ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Историја - општо

+2
хан Ацо
VOL
6 posters

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Историја - општо - Page 2 Empty Re: Историја - општо

Пишување by VOL Сре Јан 20 2016, 05:20

http://bessarabiainform.com/2013/05/fotofakt-veteran-nashel-svoj-na-kotorom-on-proshel-vsyu-vojnu/

http://joyreactor.cc/post/595138

site na ruski..
ja ona so go procitav prvpat ne e ni na ruski Wink , nebitno
muabetot mi e, mnogu be nesto ( a ima uste mal million) stranici go postiraat istoto Smile
e sega ako gi citas polskite , rumunskite  I uste nekoi  komentatori, na English Russia, razbirlivo e..
za niv denes stalin vojuval so japancite na krajniot istok a amerikancite u stvari ja oslobodile evropa od .. rusite. dobro, malce I germanci imalo, ete.. ama oni bile tie.
 
so drugoro sto si napisal, a spagja vo domenot a teorija na verojatnost- se e ok, samo sto treba I drugata strana da ja vidis..
vidi, ni tenkot ne e konj, pa posle sluzba , da ne moze da go najdes.konjot odi u zooloska ili u konzervi, a tenkot I po 70 godini mozes da vidis koga e proizveden, koja serija, seriski broj, itn..pogotovo ako ne e unisten, kako ovoj....nekoi momenti vo zivotot ostanuvaat do kraj,na nekoi od stranicive (iako nema mnogu- na site odniv ima po 3-4 recenici!) velat deka I posadata izginala ... premalku e dadeno duri I prikazni da se pletat .

a deka starovo ima uste dve godini do million- pa mozda I rekol- e ova e mojot!se e mozno, site gi zaebal, ama koj ke go znae toa,neli?
VOL
VOL

Posts : 17144
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 2 Empty Re: Историја - општо

Пишување by concrete Саб Јан 23 2016, 19:58

..добро бе романтичару..., во крајна линија можно е Very Happy .., чуда се можни. Еве ја на пример .., после  пола живота , влегуам у чардаш у Инџија кај слан камен на Дунав и налетуам на моја прва  телесна љубав А. К со комплетна породица на 1000 километри од каде е родена, 1000 од каде ја знам, но у супротен првец, а ја едно 600 од дома у трет правец..., и ај сеа кажи нема чуда.... Very Happy Very Happy Very Happy
Јес да ја памтев ко авион , а тогаш глеам Т65..., али тенк е тенк , нели???
concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 2 Empty Re: Историја - општо

Пишување by VOL Саб Јан 23 2016, 20:09

E ne znaev deka si i se pustal na Ana Karenjina ( A.K Smile )
I deka ti bila telesna ljubav Smile Smile Smile
VOL
VOL

Posts : 17144
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 2 Empty Re: Историја - општо

Пишување by king Саб Јан 30 2016, 10:51

king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 2 Empty Re: Историја - општо

Пишување by VOL Вто Мар 08 2016, 22:04

Меѓународен ден на жената — светски празник што се одбележува на секоја година на 8 март.

Тоа е ден кога се одбележува борбата на жените за економска, политичка и социјална рамноправност со мажите.

.................................

Клара Цеткин (родена Ајснер; 5 јули 185720 јуни 1933) — германски марксистички теоретичар, активист и борец за правата на жената. Во 1911 го организирала првиот Меѓународен ден на жената.

..........................................................................

https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%BE%D0%B7%D0%B0_%D0%9B%D1%83%D0%BA%D1%81%D0%B5%D0%BC%D0%B1%D1%83%D1%80%D0%B3

http://www.internationalwomensday.com/
VOL
VOL

Posts : 17144
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 2 Empty Re: Историја - општо

Пишување by gestapo Нед Апр 17 2016, 15:41

Vistinata za Makedonija...
gestapo
gestapo

Posts : 175
Join date : 2015-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 2 Empty Re: Историја - општо

Пишување by Spray Нед Апр 17 2016, 15:53

па тоа не е историјата на Македонија
тоа е само албанско видување на своите влажни сништа. во суштина , албанците се сеуште нејасна појава, да бидеме искрени.
единствениот и најголем албанец, околу кој се врти се што е албанско е Скендербег.
без Скендербег, албаницте се изгубени во историјата.
а всушност Скендербег , од Татко ЈОВАН ) Иван= и мајка Воисава
не е никаков албанец!
https://www.youtube.com/watch?v=RHgIKv9ZGK0

за да биде во склад со темава, потеклото на родителите е од Македонија, а скендербег е /јаничар. како и најголемиот дел албанци муслимани денес,
значи не се работи за никакви албанци туку потурчени срби, црногорци и македонци.

само турското насилно пропагирање сеуште ги држи напалени и националистички.
исламизација, радикализам, шовинизам.
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 2 Empty Re: Историја - општо

Пишување by concrete Нед Апр 17 2016, 16:25

gestapo напиша:Vistinata za Makedonija...
..да сум ко некои ќе се покријам со гунчето овчо и ќе си ќутам до даље.. Сега за сега многу не би преткал зошто бруката и срамотата е голема...,а и се знае на балканов што е римата за будала.... Very Happy
Ама ..како почнале кауриве , кој ќе се иссели , кој ќе се потепа меѓу себе, кој едноставно ќе умре...па шипатарес ќе можат без опасност да лажат и мафтаат...да рушат гробишта , преименуваат топоними и измислуваат историја... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 2 Empty Re: Историја - општо

Пишување by gestapo Пон Апр 18 2016, 10:51

concrete напиша:
gestapo напиша:Vistinata za Makedonija...
..да сум ко некои ќе се покријам со гунчето овчо и ќе си ќутам до даље.. Сега за сега многу не би преткал зошто бруката и срамотата е голема...,а и се знае на балканов што е римата за будала.... Very Happy
Ама ..како почнале кауриве , кој ќе се иссели , кој ќе се потепа меѓу себе, кој едноставно ќе умре...па шипатарес ќе можат без опасност да лажат и мафтаат...да рушат гробишта , преименуваат топоними и измислуваат историја... Very Happy Very Happy Very Happy :Dcon
Concrete treba da citas albancite imat istorija priznaena od cel svet...toa e realnost...
Dali nekoj saka da go priznae ili ne toa e drug problem...znam deka znaes duri podobro od mene...jas licno nemam protiv ni edna realna istorija...najstarite narodi ziveele pored more ti go znaes dobreo toa...albancite imat izlez na dve morinja...vlezi u arhivata na vatikan citaj ke vidis kolku papi sme imale haha Very Happy Very Happy Very Happy od nas kradat istorija site ali treba malce so usull ne na golemo...dodeka citas zapali edna nese nerviraj... Very Happy Very Happy Very Happy
gestapo
gestapo

Posts : 175
Join date : 2015-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 2 Empty Re: Историја - општо

Пишување by concrete Пон Апр 18 2016, 10:58

gestapo напиша:
concrete напиша:
gestapo напиша:Vistinata za Makedonija...
..да сум ко некои ќе се покријам со гунчето овчо и ќе си ќутам до даље.. Сега за сега многу не би преткал зошто бруката и срамотата е голема...,а и се знае на балканов што е римата за будала.... Very Happy
Ама ..како почнале кауриве , кој ќе се иссели , кој ќе се потепа меѓу себе, кој едноставно ќе умре...па шипатарес ќе можат без опасност да лажат и мафтаат...да рушат гробишта , преименуваат топоними и измислуваат историја... Very Happy Very Happy Very Happy :Dcon
Concrete treba da citas albancite imat istorija priznaena od cel svet...toa e realnost...
Dali nekoj saka da go priznae ili ne toa e drug problem...znam deka znaes duri podobro od mene...jas licno nemam protiv ni edna realna istorija...najstarite narodi ziveele pored more ti go znaes dobreo toa...albancite imat izlez na dve morinja...vlezi u arhivata na vatikan citaj ke vidis kolku papi sme imale haha Very Happy Very Happy Very Happy od nas kradat istorija site ali treba malce so usull ne na golemo...dodeka citas zapali edna nese nerviraj... Very Happy Very Happy Very Happy
....од кој свет, од педерлаана која ги користи тие сироти волци у овчја коза да не дават???  или мислеше на некој друг свет...???
папи??? па вие и скендербег го имате.. кои ептен шипатарски татко и мајка го имаат родено... Very Happy
Лесно е оберштурмфиреру да се мењаат етикети на виното , тешко е добро вино да се направи.. Али бренд е бренд, може и на трепки да дубите од вода вино не стануе...иако некои папи тврделе дека можат да прават.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 2 Empty Re: Историја - општо

Пишување by gestapo Пон Апр 18 2016, 15:22

concrete напиша:
gestapo напиша:
concrete напиша:
gestapo напиша:Vistinata za Makedonija...
..да сум ко некои ќе се покријам со гунчето овчо и ќе си ќутам до даље.. Сега за сега многу не би преткал зошто бруката и срамотата е голема...,а и се знае на балканов што е римата за будала.... Very Happy
Ама ..како почнале кауриве , кој ќе се иссели , кој ќе се потепа меѓу себе, кој едноставно ќе умре...па шипатарес ќе можат без опасност да лажат и мафтаат...да рушат гробишта , преименуваат топоними и измислуваат историја... Very Happy Very Happy Very Happy :Dcon
Concrete treba da citas albancite imat istorija priznaena od cel svet...toa e realnost...
Dali nekoj saka da go priznae ili ne toa e drug problem...znam deka znaes duri podobro od mene...jas licno nemam protiv ni edna realna istorija...najstarite narodi ziveele pored more ti go znaes dobreo toa...albancite imat izlez na dve morinja...vlezi u arhivata na vatikan citaj ke vidis kolku papi sme imale haha Very Happy Very Happy Very Happy od nas kradat istorija site ali treba malce so usull ne na golemo...dodeka citas zapali edna nese nerviraj... Very Happy Very Happy Very Happy
....од кој свет, од педерлаана која ги користи тие сироти волци у овчја коза да не дават???  или мислеше на некој друг свет...???
папи??? па вие и скендербег го имате.. кои ептен шипатарски татко и мајка го имаат родено... Very Happy
Лесно е оберштурмфиреру да се мењаат етикети на виното , тешко е добро вино да се направи.. Али бренд е бренд, може и на трепки да дубите од вода вино не стануе...иако некои папи тврделе дека можат да прават.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Skender Beg dane bese deneska turski ke pisuvase na tastatura...keti dadam edna idea ke naprais mnogu pari imas jaka fantazja..napisi edna kniga za istorija... Very Happy Very Happy Very Happy
gestapo
gestapo

Posts : 175
Join date : 2015-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 2 Empty Re: Историја - општо

Пишување by concrete Пон Апр 18 2016, 19:44

давај...
инаку Ѓорѓе бил познта вртикапа..се родил како православен христијанин, па се потурчил со сите нишани, вера итн., а умрел како католик....
Бил соодветен на своето време , далеееко пред Бора Џорба или кој беше со она: ..за идеале гину будале???
concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 2 Empty Re: Историја - општо

Пишување by king Сре Јун 15 2016, 00:17

Види мајката .... америте имале архива за македонци кои од 1725 до 1925 барале уса пасош  ... а бугаристанците викаат дека сме коминтерновска творба по ww2 ....

... сега некој дебело лаже ... но не ќе да се америте ...Американски пасоши на Македонци во Конгресната библиотека

Во библиотеката во Вашингтон се сочувани околу 1.000 копии од барања за документи на првите Македонци, кои имигрирале во САД, од 1795 до 1925 година

http://mk.voanews.com/content/macedonian-immigrant-usa/3375573.html
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 2 Empty Re: Историја - општо

Пишување by VOL Сре Сеп 07 2016, 18:38

mesec sepemvri..pred dvanaeset godini,na prvi septemvri se sluci Beslan.
da ne se zaboravi, koi se I za sto se "borat" alah-ekberovci...
http://klonik69.livejournal.com/325832.html
+18
VOL
VOL

Posts : 17144
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 2 Empty Re: Историја - општо

Пишување by VOL Чет Ное 03 2016, 18:38

greoti..
kolku se podmocuvaat vo gajki od koga ke se spomenese Marsalot, nema potreba ni da filuvam, ni da solam ni presoluvam, ni da mudruvam,.
SLIKA kazuva kolku za ILJADA zbora..

nastan koj belezi spored datumot, jubilej ovie denovi ,

nekoj si Bojan Blgarjanov, presreken vo drustvo na "drugarot Brko", jugoslovenski officer, vo Dimitrovgrad..
prosto presreknji "blgarceta" so paroli da zivee Marsalot Tito!" vo pozadina....

... blagonadezni blgarceta vo nadez deka TITO ke gi zeme pod zakrila t.e ke ja prifati ponudata na Stalin, da si zeme kolku sto treba , od taa vestacka eks fasisticka tvorevina..
Историја - општо - Page 2 %D0%94%D1%80%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5+%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%BA.+%D0%91%D0%BE%D1%8F%D0%BD+%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2+%D0%B8+%D0%91%D1%8A%D1%80%D0%BA%D0%BE+%D0%BE%D1%82+%D0%AE%D0%B3%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0+%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D0%BE%D1%81%D0%B2%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B0+%D0%B2%D0%BE%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B0+%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4+%D1%81%D1%80%D0%B5%D1%89%D0%B0%D1%82%D0%B0+%D0%B2+%D0%A6%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B1%D1%80%D0%BE%D0%B4+%D0%94%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B41.+%D0%A5.+1944

Другарите полк. Боян Българанов и Бърко от Югославската народноосвободителна войска след срещата в Цариброд Димитровград. Х. 1944
VOL
VOL

Posts : 17144
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 2 Empty Re: Историја - општо

Пишување by VOL Чет Ное 03 2016, 18:44

EVE sto trebalo da se sluci so taa VESTACKA TVORBA koja denes ja narekuvame "Blgaristanija"

„Европейският съд се произнася, че страната ни е загубила войната и трябва да си понесе последствията. САЩ и Великобритания искат 125 милиона долара репарации за Югославия и Гърция, а гръцката делегация предявява претенции за териториална компенсация от българските земи – на 95 километра от София и на 35 километра от Пловдив! И това не става единствено заради несъгласието на делегациите на Украина, Белорусия и Русия.“
Начи в крайна сметка пак Русия си ни е спасила, ......А ние все още ги плюем и сме с Америка…
EVROPSKIOT SUD SE PROIZNESUVA DEKA DRZAVATA KOJA ZAGUBILA VOJNATA ( SE MISLI NA WW2) TREBA DA GI PODNESE POSLEDICITE... SAD I VELIKA BRITANIJA BARAAT 125 MILIONI ( OD BUGARISTANIJA) ZA JUGOSLAVIJA I GRCIJA
...GRCKATA DELEGACIJA PREDAVA BARANJE ZA TERITORIJALNA KOMPENZACIJA: TERITORIJA DO 95 KM OD SOFIJA ( OD GRANICA DO -SOFIJA!) I 35 KM DO PLOVDIV!
ne se slucilo zatoa sto ne se soglasile Ukraina, Belorusija I Rusija.. Laughing Laughing Laughing
Rusija GI SPASILA, a tie plukaat po rusite... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
(ebati karakterot kukavicki..)
VOL
VOL

Posts : 17144
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 2 Empty Re: Историја - општо

Пишување by VOL Чет Ное 03 2016, 19:03

Историја - општо - Page 2 <img src=" />
95 km od Sofija... 30-tina od Plovdiv..
trebalo da prejdat vo GRCKATA drzava..
prakticno od bulgaristan da ostane  nesto sto bi pripadnalo sto na sovetite, sto na Jugoslavija..
VOL
VOL

Posts : 17144
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 2 Empty Re: Историја - општо

Пишување by VOL Пет Фед 10 2017, 05:30

hm.
stvarno be..
zasto... RIMSKATA IMPERIJA koga dosla na nasevo parce od vukoseksacinive po svetot...t.e.  koga I dosol red na Makedonija ( post Aleksandrovite ostatici od Imperijata, se razbira,..)
vodele vojni so MAKEDONCITE a ne so juznocig.. grc... starite heleni, de...Wink  ..?
zasto vo site trudovi istrazuvanja , knigi... se narekuvaat rimsko-makedonski vojni, a ne rimsko grcki...? Wink

fakt e deka , grcite postojano gledale na makedoncite kako OKUPATORI . rimskata kampanja konvMakedonija ja gledale kako sansa za da se izvlecat od makedonskoto vladenie, da se prodadat na rimjanite samo za da se oslobodat od makedocite.
vprocem, protiv Persija, Aleksadar imal konjusari, kovaci, gotvaci grci koi I sluzele na makedonskata vojska , kako komordzii I logisticari... a od persiska strana , za Darij, se borele 4 pati pogolem broj grci, protiv makedoncite. dovolno govori za nivnata frustracija od makedoncite I za ocajnata zelba da se oslobodat od "varavrite" koi , da bideme iskreni, solidno gi naguzile grcive blagodarenije na FILIP II, Ace samo uzival vo blagodetite sto mu gi ovozmozil tatko mu. grcija mu bila kako zaebancija , toa vekje bilo oslobodena I naguzena zemja. Toj baral , neli , prosiruvanje na imperijata, grcite ne bile nikakva seriozna opasnost za makedoncite vo toa vreme, linguri nesposobni da ja otfrlat makedonskata vlast, so vekovi.

kolku ja znam- a znam bogami, dovolno
Rimskata Imperija KONECNO ja porazila ( ona -sto-ostanalo) Makedonskata drzva apo 4( CETIRI) vojni vo bitkata kaj Pidna..
podatocite velat - 168 godina pne.

daleku posle aleksandrovata imperija, koga imperijata se raspustila, a ostanala samo -Makedonija..silinata bila nesrazmerna , makedonskata drzava se vratila vo otprilika svoite granici, dodeka rimskata imperija - vo podem!

sepak, iako mala po broj na naselenie I proporcionalno- vojska, Makedonija vo sporedba so Rimskata Imperija, ne samo sto davala otpor, tuku , pokazala izvonredna zilavost, pa rimskatoto osvojuvanje na Makedonija traelo...
 od 214 do 148
66 godini.
66 godini rimjanite ne mozele da ja pokorat makedonskata drzava.
ne grckata.
tie ne postoele. bile del od makedonskata drzava.

1 rimsko makedonska vojna ... zavrsila so primirje!
ne uspeale rimjanite, da ja pokorat makedonskata drzava, vladetel bil fillip 5-ti...karakteristicno e sto rimjanite barale..
..sojuznici protiv makedoncite... kaj.. grcite!!

2 vojna traela 3 godini.. rimska pobeda.no nepokorena Makedonija.

3 vojna traela3 godini... Persej na makedonska strana..seuste neosvoeni, iako oslabeni ..

vo 4 vojna Persej konecno- gubi. traela 2 godini.

rimjanite baraat ( I dobivaat) 5 kolona vo makedonskata drzava.
toa se juznociganite. uste od antikata, I starite rimjani znaele protiv kogo se borele.
grcite gi precekuvale kako osloboditeli.

ostanuva otvoreno prasanjeto ( na koe site go znaeme odgovorot, neli..) zosto site tie vojni I kampanji, na ostatocite od ostatocite od makedonskata drzava, nekogas imperija.. se vikale RIMSKO_MAKEDONSKI VOJNI a ne rimsko - grcki?

Laughing
fala .
prijatno.
dosadno mibese, pa aj si vikam....
VOL
VOL

Posts : 17144
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 2 Empty Re: Историја - општо

Пишување by concrete Пет Фед 10 2017, 09:46

....убаво VOL корисни се вакви ремисценции..Но џаба ти бе, работава била тиња уште многу порано. Гледам погоре постот на Кинг за тестирање по историја. А бе ко да сме у ајова , а не у Македонија. И тестирањето е за американци, не за Македонци. Првото, пола од сите и последното прашање се кога во Америка се случило ова она.
Инаку не би ја сеа ширел приказната за Македонската држава , самиот факт што римјаните лично и персонално уште тогаш се погришиле да не остане траг во било каква форма дека имало Македонска држава.
Подемот на митот за грција почиње со германските археолози аматери. Заебот им е што наместо грчка требале да употребат македонска. Но тоа е од некои ним знајни причини. И ...жестоко трае до ден денешен. Најверојатно од истите причини што германците не сакаат да си признаат дека се направени од истиот материјал како и руските руси ..Отсекогаш се срамеле од тоа , исто на пример како што словенците никогаш нема да признаат дека се Балкански говна ....какви сите на југ од нив ги сметаат.  Не е тоа мала заебанција на умот, зад која се смешкаат ватиканските папи и интереси.....
concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 2 Empty Re: Историја - општо

Пишување by king Пет Фед 10 2017, 13:01

Крива е Вавилонската кула .....  дотогаш се било едноVery Happy
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 2 Empty Re: Историја - општо

Пишување by VOL Пет Окт 06 2017, 22:08

ne e dolg klipov, ali korisen, gledajte vnimatelno..
albanski istoricar, javno priznava deka i nivnoto zname ne vo sustina pravoslavno- vizantiski dvoglav orel, za potekloto na Skenderbeg koj ne e ni albanec, za negovata familija , cii brakja sestri imaat slovenski pravoslavni iminja, ili vizantiski pravoslavni..

samiot Skenderbeg e zakopan vo Kruja, grobot mu se naogja vo crkva Sv. Nikola..
tatko mu i brat mu se zakopani vo manastirot Hilandar !interesno video.

na 3:10 tocno kazuva od kade poteknuva albanskoto zname.

na 4:41 TOCNO kazuva i koja bila verata na SKENDERBEG!!!
VOL
VOL

Posts : 17144
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 2 Empty Re: Историја - општо

Пишување by king Саб Окт 14 2017, 22:02

Фатална жена, куртизана, шпионка: 100 години по стрелањето, отворени архивите за Мата Хари

https://www.mkd.mk/svet/analizi/fatalna-zhena-kurtizana-shpionka-100-godini-po-strelanjeto-otvoreni-arhivite-za-mata
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 2 Empty Re: Историја - општо

Пишување by king Нед Ное 19 2017, 20:39

http://vecer.mk/svet/strogo-doverlivo-ova-e-golemata-tajna-na-sfrj-i-Makedonija

поинтересни би биле документи

„СТРОГО ДОВЕРЛИВО зошто СФРЈ не направи нуклеарна бомба“
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 2 Empty Re: Историја - општо

Пишување by VOL Пон Јан 15 2018, 21:25

VOL
VOL

Posts : 17144
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 2 Empty Re: Историја - општо

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот