ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Каде и зошто затајуваат институциите

+3
OSA
concrete
reiter
7 posters

Go down

Каде и зошто затајуваат институциите Empty Каде и зошто затајуваат институциите

Пишување by reiter Пет Ное 14 2014, 23:20

После 23-год.Независност на Република Македонија сме сведоци на процеси како судски,криминали,убиства...и др. знаеме секогаш неможе да се земе човечкиот фактор како предскажување за предвремен настан кој ќе заврши со краен лош резултат или убијство.Имаме толку институции кој се опфатени сите сегменти од општеството како истите имаат функционални мерки како и истите би спречиле да не дојде до некои поголеми нарушувања како за лично на индивидуа како и за поширокото људство па и држава.Но секогаш од кога ќе се случи настан кој е специфичен и некарактерен за човечкиот род(убијство)или огромен криминал секогаш виси прашањето КАДЕ ЗОШТО и ШТО затаи во системот на институции..Еден од тие примери е и скорешното трагично убијство во Кавадарци..каде и зошто затаија институциите?Каде затаија за Смилковското езеро,ТАТ и многу други.
reiter
reiter

Posts : 166
Join date : 2014-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Каде и зошто затајуваат институциите Empty Re: Каде и зошто затајуваат институциите

Пишување by concrete Саб Ное 15 2014, 10:03

Убистви , како тоа од Кавадарци , ниедна институција никаде на свет , ако не е неприфатливо за нормален свет замешана, постојано и во реално време во контрола на  секоја спална соба и со прифаќање на принципот : боље и нешто сурово да изгори покрај сувото, не може да спречи такви инциденти.
И иако на таламбаси жута штампа ги разгласува , не се ни оддалеку толку критични.
Покритично , до ниво на страшно е што ниеден шалтер ниту институција асално не работи, здравството ни е на најниски гранки од 45 навака, школството е претворено во перална на мозоци и производтво на блажени овци, катастар е живо корумпирано блато.
Се е сведено на гачка, атракција и потемкиново село...тоа е страшното. Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Каде и зошто затајуваат институциите Empty Re: Каде и зошто затајуваат институциите

Пишување by reiter Саб Ное 15 2014, 10:44

concrete напиша:Убистви , како тоа од Кавадарци , ниедна институција никаде на свет , ако не е неприфатливо за нормален свет замешана, постојано и во реално време во контрола на  секоја спална соба и со прифаќање на принципот : боље и нешто сурово да изгори покрај сувото, не може да спречи такви инциденти.
И иако на таламбаси жута штампа ги разгласува , не се ни оддалеку толку критични.
Покритично , до ниво на страшно е што ниеден шалтер ниту институција асално не работи, здравството ни е на најниски гранки од 45 навака, школството е претворено во перална на мозоци и производтво на блажени овци, катастар е живо корумпирано блато.
Се е сведено на гачка, атракција и потемкиново село...тоа е страшното. Very Happy Very Happy Very Happy

може малку поостро влегов во кривина со постот но тоа е дел од вистината concrete која и ти ја кажуваш.Затајуваат и контролите за храна па имавме Листерија,загаден воздух кој константно не труе и многу друго за кои ние обичните граѓани нема да разбереме што всушност јадеме,дишеме или општо земено што се случува со институциите и инспекциите кои се задолжени да казнуваат и воедно не заштитат.Трикратното убиство во Кавадарци мислам е врв на несоодветно поставување на неморални личности на функции кои за жал нема да сносат последици и ќе си продолжат да си пуфкаат во фотељите наместо навремено да превземеа конкретни чекори и спречат.Незнаењето,полтронството,прељубата,митото е само дел од она со што сме опкружени а воедно граѓаните очекуваат навремени брзи укорни или казниви мерки како би биле заштитени а со тоа и имале верба во институциите,но сето паѓа во вода од причина фактор на човек кој е поставен на функција а непревзема ништо како е наложено со закон.Мислам дека ова е доста проширено низ цела територија на земјава и зема се поголем замав.
reiter
reiter

Posts : 166
Join date : 2014-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Каде и зошто затајуваат институциите Empty Re: Каде и зошто затајуваат институциите

Пишување by OSA Саб Ное 15 2014, 11:20

....institucii ....inspekcii...nemoze da postignat ,shto poprvo da kaznuvaat ,koj frlil PIKAVEC na ulica ,ili na koj treba da mu se odzeme pishtolot ??
mizerija koja veke ne se gleda koga ke zavrshi ...najloshata apatija vo sekojdnevieto ....
OSA
OSA

Posts : 793
Join date : 2014-11-05

Вратете се на почетокот Go down

Каде и зошто затајуваат институциите Empty Re: Каде и зошто затајуваат институциите

Пишување by кнез Саб Ное 15 2014, 11:37

reiter напиша:После 23-год.Независност на Република Македонија сме сведоци на процеси како судски,криминали,убиства...и др. знаеме  секогаш неможе да се земе човечкиот фактор како предскажување за предвремен настан кој ќе заврши со краен лош резултат или убијство.Имаме толку институции кој се опфатени сите сегменти од општеството како истите имаат функционални мерки како и истите би спречиле да не дојде до некои поголеми нарушувања како за лично на индивидуа како и за поширокото људство па и држава.Но секогаш од кога ќе се случи настан кој е специфичен и некарактерен за човечкиот род(убијство)или огромен криминал секогаш виси прашањето КАДЕ ЗОШТО и ШТО затаи во системот на институции..Еден од тие примери е и скорешното трагично убијство во Кавадарци..каде и зошто затаија институциите?Каде затаија за Смилковското езеро,ТАТ и многу други.
Проблемот е лоциран сосема на друго место од местото каде ти го бараш.
Спречувањето и превенцијата на такви монструозно злодела е во моралот обичаите и религијата.

Некој паметен човек рекол дека Бог и да не постои ќе требаше да го измислиме,само поради задржување потискување па и уништување на таквите ѕверски пориви.
Тоа е исто така тешко,ама вистинското христијанско-православно семејство и одгледувањето на децата со тој поглед на светот е единствениот делотворен лек за превенција на такви натстани.
Да се разбереме не мислам на пропагандата што е сега,туку на едно вистинско воспитување во тој стил,и тоа не како нешто наметнато туку објаснето како најдобра солуција.
Кога тоа ќе се вгнезди во детето тогаш во неговиот понатамошен развој тој сам ќе избере помеѓу теизмот и атеизмот но натпреварот за да се направи нешто ДОБРО,ќе остане во него.
Има тука една лепеза мерки и тие можат да дадат резултат само на долг рок,секако да се намали а никако и да исчезнат ваквите настани.
Поентата ми е дека не е проблемот во државата и нијзините институции туку во цивилното општество.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Каде и зошто затајуваат институциите Empty Re: Каде и зошто затајуваат институциите

Пишување by чучулига Нед Ное 16 2014, 17:54

@reiter

заради неспособност на носителите на функции во институциите.

@concrete

Еми ко така, оти тогаш сега ќе ги казнуваат заради пропуст за неодземање на оружје двајца од Кавадарци?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Каде и зошто затајуваат институциите Empty Re: Каде и зошто затајуваат институциите

Пишување by concrete Нед Ное 16 2014, 19:06

чучулига напиша:@reiter

заради неспособност на носителите на функции во институциите.

@concrete

Еми ко така, оти тогаш сега ќе ги казнуваат заради пропуст за неодземање на оружје двајца од Кавадарци?
због пример... чучулиге , због пример , да се прашувам јас би прошле и полошо од казнуење...
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Каде и зошто затајуваат институциите Empty Re: Каде и зошто затајуваат институциите

Пишување by reiter Вто Ное 25 2014, 11:48

По бракоразводна парница се случува тројно убијство во Злетово и овој настан идентичен на скорешното тројно убијство во Кавадарци.Пропустите на поединци(врски и злоупотреба на функцијата) даваат лош резултат.

http://www.telegraf.mk/aktuelno/hronika/218365-trojno-ubistvo-ubienite-pronajdeni-vo-dve-oddelni-kuki
reiter
reiter

Posts : 166
Join date : 2014-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Каде и зошто затајуваат институциите Empty Re: Каде и зошто затајуваат институциите

Пишување by Centarec Сре Ное 26 2014, 09:45

институциите не функционираат затоа што добиваат легитимитет за нивното неработење на сите избори од самото осамостојување до ден денес.

ниту еднаш народот не искочил да се побуни, баш ради тоа што сме мала лесно поткуплива безрбетна нациичка.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Каде и зошто затајуваат институциите Empty Re: Каде и зошто затајуваат институциите

Пишување by кнез Сре Ное 26 2014, 11:10

Лоша работа.
Убиства од љубомора и невества се случувале и порано(не знам статистички дали повеќе или помалку) ама убиства и на членови од семејството или соседи и останати невини лица никогаш не било во нашата традиција.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Каде и зошто затајуваат институциите Empty Re: Каде и зошто затајуваат институциите

Пишување by Arhimed Пет Ное 28 2014, 17:02

Are you having a hard time readjusting to life outside the military? Are you always on edge, always on the verge of panicking or exploding, or, on the flip side, do you feel emotionally numb and disconnected from your loved ones? Do you believe that you’ll never feel normal again? For all too many veterans, these are common experiences—lingering symptoms of post-traumatic stress disorder (PTSD).
ПТСД е присутен повеќе или помалку кај сите учесници од 2001. 
Стојан Ангеловски јавно кажа дека Игор Спасов (специјалецот што претепа до смрт Мартин Нешковски, симпатизер на ВМРО-ДПМНЕ) е најверојатно жртва на тој синдром, и не се вклучи во хорот кој ја нападна МВР за насилството.

Но што прават нашите психијатриски установи?

Освен Хари Костов (кој се пожали на ПТСД и доби 30 000 евра од Никола Младенов, Бог да го прости), не сум слушнал на други лица да им дијагностицираат ПТСД и навреме да ги излечат. Самата дијагноза по автоматизам би им ги суспендирала дозволите за оружје.

Сепак психијатриски вештаци сеуште дијагностицираат душевна болка, со истата намена - побарување на отштета.

Дали на некој психијатар досега му е одземена лиценцата за работа?

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Каде и зошто затајуваат институциите Empty Re: Каде и зошто затајуваат институциите

Пишување by reiter Пет Ное 28 2014, 18:28

во континуитет секој ден читаме крвави тепачки помеѓу школарците во самите школи како и надвор од школските дворови...од лошо по на лошо одиме...системот од институции е во тешка парализа на немоќ во справувањето со инциденти помеѓу учениците.Има ли конечно некој од власта да превземе одговорност за ваквата лоша состојба и препушти местото на некој поспособен.

http://24vesti.mk/srednoshkolec-proboden-vo-megjuetnichka-presmetka-vo-tetovo
reiter
reiter

Posts : 166
Join date : 2014-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Каде и зошто затајуваат институциите Empty Re: Каде и зошто затајуваат институциите

Пишување by concrete Пет Ное 28 2014, 18:46

reiter напиша:во континуитет секој ден читаме крвави тепачки помеѓу школарците во самите школи како и надвор од школските дворови...од лошо по на лошо одиме...системот од институции е во тешка парализа на немоќ во справувањето со инциденти помеѓу учениците.Има ли конечно некој од власта да превземе одговорност за ваквата лоша состојба и препушти местото на некој поспособен.

http://24vesti.mk/srednoshkolec-proboden-vo-megjuetnichka-presmetka-vo-tetovo
..еве ја..., може???? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy  , но другиот ден ќе почнеш да кукаш и да плачеш Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Каде и зошто затајуваат институциите Empty Re: Каде и зошто затајуваат институциите

Пишување by чучулига Пет Ное 28 2014, 20:11

reiter напиша:во континуитет секој ден читаме крвави тепачки помеѓу школарците во самите школи како и надвор од школските дворови...од лошо по на лошо одиме...системот од институции е во тешка парализа на немоќ во справувањето со инциденти помеѓу учениците.Има ли конечно некој од власта да превземе одговорност за ваквата лоша состојба и препушти местото на некој поспособен.

http://24vesti.mk/srednoshkolec-proboden-vo-megjuetnichka-presmetka-vo-tetovo
Никако не можиш да ја иземиш и одговорноста на родителите.

Ако детето е невоспитано уште од дома, учителите не се магионичари да можат чирибу-чириба да го претворат во примерен граѓанин.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Каде и зошто затајуваат институциите Empty Re: Каде и зошто затајуваат институциите

Пишување by reiter Пет Ное 28 2014, 20:28

чучулига напиша:
reiter напиша:во континуитет секој ден читаме крвави тепачки помеѓу школарците во самите школи како и надвор од школските дворови...од лошо по на лошо одиме...системот од институции е во тешка парализа на немоќ во справувањето со инциденти помеѓу учениците.Има ли конечно некој од власта да превземе одговорност за ваквата лоша состојба и препушти местото на некој поспособен.

http://24vesti.mk/srednoshkolec-proboden-vo-megjuetnichka-presmetka-vo-tetovo
Никако не можиш да ја иземиш и одговорноста на родителите.

Ако детето е невоспитано уште од дома, учителите не се магионичари да можат чирибу-чириба да го претворат во примерен граѓанин.
се согласувам чучулига со тебе но треба законски мерки (високи парични казни,семејно посетување кај психолози,исклучување од две години да не може да се школува ученикот итн..) и за родителите на децата кои учествуваат во тепачките односно не се тепачки туку обид за УБИЈСТВО.Законот има некои механизми предвидени со закон(внатрешно обезбедување во школо,разговор на децата со школскиот психолог,наставник,директор...) но до сега несум слушнал каков ефект имаат или дали уопште се применуваат.
reiter
reiter

Posts : 166
Join date : 2014-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Каде и зошто затајуваат институциите Empty Re: Каде и зошто затајуваат институциите

Пишување by чучулига Пет Ное 28 2014, 20:41

Се согласувам со се'.

Ти збораш за санкции т.е. одговорност пост фестум.

Моментот шо мислам дека ти фали е дека утврдувањето на домашното воспитување, животните и работни навики и критериуми и најпосебно љубовта ко основа за добар чоек е  најдобрата превентива и то е и најбитна работа на родителите. 

Експерти велат дека најголемиот и наважен дел од родителството ко пример и поддршка  за детето при формирање на личноста е до предшколската возраст.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Каде и зошто затајуваат институциите Empty Re: Каде и зошто затајуваат институциите

Пишување by Arhimed Пет Ное 28 2014, 21:43

reiter напиша:се согласувам чучулига со тебе но треба законски мерки (високи парични казни,семејно посетување кај психолози,исклучување од две години да не може да се школува ученикот итн..) и за родителите на децата кои учествуваат во тепачките односно не се тепачки туку обид за УБИЈСТВО.Законот има некои механизми предвидени со закон(внатрешно обезбедување во школо,разговор на децата со школскиот психолог,наставник,директор...) но до сега несум слушнал каков ефект имаат или дали уопште се применуваат.
Скоро читав за натепано дете - 
Дневник напиша:http://dnevnik.mk/?ItemID=73B563B3367D4740A98A8C3608D1C5AB
Според полицијата, насилството се случило во 9 часот, во дворот на училиштето. Децата-насилници без никаков повод и причина го нападнале 11-годишникот. Тие го удирале со клоци и тупаници по телото и главата. Полицијата истиот ден ги идентификувала учениците и во присуство на нивните родители бил извршен разговор. Бидејќи станува збор за деца, за насилството ќе одговараат нивните родителите, па полицијата им издала налози за наплата на глоба. Според Законот за прекршоци против јавниот ред и мир, тие ќе треба да платат парични казни од 600 до 800 евра поради занемарена грижа за детето што направило прекршок утврден со Законот.
И на друго место
Дневник напиша:Средношколци не знаеле зошто се тепале, ама ќе платат казни
http://dnevnik.mk/?ItemID=61D7C35534E7534CB31D6163A2803D42


Единаесет средношколци што учествувале во тепачката во петокот кај средното училиште АСУЦ „Боро Петрушевски“ ќе платат казни за нарушување на јавниот ред и мир, соопшти МВР.
Приведените малолетници ќе треба да платат глоба, а пријава ќе добие и средношколецот кој го скршил стаклото на вратата.

Постои закон, зависи колку се применува.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Каде и зошто затајуваат институциите Empty Re: Каде и зошто затајуваат институциите

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот