Eболата напаѓа...

Go down

Eболата напаѓа...

Пишување by concrete on Пет Aвг 01 2014, 10:23

Пред многу години, кога интернетот не постоеше купував еден месечен њуслетер кој се викаше ТАЈКУН., издаван некаде во УСА и кој анализираше можности за инвестирање. Имаше еднаш еден напис кој тогаш ме замисли, а каде некој батка многу документирано објасни дека на почетокот на 21 век статистички се очекува појава на вирусна пандемија која ќе го десеткува човештвото..и дека треба да се држат на око лабораториите кои работат на серуми против такви болештињи. Зошто некоја од нив , можеби ќе го има лекот кога ќе треба и нејзините пенни маркт акции нагло ќе пораснат 10.000.000 пати.
Незнам зошто оваа неизлечивава ебола , со вирус кој изгледа како да е дојден некаде од Анндромеда и ептен личи на овчарскиот остен на Амон Ра..ми го мати умот???
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Eболата напаѓа...

Пишување by king on Пет Aвг 01 2014, 15:54

Sto dobivame kako zbir od ..

...Ebola, antraks i kolera ...

..antraksot vo magjarska, kolerata pak denovive hara niz afrika ..

..fali uste variola vera-ta no i crevniot tifus ne ke da e na odmet ... za malarijata ic muabet da ne pravime ..

..pa seto toa izmiksaj so ona otcepenoto krilo na alkaeda koe dobiva pandemski razmeri i na kraj zacini so upornoto cackanje na mecata za pica ...
avatar
king

Posts : 9394
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Eболата напаѓа...

Пишување by чучулига on Пет Aвг 01 2014, 17:49

Ко за Армагедон да муабетите ми се чини.... пу пу пу скраја да е таква работа ... кај се чуло и видело ајвар праење во такви услови.  

Шала на страна http://dnevnik.hr/vijesti/svijet/dvoje-amerikanaca-zarazenih-ebolom-u-liberiji-stizu-u-ameriku---346325.html
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Eболата напаѓа...

Пишување by concrete on Нед Aвг 03 2014, 17:14

...нешто се уќутаа ..изгледа сепак се решија како минатиот пат со заразата...да ги утепаат и спалат со напалм сите заразени...... Sad 
..сепак за оваа заебанција нема лек , а ризикот е огромен. Башка што барем како кажуваат вирусот не е баш вирус, ниту пак бактерија...очигледно некој ГМО од проектите за сотрување на човечкиот род или тоа чудо се некои микроскопски вонземјани кои налетале на планета со гага јадење...
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Eболата напаѓа...

Пишување by чучулига on Нед Aвг 03 2014, 18:57

Денес ми е роденден.... 36 јеееееееееееаааа  cheers 

Благодарност до Бог, до претците, моите родители, чучулиг....

за еболата... денес не ми чуе.
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Eболата напаѓа...

Пишување by чучулига on Вто Aвг 05 2014, 10:35

avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Eболата напаѓа...

Пишување by concrete on Вто Aвг 05 2014, 11:12

..одсекогаш сум бил скептичен према чудесни , ала ѕвездани патеки лекувања..., што би рекли неки: ко руком однето.
Башка што се работи за вирус-невирус ко да е од осмиот патник донесен .
Или овие од филмов не биле заразени , или еболата не била ебола.... Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Eболата напаѓа...

Пишување by чучулига on Вто Aвг 05 2014, 22:37

Или бил потребен пазар за иљач.

И еве иљач има.

Ај сега здушно да инвестираме во таквата успешна компанија

И видов на цнбц денес дека дури и занекс си бара парче под небото. (И видов на цнбц чоек кој го знам добро)

СтФарно фантастично.
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Eболата напаѓа...

Пишување by concrete on Чет Aвг 07 2014, 15:44

Работава станува голема...Нигерија и тие околу има да ги нема... Sad 
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Eболата напаѓа...

Пишување by чучулига on Пет Aвг 08 2014, 17:27

Еболата стигна и на европскиот континент

http://abcnews.go.com/Health/wireStory/spain-priest-ebola-stable-madrid-hospital-24876185

се расправаме со чучулиг колку е во ред заразени лица да се враќаат по дома во случаи кога има/нема иљач... јас сум против.

avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Eболата напаѓа...

Пишување by concrete on Пет Aвг 08 2014, 19:28

..однео враг шалу..., мора под итно и кај нас да се направат изолирани и херметизирани болници-азили  за вакви случаи во контејнери кои можат да се дезинфицираат со спалување. Сепак мислам дека е некоја игра за намалување на светската популација и праење некоја пара при тоа..
Изгледа дека тек сега ќе почне игранката....ова не поминуе без 200 милиона мртви... Sad
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Eболата напаѓа...

Пишување by чучулига on Пет Aвг 08 2014, 19:33

Ич да не се секираш. Види сега клишеа во контекст:

Животот е сексуално пренослива болест со смртен исход.

Сите сме ние мртви само еден по еден се погребуваме.

Вииш.

Ама факт, глупости на квадрат... море на ента.

avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Eболата напаѓа...

Пишување by concrete on Саб Aвг 09 2014, 01:42

http://rt.com/news/178992-ebola-biological-weapon-terrorists/

Ebola can be turned into bioweapon, Russian & UK experts warn
Published time: August 08, 2014 14:30 Get short URL
A handout picture taken and released on August 7, 2014 by the Spanish Defense Ministry shows Roman Catholic priest Miguel Pajares, who contracted the deadly Ebola virus, being transported from Madrid's Torrejon air base to the Carlos III hospital upon his arrival in Spain. (AFP Photo)

Concerns that the deadly Ebola virus, which has claimed nearly a 1,000 lives in West Africa in recent months, can be used by as biological weapon are far from being groundless, Russia’s Federal Medical-Biological Agency (FMBA) said.

“Such possibility exists,” Vladimir Nikiforov, who heads the Department of Infectious Diseases at the FMBA’s Institution of Advanced Training, acknowledged at a press conference in Moscow.

“Actually, this virus can be used in the form of a spray, which can lead to very big trouble,” the disease expert is cited as saying by the RIA-Novosti news agency.

It’s very hard to track down efforts to create bioweapons, despite the Biological and Toxin Weapons Convention in place since 1972, he said.

Biological weapons are nothing like a nuclear bomb… In order to make a nuclear bomb, one would require a uranium mine, a nuclear power plant and so on,” but biological weapons “are made in a small laboratory, which can be easily camouflaged,” Nikiforov said.

“You know that there are rogue states. And here's the thing, I can’t guarantee that some country isn’t preparing something of the kind,” he added.

AFP Photo/Leon Neal

Nikiforov words are echoed by his counterpart from Cambridge University, Dr Peter Walsh, who warned the UK public that a terrorist could use the Ebola virus to create a dirty bomb.

The biological anthropologist told the Sun newspaper that he fears “large number of horrific deaths” if “a group manages to harness the virus as a power then explodes it as a bomb in a highly populated public area.”

According to Walsh, there are just a few labs in the world, which possess the Ebola virus, and they are extremely well-protected.

“So the risk is that a terrorist group may seek to obtain the virus out in West Africa,” he said.

At least 961 people have died in the Ebola outbreak, which started in Guinea this March. It quickly spread to Liberia, Sierra Leone and Nigeria, infecting in total over 1,700 people.

On Friday, the World Health Organization (WHO) announced an international health emergency over Ebola, calling the current outbreak the most severe since the virus was first identified in humans back in 1976.

“The likelihood is that things [with Ebola] will get worse before they get better,” Keiji Fukuda, WHO’s head of health security, warned.

Meanwhile, the US health authorities have eased safety restrictions on an experimental TKM-Ebola drug, which could clear the way for its use to treat patients infected with the deadly virus.

On Thursday, Russia’s former chief medical officer, Gennady Onischenko, said that he can’t rule out the possibility that the Western African outbreak is suspicious.

“I am concerned about the prevalence and pathogenicity of the situation, which is too much even for Ebola. Too many people are dying. I don’t rule out that there’s something artificial here… What is happening with Ebola there, could there also be something man-made about it?” he said.
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Eболата напаѓа...

Пишување by concrete on Саб Aвг 16 2014, 18:21

avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Eболата напаѓа...

Пишување by king on Чет Окт 09 2014, 02:02

Светска здравствена организациЈа

Еболата ќе ја нападне и Европа

http://dnevnik.mk/?ItemID=0935A54F71ADF64FBBCD5F3FBED262D9
avatar
king

Posts : 9394
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Eболата напаѓа...

Пишување by concrete on Чет Окт 09 2014, 10:43

..се надевам дека имаат некои лаборатории идеа како да направат некаков серум или вакцина....кај и да е на пролет ќе експлодира неконтролирано надвор од Африка. А може би и контролирано , зошто вирусот и последиците од него  ептен личат на  многупати протнуваниот низ уши холивудски мит за осмиот патник.... Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Eболата напаѓа...

Пишување by king on Чет Окт 09 2014, 18:46

Некои alien-ни у скафандери се шеткаат низ Мавровка ...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
avatar
king

Posts : 9394
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Eболата напаѓа...

Пишување by чучулига on Чет Окт 09 2014, 19:07

king2 напиша:Некои alien-ни у скафандери се шеткаат низ Мавровка ...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Почина пациент на Инфективна клиника, прво сомнение за ебола во Македонија!

http://plusinfo.mk/vest/153865/Pochina-pacient-na-Infektivna-klinika-prvo-somnenie-za-ebola-vo-Makedonija
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Eболата напаѓа...

Пишување by concrete on Чет Окт 09 2014, 22:16

чучулига напиша:
king2 напиша:Некои alien-ни у скафандери се шеткаат низ Мавровка ...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Почина пациент на Инфективна клиника, прво сомнение за ебола во Македонија!

http://plusinfo.mk/vest/153865/Pochina-pacient-na-Infektivna-klinika-prvo-somnenie-za-ebola-vo-Makedonija

опааа , сеа уште да се најде кој ќе го пишува ДЕКАМЕРОН, ....., ако е ебола ни се еба матер.. Cool
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Eболата напаѓа...

Пишување by кнез on Сре Окт 22 2014, 08:39

Шпанците им дале две бази на Американциве за да се борат против "Еболата"во Африка.
Откако Кинезите опасно продреа во Африка,кое полека почна да го загрозува доминантното западно влијание,случајно веднаш се пјави Еболата и пази богати стана најопсна работа по Америка и целиот свет Very Happy Very Happy Very Happy .
Сценаријава им се морам да признаам добри за нормалниот свет ама за тие што ја следат нивната политика изгледаат прозаично и помалку и стравично.
Толку заразни болести глад и жед ја напаѓаат Африка од која умираат стотици илјади деца и возрасни  и тоа не е проблем,ама сега кога се отвара полека фронтот кон Кина, по изјавите дека се преместува теиштето кон пацифичкиот регион(читај Кина)така одеднаш се појавува и Еболата во Африка која е најголем сировински продавач на Кина.

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Eболата напаѓа...

Пишување by concrete on Сре Окт 22 2014, 10:11

кнез напиша:Шпанците им дале две бази  на Американциве за да се борат против "Еболата"во Африка.
Откако Кинезите опасно продреа во Африка,кое полека почна да го загрозува доминантното западно влијание,случајно веднаш се пјави Еболата и пази богати стана најопсна работа по Америка и целиот свет Very Happy Very Happy Very Happy .
Сценаријава им се морам да признаам добри за нормалниот свет ама за тие што ја следат нивната политика изгледаат прозаично и помалку и стравично.
Толку заразни болести глад и жед ја напаѓаат Африка од која умираат стотици илјади деца и возрасни  и тоа не е проблем,ама сега кога се отвара полека фронтот кон Кина, по изјавите дека се преместува теиштето кон пацифичкиот регион(читај Кина)така одеднаш се појавува и Еболата во Африка која е најголем сировински продавач на Кина.
..треба да учат од својата историја и да се сетат дека англискиот крал Џорџ 3 со зилион црвени мундири не успеа да ги спречи во нивната побуна....Што се препелкаат не ми е јасно , нивното време помина , како на кралот некад... Опасноста е од друга страна , тие се толку дрогирани, и неспособни за логично човечко размислување што останува можноста кога ќе го изгубат тлото под нозе да посегнат по нуклеарниот холокауст....по логиката , ако не сум јас нема да биде никој... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Eболата напаѓа...

Пишување by Il presidente on Вто Ное 18 2014, 15:51

Poleka no sigurno Ebolata se iskorenuva na ruandanski nacin i recept. Odnosno pocnale da paläť sela so se lúčne vnatre. Responsibility to contain .

Njama zub cieľ sto ke me ubedi deka ne e man made epidemic.

Il presidente

Posts : 13
Join date : 2014-07-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Eболата напаѓа...

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот