нема и никогаш немал намера да го реши проблемот.
Тој е поставен да не го реши проблемот,и да го контролира случајно да не дојде до некое доближување помеѓу нас и  Атина.
Дваесет години успешно го прави тоа и никој и ниедна администрација од Вашингтон не го смени колку успешно тоа го работи.
Нимиц е роден 1939, до кога ќе го решава проблемот, не знам. Не знам кога планира да се повлече (пензионира).

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нимиц голем оптимист

Пишување by кнез on Сре Aвг 06 2014, 20:23

Arhimed напиша:
кнез напиша:Каков Нмиц какви преговори!!!
Нимиц нема и никогаш немал намера да го реши проблемот.
Тој е поставен да не го реши проблемот,и да го контролира случајно да не дојде до некое доближување помеѓу нас и  Атина.
Дваесет години успешно го прави тоа и никој и ниедна администрација од Вашингтон не го смени колку успешно тоа го работи.
Нимиц е роден 1939, до кога ќе го решава проблемот, не знам. Не знам кога планира да се повлече (пензионира).
Се додека ја узурпираат власта во Атина тие неколку фамилии кои се контрлирани од САД и кои го задолжија грчкиот народ заради јудеоамерикански интереси,Нимиц ќе може мирно да набљудува и филмски да ја игра улогата што му е дадена.
Си се запрашал ли зошто е Грција секогаш должна.
Зошто Грција која има најдобра местоположба на Средоземното Море не може оптимално да се развива?
Причините се геополитички,геостратешки,религиски и историски.

кнез

Posts : 665
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нимиц голем оптимист

Пишување by concrete on Сре Aвг 06 2014, 20:25

Arhimed напиша:
concrete напиша:..хе ..проблемот е што истиот момент онаа рејтинг фирмата од УСА ќе ја прогласи Македонската кредитоспособност за шљ категорија , а актуелната влада која тоа ќе го направи ќе остане со прстот во уста и празни џебови. Истовремено шипатарес ќе почнат со своите мантри, а македонците од одма ќе бидат пригласени за фашисоидни угнетувачки џукели ,практично терористи производени од коминтерната и непочитувачи на демократијата, мирот и поредокот.
Веројатно ќе ни накалемат и дека традиционално јадеме живи деца..ко на Путин сега...Smile
Тоа што МК стана зависна од кредити е проблем на Груевски и претераната алчност на мафиозите и паразитите зад него.
Да не беа огромните надувани трошоци (настрана што се непродуктивни), на пр. за бронзени статуи платени како да се мермерни, и немаше да има толку кредити и зависност. (едит - ова е нова тема)

Од другите наоди, можеби си во право дека ќе ни се с'снат, и попаметно е да не прифаќаме било какво решение, а самите да инсистираме на потпишување на договор со Грција на македонски и грчки јазик (па јужните нека одбиваат).
Сепак, Бугарија повторно бара договор за добрососедство, и покрај тоа што имаме декларација од 1999. На истиот начин можеме да бараме од Грција нов договор за пријателство, и да ги известиме дека се повлекуваме од времената спогодба (која е времена, нели?).

Значи бараме пријателство со Грција (на македонски јазик, секако Smile ), а не причина за кавга Wink

..тоа е ногу едноставно тумачење., посебно во делот кој и некои сдсм комедијанти овде упорно го повторуваат дека МК станала зависна од кредити заради Груевски и претераната алчност на мафиозите и паразитите околу него.  Камо среќа Македонските заебанции да се резултат на такви активности на дотичните.
Инаку за Грција , т.е. менторите кои стојат зад неа и ги мрдаат конците на таа кукла. Со нив не е можен никаков договор во кој и во трагови би имало Македонски народ, држава,јазик,писмо..историја, култура...традиција. Такво нешто едноставно не е можно. Ние имаме само една стратегија и тактика која произлегува од неа...: да издржиме што подолгу и да чекаме некоу големи бранувања на светски план да донесат на нашиот праг позитивно за нас решение.
Се друго е сигурно ставање глава на трупец....македонската глава... Cool 
Тоа е можеби неприфатливо за многу македонски мозоци , посебно оние испрани со глобалистички веш машини, ама тоа е тоа...единственото решение ДА НЕ ИМА..., нормално,ако имаме доволно среќа и трпение... Wink
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нимиц голем оптимист

Пишување by Arhimed on Сре Aвг 06 2014, 22:09

concrete напиша:
Arhimed напиша:Сепак, Бугарија повторно бара договор за добрососедство, и покрај тоа што имаме декларација од 1999. На истиот начин можеме да бараме од Грција нов договор за пријателство, и да ги известиме дека се повлекуваме од времената спогодба (која е времена, нели?).

Значи бараме пријателство со Грција (на македонски јазик, секако Smile ), а не причина за кавга Wink
Инаку за Грција , т.е. менторите кои стојат зад неа и ги мрдаат конците на таа кукла. Со нив не е можен никаков договор во кој и во трагови би имало Македонски народ, држава,јазик,писмо..историја, култура...традиција. Такво нешто едноставно не е можно. Ние имаме само една стратегија и тактика која произлегува од неа...: да издржиме што подолгу и да чекаме некоу големи бранувања на светски план да донесат на нашиот праг позитивно за нас решение.
Се друго е сигурно ставање глава на трупец....македонската глава... Cool 
Тоа е можеби неприфатливо за многу македонски мозоци , посебно оние испрани со глобалистички веш машини, ама тоа е тоа...единственото решение ДА НЕ ИМА..., нормално,ако имаме доволно среќа и трпение... Wink
Секако дека треба да не има, да се издржи во натегањата и да се одбијат непристојните предлози.

Јас предложив само логични потези - потпишување на договор за пријателство на грчки и македонски јазик. Ако не им чини, многу тешко ќе не убедат да се самоубиеме.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нимиц голем оптимист

Пишување by king on Чет Aвг 07 2014, 00:11

Arhimed напиша:
king2 напиша:... туку не знам зошто после онаа изјава на оној педер од јужноцигански премиер ... ние воопшто и продолжуваме со некои разговори кои не се преговори и некои преговори кои не се разговори ...
Се што треба Македонија да направи е да го извести јужниот сосед дека се повлекуваме од Времената спогодба 1995, и со тоа престанува обврската да преговараме за името.

Тоа ќе и овозможи на Грција да стави вето за приемот во НАТО и ЕУ, ама тоа ќе биде проблем за НАТО и ЕУ, не за Македонија.

Се тоа во ред ...
..но ...
... но би сакал од тебе да „чујам“ што значи изјава на премиер  ... дека у соседство му живеат некои за кој никогаш не чул ни кои се ни на кој јазик зборуваат ...
.. само води сметка дека тоа го изјавил премиер а не некоја си таму непозната и нерелевантна индивидуа...
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нимиц голем оптимист

Пишување by concrete on Чет Aвг 07 2014, 08:22

king2 напиша:
Arhimed напиша:
king2 напиша:... туку не знам зошто после онаа изјава на оној педер од јужноцигански премиер ... ние воопшто и продолжуваме со некои разговори кои не се преговори и некои преговори кои не се разговори ...
Се што треба Македонија да направи е да го извести јужниот сосед дека се повлекуваме од Времената спогодба 1995, и со тоа престанува обврската да преговараме за името.

Тоа ќе и овозможи на Грција да стави вето за приемот во НАТО и ЕУ, ама тоа ќе биде проблем за НАТО и ЕУ, не за Македонија.

Се тоа во ред ...
..но ...
... но би сакал од тебе да „чујам“ што значи изјава на премиер  ... дека у соседство му живеат некои за кој никогаш не чул ни кои се ни на кој јазик зборуваат ...
.. само води сметка дека тоа го изјавил премиер а не некоја си таму непозната и нерелевантна индивидуа...

..многу битно е да се каже дека во грција уште од детски јасли на децата им се полни главата дека тие понасевер им се смртните непријатели кои им ја крадат земјата, историјата....среќата.., дури и на оние родени во македонски фамилии, нив  посебно. А тоа се прави веќе еден век многу интензивно, најмногу за да се прикрие геноцидот направен над тие нивни смртни непријатели.... Very Happy Very Happy Very Happy 
Ова само за колку да се има во вид кој е тој од каршија.....
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нимиц голем оптимист

Пишување by king on Чет Aвг 07 2014, 08:54

concrete напиша:
king2 напиша:
Arhimed напиша:
king2 напиша:... туку не знам зошто после онаа изјава на оној педер од јужноцигански премиер ... ние воопшто и продолжуваме со некои разговори кои не се преговори и некои преговори кои не се разговори ...
Се што треба Македонија да направи е да го извести јужниот сосед дека се повлекуваме од Времената спогодба 1995, и со тоа престанува обврската да преговараме за името.

Тоа ќе и овозможи на Грција да стави вето за приемот во НАТО и ЕУ, ама тоа ќе биде проблем за НАТО и ЕУ, не за Македонија.

Се тоа во ред ...
..но ...
... но би сакал од тебе да „чујам“ што значи изјава на премиер  ... дека у соседство му живеат некои за кој никогаш не чул ни кои се ни на кој јазик зборуваат ...
.. само води сметка дека тоа го изјавил премиер а не некоја си таму непозната и нерелевантна индивидуа...

..многу битно е да се каже дека во грција уште од детски јасли на децата им се полни главата дека тие понасевер им се смртните непријатели кои им ја крадат земјата, историјата....среќата.., дури и на оние родени во македонски фамилии, нив  посебно. А тоа се прави веќе еден век многу интензивно, најмногу за да се прикрие геноцидот направен над тие нивни смртни непријатели.... Very Happy Very Happy Very Happy 
Ова само за колку да се има во вид кој е тој од каршија.....

... Уште побитно е каже ... дека тоа битното изгледа сеуште нема допрено до малиот мозок на некои наши еуроатлански глобалисти, космополити, сорос испрдоци и љубители на шведски маси кои го замајуваат убедувајки го (читај лажејки го) дека со некаво си модифицирање на името и се што тоа повлекува ...сами ос себе ќе се решат сите проблеми и ќе си живееме долго и среќно ...

... „ решавањето“ на грчкиот проблем со нашето име (камо срека името да е стварниот проблем) по терк и желби на некој друг, за нас уствари ќе биде почеток на многу поголеми и несогледиви проблеми
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нимиц голем оптимист

Пишување by Arhimed on Пет Aвг 08 2014, 17:16

king2 напиша:Се тоа во ред ...
..но ...
... но би сакал од тебе да „чујам“ што значи изјава на премиер  ... дека у соседство му живеат некои за кој никогаш не чул ни кои се ни на кој јазик зборуваат ...
.. само води сметка дека тоа го изјавил премиер а не некоја си таму непозната и нерелевантна индивидуа...
Типичен насилник - bully. Мисли дека му се може.
Затоа и треба културно да му се спротивставиме. Да понудиме договор на македонски и на грчки јазик. Да бараме во документите на ЕУ да не не фиромизираат (Ирска е наречена Ireland (republic of), за да се разликува државата од островот). Да не дозволиме да ни ја префрлуваат кај нас топката.

ЕДИТ, може и со урбана герила да лепиме лепенки на сите ЕУ и други институции - преставништво во Република Македонија.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нимиц голем оптимист

Пишување by чучулига on Пет Aвг 08 2014, 17:20

Arhimed напиша:
king2 напиша:Се тоа во ред ...
..но ...
... но би сакал од тебе да „чујам“ што значи изјава на премиер  ... дека у соседство му живеат некои за кој никогаш не чул ни кои се ни на кој јазик зборуваат ...
.. само води сметка дека тоа го изјавил премиер а не некоја си таму непозната и нерелевантна индивидуа...
Типичен насилник - bully. Мисли дека му се може.
Затоа и треба културно да му се спротивставиме. Да понудиме договор на македонски и на грчки јазик. Да бараме во документите на ЕУ да не не фиромизираат (Ирска е наречена Ireland (republic of), за да се разликува државата од островот). Да не дозволиме да ни ја префрлуваат кај нас топката.

Ме бендисва.

Не е агресивно а не е ни пасивно агресивно. Конструктивно.

Умерено и достоинствено за мерак.
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нимиц голем оптимист

Пишување by king on Пет Aвг 08 2014, 21:40

Arhimed напиша:
king2 напиша:Се тоа во ред ...
..но ...
... но би сакал од тебе да „чујам“ што значи изјава на премиер  ... дека у соседство му живеат некои за кој никогаш не чул ни кои се ни на кој јазик зборуваат ...
.. само води сметка дека тоа го изјавил премиер а не некоја си таму непозната и нерелевантна индивидуа...
Типичен насилник - bully. Мисли дека му се може.
Затоа и треба културно да му се спротивставиме. Да понудиме договор на македонски и на грчки јазик. Да бараме во документите на ЕУ да не не фиромизираат (Ирска е наречена Ireland (republic of), за да се разликува државата од островот). Да не дозволиме да ни ја префрлуваат кај нас топката.

ЕДИТ, може и со урбана герила да лепиме лепенки на сите ЕУ и други институции - преставништво во Република Македонија.

Јужната стока не го разбира зборот „културно“ ....

... а за герилата ...изгледа не претекнаа.. тие на возилата ова го лепат ..... а за договор ... немој ... срчка има да ги фати само ко ќе го видат ... и има на сите страни да трубат ... „скопјаништата пак безобразно провоцираат“

... ние треба да употребата на таа фамозната кратенка ја дозволуваме само во рамките на ООН, а се друго упатено на адреса „до ФИРОМ“ елегантно да се враќа со назнака ... „непозната дестинација“...

..малкуцка касниме со таква реакција .. но никогаш не е касно ...

avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нимиц голем оптимист

Пишување by Arhimed on Пет Aвг 08 2014, 22:51

king2 напиша:.. а за договор ... немој ... срчка има да ги фати само ко ќе го видат ... и има на сите страни да трубат ... „скопјаништата пак безобразно провоцираат“

... ние треба да употребата на таа фамозната кратенка ја дозволуваме само во рамките на ООН, а се друго упатено на адреса  „до ФИРОМ“  елегантно да се враќа со назнака ... „непозната дестинација“...

..малкуцка касниме со таква реакција .. но никогаш не е касно ...
За поштата, арно велиш, треба да се враќа.
Не гледам зошто би се секирале ако ги фати срце. Целата ујдурма почна заради нивното противење на нашиот прием во ООН. Наше е да им понудиме добра волја - не е наш проблем ако не сакаат да потпишат договор на македонски јазик.
Дури и да не не примат во НАТО и ЕУ

1. Ние веќе праќаме мировни мисии заедно со НАТО, поточно го плаќаме данокот во крв (исто како под турско) на Вујко Сем
2. Имаме договор за слободна трговија со ЕУ, и можеме да извезуваме на тој пазар. Самото членство во ЕУ би можеби би донело повеќе пари за субвенции на земјоделци, и некоја друга помош ако се направи проект.
Хрватска не ги искористи овие мерки за помош. Ама членарината во ЕУ мора да ја плати.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нимиц голем оптимист

Пишување by king on Пет Aвг 08 2014, 23:04

Arhimed напиша:
king2 напиша:.. а за договор ... немој ... срчка има да ги фати само ко ќе го видат ... и има на сите страни да трубат ... „скопјаништата пак безобразно провоцираат“

... ние треба да употребата на таа фамозната кратенка ја дозволуваме само во рамките на ООН, а се друго упатено на адреса  „до ФИРОМ“  елегантно да се враќа со назнака ... „непозната дестинација“...

..малкуцка касниме со таква реакција .. но никогаш не е касно ...
За поштата, арно велиш, треба да се враќа.
Не гледам зошто би се секирале ако ги фати срце. Целата ујдурма почна заради нивното противење на нашиот прием во ООН. Наше е да им понудиме добра волја - не е наш проблем ако не сакаат да потпишат договор на македонски јазик.
Дури и да не не примат во НАТО и ЕУ

1. Ние веќе праќаме мировни мисии заедно со НАТО, поточно го плаќаме данокот во крв (исто како под турско) на Вујко Сем
2. Имаме договор за слободна трговија со ЕУ, и можеме да извезуваме на тој пазар. Самото членство во ЕУ би можеби би донело повеќе пари за субвенции на земјоделци, и некоја друга помош ако се направи проект.
Хрватска не ги искористи овие мерки за помош. Ама членарината во ЕУ мора да ја плати.

Тие пари би биле само мала но недоволна накнада на она што повеќекратно повеќе ќе го изгубиме ....   ЕУ освен за земјоделството ни, за се друго што спаѓа под поимот стопанство е смрт ... т.е. на нашите производствени капацитети неконкурентни од повеќе аспекти а најповеќе од немање познат бренд ќе продолжат да произведуваат само за во магацин, единствен услов да излезат од тоа е да го дадат гзот под кирија и на своите производи залепат етикета од друг познат бренд ... треќе нема...

...упс ..грешка сум ..има и треќе .... а тоа е она што најдобро знаеме да го работиме ... да произведуваме страшно ефтин полупроизвод кој потоа ќе ни се враќа ....ај да малку сликовито ... ние на словенците литар рефус наливно вино за колку што е само тапата кога ни го враќаа со етикета ...
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нимиц голем оптимист

Пишување by чучулига on Пет Aвг 08 2014, 23:11

king2 напиша:
Arhimed напиша:
king2 напиша:.. а за договор ... немој ... срчка има да ги фати само ко ќе го видат ... и има на сите страни да трубат ... „скопјаништата пак безобразно провоцираат“

... ние треба да употребата на таа фамозната кратенка ја дозволуваме само во рамките на ООН, а се друго упатено на адреса  „до ФИРОМ“  елегантно да се враќа со назнака ... „непозната дестинација“...

..малкуцка касниме со таква реакција .. но никогаш не е касно ...
За поштата, арно велиш, треба да се враќа.
Не гледам зошто би се секирале ако ги фати срце. Целата ујдурма почна заради нивното противење на нашиот прием во ООН. Наше е да им понудиме добра волја - не е наш проблем ако не сакаат да потпишат договор на македонски јазик.
Дури и да не не примат во НАТО и ЕУ

1. Ние веќе праќаме мировни мисии заедно со НАТО, поточно го плаќаме данокот во крв (исто како под турско) на Вујко Сем
2. Имаме договор за слободна трговија со ЕУ, и можеме да извезуваме на тој пазар. Самото членство во ЕУ би можеби би донело повеќе пари за субвенции на земјоделци, и некоја друга помош ако се направи проект.
Хрватска не ги искористи овие мерки за помош. Ама членарината во ЕУ мора да ја плати.

Тие пари би биле само мала но недоволна накнада на она што повеќекратно повеќе ќе го изгубиме ....   ЕУ освен за земјоделството ни, за се друго што спаѓа под поимот стопанство е смрт ... т.е. на нашите производствени капацитети неконкурентни од повеќе аспекти а најповеќе од немање познат бренд ќе продолжат да произведуваат само за во магацин, единствен услов да излезат од тоа е да го дадат гзот под кирија и на своите производи залепат етикета од друг познат бренд ... треќе нема...

Да.

Да.

И сами сме криви... ти ко прв кинг неќиш да растиш било емиш и зарзават на балкун.
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нимиц голем оптимист

Пишување by king on Пет Aвг 08 2014, 23:16

За поштата, арно велиш, треба да се враќа.

Не мислев само на поштата ... на се што нема никаква допирна точка со ООН..

... увозна документација заедно со стоката, нарочито онаа џиџи-миџи , транзит ... и уште мал милион други работи
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нимиц голем оптимист

Пишување by king on Саб Aвг 16 2014, 01:54

Стварно ..кај ли се изгубија ...

БРИСЕЛ И НАТАМУ БЕЗ НИKАKОВ KОМЕНТАР ЗА ИНЦИДЕНТОТ СО ГРЧKИТЕ ВОЈНИЦИ

ЕУ сега молчи за скандирањата, а после ќе бара добрососедство

http://dnevnik.mk/?ItemID=2094D70AAAC2CA4BB8E1000E051FBDF1

..а и оние нашине сорос свирачи излазеќем ... а загрижената господична најче којзнае на кај гледа .. ....

avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нимиц голем оптимист

Пишување by concrete on Саб Aвг 16 2014, 10:41

king2 напиша:Стварно ..кај ли се изгубија ...

БРИСЕЛ И НАТАМУ БЕЗ НИKАKОВ KОМЕНТАР ЗА ИНЦИДЕНТОТ СО ГРЧKИТЕ ВОЈНИЦИ

ЕУ сега молчи за скандирањата, а после ќе бара добрососедство

http://dnevnik.mk/?ItemID=2094D70AAAC2CA4BB8E1000E051FBDF1

..а и оние нашине сорос свирачи излазеќем ... а загрижената господична најче којзнае на кај гледа .. ....


...бабана Најчевска почнала да ика, се надевам не е ебола Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy 
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нимиц голем оптимист

Пишување by king on Сре Ное 19 2014, 13:32

Сега што стана ....?
Нимиц или геросопапуљас лаже?
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нимиц голем оптимист

Пишување by Arhimed on Чет Ное 20 2014, 18:52

Д-Р СРЃАН КЕРИМ: АКО ИЗЛЕЗЕМЕ ОД ПРЕГОВОРИТЕ, СЕ КОНФРОНТИРАМЕ СО ЕУ И НАТО

http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=4B1D0713C983144AB262DC9BA83C65A8

Зошто да се конфронтираме со ЕУ и НАТО? 
Јас не сакам да преговарам за името. 
Ако не им чини Република Македонија да им праќа војска (данок во крв), не мора да членуваме во НАТО.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нимиц голем оптимист

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот