ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Мигранти или?!?

Страна 2 of 22 Previous  1, 2, 3 ... 12 ... 22  Next

Go down

Мигранти или?!? - Page 2 Empty Re: Мигранти или?!?

Пишување by VOL on Пет Aвг 21 2015, 08:46

3. Makedonija
ne e prvpat da se srekjavame so kataklizmi od vakov karakter.
da mu se snevidi, I samite bevme predmet na progon I rasseluvanje vo 1948 godina.
so toa sto togas , ni deca ni se znaeja kade se, ni familii, po cel svet rasseleni. ovie barem se drzat na kup.
zatoa e SMESNO  I za zalenje, koga nekoj ke prokomentira za nasata "nedovolna humanost"..

koga makedoncite bea begalci NI AMERIKA NI ENGLESKA NI TAA POSRANA EVROPA, ne se potrese , nitu "davase soveti".. niti pak se potresoa amerikancite I englezite za BOMBARDIRANJATA NA CIVILITE  I napalmot .ama nivnite gavazi ovde, nastrana sto sirat noze, toa im e profesija, sirat I usti do spoj pozadi na tilot, koga treba da se kritikuva drzavata.

drug primer e
- vojnite vo Ex Yu, koga primivme soliden broj na begalci od Bosna.. za toa, mozeme site da se setime, ne bese pred 70 godini tuku pred  dvaesetina..
- vojnata vo SRJ koga ni nacukaa 300-400 000 kosovari, a nie site tie gi zgrizivme..stoka koja dve godini podocna uspea od zagrozeni da prerasne vo-teroristi koi ni ja napadnaa drzavata,  vo znak na blagodarnost sto gi primivme..

a sto pravea amerikancite u eu? aj malce primate gi neka serat na vasite nivi, hranete gi, neka si izgradat I kukji na divo, nasilno neka se naseluvaat, a koga ke im zdosadi ostajte gi neka si poigraat malce, neka ve pukaat I ubivaat, ama vie nemojte so sila, imame nie ramkovno resenie...


a gi primivme, zaradi pritisocite na nivnite tatkovci .
normalno, kade na drugo mesto ako ne kaj nas.. so toa sto kako I sekogas, koga ke zaserat nesto, amerikancite, ni voda ne pustaat..


tie se plasticni primeri edniot na svoja koza kako begalci, a drugiot-pak na svoja koza, kako "domakjini" na "begalci"..

neka teraat za sever, eden ne treba da ostane.
I nema sto da se "sekirame nie" tuka da ni se poragjaat, razmnozuvaat, baraat azil.. nema potreba od takvo nesto koga site do eden u stvari sakaat samo da odat u taa evropa.

pa, patot so voz bez zastanuvanje,niz Makedonija ne trae povekje od 3 ipol saati od granica do granica.... za tolku ke izdrzat so eden sendvic I litroipol voda.
VOL
VOL

Posts : 16554
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Мигранти или?!? - Page 2 Empty Re: Мигранти или?!?

Пишување by concrete on Пет Aвг 21 2015, 10:25

чучулига напиша:кармата за животни.
карма за животни???  ..хе, јас наивно помислив на кредит за изградба на крематориум за спалување кучиња и мачиња..не знаат веќе што да прават со нив...тоа  нараснало на ниво на глутници...
....нормално пред тоа со сите тертипи..успани.
...имам бе јас Чучулига карма за животни, камо среќа сите да ја имаат како мене , ама не сум семоќен да ги спастрам сите тие јадни кои лутаат додека не умрат .., по градовите оставени од своите газди или родени по паркови и ќушиња... Cool
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Мигранти или?!? - Page 2 Empty Re: Мигранти или?!?

Пишување by concrete on Пет Aвг 21 2015, 10:57

VOL  многи занимлива колумна-анлиза , штета што само ние неколку овде ја читаме.... Cool
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Мигранти или?!? - Page 2 Empty Re: Мигранти или?!?

Пишување by чучулига on Пет Aвг 21 2015, 11:26

Шок бомби велат, и сФе...

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2015&mm=08&dd=21&nav_category=167&nav_id=1029523

Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

и да... не можи да нападниш мој полицаец.... не!
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Мигранти или?!? - Page 2 Empty Re: Мигранти или?!?

Пишување by king on Пет Aвг 21 2015, 11:58

Нека пробаат така на сила да влезат во УСА ... па ќе видат што е гостопримство ...
... гледаш идејата за митралески гнезда ми е се попривлечна .... Twisted Evil

... секо обид за насилно влегување на туѓа територија е акт на војна ...

од линкот на чучулига


Jedan migrant je naglo potegao nož i ubo policajca u stomak, javlja makedonski portal Fokus. Policajac je, kažu svedoci, pao i trzao se na asfaltu u grčevima dok nisu stigla ambulantna kola.

..е па после ова ... под оитно да се укинат потврдите за транзит и ни пиле да не се пушта преку границата а кој проба да пројде на сила ..по кратка постапка ...... па нека климактеричната најчевска и дружината и скокала до таван и се трескала од под ...


Последната промена е направена од king на Пет Aвг 21 2015, 12:04. Мислењето е променето 1 пати

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10455
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Мигранти или?!? - Page 2 Empty Re: Мигранти или?!?

Пишување by чучулига on Пет Aвг 21 2015, 12:01

можда и то е дел од планот кинг.. да се настрвиме ние?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Мигранти или?!? - Page 2 Empty Re: Мигранти или?!?

Пишување by king on Пет Aвг 21 2015, 12:10

А бе добро напиша jambo ... од војна бегаат претежно жени, деца и старци ..а овие бе ..саде млади и здрави мажи... и тук таму по некоја жена и дете ....
... упм ... мажите бегаат а децата и жените ги „заборавиле“ дома ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10455
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Мигранти или?!? - Page 2 Empty Re: Мигранти или?!?

Пишување by чучулига on Пет Aвг 21 2015, 12:16

и не е само то шо ми смета... избегал од војна а овде на мој полицаец нож му вади и удира???

па и нека најмалку не чини нашата полиција и војска, ама моја е и мене ме брани... секако дека ќе реагирам и јас ќе ги бранам нив... ме плаши кој можда смета на таквата моја реакција...
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Мигранти или?!? - Page 2 Empty Re: Мигранти или?!?

Пишување by king on Пет Aвг 21 2015, 12:26

Не бега тој од војна ... таму кај него повеќе од пола век се од војна у војна ... тие друго и не виделе ...
... тие ја носат војната наваму и на север ...
..па гледај ..само германија очекува наплив од скоро 800 000 илјади мигранти, најверојатно ќе влезат многу повеќе ....
... па петина од нив да се таму на овој или оној начин вооружи и организира... што воопшто не е тешко... ете ти голема беља ...

.... ако ЕУ си го сака раатот треба одма да реагира ... се што е мигрант  да се врати отаде Босфорот ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10455
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Мигранти или?!? - Page 2 Empty Re: Мигранти или?!?

Пишување by king on Пет Aвг 21 2015, 12:31

А аааааа... еве ја најпаметната на мајка .... се јавила ....

http://plusinfo.mk/vest/37325/najcevska-dali-pretsedatelot-ivanov-odlucil-da-ja-angazira-armijata-na-granicite

..оваа е вака природно глупа или одамна нешто не видела?

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10455
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Мигранти или?!? - Page 2 Empty Re: Мигранти или?!?

Пишување by king on Пет Aвг 21 2015, 12:35

овие па

http://novatv.mk/index.php?navig=8&cat=2&vest=23986

..а не го гледаат дизнилендот што ни доаѓа од југ ... и кој по се ..освен во пари почнавме и со крв да го плаќаме ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10455
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Мигранти или?!? - Page 2 Empty Re: Мигранти или?!?

Пишување by concrete on Пет Aвг 21 2015, 12:42

king напиша:Не бега тој од војна ... таму кај него повеќе од пола век се од војна у војна ... тие друго и не виделе ...
... тие ја носат војната наваму и на север ...
..па гледај ..само германија очекува наплив од скоро 800 000 илјади мигранти, најверојатно ќе влезат многу повеќе ....
... па петина од нив да се таму на овој или оној начин вооружи и организира... што воопшто не е тешко... ете ти голема беља ...

.... ако ЕУ си го сака раатот треба одма да реагира ... се што е мигрант  да се врати отаде Босфорот ...
king   мислам веќе спомнав ...ко искрцавање у Нормандија , овој пут преку јужниот крак  се искрцава исламот...  Да ми каже само онаа џукела најчевска  од каде им логистика и пари за тоа....
Кај и да е ќе се разбудиме у калифатот едно сабајле.... Cool
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Мигранти или?!? - Page 2 Empty Re: Мигранти или?!?

Пишување by king on Пет Aвг 21 2015, 13:07

concrete напиша:
 ...
king   мислам веќе спомнав ...ко искрцавање у Нормандија , овој пут преку јужниот крак  се искрцава исламот...  Да ми каже само онаа џукела најчевска  од каде им логистика и пари за тоа....
Кај и да е ќе се разбудиме у калифатот едно сабајле.... Cool
офтопик ..

Тоа у Нормандија некако успеа од едноставна причина ... сојузниците идеа ко глинени голуби но германците не можеа да стигнат се да потепаат ... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10455
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Мигранти или?!? - Page 2 Empty Re: Мигранти или?!?

Пишување by king on Пет Aвг 21 2015, 13:11

А што знам ...можда  со, ова со „мигрантиве“ ќе им се исполни гоооолемата желбата на сдсм  да го сменат народот ...... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10455
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Мигранти или?!? - Page 2 Empty Re: Мигранти или?!?

Пишување by gestapo on Пет Aвг 21 2015, 14:02

saudiska arabija ima pari neka gi primi begalcite...grcija so bugarija se dogovorile...dani gi tovarat kaj nas...eu ne laze ni vika da gi primame za trenzit ,atie zidovi gradat..najdobro resenie e kacuvanje na avion i direktno u saudiska arabija i vasington...
gestapo
gestapo

Posts : 175
Join date : 2015-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Мигранти или?!? - Page 2 Empty Re: Мигранти или?!?

Пишување by concrete on Пет Aвг 21 2015, 14:11

..сега под притисок ќе илезат на видело сите фелери на дежелава наша. Мислам дека дефинитивно ќе провериме дали сме проста сељачаана без концепт, јасна слика што се сака и знаење како да се постигне тоа.....како 2001-ва... Cool
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Мигранти или?!? - Page 2 Empty Re: Мигранти или?!?

Пишување by concrete on Пет Aвг 21 2015, 14:15

gestapo напиша:saudiska arabija ima pari neka gi primi begalcite...grcija so bugarija se dogovorile...dani gi tovarat kaj nas...eu ne laze ni vika da gi primame za trenzit ,atie zidovi gradat..najdobro resenie e kacuvanje na avion i direktno u saudiska arabija i vasington...
...кога сме кај тоа мислам дека северот на норвешка е од Бога даден за тоа. Луѓето се научени на мука и работа и има таму да направат нов рај на земјата...., а ирвасите има да ги спастрат ко арапски коњи..пари ќе се прават... Wink
За педесет години ко викинзи ќе бидат....
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Мигранти или?!? - Page 2 Empty Re: Мигранти или?!?

Пишување by VOL on Пет Aвг 21 2015, 15:58

lele, lele. planovi Laughing
vekje se dogovorite koj po kolku sirijki da si kupi ?
VOL
VOL

Posts : 16554
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Мигранти или?!? - Page 2 Empty Re: Мигранти или?!?

Пишување by VOL on Пет Aвг 21 2015, 16:36

concrete напиша:VOL  многи занимлива колумна-анлиза , штета што само ние неколку овде ја читаме.... Cool

Wink taka ti mislis
VOL
VOL

Posts : 16554
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Мигранти или?!? - Page 2 Empty Re: Мигранти или?!?

Пишување by чучулига on Пет Aвг 21 2015, 17:07

http://www.plusinfo.mk/vest/37403/bremeni-migrantki-pagjaat-vo-nesvest-lekari-nikade-ni-za-lek-(galerija)

чеј сега... ако правилно прочитав то мажите шо бегат и не си ја бранат земјата и ги остават своите жени и деца таму во Сирија не му дават предност бремените и старите да преминат први така???
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Мигранти или?!? - Page 2 Empty Re: Мигранти или?!?

Пишување by concrete on Пет Aвг 21 2015, 17:55

чучулига напиша:http://www.plusinfo.mk/vest/37403/bremeni-migrantki-pagjaat-vo-nesvest-lekari-nikade-ni-za-lek-(galerija)

чеј сега... ако правилно прочитав то мажите шо бегат и не си ја бранат земјата и ги остават своите жени и деца таму во Сирија не му дават предност бремените и старите да преминат први така???
..предност , што ти е тебе , Беч е далеку на север...
Инаку не ми е јасни европјаниве, ги товарат на автобуси и ги истураат на Македонската граница. Ниту доктори , ниту згрижуење ма бремените мигрантки..., малите деца ..бебињата....ниту бутур...ниту документација за примопредавање на пациентите....
Колку знам Македонија е ВНАТРЕШНА ЗЕМЈА, нема море и од сите страни е опкружена со ЕУ и НАТО  земји. Овие мигрантиве врнат од небо или што е работава....Ние ли граничиме со кризната зона или ЕУ???? Shocked
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Мигранти или?!? - Page 2 Empty Re: Мигранти или?!?

Пишување by VOL on Пет Aвг 21 2015, 17:56

koja evropa be.. dojde jajceto ama ne niz gz sega treba u gz da si go stavat.neskrseno. Twisted Evil
VOL
VOL

Posts : 16554
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Мигранти или?!? - Page 2 Empty Re: Мигранти или?!?

Пишување by concrete on Пет Aвг 21 2015, 18:00

VOL напиша:koja evropa be.. dojde jajceto ama ne niz gz sega treba u gz da si go stavat.neskrseno. Twisted Evil
Jajce???..не бе какво јајце ЧАДОР треба, па после да се отвори..... Cool
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Мигранти или?!? - Page 2 Empty Re: Мигранти или?!?

Пишување by чучулига on Пет Aвг 21 2015, 18:02

concrete напиша:
чучулига напиша:http://www.plusinfo.mk/vest/37403/bremeni-migrantki-pagjaat-vo-nesvest-lekari-nikade-ni-za-lek-(galerija)

чеј сега... ако правилно прочитав то мажите шо бегат и не си ја бранат земјата и ги остават своите жени и деца таму во Сирија не му дават предност бремените и старите да преминат први така???
..предност , што ти е тебе , Беч е далеку на север...
Инаку не ми е јасни европјаниве, ги товарат на автобуси и ги истураат на Македонската граница. Ниту доктори , ниту згрижуење ма бремените мигрантки..., малите деца ..бебињата....ниту бутур...ниту документација за примопредавање на пациентите....
Колку знам Македонија е ВНАТРЕШНА ЗЕМЈА, нема море и од сите страни е опкружена со ЕУ и НАТО  земји. Овие мигрантиве врнат од небо или што е работава....Ние ли граничиме со кризната зона или ЕУ???? Shocked

И никој ништо нив не му вели.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Мигранти или?!? - Page 2 Empty Re: Мигранти или?!?

Пишување by VOL on Пет Aвг 21 2015, 18:04

cador, u svabland.
ne oti se mnogu, za edna 80 milionska drzava,ama kaj I da e , odtkako ke im soberat parite po balkanov, 5 evra litar voda, 5 evra sendvic, 200 evra taksi, 500 evra na crno, svabite nema da dozvolat da se vklopat vo opstestvoto.. sto ke im pravat? sto ke rabotat? kako ke se izdrzuvaat?
konkurencija se na vekje naselenite muslimani I tie ne gi sakaat..
VOL
VOL

Posts : 16554
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Мигранти или?!? - Page 2 Empty Re: Мигранти или?!?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 22 Previous  1, 2, 3 ... 12 ... 22  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот