Што е работава???

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Што е работава???

Пишување by concrete on Саб Јан 02 2016, 09:39Оваа специјална единица (МЕЧКИ) која беше во склоп на Шумската полиција беше страв и трепет за дрвокрадците.

Беа вооружени со кратки (пиштоли) и долги (калашникови) цевки, беа опремени и со модерна воена опрема како панцири и шлемови, имаа нови неискинати чизми и неизбледени униформи, лисици итн. Така да ако наидеа на вооружен отпор од дрвокрадците имаа одврзани раце и можеа слободно да ја неутрализираат опасноста употребувајќи огнено оружје. Единицата постојано имала вежбовни активности (најчесто вежбите ги изведувале на полигон во Кичево), во боево стрелање, физички активности, а во самата единица имало и луѓе кои биле оспособени за однесување при средба со диви животни во шума. Со ова се покажувало дека била високо професионална единица, која можела да дејствува во планински предели во кординација со ЕБР, ЕСЗ и ЕСН, класична воена формација, иако не била единица под ингеренција на АРМ или МВР, туку на Министерството за Земјоделство, Шумарство и Водостопанство.

НО

на некој изгледа му сметала оваа единица, бидејќи бизнисот му се упропастувал па носи одлука да ја распушти, така да останува само шумската полиција која е слабо опремена и која нема овластување да носи (ниту пиштол) и употребува оружје, и често се мета на физички и вооружени напади од страна на крадците. Имаа петиција, шумската полиција да биде под надлежност на МВР, така да што би искористиле од буџетот за набавка на модерна опрема и оружје за нив. Но ништо не испадна од тоа.
го читам ова па се чудам,
а после го гледам ова , па уште повеќе се чудам....,посебно седма минутка натака...

некој познавач на работите рекол...:
„Ако сакаш да уништиш еден народ, уништи му ги шумите“...   па памает у глаа....
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е работава???

Пишување by king on Саб Јан 02 2016, 12:22

ШО Е РАБОТАТА ....


Абе, абееее ... пара буши кај што бургија не буши ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е работава???

Пишување by concrete on Саб Јан 02 2016, 12:27

king напиша:ШО Е РАБОТАТА ....


Абе, абееее ... пара буши кај што бургија не буши ...
....зар и оваа Бонева ја буши??? Shocked
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е работава???

Пишување by VOL on Саб Јан 02 2016, 14:25

kakva bre sumska policija da tibam toa sumarite, ke setale so avtomatski puski, ebati idiotite.
dobro e sto na vreme se osvestija ( iako seuste ne sum siguren) ovie od vlasta, za da ne ima masoven pomor, na raznorazni "sumski ( pazi go ova!Smile specijalci"..
a be od specijalno moze da bidat samo "specijalni slucai" pa uste na takvi da mu dades puska plus avtomatska, olelel..

si ima policija za toa si ima vlast, koja doagja po povik za intervencija na criminal vrz DRZAVNITE resursi *(sumite)

da se razbereme... primenata na
a/ fizicka sila i soodvetni neubojni oruzja ( solzavci, palki, tejzeri, gumeni kursumi..)
b/ sluzbeno kuce
v/ ogneno oruzje, kako kraen metod..
vo SEKOJA drzava se propisani so zakon, pravilo, propis..
prvo se znae KOJ i kade moze da upotrebi ova sto nabrojav
redosledot ne e slucaen tuku tokmu toj,
drugo , duri i toj sto ima pravo da upotrebi nesto , ili se od navedenoto, e STROGO nasocen i ogranicen kako i zosto da potegne , ne daj boze , ......pistol ili. boze sacuvaj avtomatska.

edno e da imaat sacmarki ili karabini za zastita od divi zverovi po sumite, ili za samoodbrana, posto nikoj ne ide vo planina bez minimum sekira ( a toa e vid na ladno oruzje!) ili so ognostrelno oruzje.

sepak, nivnata rabota treba(se) da bide KONTROLNA , cuvarska, a ne da im izmisluvaat  uste i nazivi, nekakvi "Spesl Forces Beli Mecki"
znam deka dosta od niv izedoa kjuteci ko magarinja a toa "specijalnoto oruzje" im bese frleno vo dol, so svitkani cevki ko na crtani,pa posle morase policija da pustaat da se plasele drvokradcive.

vooruzeni  majmuni bez lekarsko po sumive? nee... ama ic.. iritira.
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е работава???

Пишување by gestapo on Саб Јан 02 2016, 14:37

Glupaci, ke shetale so pushki po shumite?

abe kaj ke odi so drvata, ne moze u gs da si gi nabuta za da gi skrie ... od sekoja shuma ima pat, na patot ke stavish kontroli, kaj ke odi na majkamu chiftijanite, dzabe ke seche ako nema kaj da gi nosi.
avatar
gestapo

Posts : 175
Join date : 2015-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е работава???

Пишување by VOL on Саб Јан 02 2016, 14:42

gestapo напиша:Glupaci, ke shetale so pushki po shumite?

abe kaj ke odi so drvata, ne moze u gs da si gi nabuta za da gi skrie ... od sekoja shuma ima pat, na patot ke stavish kontroli, kaj ke odi na majkamu chiftijanite, dzabe ke seche ako nema kaj da gi nosi.
apsolutno! Laughing
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е работава???

Пишување by чучулига on Саб Јан 02 2016, 15:22

VOL напиша:

edno e da imaat sacmarki ili karabini za zastita od divi zverovi po sumite, ili za samoodbrana, posto nikoj ne ide vo planina bez minimum sekira ( a toa e vid na ladno oruzje!) ili so ognostrelno oruzje.
сериозно ова?!.... велиш дека само јас така се шуткам низ планина, ни секира ни кучиња ни ништо?!!!

affraid

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е работава???

Пишување by VOL on Саб Јан 02 2016, 15:23

a ti lii..
so sea pa ti.
drvo si?

sutkaj si se de, ne te dira nikoj tebe, I meckata koga ke te vidi ti bega od patot, se krsti.. Laughing
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е работава???

Пишување by чучулига on Саб Јан 02 2016, 15:28

Оти па да се крсти не ми е јасно....

scratch

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е работава???

Пишување by VOL on Саб Јан 02 2016, 15:29

I nejze.
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е работава???

Пишување by concrete on Саб Јан 02 2016, 16:37

..нул проблемо, нека се шеткаат и у танга гаќи, ако сакаат,ама нека не се сечат шумите ко у турско , т. е . кога се рачунати за алајбегова слама ....
Виц не е дека се сечат безмилосно и ич не е виц дека после и Шар Планина ќе им слезе у Тетово, за другите планини да не збориме...па ќе кукаат некој друг да им го решава проблемот....
А оној лобистон од она видеоно на Бонева .., пар екселанс...да сум на нејзино место одамна би се обесил за ченгел у појата кај што госпожата ги чува кравите.....
Јеботе Бог со кого Грујо крастаици садел...после ќе не ебат сдсм-овци , кошери и педофилистичари...е па ќе не ебат и наздравје нека ни е.
Кај тоа шипатаресите па ми е страв и да погледнам , фала-алах што не им го знам јазикот....
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е работава???

Пишување by concrete on Пон Јан 04 2016, 17:45

..баханалиите на Владава на Грујо продолжуат, читам , на НОТАР ќе мора да се оди со АДВОКАТ , кој исто така чини пари. Некој овде почна да си пука у нога...рафално..или чавка му го испила мозокот.
НОТАР е категорија позната од дедо Ное у свет....сељачката претпоставка дека адвокатот ќе спречува мучки е глупост невидена...целава заебанција го руши поимот НОТАРИЈАТ...и го прави смешка.
Јаден народ.......овие со сите сили се трудат сдсм и зајко да им го качат на грбача....
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е работава???

Пишување by VOL on Пон Јан 04 2016, 17:54

ova za notar posle advokat ili advokat pred notar Smile
ne mi jasno, sto poteg e.
sto im trebase, I koja e logikata-neznam. znam samo deka sekoga koga ne moze da najdam logika u potezive, nekoj debelo se ofajuva a dzebot polni, dodeka narod se ceska vaka scratch , dzebot se poprazen a nervozata pravoproporcionalno vo porast..
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е работава???

Пишување by concrete on Пон Јан 04 2016, 18:15

..рафално пукање и стапало, изгледа ќе фаќаат џада накај топлите мориња , а ние пак наебуеме ......ќе мораме и зајачки уши да носиме со декрет... Cool
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е работава???

Пишување by VOL on Пон Јан 04 2016, 18:46

Ma vikam ja po edna petokraka da zasieme,pa naroden (preki!!) sud...
I se ima da bide jebitacno vo najdobar red Wink

avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е работава???

Пишување by king on Вто Јан 05 2016, 06:05

VOL напиша:Ma vikam ja po edna petokraka da zasieme,pa naroden (preki!!) sud...
I se ima da bide jebitacno vo najdobar red Wink

Ебала те петокрака (НЕ ВРШИ РАБОТА)... свастика треба да сошиеме ....
..ене гестапо почна дома да ја чисти униформата .... Very Happy Very Happy

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е работава???

Пишување by VOL on Вто Јан 05 2016, 17:56

petokrakaaa
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е работава???

Пишување by concrete on Сре Јан 06 2016, 14:23

VOL напиша:petokrakaaa
.....у тунелууу, усред  мракаааа...................................петокракааа Shocked
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е работава???

Пишување by VOL on Сре Јан 06 2016, 15:55

concrete напиша:
VOL напиша:petokrakaaa
.....у тунелууу, усред  мракаааа...................................петокракааа Shocked

..sija zvezda petokraka Wink
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е работава???

Пишување by concrete on Саб Јан 09 2016, 11:37

..толку бурек се изеде и помија се истури по нашиви ТВ , па весници , па портали , никој никаде таксативно не нареди што всушност се случува и која е договорената процедура и динамика на реализација до изборите во април. И кој за што е задолжен и за што и како одговара.  Или всушност како што тврдам, никој не ни планира избори во април , туку ЛИМБО СОСТОЈБА на државата или она што остана од неа , до конечно ЗАТВАРАЊЕ НА МАКЕДОНСКОТО ПРАШАЊЕ, со бришење на истото од списокот ????
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е работава???

Пишување by king on Саб Јан 09 2016, 13:18

Се поеќе заличуеме на индијански резерват каде „намесниците“ си играат дрндувка ...

http://telma.com.mk/vesti/kukan-hovit-i-vajgl-v-ponedelnik-vo-Makedonija

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е работава???

Пишување by VOL on Саб Јан 09 2016, 13:23

kako ne im padne toa avionot, da gi zbirame u kofi, mme...
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е работава???

Пишување by concrete on Нед Јан 10 2016, 22:10

..........што е работава, Зајко Заев  ништо не кажува , па незнаеме што се случува, нели Грујо у Идризово ќе заглавуеше , од кај се тука испадна Гвантанамо????  Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е работава???

Пишување by concrete on Вто Јан 12 2016, 18:40

Неверојатен ,апла силеџиски притисок и јадење , веќе без мерка ..говна од страна на ЕУ џукеливе.... Ова мислам никаде не е видено и во секој случај , ако меѓу македонците останало и траг македонштина, потребна е реакција. Груба и исклучителна..шутирање на тие џукели на клоци и буквално претепуење со плус едно шише рицинус на тоа нивните овдешни колаборационисти...
Ако овој Грујо олцне , не Дунав после, ни  Бело Море не го обелуе.... Evil or Very Mad
Стварно ова веќе излегуе од сите рамки , не па оние за какво такво воспитани и барем минимална култура...
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е работава???

Пишување by Spray on Вто Јан 12 2016, 21:35

Рано е малку да се видат реултатите од преговорите. зар не ?
премиерот Груевски ќе мора да излезе на пресс конференција по повод неговата посета на САД а треба да се очекува и негово обраќање до парламентот.
Да се надеваме.
avatar
Spray

Posts : 121
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е работава???

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот