ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

+4
Morski galeb
concrete
VOL
king
8 posters

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015 Empty СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by king Чет Јан 15 2015, 20:52

Наводно барале плати повисоки за 25%

но ...


Раздор во СОНК

Раздор во членството на СОНК во пресрет на најавениот штрајк. Лидија Балџиева и Лидија Дојчиновска, и двете членки на СОНК, се против протестот најавен за 20 јануари. Побараа тој да се одложи до завршување на изборот на новото раководство на синдикатот на образование. Тие сметаат дека претседателот Јаким Неделков ги мобилизира наставниците само од лични причини, за повторно да биде реизбран, а не во корист и интерес на образованието. Според Балџиева и Дојчиновска барањето на СОНК за зголемување на платите од 25% е нереално.

И министерот за образование се надева дека штрајк ќе нема и дека ќе успеат напортите за усогласување со барањата на синдикатот. Тој потенцираше дека зголемување на плати ќе има само за тие што заслужуваат, и тоа, во рамки на законските одредби.

Советот на СОНК одлучи да ја активира одлуката за генерален штрајк на 20 јануари. СОНК планира наставниците да се појават на работните места но да не одржуваат настава.   

http://alsat.mk/index.php/vesti/od_zemjata/12506-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B4%D0%BE%D1%80-%D0%B2%D0%BE-%D1%81%D0%BE%D0%BD%D0%BA.html

... не покачување  ... пимматерна ... за 50% треба да им ги намалат платите...

... квалитет никаков, отсуствуваат од настава - губењето на часови е секојдневна појава ... се нешто имале да обават во работно време...

... само за плати зинале ...


Последната промена е направена од king на Чет Јан 15 2015, 22:51. Мислењето е променето 1 пати
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015 Empty Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by VOL Чет Јан 15 2015, 20:57

a be raspust gi fati, pa sega besneat.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015 Empty Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by concrete Чет Јан 15 2015, 22:11

..ќе ја доживеат медицината на госпоѓа Тачер...отпуштање од работа и замена со нови.... Кога квалитетот ис-д-"саме" , кој е будала тогаш да плаќа фор-д-"наме"....???
Време е некој народ да свати дека за пари треба и да се работи.... Wink
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015 Empty Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by Morski galeb Пет Јан 16 2015, 00:06

Лол Тачерова пријателу мој?!
Белосветски протофашисти даваш за пример?


Ти вака сериозно???

Morski galeb

Posts : 120
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015 Empty Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by Прч Пет Јан 16 2015, 01:10

concrete напиша:Време е некој народ да свати дека за пари треба и да се работи.... Wink

Еднаш порано зборевме за тоа, дека кога некој туку така, ан блок прогласува цела една група за “вакви, онакви, нечесни и никакви“, тоа повеќе кажува за обвинителот одошто за оцрнетите.

Еден пример од Австралија. Во Сиднеј, пред десетина години, новоизбран амбициозен министер за транспорт се беше нафатил на ум да ги “научи на ред“ мрзливите таксисти кои си ги бираат работите и не сакаат да возат куси тури. Со законски акт беше забрането на таксистот да му се дава информација за одредиштето кога оди на повик. Западниве “демократски“ медиуми не се ништо подобри од овие на Груевски, и проектот помина речиси без дебата, само со коментари слични на цитираниов, во сиднејските локални шители и курири.

Она што уследи, беше тивок бојкот од страна на армијата таксисти, кои, како и повеќето други услужни дејности, имаат статус на магариња - треба да се заработи за ваква такса, за онаква давачка, за ова, за она, и на крајот, нешто и за себе. Не помина долго време, и владата, притисната не од таксистите, туку многу повеќе од крлежите кои се хранат од разноразните друмарини и патарини, мораше да го стави на преиспитување амбициозниот проект за дисциплинирање на расипаните и нечесни мазги кои не сакаа да сфатат дека можат да носат и дупло поголем товар хранети само со половина од сеното што го јадат. Прва од препораките на комисијата за преиспитување на сосотојбите беше - укинување на забраната за информирање на таксистите каде треба да возат.

Многу работи се, ако не исти, барем доста слични како во Америка, така и на Западен Балкан. Единствена битна разлика е инаетот: кај нас, ако треба и кофа измет, ама признавање дека нешто што јас сум го замислил било грешка - Бог да чува!
Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015 Empty Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by Centarec Пет Јан 16 2015, 08:36

се согласувам дека партиските вработени наставници и професори не заслужуваат мрсул да им се фрли (без разлика од која партија). оние старите наставници и професори што нас не учеа веќе се во пензија или умрени.

али, одлуката за штрајк им е легитимна пошто во предизборието е ветувано све и свашта мед и млеко.

од друга страна, државната администрација има покачување на платите а знаеме дека добар дел од нив немаат ни биро на работа. а и да имаат не мења тоа ништо. двојните аршини кои се одлика на оваа власт ќе почнат да се удараат од глава. тоа е неминовно правило во универзумот што нема да те одбегне.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015 Empty Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by Centarec Пет Јан 16 2015, 18:11

http://a1on.mk/wordpress/archives/437293

браво за а1он станаа курирци. свака част!

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015 Empty Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by king Саб Јан 17 2015, 13:47

СОНК му го врти грбот на Неделков, нема штрајк во Преспа, Виница, Ресен, Гевгелија, Охрид, Кривогаштани

http://republika.mk/?p=373957
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015 Empty Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by Centarec Саб Јан 17 2015, 22:33

на кој му е добро нека не штрајкува. на кој му е лошо нека штрајкува и нека не очекува солидарност од никој. it has forsaken these lands.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015 Empty Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by king Саб Јан 17 2015, 22:48

Centarec напиша:на кој му е добро нека не штрајкува. на кој му е лошо нека штрајкува и нека не очекува солидарност од никој. it has forsaken these lands.
Овие ... штрајкувачите ... се  за да ти ... земат дополнителни 25% од твоите пари .... Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015 Empty Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by Centarec Саб Јан 17 2015, 22:50

знам, затоа се ситам. ги чекам ја појаките да искочат кога ќе дојде време. тогаш пуканките и 3D цвикери.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015 Empty Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by king Пон Јан 19 2015, 13:12

Гледам  она сорос порталчињата ...
.... станале главен ороводач на штрајкот ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015 Empty Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by VOL Пон Јан 19 2015, 13:17

tivka voda breg roni.

.svojot. Twisted Evil
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015 Empty Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by king Вто Јан 20 2015, 09:54

Ова со штрајкот денеска ... е цел циркус ....
...едни држат часови а други забушаваат ....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015 Empty Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by чучулига Вто Јан 20 2015, 10:01

Глупости... додуше реална слика за состојбата на нашето општество.

И сите ги знајме штрајкбрејкерите, то се оние истите од средно шо останваја на час од кога сите ќе се солидиаризиравме и ќе се договоревме да се бега во знак на протест... пффф!
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015 Empty Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by VOL Вто Јан 20 2015, 10:13

vrabec, dali mozes, kako opozicioner, da gi svatis potezite na pozicijata?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015 Empty Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by чучулига Вто Јан 20 2015, 10:19

Да, и то се вика репресија и диктатура.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015 Empty Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by VOL Вто Јан 20 2015, 10:28

dobro, sto represija imas ti na primer, tamu vo oblacite, izolirana i od pozicija i od opozicija?
nastrana toa.

muabetot mi bese, dali mozes da razberes , kako opozicija, zosto nekoi potezi koi gi vlece-pozicijata, se takvi kakvi sto se, i da svatis deka ne treba da branuvas za se' samo zato sto si opozicija?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015 Empty Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by чучулига Вто Јан 20 2015, 10:37

Ако ги разбирам, во никој случај то не значи дека мора да ги одобрам, посебно начинот на спроведување. Ниту па да го преќутам моето неодобрување.

Или живееме демократски, или не.

Штета дека кај нас нема поќе јавни дебати власт опозиција пред донесување на одлуки.


Последната промена е направена од чучулига на Вто Јан 20 2015, 10:43. Мислењето е променето 1 пати
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015 Empty Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by concrete Вто Јан 20 2015, 10:41

VOL напиша:dobro, sto represija imas ti na primer, tamu vo oblacite, izolirana i od pozicija i od opozicija?
nastrana toa.

muabetot mi bese, dali mozes da razberes , kako opozicija, zosto nekoi potezi koi gi vlece-pozicijata, se takvi kakvi sto se, i da svatis deka ne treba da branuvas za se' samo zato sto si opozicija?
хмммм .....не ја сваќаш суштината VOL  , ако се иклучат неколку % во врвот на опозицијата потонати у сорос хранливи материи, све останато е само тунелски вид.....
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015 Empty Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by чучулига Вто Јан 20 2015, 10:45

concrete напиша:хмммм .....не ја сваќаш суштината VOL  , ако се иклучат неколку % во врвот на опозицијата потонати у сорос хранливи материи, све останато е само тунелски вид.....
Тунелски вид?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015 Empty Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by VOL Вто Јан 20 2015, 10:57

ne be, konkrit, eve si pravime muabet. ke uporebime, prosecna kolicina na inteligencija, SAMO logika, i sto pomalku emocii.
cisto, tehnicki.


vrabec, muabetot e: ne dali ke razberes, onaka kako sto ti sakas da razberes. eve da ti pomognam ti mene da me razberes  Smile sto sakam da te prasam:

ako navistina me interesira nesto, obicno, skeniram, analiziram od strana, kopam , baram, pa duri i razgovaram-pred da donesam odluka
kako i sekoj covek kako i ti taka?


primer:
- mene voopsto ne mi se dopagja da, receme, odlukata, da se naplakja sekoe parkiranje vo Skopje.. skoro sekade.ete.

porano, ke si najdevme mesto  -trtni se kaj stignes, a imase samo par parkinzi koi se naplakjaa..MNT, GTC, Grand Hotel itn..


sega, "vlasta" pecali suva para sekoj den. Gradski parking na primer, pecali ogromni pari. Se investirase vo katni garazi, pa uste nadzidzani, sareni,fasadi..katnite garazi nekako naednas mi se pojavija vo mojot grad.kako i odma-somnezot deka nesto "ne e kako treba ima nekoja mucka, ovde Laughing "..

ama znaes sto? kolkupati sum ja ostaval zaklucena kolata- Embarassed , duri i so kluc na brava.. i seuste ja imam.
da ja ostavev kako vo "starite dobri vremnija" ili po otpadi ke ja barav, ili na parkingot na Pajak sluzba.


i- se pomiriv so faktot deka katnite garazi, se neophodni. more i se naviknav. mene mi dobro. i korisno.
dali nekoj ke "stavi pari u dzeb od tenderi" za toa vekje, nemam vreme da istrazuvam.i jas sum na krajot, samo obicen gradjanin .tie ke si odat, garazata i poleznosta od nea,ke ni ostanat nas.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015 Empty Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by чучулига Вто Јан 20 2015, 11:06

Те разбирам јас тебе В.

И воопшто не можам да одговорам поинаку.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015 Empty Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by VOL Вто Јан 20 2015, 11:37

vrabec, jas ne mislam tebe da te ubeduvam da mislis kako mene.
tvojot stav i mojot stav ili necij drug, sekako ne se sovpagjaat.
ama logikata e gore dolu ista.za site lugje.

na pismena site resavaat isti zadaci.
se resavaat na ist nacin. ist redosled. isti postapki,.
ne sekoj resava uspesno- mojot stav e deka pismenata ne treba da postoi, i jas normalno jadam kjotek doma zaradi mojot cvrst stav, i kecot.

Tvojot stav e da se resi zadacata onaka kako treba, i doma ti davaat pari za ekler i boza , za petkata.

na konkrit , da receme, ne mu davaat pari za boza i ekleri oti nema petka ama ne go mlatat ko magare zatoa sto nema ni kec, tuku-trojkaaa.

resil konkrit vo pismenata  zadaca da dodate nekoi svoi elementi, pa zadacite gi resil kako sto toj mislel deka treba, malce otstapil od formulata.ili pak go napisal rezultatot tocen , ama nikade ne napisal kako dosol do toj rezultat Wink .

ke me bide za politicki propagator na nepostoecka ( utopiska ) partija, a Laughing ?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015 Empty Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by чучулига Вто Јан 20 2015, 11:43

VOL напиша:ke me bide za politicki propagator na nepostoecka ( utopiska ) partija, a Laughing ?

Ај пробај В. интересно ќе биди за анализирање и овде да те разглобуваме на делој!
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015 Empty Re: СОНК ... најавува штрајк за 20.01.2015

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот