Скопје и околината

Go down

Скопје и околината

Пишување by VOL on Вто Aвг 16 2016, 07:12

Aj za Skopje malce , koj ima  I sliki neka stava.
moze da se sobere solidna zbirka na podatoci I fotoalbum.ima dosta I  na internet.
Go gledam Vodno, I ko so kazuvaat starive a I po slikive od porano, ne bila planinata bas posumena...

eve edna , slucajno naidov na ova, mozda nekoj ke poznae Laughing
avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Скопје и околината

Пишување by concrete on Вто Aвг 16 2016, 09:41

VOL напиша:Aj za Skopje malce , koj ima  I sliki neka stava.
moze da se sobere solidna zbirka na podatoci I fotoalbum.ima dosta I  na internet.
Go gledam Vodno, I ko so kazuvaat starive a I po slikive od porano, ne bila planinata bas posumena...

eve edna , slucajno naidov na ova, mozda nekoj ke poznae Laughing

Бутел или.....  Драчево ,ги имаше на двете локации.... двоспратните бараки на некоја босанска фирма мислам беа...би можело во археолошка експедиција да се најдат уште на теренот... Very Happy Very Happy Very Happy
Челилна конструкција со фасада од салонит и внатрешни ѕидови од иверица и дрвени гредички. Подот исто. Приземје големка дневна, кујна и купатило и скали за горе каде имаше мислам 3 спални...
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Скопје и околината

Пишување by concrete on Вто Aвг 16 2016, 10:02

Најгоре е Пошта 2, онаа која сега е под новата железничка, беше баш каде сега е Рамстор до старата железничка..
После Учителска школа, во Парк , во дворот на општина Центар , влезната партија уште постои...
Најдоле Гимназија Јосип Брос илити пред таа војна Женска Гимназија, баш каде е сега ЦК , пардон Владата...
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Скопје и околината

Пишување by concrete on Вто Aвг 16 2016, 10:04

...центарот на Скопје , пред да Господ, Кензо Танге и Благој Попов со топтан ЦеКа не му ебаа матер...

avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Скопје и околината

Пишување by king on Вто Aвг 16 2016, 12:08

concrete напиша:
VOL напиша:Aj za Skopje malce , koj ima  I sliki neka stava.
moze da se sobere solidna zbirka na podatoci I fotoalbum.ima dosta I  na internet.
Go gledam Vodno, I ko so kazuvaat starive a I po slikive od porano, ne bila planinata bas posumena...

eve edna , slucajno naidov na ova, mozda nekoj ke poznae Laughing

Бутел или.....  Драчево ,ги имаше на двете локации.... двоспратните бараки на некоја босанска фирма мислам беа...би можело во археолошка експедиција да се најдат уште на теренот... Very Happy Very Happy Very Happy
Челилна конструкција со фасада од салонит и внатрешни ѕидови од иверица и дрвени гредички. Подот исто. Приземје големка дневна, кујна и купатило и скали за горе каде имаше мислам 3 спални...
Нема ништо од челик, дрвена - греда - конструкција, два стана од по 60 квадрати, салон со кујна и две спални .. внатрешни ѕидови од дебели панел плочи, надворешни ѕидови плочи од онаа љуштена иверица и цемент,  подот од добар буков паркет ...
.... инаку сликата е од Бутел ... тоа се уште неасфалтираната улица е патот кон лозаро-овоштарскиот институт кој за жал со бранковата транзиција е раскурцан ....

п.с.  заборавив ... во дворовите имало и по еден помошен мал објект за шупа .....

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Скопје и околината

Пишување by concrete on Вто Aвг 16 2016, 14:17

..стварно???, изгледа челикот ми останал у сеќавање од Треска бараките у Радишани....  старост , јеботе благи бог...
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Скопје и околината

Пишување by VOL on Вто Aвг 16 2016, 21:55

ovie dvospratni baraki denes se solidni dvospratni kukji...
koi zdravi gradbi covece..
avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Скопје и околината

Пишување by VOL on Вто Aвг 16 2016, 21:58

ovie se so salonitki..
ako se sekjavam- slicni ima i vo Zelezara- ama tie se ful limeni ili aluminium ke da e?
avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Скопје и околината

Пишување by king on Нед Aвг 21 2016, 15:03


_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Скопје и околината

Пишување by VOL on Пон Aвг 22 2016, 18:54

reko ja, nista bez braca rusi Twisted Evil
( realno, popravo bi bilo da se kaze, bez "braca belorusi"..Wink )
avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Скопје и околината

Пишување by VOL on Саб Aвг 27 2016, 11:53

avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Скопје и околината

Пишување by king on Саб Aвг 27 2016, 22:08

^^^
Па, а..... да беше по сдсм-оФско, денешниве снимки ќе се разликуваа само по возниот парк по улиците ..... сивило и запуштеност ....

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Скопје и околината

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот