ПЛАНОВИ И СОНИШТА

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Re: ПЛАНОВИ И СОНИШТА

Пишување by VOL on Сре Мај 10 2017, 07:08

Negde vekje napisav.
Ne se drzete do "sloveni"-zaradi "slovoto,"
"Slaveni" i "slavjani" se narekuvaat  ru, b-h, hr, bg,blrs...  od plemeto. Wink
 Ne e samo "slovoto" objssnuvanje
Slava, slavjani..
Grcki, indoevropski iranski i drugi znacenija velat :
https://ru.m.wikipedia.org/wiki/Происхождение_названия_славян
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЛАНОВИ И СОНИШТА

Пишување by concrete on Сре Мај 10 2017, 08:29

Прч, да го најдеш Итер Пејо и за уши да го довлечкаш овде , ако мислиме на истиот Итер Пејо... Smile
Словото е зборот , а јазикот на кој е ширено христијанството е суштината. Проблемот е истиот оној со западните тевтонци и франци и со источните квази грци...ни во сон тоа нема да го потврдат. Само северните христијански викинзи, руси, пруси итн.се колебаат кога е научниот збор , а се праат наудрени кога е политичкиот во односот да кажат гласно Македонија , Македонци.
Тука е и единствената шанса да преживееме, треба да се избориме за тоа.
Со еден збор: словени се разни, слични генетски , но и различни народи кои христијанството го примиле преку говорот на Македонците, за кој  браќата Кирил и Методија  адаптирале азбука и на кој проповедале...Тоа го знаат и во Ватикан , ама ќутат ко курви под мантија.., најмногу затоа што Византија така ја нарекуваат од многу поскоро..т.е. денешната историја е напишана од 10 век навака според како кому му требела. Источното Римско Царство имало сосема подруго име...за кое сите и ден денешен се трудат да загине.исто и неговата судбина за која сега читаме шарени лажги. Како што ќе читаат и за нашава Македонија , кога шипатарес ќе ја поклопат...
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЛАНОВИ И СОНИШТА

Пишување by Прч on Сре Мај 10 2017, 09:16

VOL напиша:Negde vekje napisav.
Ne se drzete do "sloveni"-zaradi "slovoto,"
"Slaveni" i "slavjani" se narekuvaat  ru, b-h, hr, bg,blrs...  od plemeto. Wink
 Ne e samo "slovoto" objssnuvanje
Slava, slavjani..
Grcki, indoevropski iranski i drugi znacenija velat :
https://ru.m.wikipedia.org/wiki/Происхождение_названия_славян

Едно од “најјаките“ грчки објасненија што ги имам прочитано (во грчки учебник по историја)
е дека називот “склави“ доаѓа од “робови“. Имено, племињава со такво име отсекогаш биле неспособни сами да се владеат, морале да си бараат некој друг од страна да ги управува.

Ако бидеме цинични, и ако ја имаме во обзир фактичката состојба денес, испаѓа дека оваа грчка теорија е најверодостојна ...
avatar
Прч

Posts : 222
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЛАНОВИ И СОНИШТА

Пишување by VOL on Сре Мај 10 2017, 17:36

srednovekovno-angliskiot ima pozajmica od latinskiot "sclavus" sclave-  odnosno modern angliskiot-slave t.e zarobenik-rob, do sto drzi zapadnite istoricari.
grckite... ne se nitu priblizno do vajstinata , obicno, sekogas koga ke se raboti za istoriski fakti nasproti bajki I skazni, grcive se kloni kon vtorovo.
ne slucajno Germanija imase inicijativa- ako ne dosega I vekje I da ukinale- grcka mitologija vo ucilistata.
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЛАНОВИ И СОНИШТА

Пишување by VOL on Сре Мај 10 2017, 17:44

no, toa e malce glup naziv, denesniot angliski slovenskoto pleme go narekuvaat Slavic, a ne Slaves, sto bi bilo mnozina od "zarobencii, robovi".
da ne dolzam mnogu ne e temava za toa, pragmaticen sum za ovie raboti , ako grckite ili vizanstiskite izvori naveduvaat deka "slovenite bile robovi" togas pogledni im ja kartata na vizantija( nema?) denes, stara grcija(pojela turska?) , stariot rim ili rimskoto carstvo ( nema?)
pa pogledni gi zemjite na slovenite, 2 I 2 ne mozat da bidat-3 , a za 5 nema ni potreba: najgolemo pleme vo evropa, najgolema povrsina na planetata zemja, zafakjaat tokmu-slovenite.
sto drugo da se kaze...
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЛАНОВИ И СОНИШТА

Пишување by concrete on Сре Мај 10 2017, 18:57

VOL напиша:no, toa e malce glup naziv, denesniot angliski slovenskoto pleme go narekuvaat Slavic, a ne Slaves, sto bi bilo mnozina od "zarobencii, robovi".
da ne dolzam mnogu ne e temava za toa, pragmaticen sum za ovie raboti , ako grckite ili vizanstiskite izvori naveduvaat deka "slovenite bile robovi" togas pogledni im ja kartata na vizantija( nema?) denes, stara grcija(pojela turska?) , stariot rim ili rimskoto carstvo ( nema?)
pa pogledni gi zemjite na slovenite, 2 I 2 ne mozat da bidat-3 , a za 5 nema ni potreba: najgolemo pleme vo evropa, najgolema povrsina na planetata zemja, zafakjaat tokmu-slovenite.
sto drugo da se kaze...
затоа не грицкаат по рабовите како оние малине рипчиња кога го чистат китот... Smile Пола од питомците на Кирил и Методија ги убедија дека се крвни непријатели еден со друг , а Македонија ја анатемисаат уште мноооогу одамна, влече накај некои поими кои не се баш многу омилени кај некои кои имаат други планови за светот и луѓето во него за разлика од Македонците..чија приказна и ден денес се прераскажува.
Има ли некој информација кога е срушен мавзолејот на Александар во Александрија при што исчезнал и саркофагот со неговата мумија , со векови предмет на божјо поклонение???
Прч??? Многу различни, па и фантастични приказни сум слушнал...
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЛАНОВИ И СОНИШТА

Пишување by VOL on Сре Мај 10 2017, 20:29

temava demek, za KIPARSKOTO I slicni scenarija za Makedonija , ama nejse Laughing
ni Aleksandar, ni Aleksandrija, no sovenski brakja so se setri nema da ni se od korist vo scenarijava so ne snajdoa: za srekja, ili zal, sleden na poteg  e Pretsedatelot na Republika Makedonija.
 Gruevski e pretsedatel na partija. nema politicka funkcija vo vlasta. ne moze da dirigira nisto od pozicija.
nastrana deka "toj se' kontrolira" , toj nema pravo da vlece konci so drzavni sluzbi . Zasega edinstven e Ivanov, dava mandat, ne dava, itn.

pretpostavuvam deka, nekoj I zedni preku voda  saka da ne prenese.
Prvo, "pa sekade ima dvojazicnost, uste od 2001, so ramkovniot" pa potoa so ova "bratSVo -JedinsSVo" sto go gleda samo Zajko, setajki si sokcinja I pomarandzi od "povredjen i uvredjen" Sela do otade sela.

dzabe mu se na Ivanov GARANCII za "otkazuvanje od platforma"
I da mu gi napise Zajko, toa NE SE nikakvi garancii. toa se garancii na Zaev a ne na albanicite.
Bujar Osmani si kaza deka tie ne sakaat ni himna ni zname oti ne bile dovolno albanski.
ZAEV treba da napise GARANCIJA deka ke gi GONI site prekrsiteli na zakonot, vo sobranieto pred se,
zakon si e zakon, nema siptarski znaminja, , nema dvojazicnost kaj sto ja -nemalo ili von zakon.

ama I da dade- ovie ke prekrsuvaat. sto treba da mu se napravi na zajko , posle?
dzabe e I da go naguzat 10 000 samuilovi vojnici, stetata e vekje zapocnata.
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЛАНОВИ И СОНИШТА

Пишување by concrete on Сре Мај 10 2017, 21:34

.....што предлагаш???
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЛАНОВИ И СОНИШТА

Пишување by VOL on Сре Мај 10 2017, 21:36

neam logicen predlog.
ama ocekuvam Ivanov da vnese povekje drama vo vekje dosadnava sapunica.
na primer: hu givz a fak, NE VE priznavam be, vie mene ne-za preCednik, ja vas, ne ve gleam , nevidlivi ste ili slicno.
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЛАНОВИ И СОНИШТА

Пишување by VOL on Сре Мај 10 2017, 21:41

kolku sto znam, Ivanov POVTORNO im pokazal sreden prst. Wink za mandatot.
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЛАНОВИ И СОНИШТА

Пишување by concrete on Чет Мај 11 2017, 00:11

VOL напиша:kolku sto znam, Ivanov POVTORNO im pokazal sreden prst. Wink za mandatot.
,дај Боже..., но проблемов нема да се реши само со среден прст.Треба јасен став и гласна изјава што се случува без влакна на јазикот  и да се инсистира на нови избори...  Cool
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЛАНОВИ И СОНИШТА

Пишување by кнез on Пет Мај 12 2017, 10:10

concrete напиша:
VOL напиша:kolku sto znam, Ivanov POVTORNO im pokazal sreden prst. Wink za mandatot.
,дај Боже..., но проблемов нема да се реши само со среден прст.Треба јасен став и гласна изјава што се случува без влакна на јазикот  и да се инсистира на нови избори...  Cool
Еј еј еј што пишуваш бе човек.....
Па после се ова што се случи тоа го пишуваш....Ај ај ај
Па тие ќе се состанат и ќе изгласаат влада и утредента ќе ги исфрлат на клоци ако воопшто дојде утредента некој во зградата на владата.Ќе ги шутнат исто ко и во Собрание.Па тие видоа со какви пички имаат работа па сега ќе држел вода Иванов сам без народ. Уставниот Суд да не држи....Хахаха
Ќе му отидат и на водно и ќе го исфрлат и Иванов од резиденција ако треба.
Јасна изјава и готово решена ситуација.
Леле................................

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЛАНОВИ И СОНИШТА

Пишување by кнез on Пет Мај 12 2017, 11:18

Прч напиша:
кнез напиша:За да се позоционираме мора да одговориме на прашањето кои сме ние.
Ние бегаме од ова основно прашање и медиски толку сме исмеани да генерално ние се срамиме од тоа кои сме ние па затоа сме многу лесна мета.

Ние сме Словени(и за да се победи јудео-западната пропаганда барем 5 пати дневно треба секој во себе да рече дека е Словен).Ние сме и Македонци(тоа ни е името,а презимето ни е Словени) со свои посебности кои го збогатуваат словенскиот народ.
Бегањето од овој факт е смртоносно за нас.
Значо основната цел е да опстанеме и тоа да опстанеме како Македонци Словени.

Тука е потребна прецизност на изразот, мора да го следиме примерот на Путин. Не употребува двосмислени и недефинирани реченици.

Прашањето што е тоа Словен, е прашање на научна и историска дебата.  
Теоријата за преселба на народите во 7 век, според која маса словенски народи, која дотогаш била сместена во мочурливите и неплодни предели на северот од денешна Украина, за неколку децении доживеала таква експлозивна експанзија што успеале да ја освојат, населат половината од Европа, и да го асимилираат домицилното население од  половината од европскиот континент во својата сопствена култура и јазик,

е на стаклени нозе. Ниеден сериозен научник не располага со факти кои би ја потврдиле таа теорија.

Податоците за евидентираните преселби на етнички групи во средниот век се скудни.
Од стотината етнички групи за кои постојат историски записи дека мигрирале во средниот век, само за две - Антите и Венетите - науката е согласна дека припаѓаат на групата словенски народи.
За се друго постојат само контрадикторни хипотези за кои нема два автори што тврдат едно исто.

Општо прифатено е дека теоријата дека денешните словенски народи потекнуваат од една маса средновековни номадски племиња нема фактографска научна поткрепа. 

Консензус е дека она што е заедничко е културата и јазикот.
Под “Словени“ се подразбираат народите во чиј јазик СЛОВО се употребува во значење “збор“.
Културолошки, тоа е поврзано со проповедањето на христијанската религија на таков јазик.
“На почетокот беше Словото“ - Евангелие по Јован

До тука нема никакви дилеми, ние припаѓаме на таа група народи. 

За прашањето - како и од каде потекбува сличноста во културата и јазикот, би сакал да го поканам да даде свој коментар поранешен Итер Пејо од Мариово, кој има посветено многу време да ги простудира генетските истражувања на миграциите во Европа.

Човекот не му беше тешко, направи генетски тест за самиот себе.
Одговорт му е: неговата фамилија опстојува најмалку 20 000 години на Балканот.
На лик е висок, со плави очи и светол тен - исто као во приказните за “Старите Словени“ ...
Теоријата за влагањето на Словените на светската историска сцена со спуштање од Карпатите  е со многу неодговорени прашања но тоа не значи дека не е точна.Мене ми изгледа многу климмаво зошто толкав народ е невозможно да нема артефакти од териториите од кај што доаѓа.Па Украина и целиот тој простор барем до Волга би требало да биде полн со траги од постоењето на тој народ.
Второ.Венетите кои досегаат до северна Италијамногу пред таа преселба  а кој постојат според сите антички извори, исчезнуваат како во црна дупка и тоа се вели дека биле неписмени.Замисли исчезнуваат без никаков оригинален траг.Чудна работа за народ кој живеел во Северна Италија.Венеција го носи нивното име.Антите исто така.Значи тие нема да мрднат со мал прст да го променат тоа.
Трето и најважно,Англо-американците и целата западна цивилизација се сметаат за наследници на грчко-римското античко наследство.Русија и Словените се нивни опоненти на европскиот континент,и замисли тие да признаат дека во суштина словените се антички народ и дека античкото наследство е и словенско наследство.Тоа е незамисливо и затоа ние не може да очекуваме такво признаие од нив.Тоа е удирање во темелите на западната историска наука.
Да бидеме јасни,точно е дека има визнатиски извори кои пишуваат за навлегувањето на словенски сили преку Дунав обично заедно со аварите, и подоцна и со други народи па се до Бугарите но симптоматично е тоа што аварите ги нема никаде понатака а во самите напари тие се главни и словените се нивни вазали.
Ватикан има многу што во тие архиви а веројатно и најважното е пљачкањето на Константинопол  мислам 1204 година,е најважниот момент за историските факти.

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЛАНОВИ И СОНИШТА

Пишување by кнез on Пет Мај 12 2017, 11:33

Прашањето на Словените како народ или нација сега после 1500 или многу повеќе години е ирелевантно.
Секако дека ние се имаме смешано со сите европски па и азиски народи.Зависно во кој дел живееме со такви соседи и се имаме смешано,но тоа не е никаков проблем ако знаеме што имаме заедничко.
Арапите имаат и црнци припадници на својата арапска нација ,Турците имаа плави луѓе  кои се исто така припадници на турската нација па припадници на белата раса кои се најмалку една третина од целокупната нација па нема пречи на единството и идентификација.Да не зборам за сегашниве модерни нации кои ни од блиску немаат толку заедничко како ние Словените.
Значи ние сме словени кои имаме еден голем словенски народ околу кој треба да гравитираме и околу кој треба да ја започнеме интеграцијата.

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЛАНОВИ И СОНИШТА

Пишување by VOL on Чет Мај 18 2017, 23:08

...........................................................................................
bek tu d ..sabdzekt
............................................................................................


...ne navlagam vo toa, sto go "ubedilo" pretsedatelot da go dade mandatot, vekje zavrsena rabota. ostanuva formiranje na vlada.
povekje me zanima, koga ke izleze platformata na povrsina, pak. ili, koga vekje  Zajko rece tripati "zimi majka.." se prekrsti I plukna tripati na strana u znak - na garancii.. koga, negovite partneri ke kazat, zajko ti se krstis, ali mie ne- mie ne se krstimo, Smile, znaci za nas pu-pu ne vazi.
aj neka gresam , ama ocekuvam..
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЛАНОВИ И СОНИШТА

Пишување by king on Пет Мај 19 2017, 01:26

VOL напиша:...........................................................................................
bek tu d ..sabdzekt
............................................................................................


...ne navlagam vo toa, sto go "ubedilo" pretsedatelot da go dade mandatot, vekje zavrsena rabota. ostanuva formiranje na vlada.
Председателот мораше да го даде мандатот .... зошто недавањето е многу лош преседан ...
...што ако утре некој друг председател на кој не му се по воља изборните резултати па ќе неќе да го даде мандатот....  задутре некој трет итн ...?????

.... понатаму ... давањето мандат е изгледа најмалото зло ...
... втората опција ... распишување нови избори ... никако не е во игра затоа што повеќето значајни партии, кои го имаат мнозинството во парламентот,  не сакаат да ги има....
... јбг ... на сдс ... ваква шанса за доберување до власт, без избора победа,  ни на крај памет не му е да ја испушти ...
...третата опција ... формирање на влада без мандат .... води во хаос со нејасен исход....

... а зајко и гаранциите ... на мачка на опаш ... Very Happy
..... туку прашање е зошто толку чекаше за да даде „гаранции“ .... тоа го можеше и пред да настане оној циркуз во собрание ... бирање спикер ко на Битпазар ... но изгледа некому му требаше целата таа циркузијада ....

...јблг ... грујо испадна ... ај да не напишам што ... во секој случај насанкан ... па сеа наместо да изиграва премиер и се слика лево десно треба да си свика конгрес на партијата каде што ќе се збогува со лидерската позиција, сепак тој е прв човек на партијата која е жедна превеслана преку вода и како таков мора да си понесе одговорност за дебаклот...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9415
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЛАНОВИ И СОНИШТА

Пишување by concrete on Пет Мај 19 2017, 01:50

..мислам дека праи некои стратегии околу локалните избори и земање на работите у свои раце ..згуза.., преку власта во општините. Будала. Незнам зошто сите во Македонија забораваат дека сме мала вукојебина која со најпросечно ауто ја возиш.., онака лагзам за два саата од крај на крај и уште толку за попреку. И дека 70% население , ако не и повеќе ти живее на потегот гостивар-тетово скопје -куманово..
Јеботе бог због дрчностност и глупоќа ја спичка последната шанса на Македонците за своја држава...и самобендисаност. Секогаш беше окружен со дупелисци, полтрони и слични лигавци. Никогаш не се погрижи да ги чуе и да се посоветува со умните...
Егзибиционизмот и манијачката зависност од отварања и катстрофално лошиот настап, а и англискиот...не ги ни спомнувам...па зависноста од читање...
За толку години на власт и расположиви ресурси требаше да научи по потреба и на дијалекти да го збори, а по европа за инат да цепа на германски...мислам о поинтелегентен примат би научил , а не човек со школо...
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЛАНОВИ И СОНИШТА

Пишување by VOL on Пет Мај 19 2017, 02:05

za zal, los e momentot , pa ako covek signlizira deka nevolja e na pragot- ke go stavat vo kosot na "onie" ili "ovie".
prirodno e da se postavat prasanja, kako " a sto ne reagiraa do sega" I so toa sum potpolno soglasen.
licno, mislam deka momentov a i nastanite vo ocekuvanje, plus nevericava vo zajkovite sposobnosti i samiot sebesi da se kontrolira a ne pak koalicionite partneri da moze da gi kontrolira..deka e los moment, zatoa sto i vo sdsm se podeleni, edni se odmazdoljubivi, drugi predreknji sto dosle na vlast i taka nataka. a od druga strana, ovie sto se penjavat za golema albanija im odi vo prilog,

ako zaev  t.e sdsm ima plan za "gonenje na kriminalite" prasanje e dali navistina ke gi podbere i svoite koalicioni partneri- dui, zatoa sto tie 10 godini bea vo vlasta i ucestvuvaa vo site nastani i "krivi se isto onolku" kolku sto bi bile krivi , onie koi zaev misli da gi goni?

ova prasanje treba da mu se postavi. javno.
da se izjasni javno dali ke bide "hasan seckati" za site a ne selektivno.
zatoa sto ke ispadne deka so kriminalci ja void drzavava. Wink

tokmu zatoa e los moment, ako gi kritikuvas, ke te stavat vo "odbrana na rezimot na zaminuvanje", sto im e uste eden adut, da odstranat od start - oponenti, i da se prikazat kako zrtvi pocnuvajki od mlatenjeto vo parlamentot, ( nedaj boze da i se sitis na kososkubot na rada , bez razlika sto na kososkubacot mestoto ne mu bese da skube radmili vo parlament, najmalku!) ama od seirdziski pricini pak, mene licno interesno mi bese.
isto kako sto bi mi bilo interesno nekoj za cicka da ja fati silvaneva boneva,jebi ga.. Cool

nema sto tuka Grujo i, Ivanov, itn. sto napravija napravija. ili ne napravija.
tuku sto ne ceka. ekonomski, sum skeptik. bezbednosno, skeptik na kvadrat.
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЛАНОВИ И СОНИШТА

Пишување by кнез on Пет Мај 19 2017, 08:56

king напиша:
VOL напиша:...........................................................................................
bek tu d ..sabdzekt
............................................................................................


...ne navlagam vo toa, sto go "ubedilo" pretsedatelot da go dade mandatot, vekje zavrsena rabota. ostanuva formiranje na vlada.
Председателот мораше да го даде мандатот .... зошто недавањето е многу лош преседан ...
...што ако утре некој друг председател на кој не му се по воља изборните резултати па ќе неќе да го даде мандатот....  задутре некој трет итн ...?????

.... понатаму ... давањето мандат е изгледа најмалото зло ...
... втората опција ... распишување нови избори ... никако не е во игра затоа што повеќето значајни партии, кои го имаат мнозинството во парламентот,  не сакаат да ги има....
... јбг ... на сдс ... ваква шанса за доберување до власт, без избора победа,  ни на крај памет не му е да ја испушти ...
...третата опција ... формирање на влада без мандат .... води во хаос со нејасен исход....

... а зајко и гаранциите ... на мачка на опаш ... Very Happy
..... туку прашање е зошто толку чекаше за да даде „гаранции“ .... тоа го можеше и пред да настане оној циркуз во собрание ... бирање спикер ко на Битпазар ... но изгледа некому му требаше целата таа циркузијада ....

...јблг ... грујо испадна ... ај да не напишам што ... во секој случај насанкан ... па сеа наместо да изиграва премиер и се слика лево десно треба да си свика конгрес на партијата каде што ќе се збогува со лидерската позиција, сепак тој е прв човек на партијата која е жедна превеслана преку вода и како таков мора да си понесе одговорност за дебаклот...
Јас ќе навлезам во тоа зошто Иванов мораше да го даде мандатот.Го даде зошто после посетата на Хојт Ли,Грујо капитулираше пред американците за предавање на власта така да без народна подршка,оставен сам на Иванов не му преостана ништо друго туку да го даде мандатот.
Никакви преседани никакви партиски кобинаторики никакви гаранции немаат врска со давањето на мандатот.Тоа е чин на Грујовата капитулација.
После тоа сеедно е дали на власта ќе биде Зајо или Грујо

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЛАНОВИ И СОНИШТА

Пишување by кнез on Пет Мај 19 2017, 09:18

Еве сега слушнав дека Грујо прогласил победа!
Па алал да му е тоа е навистина негова победа и на неговите американски господари.
Дали е ова победа на македонскио народ?
Што мислите вие драги господа и дали ако не е победа на маедонскиот народ мислите дека нашите народни интереси се сосема различни од тие на Грујо?

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЛАНОВИ И СОНИШТА

Пишување by king on Пет Мај 19 2017, 11:26

Абе... грујо може да си прогласува што сака и да се слика каде сака но факт е дека веќе не е на власт.

А како се шушка и во партијата му се се погласни и погласни тие што му ја „бараат главата“... а и тие надвор му од партијата, тие што го ставија на чело на партијата.... Љубчо и сестра Љубе  сега гледаат голема шанса за на големо враќање и повторно преземање на партијата во свои раце ....

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9415
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЛАНОВИ И СОНИШТА

Пишување by VOL on Пет Мај 19 2017, 18:36

toa se vnatrepartiski kombinatoriki.
ni ljuBGco ni  HAGshtag sestrata Ljubinka, ne se alternativa za Gruevski.
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЛАНОВИ И СОНИШТА

Пишување by concrete on Саб Мај 20 2017, 11:58

VOL напиша:toa se vnatrepartiski kombinatoriki.
ni ljuBGco ni  HAGshtag sestrata Ljubinka, ne se alternativa za Gruevski.
вмро е моќна партија, многу туѓи интереси сакаат да ја стават под свое..И нивните пулени ќе бидат во игра. Дали Македонец и покрај тоа ќе се избори за позицијата незнам. До сега не ни се посреќило...ниту со македонштината, ниту со личноста.....
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЛАНОВИ И СОНИШТА

Пишување by king on Пон Јун 05 2017, 14:04


_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9415
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЛАНОВИ И СОНИШТА

Пишување by concrete on Пон Јун 05 2017, 14:43

во америка во европа и секаде каде американците некого држат за муда , се шири невидена хајка против Русија. Таа е новиот сатана на земјата , а Путин е главниот адвокат на ѓаволот. Како ќе заврши сето тоа незнам. Иако Русија , посебно Путин пробаат да бидат конструктивни и стрпливи.., имам некој матен впечаток дека американските јудејски господари што би рекол Прч, се спремни да провоцираат и армагедон , само за да останат на врвот каде си умислуваат дека непремено треба да бидат. Мој добар другар таму, кој има можност да контактира , ми пренесува разговор коса на глава да ти се крене. Вика ги гледам и на свои уши не вереувам.., муабет уз пијалак.... :
-ние ќе го нукеизираме ..( Путин и Русија).
-Па тие ќе одговорат и попара ќе напраат овде.
-Па што, имаме скривници каде ќе преживееме..
До таму се дојдени тие американски будали во маса..другите таму се дрогирани и зомбирани.
Оди сеа контај...
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЛАНОВИ И СОНИШТА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот