ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

211 години затвор

4 posters

Go down

211 години затвор Empty 211 години затвор

Пишување by трендафил Саб Мар 16 2019, 09:25

Ако се спореди војната во 2001 година по десетиците мртви и стотиците ранети и огромната материјална штета за што никој не е осуден и настаните од 27 април без мртви, еден потешко и десетина лесно повредени може да се заклучи дека нема правда во Македонија, а со самото тоа и дека нема да има мир. Настани како тој во македонското Собрание имаше низ повече балкански земји. Никаде немаше судски процеси после тоа освен во Македонија и Црна Гора. Разликата е во тоа што евроатлатската меѓународна заедница (банда) во сите земји освен кај нас и Црногорците беше на страна на терористите (според речникот на нашето судство). Да беше Чавков на пример пратеник и да прифатеше да гласа за октроираниот устав, сега ќе беше на слобода. Вака треба да издржи 18 години по македонските зандани.

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

211 години затвор Empty Re: 211 години затвор

Пишување by concrete Саб Мар 16 2019, 10:01

трендафил напиша:Ако се спореди војната во 2001 година по десетиците мртви и стотиците ранети и огромната материјална штета за што никој не е осуден и настаните од 27 април без мртви, еден потешко и десетина лесно повредени може да се заклучи дека нема правда во Македонија, а со самото тоа и дека нема да има мир. Настани како тој во македонското Собрание имаше низ повече балкански земји. Никаде немаше судски процеси после тоа освен во Македонија и Црна Гора. Разликата е во тоа што евроатлатската меѓународна заедница (банда) во сите земји освен кај нас и Црногорците беше на страна на терористите (според речникот на нашето судство). Да беше Чавков на пример пратеник и да прифатеше да гласа за октроираниот устав, сега ќе беше на слобода. Вака треба да издржи 18 години по македонските зандани.
Види вака , овде сега не станува прашање за било каква логика . Се работи за американски диктат , имепријална тактика на апсолутно понижување на победениот и окупираниот народ и поголемка група што квислинзи , што купени будалетинки кои се ебат за шмрк хероин или пијачка и толку. Тука логика нема. Е сеа дали квислинзиве и будалетинките ќе ги стигне соодветната казна за квислинзи и наркомани...незнам. Тоа е у божји руки, бидејќи се виде дека македонците само за колнење ги бидува, шетање и викање по улици  и театреални изјави како се гоооолеми жртви и паталци. За друго што би се рекло ...ни за свинска не ги бива.  Smile А Господ одамна не напуштил, па ни останува надежта дека може и ќе се врати. како што и мртов коњ не пува , ама некогаш и пувнува... Smile Smile  Тоа на народски се вика : надевање , лудо радување...
concrete
concrete

Posts : 7024
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

211 години затвор Empty Re: 211 години затвор

Пишување by трендафил Саб Мар 16 2019, 13:49

Реално ваква власт не се соборува со написи по социјалните мрежи или со протести. Има начин, но не сакам да пишувам за тоа затоа што не сакам да се доведам во ситуација да се најдам на суд за повикување на насилство. Имаме една империја што е во паѓање и која сега претсмртно и нас не вовлекува во нејзините прегратки. Дали ќе се снајдеме кога новата империја, најверојатно на чело со Кина ќе завладее со светот и каков ќе биде нејзиниот однос кон помалите земји ќе видат помладите. Лично не верувам дека тоа брзо ќе се случи иако никогаш не се знае. За жал во моментов тешко е да се бориш против евроатлантската банда. Гледај што и прават на Венецуела во моментов. Ајде да кажам што и правиме на Венецуела затоа што сега и Македонија станува дел од бандата. Поделбата на пленот веројатно ќе оди така што американски компании ќе ја лапнат нафтата од Венецуела, а ние ќе плаќаме поскап бензин, а ќе се радуваме на 500 евра просечна плата. Еден податок. Кога јас се вработував пред без некоја година половина век, од приправничка плата (80% од почетничка плата) можев да купам над 2.000 литри бензин. За 500 евра не ќе може да се купат ни 400 литри од полна просечна плата наскоро. 2 тона може да купи само пратеничката Мира Дизел, но комбинирано од плата и патни трошоци.

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

211 години затвор Empty Re: 211 години затвор

Пишување by VOL Саб Мар 16 2019, 16:26

..pa toa e toa, kratka pamet- kratko i ke traat. Mira Dizel ke bide Mira pomija,
koga ke ja opnat po sudovi.
Dotogas ke se butaat ako treba i po eden na tri rabotni mesta, samo za da lapaat.
ama koga ke dojde pravdata, a doagja, samo ne bas nie koga ke posakame..

e togas, ke se kvici.masovno.onaka, banjato.
ali, toa ne e moja "bitka'. koj gresel neka pati. od mene, duplo .
VOL
VOL

Posts : 16977
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

211 години затвор Empty Re: 211 години затвор

Пишување by трендафил Саб Мар 16 2019, 20:48

И јас секогаш сум се залагал дека секој треба да си ја плати сметката што ја направил. Противник сум на амнестии.
Во врска со пресудата, смешно е што Кацарска го користеше терминот дека наводно обвинетите го нарушиле Уставниот поредок на Република  Северна  Македонија, а таква држава тогаш не постоеше.

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

211 години затвор Empty Re: 211 години затвор

Пишување by king Саб Мар 16 2019, 21:08

трендафил напиша:И јас секогаш сум се залагал дека секој треба да си ја плати сметката што ја направил. Противник сум на амнестии.
Во врска со пресудата, смешно е што Кацарска го користеше терминот дека наводно обвинетите го нарушиле Уставниот поредок на Република  Северна  Македонија, а таква држава тогаш не постоеше.
Кацарска го вулгарно злоупотреби изрекувањето на пресудите за да држи политички говор...
... на ништо не личеше оној политички памфлет како увод во  соопштување на пресудите...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10867
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

211 години затвор Empty Re: 211 години затвор

Пишување by трендафил Саб Мар 16 2019, 21:20

Личеше за една политичка пресуда. Да потсетам дека комунистите го осудија Методија Андонов Ченто на 11 години затвор. Социјалдемократите го осудија неговиот внук на 15 години. Во секој случај ова судење не смееше да се одржи пред да заврши постапката за тоа дали Талат Џафери имаше 61 глас за да биде избран за претседател на Собранието. Кривичната пријава за тој настан изгледа лежи во фиоката на некој обвинител. Ако Талат немал 61 глас тие што влегоа во Собранието се заштитници на уставниот поредок.

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

211 години затвор Empty Re: 211 години затвор

Пишување by трендафил Вто Мар 19 2019, 18:41

За волја на вистината, ако на овие 211 години се додадат и затворските казни за тие што го тепаа Зијадин Села и тој што ја скубна бесценето вредната коса на Радмила Шеќеринска за 27 април казните се над 300 години затвор. Да не требаше да се купуваат гласови за преименување на државата и кастрација на историјата, идентитетот и јазикот веројатно ќе имавме казна во времетраењето на турското ропство. Малку е чудно некој што со умисла ја отворил вратата на Собранието да биде амнестиран, а друг што поминал низ отворена врата да добие 15 години затвор.

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

211 години затвор Empty Re: 211 години затвор

Пишување by king Чет Дек 24 2020, 11:59

https://republika.mk/vesti/Makedonija/ruskovska-e-demantirana-deka-telefonite-na-nindza-bile-isklucheni/

Некој дебело лаже...
... а сведок кој дал четири различни изјави за исти настан секој нормален  суд освен трас-трас судовите ќе го прогласи за ирелевантен и гони за лажно сведочење...
.... сега овде (како и за оние 211 години) клучен ни е баш таков (истиот) сведок кој сведочењето го менува почесто и од чорапите и обвинител кој поднесува сомнителни и неиздржани докази ... башка тоа што се излетува со недоквакани изјави во јавноста... таа самата се тешко компромитира одработувајки за некого..
... вакви фарси од судења немало ни во „озлогласениот комунизам“ ... сега најверојатно пресудите веќе се напишани само се прави театар до нивното обелоденување...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10867
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

211 години затвор Empty Re: 211 години затвор

Пишување by VOL Пет Дек 25 2020, 12:33

ne bi sakal da sum vo kozata na Ruskovska ako se otkrie deka bila nakloneta i dirigirana od  albino razni centri na mokj i interes, a koga bi se ocistilo i popravilo sudstvoto..

ke ima golem tovar....okolu vrat... potezok od zlatni lancici..
VOL
VOL

Posts : 16977
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

211 години затвор Empty Re: 211 години затвор

Пишување by concrete Саб Дек 26 2020, 14:36

VOL напиша:ne bi sakal da sum vo kozata na Ruskovska ako se otkrie deka bila nakloneta i dirigirana od  albino razni centri na mokj i interes, a koga bi se ocistilo i popravilo sudstvoto..

ke ima golem tovar....okolu vrat... potezok od zlatni lancici..
Дилема нема дека целиот процес на "крвавиот државен удар" со кој шиптарите ја официјализираа победата и формално ја презедоа власта и управувањето со државата е голема намештаљка, со многу пари и уцени во игра, Од маестралноста и невидено вешто водениот процес може само да се наслути кои белосветски предатори ѕиркаат од зад сцената... Smile Smile Smile  Оваа спомнатата е ситна е ситна риба. Ќе си заврши како и прорекле трите наречници, третата вечер. 
211 години затвор -aa10
concrete
concrete

Posts : 7024
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

211 години затвор Empty Re: 211 години затвор

Пишување by VOL Саб Дек 26 2020, 17:26

Nema  dosega , tolku um vo eden čerep, kolku za trojca
Nit se rodil nit ke se rodi.
Sekoj si ima ograničuvanja   mašina ke kiksne a ne pak smrtnik.
Velat samo gornion e perfekten. 
Nitu Ruskovska nitu toj šo ja programira se dovolno umni, duri, i premalku umuvanje imaat za svojata crpka.
Muabetot e , ako muvale, ne se dovolno pametni da zatskrijat, ke se doznae.
A i ne kje se.
Obicno sitni kokoškari, počnuvaat so kradenje jajca, pa ako be gi fatat more i kokoškata ke ja ukradat, ako im se posrekji i toa im mine , i petelot itn.. se dodeka ne gi fatat.
A, pametni, koga ke ja napravat "pljačka života", i ke zdiplat dovolno za tri životi, tuka završuvaat, dovolno se intigentni da svatat deka imaat dovolno za da ne rizikuvaat povekje nikogaš, duri i česni članovi društva može da stanat, so site pari..

E sea , ruskovska i  albino, vekje si go napravija "biznis života", 
Ali nekako ne se povlekuvaat , što e čudna kombinacija na kokoškari , ama alčni ...
VOL
VOL

Posts : 16977
Join date : 2014-11-25

concrete likes this post

Вратете се на почетокот Go down

211 години затвор Empty Re: 211 години затвор

Пишување by concrete Нед Дек 27 2020, 12:32

VOL напиша:Nema  dosega , tolku um vo eden čerep, kolku za trojca
Nit se rodil nit ke se rodi.
Sekoj si ima ograničuvanja   mašina ke kiksne a ne pak smrtnik.
Velat samo gornion e perfekten. 
Nitu Ruskovska nitu toj šo ja programira se dovolno umni, duri, i premalku umuvanje imaat za svojata crpka.
Muabetot e , ako muvale, ne se dovolno pametni da zatskrijat, ke se doznae.
A i ne kje se.
Obicno sitni kokoškari, počnuvaat so kradenje jajca, pa ako be gi fatat more i kokoškata ke ja ukradat, ako im se posrekji i toa im mine , i petelot itn.. se dodeka ne gi fatat.
A, pametni, koga ke ja napravat "pljačka života", i ke zdiplat dovolno za tri životi, tuka završuvaat, dovolno se intigentni da svatat deka imaat dovolno za da ne rizikuvaat povekje nikogaš, duri i česni članovi društva može da stanat, so site pari..

E sea , ruskovska i  albino, vekje si go napravija "biznis života", 
Ali nekako ne se povlekuvaat , što e čudna kombinacija na kokoškari , ama alčni ...
Тоа е затоа што се само марионети внимателно одбрани, тие умните нит ги гледаш нит ги слушаш...Со путерот си стојат во сенка и уживат во животот... Си пијуцкаат у таверна со поглед на топло море. Дури може и пријателски муабет да си направите , ако ви се вкрстат патиштата... Wink
concrete
concrete

Posts : 7024
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

211 години затвор Empty Re: 211 години затвор

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот