ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Новинари или политичари..или нешто друго

3 posters

Go down

Новинари или политичари..или нешто друго Empty Новинари или политичари..или нешто друго

Пишување by VOL Вто Мар 10 2015, 06:59

Za politicarive vo Makedonija, deka nieden nema da ni cini od dedo Noe do denes, toa e poznato.
Novinarskava struka, fela, koj kako saka neka ja narece, e profesija kako i sekoja druga. Za pari. nekogas za plata a nekogas..za mnoogu pari.Osnovata na profesijata e da -izvestuvaat, za nastani.Da znae "rabotniot narod" sto se slucilo doma, vo svetot, za sportot, za idnite planovi, za poskapuvanja , za namaluvanja , za koj od kogo drpnal nesto, ubavi vesti, neubavi vesti.. itn.

 Do tuka e -profesija. kako i sekoja druga. Od tuka natamu, koga se pisuvaat tekstovi so sodrzina koja go izrazuva licniot stav na novinatot, namesto da ja prenese vesta , ili koga se obiduva da vlijae vrz javnosta so svojot licen, partiski, ili na nekoja odredena grupa zad nego-stav, togas novinarot preogja vo "novinar".
a takvi gi imame eden kup.

Potrebni li e novinarot na primer, da stane -pratenik?
dali e profesionalec ili desperados, novinar koj cel svoj zivoten i raboten vek go posvetil na opejuvanje na samo ednata opcija a plukanje na drugata opcija? kako partiski "novinar" ?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Новинари или политичари..или нешто друго Empty Re: Новинари или политичари..или нешто друго

Пишување by concrete Вто Мар 10 2015, 09:19

..занимлива тема, многу пати дискутирана и скоро секогаш со истиот заклучок....дека една сорта која гледа, слуша, следи, истражува, анализира...,документира и се тоа го средува во еден објективен извештај, колумна..вест објавена во весник, кажана у микрофон и снимена по можност  ОДАМНА ја НЕМА.
Како патлиџанот јабучар што го нема.....
Преостанаа само куп џукели  без никакво педигре кои се малку,многу или богато платени... во зависност од тоа колку гласно и упорно можат да ги лајат своите лаги и конструкции и колку длабоко можат да го усисаат или примат стапот на господарот....
Има и такви кои по правилото дека лош писател секогаш проба да се докаже како критичар, јадат разноразни буреци за тоа како треба , а немаат муда да биднат политичари и на лицино место да го реализираат тоа што го кажуваат како треба.
Тука се и оние кои биднале  или се уште, а не ги бивало-бива, па сеа ги откриле своите шкрабаторски способности и неможат да запрат....
Се во се еден љигав , зелен шљам продукт на модерните сосросоидни времиња.
Нормално со исклучок на оние кои кажуваат какво ќе биде времето и кој автомобил им се бендисуе и зошто.... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Новинари или политичари..или нешто друго Empty Re: Новинари или политичари..или нешто друго

Пишување by VOL Вто Мар 10 2015, 11:48

Ne se site novinari. Safet Bisevac na primer stana politicar..a bese novinar. Da bil vozac na avtobus Ke mozel da se vrati na soferluk. Ama sto novinar ke bide, poske partisko minato i politicka kariera?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Новинари или политичари..или нешто друго Empty Re: Новинари или политичари..или нешто друго

Пишување by Centarec Вто Мар 10 2015, 12:16

во недостаток на интелектуален капацитет кај тие што се прокалмираат како политичка елита, разно разни рекла казала лапајдури почнаа да креираат политики и јавни мислења преку медиуми.

и од двете страни тие што се викаат себеси новинари се уствари лобисти за своите политички опции и они диктираат како ке се одвива политиката. тоа е многу опасно, ама е за жал реално. испаѓа дека не се гласа за заев или грујо него за геро или латас. секој од својот личен интерес диктира темпо како што него му одговара, а овие сомовиве во фотељи само лапаат мамката пошто длабоко во себе се уверени дека народот е лоботомирана маса која може еден геро или латас да ја води преку свои писанија по медиуми.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Новинари или политичари..или нешто друго Empty Re: Новинари или политичари..или нешто друго

Пишување by concrete Вто Мар 10 2015, 15:06

Centarec напиша:во недостаток на интелектуален капацитет кај тие што се прокалмираат како политичка елита, разно разни рекла казала лапајдури почнаа да креираат политики и јавни мислења преку медиуми.

и од двете страни тие што се викаат себеси новинари се уствари лобисти за своите политички опции и они диктираат како ке се одвива политиката. тоа е многу опасно, ама е за жал реално. испаѓа дека не се гласа за заев или грујо него за геро или латас. секој од својот личен интерес диктира темпо како што него му одговара, а овие сомовиве во фотељи само лапаат мамката пошто длабоко во себе се уверени дека народот е лоботомирана маса која може еден геро или латас да ја води преку свои писанија по медиуми.
...се надевам дека не веруваш дека геро, латас или било кој од тие лајпрди...креира или диктира политика...дека се лобисти нечии тоа да, како и што во голема мера и грујо и зајко се марионетки нечии на подолг конец.., свесно или несвесно не е битно ...битно е чиви марионетки се....:  на Македонскиот народ или на некој друг-други кој си бутка-ат свој бизнис во свој интерес и за своја сметка... Cool
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Новинари или политичари..или нешто друго Empty Re: Новинари или политичари..или нешто друго

Пишување by Centarec Вто Мар 10 2015, 15:40

за жал верувам. пошто за домашна политика се махери еби му матер. надворешна политика уште не стигнале да ја изучуваат ама па и до сеа нашиве влади многу многу не се потегнаа да ја упражњаваат.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Новинари или политичари..или нешто друго Empty Re: Новинари или политичари..или нешто друго

Пишување by concrete Вто Мар 10 2015, 16:15

Centarec напиша:за жал верувам. пошто за домашна политика се махери еби му матер. надворешна политика уште не стигнале да ја изучуваат ама па и до сеа нашиве влади многу многу не се потегнаа да ја упражњаваат.
..а што е надворешна политика според тебе...дудлање на педофилистичариве и даање на г'зот под кирија на американците???  ако е за тоа тогаш сме ептен надворешно политичка држава... толку сме надворешна да се очекува подпритисок ...по нашки вакуум, да се јави внатре во неа... Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Новинари или политичари..или нешто друго Empty Re: Новинари или политичари..или нешто друго

Пишување by Centarec Вто Мар 10 2015, 16:17

не бре, зашо одма напаѓаш?

надворешна политика е градење став и искористување на добрите односи за ќар на народот. дали со нато еу брикс сеедно, ама да видиме дека нешто има. ти тргни од министерот па надаље се ке ти биде јасно. да не зборам и амбасадориве наши мили какви се.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Новинари или политичари..или нешто друго Empty Re: Новинари или политичари..или нешто друго

Пишување by concrete Вто Мар 10 2015, 16:38

Centarec напиша:не бре, зашо одма напаѓаш?

надворешна политика е градење став и искористување на добрите односи за ќар на народот. дали со нато еу брикс сеедно, ама да видиме дека нешто има. ти тргни од министерот па надаље се ке ти биде јасно. да не зборам и амбасадориве наши мили какви се.
-не бе не напаѓам, како тоа а нешто зинам напаѓам , може имам изместен начин на кажување???
-градење став и користење на добрите односи за ќар на народот за нас не важат...ние сме надвор од таа игра...не сме дури ни на трибините..
Инаку точно е тоа... простољудие сега е инн, насекаде и не само кај нас.

Но за тоа сепак треба да се постреља врхушката на партијата која не владееше 50 години и одеднаш нагло откри дека тие ти биле  всушност капиталисти...и ги пушти дизгините и ги отвори вратите од кафилериите само за да стави некоја пара у џеб , а и оние педофилистичарите и кошер американците да ја погалат по косичката..., пред да и го свирнат.
Затоа ќути наредни 50 години и надевај се дека и тогаш ќе не има за да не загине Македонското име. Ако не... јеби га друже судија, кад си га осудио на смрт..... Cool
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Новинари или политичари..или нешто друго Empty Re: Новинари или политичари..или нешто друго

Пишување by Centarec Вто Мар 10 2015, 16:48

прошле поред капиталисти. да не се вреѓаме сеа Smile те боли цеф ќе праат емисија за 200 години за нас ко за хазарите шо ти ја пуштив онаа.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Новинари или политичари..или нешто друго Empty Re: Новинари или политичари..или нешто друго

Пишување by Centarec Вто Мар 10 2015, 16:50првиот лик е битен Smile чоекот што денес ќе ја брани државата од...бог знае од кого и сам не знае.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Новинари или политичари..или нешто друго Empty Re: Новинари или политичари..или нешто друго

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот