Листериоза

Go down

Листериоза

Пишување by king on Вто Jул 22 2014, 12:45


Pa sega im teknuva

Најавени вонредни инспекции на храна

http://24vesti.mk/najaveni-vonredni-inspekcii-na-hrana

Lugeto si otidoa a tie doprva ke ispituele od kade, sto, kako, i koga ??????!!!!!
... vonredni inspekcii za hrana !!!!!!
.. vonredni merki za nesto sto treba da e permanentna aktivnost.....?????

.. ili polesno e da ganja koj frlil pikavec na ulica ili ima 20 denari visok u fiskalna!!!????

....javna tajna e deka hranata sto se prodava e sranje ... ama jbg ..mora da se jade, pa se proaga..


hranata ni e u kurac, zelezara pusta crni pecurki, ... a tie zapnale ... "ostavete gi cigarite, ve ubivaat"
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Листериоза

Пишување by punter ohrid on Вто Jул 22 2014, 13:54

како дојде времево, да ти страв вести да прочиташ, освен убиства, собраќајки со мртви, умирања од банални причини и слично, ништо друго не можеш да видиш, добиваш некое ебано чуство како смрта да те демне на секој чекор, да те фати параноја дали ке го преживееш денот.

punter ohrid

Posts : 95
Join date : 2014-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Листериоза

Пишување by concrete on Вто Jул 22 2014, 14:55

хмм прилично заебано, каква е нехигиена наоколу , а таа сакал-несакал ти се пренесува и дома до у фрижидер..., чудо е како нема веќе епидемија...
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Листериоза

Пишување by чучулига on Чет Jул 24 2014, 11:46

A кажаја негде каде и како (од шо) се заразиле луѓето?

Вака како шо беше известено, од се' шубе ме фаќа и се' премивам по 100 пати... витамин не остана.
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Листериоза

Пишување by king on Чет Jул 24 2014, 12:21

Kolku sto gledam sto izvestuvaat mediumite..
... se uste se traga po "izvorot"....
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Листериоза

Пишување by concrete on Чет Jул 24 2014, 15:21

..нешто не ми е јасно , тоа е бактерија која демне од секое ќуше , или се пренесува со храна кој е недоволно термички обработена. Гледам од текстовите доволна е само пастеризација, значи лесно се елиминира.
Што и е толкавата убоитост , да не е некоја ГМО бактерија која утепуе без око да и трепне.  Shocked 
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Листериоза

Пишување by чучулига on Чет Jул 24 2014, 19:20

Смртоносна е само кај слаб имунитет. Сегде така пиши.

Многу е скапано дека пуштија таква вест и ни зуц поќе. Мене ме тера да се прашвам шо ли крие власта?
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Листериоза

Пишување by Centarec on Вто Ное 25 2014, 09:08

чекај ако незнае некој шо е муабетов со листеријава онда или у саксија живее или не искочил низ град два круга да сврти : ))))

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Листериоза

Пишување by concrete on Сре Ное 26 2014, 17:09

..свртев денес три кругчиња , но пак ништо незнам.... што е ???    Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Листериоза

Пишување by Centarec on Сре Ное 26 2014, 18:31

ма нема шанса ти да не знаеш. чак што више моеш и на руски да ја опишеш целата ситуација : ))освен ако кругчињата не ги вртиш по унапред утврдени координати Smile тоа ти е исто ко да седнеш во еден познат локал на ленинова (аминта трети ми е срам да кажам), и да очекуваш критички муабет кон случувањата во земјава.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Листериоза

Пишување by чучулига on Сре Ное 26 2014, 18:45

И јас не знам.

Можи да се речи дека живеам во саксија и башка немам свртено круг низ град некое време.

Се надевам се квалификувам за добивање одговор.
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Листериоза

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот