ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Попис...?!?

3 posters

Go down

Попис...?!? Empty Попис...?!?

Пишување by king Пет Јан 15 2021, 19:36

https://lokalno.mk/marichik-za-popisot-ke-se-dobie-tochna-brojka-na-iseleni-od-zemjava-i-vo-koi-drzhavi-se/

Аха, ептен точна бројка ќе добијат....
... а,бе пола од отидените одовде излегле со бугарски пасош а многу и со хрватски... т.е. званично тие воопшто и не излегле од државава, тука се, нигде не се отидени....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Попис...?!? Empty Re: Попис...?!?

Пишување by VOL Нед Јан 17 2021, 09:02

Пописот најверојатно крие две а можеби и повеќе специјалитети од кујната на СДС. Паствата во партијата гледано од страна , има веќе виден психолошки профил, добро познат.
За пописот, на крај.

Околу најбројната група, поголемиот се партиски полтрони кои се константа во секоја политичка група откако постои позиција моќ, од неандерталски кланови, римскиот сенат,  преку царски дворови и дворјани, комунистички партии или западни национал социјалистички, секоја компанија, организација и било која форма на организирање на луѓето во кои епицентарот на моќ,кој , одлучува и дели награди или казни , еден водач и најчесто првиот круг на комфорна и доверлива зона околу него, неговата фамилија.

Тој дел од СДСМ се членови пред се' затоа што нешто и очекуваат од нивниот центар на моќ, привилегии, вработување итн.
Затоа и не гледаат многу во логиката, оправданоста, легалноста на одлуките на врвот во партијата. Затоа што и тие сакаат да  стекнат со повисок статус , да искористат нешто преку партијата. Затоа се послушни и молчаливи. 
Секое преџвакано објаснение од лидерството на партијата го консумираат без поговор.
Редовно зачинето и со заплашувања во стилот дека ако не се одржи партијата на власт може да им се врати Груевски или 
ќе дојде Мицковски и неговите вмровци кои ќе се одмаздуваат.

Значи, климање со глава и што поеуфоручно радување и оправдување и на најлукративните потези на водачот.

Подолу од оваа  каста на членови , кои се и гориво за опстојување на партијата ,  се симпатизерите. Тие не се обврзани да климаат со глава и да играат на песни во кои се воспева името и ликот на водачот .
Гласаат по убедување без потреба да се декларираат дека гласале за СДСМ, затоа што симпатијата е минлива а обележувањето трајно. А предалеку се од интересот на водачот за да се наградат, најчесто ја одбрале партијата затоа што другата додека била на власт не им погодила нешто или ги нагазиле.

Најблиската каста во СДСМ се оние околу Заев. Ги препознаваме како министри  и високи функционери.
Организирани се по потреба, интерес и доверливост.
Ги има потрошни, како Тевдовски, Димова, Десковска, Н.Ангеловска, Манчевски и други , за еднократна употреба и оние
кои се длабоко навлезени во најмрачните партиски тајни, Царовска, Шеќеринска,Спасовски, Николовски, Рашковски, и другите.  
А другите се Димитров кој е длабоко завлезен во билатерални тајни  , кој директно  со Заев координира и е учесник и ги знае задкулиснте игри а не е сдсмовец , а другиот е Шилегов кој исто така е длабоко запознат со се' наведено а е безбеден на градоначалничка фотеља и дури и да не се согласува со Заев. 

Оваа најблиска каста е организирана пред се'  како групата која јадеше ќотек во Собрание. Тој настан , стравот претрпен и ќотекот ги поврзува и веќе се препознаени како ветерани и жртви кои најмногу дале,  кои се солидаризираат по тој основ.

Овие вториве, беа редовни гости кај Боки 13,  учествуваа и запознати се со сите преговори, договори и платформи.
Мора да си чуваат грбот инаку би им се намалило островчето на сигурност на кое стојат . После Катица и Ременска  не се сигурни кој е следен.  А најверојатно имаат доста за криење.

За Заев нема потреба од опис детален.

Сега, конечно и околу пописот.
Претпоставки се, на основа на досега покажаното однесување, постапки, реакции, изјави и намери на гореопишаните.

Како прво, можно е да се' исполнуваат две тајно договорени работи кои Заев и неговите најблиски ги договориле, од причини кои засега воздржано, се нејасни.

Првата е да се поткрепи двојазичноста на територија на цела држава за да се уфрли задолжително или како втор јазик , албанскиот.
Тоа би се остварило  дури и во најисточното село поисточно од Берово, каде ако има ромско население, за потребите на повисоката цел може да се попише како албанско и тоа бројно. 
Веднаш владата во сенка која на својата прва конститутивна седница сечеше торта во својата владина зграда,  на чело со премиерот Груби и претседателот Ахмети, ќе живне и ќе си побара се' што им е ветено. 

Конфедерација и поделба. Албанизација на цела територија.
На Заев му треба гориво за власт. По секоја цена.
А тоа се албанските гласови.

За да исполни долг кон Бугарија, пописот најверојатно ќе исцеди што повеќе- бугари.
Не е за изненадување ако се оди на тоа, оние со двојно државјанство, да запишуваат како бугари само да се прикаже што поголем број за да биде задоволен бугарскиот двор.
Климањето со глава на Софија би се прикажало како епохален успех, а цената и штетата ќе ја плаќа народот.

Тие бугари кои и да не постојат овој попис мора да ги измисли, ќе треба во устав, химна, закони, образование и јазик да влезат  а потоа и во политиката и парламентот. Секако како верни коалиционери на СДСМ.

Ова се двата специјалитети кои најверојатно се готват во нивната кујна.

Кога не го гледаме тенџерето, но, мирисот е силен, може нема да се погодат сите мирудии но главното јадење, да.


Каде се кастите  во СДСМ опишани во почетокот?
Како реагираат на ова? 
Како го оправдуваат или негодуваат заради нелогично замислениот попис со низа пропусти?


Еве еден цитат за една дефиниција која е најдоброто образложение за сето ова, откако постои човекот и политиката


Korisni idiotkorisna budala (engleskiUseful idiotruskiПолезный идиот) je izraz, u pravilu pežorativni, kojim se u političkom žargonu označava ličnost koja propagira stavove ili interese grupe ili ideologije koju u potpunosti ne shvaća, i koja je u tom smislu cinično iskorištena u propagandne svrhe.
И ова:


[size=41]Mandžurijski ili mandžurski kandidat (engleskiManchurian Candidate) je kolokvijalni/metaforički izraz za "krticu" ili agenta spavača koji je ubačen u organizaciju ili zajednicu sa ciljem špijuniranja, sabotaže i neke druge subverzivne aktivnosti koju on sam uopće nije svjestan, odnosno za koju je "programiran" pranjem mozgahipnozom i na slične načine.[/size]
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Попис...?!? Empty Re: Попис...?!?

Пишување by VOL Саб Јан 23 2021, 06:33

Si proturkaa agendata..
Sea ke popišuvale... Smile

Tuku..
Aj.... da im izbroime 15 milioni? Twisted Evil

Nego , nešto šo nema veze so popisov:

Poši si tražam rodnini
Menjam 234 matični broevi od  sva živa i pomrla rodbina u kengurlend, 
, junajted stejts, žabarija, pola ex sfrj, za matični broevi
od Piter Džon Bose, Vale Gulabica, Džeki Čejn, Stojanka Keramidova, i onoj šo se dereše "go sakam Zaev da živee Zaev".

Mož da se orodime be, tetki , strini, brat'čedi ovo ono..

-
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Попис...?!? Empty Re: Попис...?!?

Пишување by king Саб Јан 23 2021, 12:24

VOL напиша:
Sea ke popišuvale... Smile

Ќе не попишаат! Very Happy
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Попис...?!? Empty Re: Попис...?!?

Пишување by DLM Нед Јан 24 2021, 12:45

Убо, сите пренеле што според “некои“ би значел овој попис, ама со ниту еден збор не сте напишале :
Кој е вашиот личен став во врска со политичката манипулација наречена “Попис 2021“?

На мислење сум дека сето оваа е во насока да се исполнат барањата(односно испоставените директиви од страна на ЕУСА) на сите нам познати под работен наслов “Тиран-ска пљатформа“!

Значи, не само што нема застој во целосното бришење на Македонците и Македонија низ историјата ами проектот Северџганистан добива и на интензитет. Квислиншките инсталации си работат како саат, овие кои глумат опозиција велат дека не е време да се таласа затоа што окупационите сили биле многу силни, (значи почекајте со слободата кога врбата ќе роди грозје) дека требало да се почека поволен момент (ги знаете веќе ветвите приказни од пред Илинденското востание), дека ќе не ставале во затвор, дека ќе имало крв и се нешто такво, заклучок сакаат да направат омлет ама не сакаат да ги скршат јајцата.... еми добро бре “Копитари мои“ што мислите како е создадена Македонската држава во 1944, без жртви, без данок во крв, Како?

Бидејќи квислиншките инсталации уредно избегнуваат да има инструмент за контрола со отисок на прст, повеќе од јасно е дека се готви нов ФАЛСИФИКАТ, а единствен начин на отпор и борба во ситуација кога не постои политичка сила која би го менаџирала отпорот е БОЈКОТ!
Бојкотот е мојот став.
DLM
DLM

Posts : 41
Join date : 2020-11-11

Вратете се на почетокот Go down

Попис...?!? Empty Re: Попис...?!?

Пишување by VOL Нед Јан 24 2021, 17:45

Joook....
Ma daaj...
Zbiraj matični broevi de.
Se da si e ljegalno i po zakonu
Nikako protiv država. Pa sržava e ova be eej!

Ispod 20 matični, koj ima, da se obeleži ko "buljaš"
Ispod 50 do 20, da se beatisa vo "peder" i soodvetna ženska titula ako subjektot e žensko..
Ispod 100 , a nad 50, koj sobere, da se obznani kao "nefer i neprimeren homoseksualec" , naravno, i so ženska forma..

VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Попис...?!? Empty Re: Попис...?!?

Пишување by king Пон Јан 25 2021, 00:56

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Попис...?!? Empty Re: Попис...?!?

Пишување by king Вто Мар 02 2021, 21:14

„Јаките“ владнини IT „стручњаци“ ги поеба еден најобичен free IPN  програм... Twisted Evil Twisted Evil

..луѓено online  им се мајтапат ...
...можда излеземе и преку сто милиона.... Twisted Evil Twisted Evil

... а оној што на тв упорно го брани онлајн попишувањето појма нема што збори .... луѓе му се смеат...

п.с.   она, колку илјади погрешни изводи од матична книга на родени се издадени?????? .... бруки се бе...
п.п.с.  а за исправање на грешката граѓанинот сам си плаќа ... плаќа туѓ јавашлук и неодговорност во работењето ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Попис...?!? Empty Re: Попис...?!?

Пишување by king Пет Сеп 10 2021, 20:48

Ајдеее....

https://alsat.mk/mk/popisot-na-naselenieto-vo-prekin-na-mnogu-mesta-ne-se-popishuva-nitu-dijasporata/

... усогласување на системот ....
... а,бе на сите тие „IT инженери“ кои учествувале ви креирањето на програмското решение под итно да им се земат дипломите.... у сред попис ќе праеле усогласување...

...сега ќе праеле усогласување, а кој таков дрвеа месеци пред да започне пописот...
... усогласување... каков фин збор за опис на крахирање на софтверот...

ебем ти дигитализација, попишувачи !„собрани од улица“ ми шетаат со лаптопи по куќи и работат со „осетливи“ податоци...
...абе хартија е хартија... на терен попишувај на хартија а после у канцеларија внесувај ги податоците у систем ... ние би одма преку нет во систем... кои дилетанти... колку ли само малку е потребно да некој упадне во системот и направи ршум... и ако ги немаш податоците на хартија можеш слободно да се е....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Попис...?!? Empty Re: Попис...?!?

Пишување by king Вто Сеп 28 2021, 14:10

Со пописот дефинитивно нешто не е во ред ....
...многумина да не речам масовно се жалат дека попишувач не ги посетил... луѓе од згради кажуваат, дошол попишуваш.. влегол во еден стан завршил работа и си отишол, заборавил на другите станови во зградата... не прошле ни кај мене ни кај никого во улицата а побааги голема е...
..којзнае што се случува... а математиката е едноставна, ако приближно зееме да имаме околу 2 милиона жители и 5000 попишувачи кои имаат 30 дена на располагање му доаѓа на секој попишувач по околу 14 луѓе дневно да попише односно 4 фамилии....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Попис...?!? Empty Re: Попис...?!?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот