ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

МПЦ, на мајката!

5 posters

Go down

МПЦ, на мајката! Empty МПЦ, на мајката!

Пишување by VOL Сре Дек 27 2017, 20:06

Egzahro raspolozenite bradonji u MPC baraat-majka...!?!

E pa da Im ebam majkata togas. 
Ups.., pa toa e majka im blgaristnija?  ,')
Grejt, ondak, do eggs, da im opstam, d maderot.


..ponezno I ne moze bre.
Ne ja izmislija tie bradesti verata. I bez niv postoi.
NEMAAT pravo da manipuliraat so makedonskata crkva!
Zatoa sto taa ne badijala Ima prefiks- makedonska!
Toa e pravoslavnata crkva na - makedoncite. ne e niven posed. nitu objektite, crkvite, manastirite itn!

Tie se e klerici, sluziteli, tie SLUZAT, vo crkvite..
ne ova Terra incognita denes, pa tie ko misioneri vo 1 - vek da pokrstuvaat i sirat hristijanstvo.

Nivna obvrska e da go odrzuvaat hristijanskiot duh kaj vernicite, vrz osnova na potsetnikot na verata, biblijata.

Ovoj del od lugjeto na planetava se narekuvaat makedoncite, I pretezno se pravoslavni. Znaci, taka e vo pravoslavueto, se oznacuva jurisdikcijata, nacionalnosta, pripadnosta...
ko so si ima bugaristanci, pa tie se pretezno, pod bpc,srbistanci pod spc, rusi , rpc i tn itn!

|GOLEMA rabota ako nekakva si spc ili bpc ili gpc ili.. ne ni ja priznavale ..crkvata?

a kako toa se "priznava"? imeto? popot? kamenjata od crkvata?
ednostanvo nie sme pravoslavni i nasata relacija so NEGO , ja neguvame spored pravoslavnite obicai!
sto bi rekle, - ortodox christian
nitu crnogorskata e priznaena ( od "majka im srpskata") nitu ukrainskata  ili drugi..
pa ni nasata.
pa sto?   tie se pogolemi hristijani?  pogolemi im se usite, na srbobugarogrcite itn..??
poglasno peat popovine na liturgii?

a be koj gi e8e!


Последната промена е направена од VOL на Сре Дек 27 2017, 21:24. Мислењето е променето 1 пати
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ, на мајката! Empty Re: МПЦ, на мајката!

Пишување by VOL Сре Дек 27 2017, 20:33

Osven Agatangel I Petar, drugite se bezglasni I ko drogiran-do izrazito podmocani od srekja ko Naum, duhovnikot na zajakot I bugaroegzarhiski razguzen.


Golem broj prijateli  mi velat ,
"pa koj gi vrti, nema da im idam nitu sakam da mi idat! "


..a toa znaci deka, bar od tie sto go znam, I onaka odat ednas  godisno u crkva, obicno za nekoj veligden, sega pa ic nema da vlezat tamu nitu da esapat bugaromongolski raspolozenite popovi.

Ionaka im e skisnato od raznorazni tarifi,davacki,  pa uste popovi, vo BMW, mercedesi ili Audi Ili dzipovi po 30k  evra  da im popuvaat za pravila, sto smeelo sto nesmeelo.. a tie se klasicen primer na antagonizam!

Pa uste i ova im trebase so BPC.

Ke go podelat narodot , (sto mozebi I e celta) ke go unistat pravoslavieto, kje gi odvratat vernicite!


Последната промена е направена од VOL на Сре Дек 27 2017, 21:26. Мислењето е променето 1 пати
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ, на мајката! Empty Re: МПЦ, на мајката!

Пишување by VOL Сре Дек 27 2017, 20:44

..ne e vekje nikakva misterija,  zosto bas strumickiot gavran Naum, zajackiot pop ja pika MPC onamu kaj sto odamna e samiot piknat- vo bugaristankiot gaz..

..a cedoto mu, zaev, ja pika Makedonija, co istiot supak.

Koja koincidencija-edniot ja raznebituva crkvata, a drugiot drzavata? a celta im e ista- bugarizacija.

Ednostavno na mnogumina im e skisnato od ovie crnila: ova uste povekje kje gi ooddaleci lugjeto od crkvata.
i , na koj narod ke popuvaat? Komu ke mu raskazuvaat I preraskazuvaat prikazni od biblijata?


Последната промена е направена од VOL на Сре Дек 27 2017, 21:27. Мислењето е променето 1 пати
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ, на мајката! Empty Re: МПЦ, на мајката!

Пишување by VOL Сре Дек 27 2017, 20:57

Kusogledite vladici namesto da naucat od obicniot narod koj ja neguva verata so vekovi , i pod pritisoci, i pod ropstvo, propagandi, ednostavniot covek sekogas znael na kade da se krsti, kako da si go krsti deteto, gi znael obicaite, opstojal vo verata.
vladicive sega brzopleto rizikuvaat, da se izgubi masata vernici>

Srpskoto malncinstvo koe dosega , barem dobar del od niv , odea vo pravoslavnite hramovi na MPC, posto drugiot ne ni imase sigurno  nema da podpad pod egzarhijata !

Znaci postoi golem rizik duri I tie sto nee odele ni vo crkva a imale patrijarsiski tradicii vo familijata, da se svestat pa da si baraat srpski crkvi, patrijarsiski.
..a mozno e I del od makedonskiot narod koj ima bliski vrski so nice (mesani brakovi, na primer) da postapi slicno, da se svrti obratno od nasokata koja ja pokazuva Naum i mpc.

tuka se i del od vlasite. mozebi grkopatrijarsijata im e pobliska od egzahijata?

a ateistite bi stanale uste pogolemi ateisti.

Ponatamu:
sto e celta na seto ova?
da se zadovolat kaprici na odredeni mantii vo mpc?
da se ukine "palenje ogan za badniK"?
da se priznae Papata ko vrhoven komandant na mantiite? ko grkokatolici ili ko unijatine vo ukraina? katolicizam vo mantii na pravoslavie?
da se smeni verskiot kalendar i Bozik da se slavi na 25 dekemvri,kako kaj "majka im bugaristanska"?

a , ako nekjeme da si menjame praznicive, ako si terame po staro?
na 6(Badnik) 7 i 8(Bozik) januar da si terame praznici?

se si mislam deka ovoj ludacki brak na bezgakjestie mantii od mpc ke dade takov miraz ..

samo sto si mislam deka sum i vo pravo deka ke go podelat narodot- vernicite, pa duri i onie koi ne se "mnogu pi crkvi i popovi" za inat ke si palat ognovi vo januar i nema da peat "meri krismas" na 25 dekemvri nego ke lokaat greana rakija, "po staro" vo januari.
ako ne "za popovi i veri", za inat/.

eve mene masovno vekje, me fakja inat, pa se si mislam deka ako mi dojde doma mantija prvo ke go prasam dali e za "partizanite ili germancite", za "meckata ili lovdzijata", itn.. pa ako zgresi ... Twisted Evil
a be mamu im ibam.. bpc-ovska..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ, на мајката! Empty Re: МПЦ, на мајката!

Пишување by king Чет Дек 28 2017, 13:04

Многу бугараши се намножија... и се повеќе и повеќе се залетуваат...
... впрочем ..православието во целина е поставено на погрешна основа ... политичка, национална, државна... т.е. е само инструмент на политиката а политиката сама по себе е многу лесно променлива величина  што во корен се коси со религиските константи.

...у ствари ... како да веруваш во луѓе кои проповедаат скромен, послушен и поданички живот а истите тие се збеснати и незасити во се???? ... не иде некако!!!!
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ, на мајката! Empty Re: МПЦ, на мајката!

Пишување by Spray Чет Дек 28 2017, 17:10

бугараши отсегоаш имало, како и србомани. но во мал , скоро незначителен број.
Во случајот со МПЦ, повеќе изгледа дека се искористува моментот, да се стекне некој успех и етаблирање на МПЦ во светот на православието. Иако тоа и не е толку битно во политичкава криза.
Можно е власта да ја искористува и МПЦ како аргумент за подадена рака за добрососедтсво со бугарите. Ама тоа е сепак одлука на одредени владици, кои не се сопственици на тој бренд, а ако е така, тогаш излегуваат од своите ингеренции, и влегуваат во политички води.
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ, на мајката! Empty Re: МПЦ, на мајката!

Пишување by concrete Чет Дек 28 2017, 18:24

Во моментов ни фали политички гигант, лично храбар и бескомпромисен кој бобот го вика боб , а попот поп и кому не му е ни срам ни перде , ниту пак некој може да го држи за  муда и кој притоа и ги има тие муда за да на сите да им го каже тоа што треба да им се плесне у лице. Сите околу нас добро знаат каков путер на глава имаат и дека не се во право , ако е по човечка и божја правда... Cool
Со курви индијански , разнорани политиканти, неморални битанги и ситни џепчии држава не се прави.
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ, на мајката! Empty Re: МПЦ, на мајката!

Пишување by VOL Чет Дек 28 2017, 18:36

eve go, bre Konkrit!

ova  na sekogo moze da mu plesne...

МПЦ, на мајката! Leskovacka-kobra

samo ova e spas!
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ, на мајката! Empty Re: МПЦ, на мајката!

Пишување by concrete Чет Дек 28 2017, 18:49

VOL напиша:eve go, bre Konkrit!

ova  na sekogo moze da mu plesne...

МПЦ, на мајката! Leskovacka-kobra

samo ova e spas!
Кој мрачен тип си бе ти VOL. Тоа треба со фини методи и бахова музика у позадина... Wink
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ, на мајката! Empty Re: МПЦ, на мајката!

Пишување by VOL Чет Дек 28 2017, 19:28

da, da. ima takov..
go vikaat Dr. Lecter Cool Cool Cool
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ, на мајката! Empty Re: МПЦ, на мајката!

Пишување by VOL Чет Дек 28 2017, 19:58

eve, reko' ja Laughing Cool Cool :


Архиепископот г.г. Стефан, кој воедно е и митрополит на скопската епархија потпиша повелба со која им се забранува на свештениците од оваа епархија годинава на Бадник да присуствуваат и да ги благословуваат бадникарските огнови.
Повелтата е обврзувачка и задолжителна. Таа е донесена во контекст на напуштање паганските елементи во празнувањата на Божик.
e- da si znaes, koj te trkala.
ako mi dojde mantija na ogan- ako trgne greana, tuka i ke zaglavi.
ic qr da ne te boli

ako dojde da popuva, na nasive paganski obicai, ke ti go lansirame ko ognomet.

vasite pravila si se vasi, i ama ic ne treba da se mesaat so javnive glasila, mediumi, bas ni e gajle. baj d uej, sekoja godina dva popa od maalo klenovi se pravat "koga ne se na duznost" ama ic ne ti
kazuvame koi se Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
a blagoslov... koj bre ti bara blagoslov.....?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ, на мајката! Empty Re: МПЦ, на мајката!

Пишување by king Пет Дек 29 2017, 00:20

Во МПЦ  длабоко е навлезен политичкиот вирус .... у ствари религијата стално и била политика завиена под плаштот на небесното ... но малку посуптилно воделе политика а не апла јавно како денес
... за разлика од оние свештеници за време на социјализмот овие сега се багра, испрдоци и неаздисани по овоземни благодети и уживања ...
..овие бе сега не се „црква“ станаа бе акционерско друштво ... со „профитот“ како еден единствен бог ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ, на мајката! Empty Re: МПЦ, на мајката!

Пишување by concrete Пет Дек 29 2017, 08:27

Религијата секогаш била еднојајчен близнак со политиката , или обратно. Она што ние го знаеме како христијанска религија е конструирана во 4 век на наша ера за потребите на царот Константин. Малку подоцна  на оние кои сега ги нарекуваме муслимани им текнало да ја скоцкаат конкурентската Пепси Кола. А сите тие го копирале мангупот  Мојсие кој добро забележал како во Египет елегантно се решаваат проблемите со народните маси , па по една сеанса со дим на Синајската Гора се вратил у село со десете Божји заповеди под мишка... Smile Smile Smile Уште од век и вјеков тоа се најуспечните мулти левел маркетинг компании смислени досега.
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ, на мајката! Empty Re: МПЦ, на мајката!

Пишување by VOL Вто Фед 20 2018, 20:10

MPC, na "majkavi"
nekni eden izbrkav. koj ve trkala. dodeka mi prakjate bugaromani, taka ke si pominuvate. biblijata e kaj mene, ela dojdete da si ja zemete, ako ima jajcinja toj vasiot "ama tie ni se majka sega" , da vi prijavi. aj mozda ke mu donesete od sofija novo izdanje. ovaa na makedonski jazik, mi pripagja mene.
tolku. otsega taka ke bide so vas.

----------------------------------
da se vratime na temata
Монасите од Бигорски понизни пред бугарскиот митрополит – го седнаа на тронот во кој само г.г. Стефан смее да седне
http://republika.mk/885620
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ, на мајката! Empty Re: МПЦ, на мајката!

Пишување by concrete Вто Фед 20 2018, 21:18

VOL напиша:MPC, na "majkavi"
nekni eden izbrkav. koj ve trkala. dodeka mi prakjate bugaromani, taka ke si pominuvate. biblijata e kaj mene, ela dojdete da si ja zemete, ako ima jajcinja toj vasiot "ama tie ni se majka sega" , da vi prijavi. aj mozda ke mu donesete od sofija novo izdanje. ovaa na makedonski jazik, mi pripagja mene.
tolku. otsega taka ke bide so vas.

----------------------------------
da se vratime na temata
Монасите од Бигорски понизни пред бугарскиот митрополит – го седнаа на тронот во кој само г.г. Стефан смее да седне
http://republika.mk/885620
...мала група педера и наркомана Wink
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ, на мајката! Empty Re: МПЦ, на мајката!

Пишување by VOL Вто Фед 20 2018, 21:31

ne znam sto se , ama fitiljot mi e kratok. pardon.nemam fitilj
dosta im bese.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ, на мајката! Empty Re: МПЦ, на мајката!

Пишување by VOL Саб Апр 07 2018, 08:56

На 7 април, наутро Митрополитот Антониј ќе лета во Ерусалим. Тој ќе отпатува со владиниот авион  со одлука на премиерот. Предвидено е да слета во Софија во саботата, околу 19.00 – 20.00 часот.
https://lokalno.mk/za-prv-pat-blazheniot-ogan-odi-od-bugarija-za-Makedonija/


pa i ovoj
https://kanal5.com.mk/vesti_detail.asp?ID=151021


a be mameto bugaromansko po red, na site sto mislat deka preku kolenicenje ke dosle do povisoki pozicii.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ, на мајката! Empty Re: МПЦ, на мајката!

Пишување by VOL Вто Мај 15 2018, 06:23

vidi, vidi.. podopasestive muvi od MPC dobija SREDEN PRST od "majkata" im, bpc?
ali, kako e toa mogukje?
pa neli, "majka, sajka,cicka doilka, zajcevu kurcevi kariki.."?

auu? Laughing Laughing Laughing

ebate toa idiotite, ne znam sto si mislea koga se obidoa da im se nacukaat na tataromongolive pod opaska

eve im sega.
БПЦ ја одби поканата на г.г. Стефан за учество на прослава на 1.000-годишнината од Охридската архиепископија

https://republika.mk/916558

kuku lele idioti,
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ, на мајката! Empty Re: МПЦ, на мајката!

Пишување by Spray Чет Мај 31 2018, 22:04

дали покрај името на државата, власта подготвува и промена на - црквата?

„...Грчката политичка партија Потами ја поздрави “одлуката на скопската црква да го напушти името ’Македонска црква‘ и да побара екуменската Патријаршија да ја прифати под името „Охридска Ариепископија...
Фактот дека барањето до екуменскиот патријатх го испратил премиерот Зоран Заев, кој се залага за промена на називот на црквата е уште една индикација дека македонскиот премиер сака да се откаже од неодговорноста која ги загрозува односите на Грција со Македонија.....“

вистината е секогас помеѓу, но насловите и најавите за “чад“ па да бараме каде е и “оганот“ не се пријатно воопшто..

дел од вестите..
https://www.24.mk/skriena-politichka-igra-ili-iskreni-nameri-za-crkvata
https://republika.mk/922445
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ, на мајката! Empty Re: МПЦ, на мајката!

Пишување by трендафил Нед Јун 03 2018, 20:03

Има некаква соработка на владата и црквата, но изгледа дека тоа ќе престане откако синодот во честитката до владата напишал дека е против промена на Уставното име.

http://expres.mk/vladicite-besni-vladata-ja-cenzurirala-chestitkata-od-g-g-stefan-i-mpc-oa/

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ, на мајката! Empty Re: МПЦ, на мајката!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот