„Специјален“ обвинител?!?

Страна 19 of 23 Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23  Next

Go down

Re: „Специјален“ обвинител?!?

Пишување by кнез on Пет Jул 08 2016, 09:30

Вол,на времето кога имав 20-тина години кај нас у маало се врати еден човек кој 11 години лежел во затвор.Јас пред тоа немав видено човек кој лежел во затвор и затоа ми беше многу интересно да поразговам со него да видам каков е тоа човек.Инаку тој е физички многу јак човек,а јас на вемето тренирав малку бокс кај нас доле(кога ти врие крвта и мислиш дека татко ти е смотан а овие тепачиве се "куууул")па ми беше интересно да знам таков тип демек шизик опасен кој го знае цело Скопје.
Еднаш лежиме ние у маало покрај кошот после баскет,а постојано не гледаше како играме баскет еден 50-тина година стар човек и после баскетот постојано разговараше со нас. Босанец беше.За себе мислеше дека бил шизик на млади години,ама сепак нормален човек и многу им одеше муабетот со затвореников.Доаѓа затвореников е седнува на клупата со нас а човеков стои на нозе до клупата.Се поздравуваат пријателски.Човеков во жарот на разговорот се доближува до затвореникот  кој седи на клупата а овој му стои над глава.Затвореников  одеднаш го прекинува разговорот и го прашува--Што кур ми стоиш над глава бе,сила ми продаваш.Станува и одеднаш настанува хаос. Се сеќавам се вратив дома и долго не можев да сватам што се случи за потоа да сватам(што е и поентата на оваа приказна) дека има и други правила кои немаат врска со нормалниот цивилизиран свет.
Искрено тоа ми беше голема поука во мојот живот за да сватам каков човек сакам да бидам, дали како татко ми или како затворениот,ама да сватам  дека има и еден цел друг свет кај кој агрументот на сила е основен аргумент во конверзацијата и во создавањто на правилата.

кнез

Posts : 682
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Специјален“ обвинител?!?

Пишување by Прч on Пет Jул 08 2016, 09:42

VOL напиша:ako ovaa zguzativna potencijalna nindza na koja I e dadeno kratko vreme da ostvari necii celi, misli deka za ova kratko vreme ke moze da mudruva so termini sto nitu gi poznava, nitu znae sto pravi, nitu moze da se snajde vo civiliziraniot svet, pa se rasfrla so "mudrosto" a u stvari nize glupost do glupost, pocnuvajki od toa gestikulaciite, maftanje so glavata , neartikulisani izrazi na liceto I slicno...
Не се воопшто глупости, туку поставува едно многу суштинско прашање. Има ли воопшто некаков правен смисол прецедникот на државата да ја презме работата на судовите и обвинителствата? 

Штета што реченото е со шиптерска острина и тон, Инаку, кога би се извадиле емоциите и личните фрустрации, она што преостанува е серизен шамар за Џорџе. Во суштина пораката е: абе човек, ако не ти се јасни правните термини, прашај адвокат, или некој кој знае.

Единствен начин на кој Џоле би можел да врати, да се одбрани, е да го докаже спротивното - дека Фатиме нема абер од тоа што го зборува. А тоа не може со организиран хор од нискости и пцости, туку само од ниво на еден високо стручен доктор по правни науки. Во настапот на Прецедателот нема такво нешто... 

Ме заинтригира со постов, па го преслушав говорот на Ѓорѓе со кој објави дека од денес тој  и никој друг, е обвинител, судија и апсанџија. Она што ми упадна во очи: човекот читаше текст, чие авторство во најдобар случај може да го достигне Миленко, на ниво на маалско оговарање, со светлосни години далеку од некакво лидерско визионерство. 

Го прегледав и колективното интервју на Џорџ на Алсат, со уредницие на телевизиите.
Една добронамерна примедба за прецеднико: другпат да не го кани Латас на вакви претстави.
Џоле паѓа во сенка, и е апсолутно инфериорен. По речитост, смисол за демагогија и убедливост, Дракче е за три класи над него.
avatar
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Специјален“ обвинител?!?

Пишување by concrete on Пет Jул 08 2016, 19:19

Џоле бил на алсат????  што му би??? има ли тој воопшто престава со кого плива у базенот пун пирани???
avatar
concrete

Posts : 6788
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Специјален“ обвинител?!?

Пишување by VOL on Саб Jул 09 2016, 05:06

Прч напиша:
VOL напиша:ako ovaa zguzativna potencijalna nindza na koja I e dadeno kratko vreme da ostvari necii celi, misli deka za ova kratko vreme ke moze da mudruva so termini sto nitu gi poznava, nitu znae sto pravi, nitu moze da se snajde vo civiliziraniot svet, pa se rasfrla so "mudrosto" a u stvari nize glupost do glupost, pocnuvajki od toa gestikulaciite, maftanje so glavata , neartikulisani izrazi na liceto I slicno...
Не се воопшто глупости, туку поставува едно многу суштинско прашање. Има ли воопшто некаков правен смисол прецедникот на државата да ја презме работата на судовите и обвинителствата? 

Штета што реченото е со шиптерска острина и тон, Инаку, кога би се извадиле емоциите и личните фрустрации, она што преостанува е серизен шамар за Џорџе. Во суштина пораката е: абе човек, ако не ти се јасни правните термини, прашај адвокат, или некој кој знае.

Единствен начин на кој Џоле би можел да врати, да се одбрани, е да го докаже спротивното - дека Фатиме нема абер од тоа што го зборува. А тоа не може со организиран хор од нискости и пцости, туку само од ниво на еден високо стручен доктор по правни науки. Во настапот на Прецедателот нема такво нешто... 

Ме заинтригира со постов, па го преслушав говорот на Ѓорѓе со кој објави дека од денес тој  и никој друг, е обвинител, судија и апсанџија. Она што ми упадна во очи: човекот читаше текст, чие авторство во најдобар случај може да го достигне Миленко, на ниво на маалско оговарање, со светлосни години далеку од некакво лидерско визионерство. 

Го прегледав и колективното интервју на Џорџ на Алсат, со уредницие на телевизиите.
Една добронамерна примедба за прецеднико: другпат да не го кани Латас на вакви претстави.
Џоле паѓа во сенка, и е апсолутно инфериорен. По речитост, смисол за демагогија и убедливост, Дракче е за три класи над него.


se e ubavo vo analizava sto si ja pisal.,
samo sto jas,ne pisuvav za PreCedniko, tuku za Fatime Wink
avatar
VOL

Posts : 15779
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Специјален“ обвинител?!?

Пишување by VOL on Сре Jул 13 2016, 07:38

Чавков: Нема потреба од специјално полициско одделение

ne treba Cavkov, treba zdraviot razum I logika a nastrana atoa- zakonite, da se pocituvaat, pa sekoj toa moze da go kze.

ako na timot ja Katica Janeva ( Kejti Dzan, samo sto ne moze da ja sobere vo lateks kostum ko "superheroj" da receme, spajdermen ili neko drug "men" ..) im treba specijalno-pospecijalno-amin opkruzuvanje, specijalna samo za nivni potrebi policija, mozda ke pobaraat I specijalno miistArstvo za nadvoresni raboti, onaka da si imaat I da im se najde, mozda ke pobaraat I specijalna agencija za elektronski komunikacii, specijalni specijalizirani lugje so ke im aplaudiraat na konferencii, specijalen narod koj samo ke gi prifakja nikako kritikuva, specijalni svedoci koi mozat da gi iskoristat na -povik...

ama ne ide bre, taka toa.
 toa NE GO SAKAME nie od narodot. nas toa ne ni treba, dovolni ni se ovie...
toa go saka nekoja orospija ko NULAND.
a nasla plodna pocva kaj raznorazni specijalki kaj nas pa fura agenda..
http://24vesti.mk/chavkov-nema-potreba-od-specijalno-policisko-oddelenie
avatar
VOL

Posts : 15779
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Специјален“ обвинител?!?

Пишување by concrete on Сре Jул 13 2016, 09:40

....не е крива ороспијата  FuckEU Нуланд таа си е УСА ороспија и се однесува соодветно на очекувањата, крив е Чавков, јаде бурек и пие ладна вода, наместо да биде министер за внатрешни работи каков треба да биде...тогаш разни ороспии на крај на кариера и смешни ликови од Мапет шоу и Адамс фемили нема ни да крекнат , а не па да бараат нешто специјално...
avatar
concrete

Posts : 6788
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Специјален“ обвинител?!?

Пишување by king on Сре Jул 13 2016, 15:00

Ова некој сака да во Македонија формира „ОЗНА“ .. но која овој пат ќе работи за потребите на опозицијата и нејзино вон вољата на народот устоличување на власт?

... кога работите ќе се поубаво погледнат ... ова сега што ни се случува не е насочено кон власта како власт туку само кон една одредена политичка партија и обид за нејзино тотално уништување, власта е коалиција па никако не може да се оправда нападот само кон претставници на една единствена партија (нели туто комплетно не ја бива власта) па биле тие на функција или не ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9641
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Специјален“ обвинител?!?

Пишување by concrete on Сре Jул 13 2016, 16:44

king напиша:Ова некој сака да во Македонија формира „ОЗНА“ .. но која овој пат ќе работи за потребите на опозицијата и нејзино вон вољата на народот устоличување на власт?

... кога работите ќе се поубаво погледнат ... ова сега што ни се случува не е насочено кон власта како власт туку само кон една одредена политичка партија и обид за нејзино тотално уништување, власта е коалиција па никако не може да се оправда нападот само кон претставници на една единствена партија (нели туто комплетно не ја бива власта) па биле тие на функција или не ...
....точно, иако у обланда завиткана ......пораката на демократските ЕУ и УСА џукели и белосветските ороспии е јасна: избори нема да има додека го има вмро,
Порака не од сега..стара е барем два века..., и тоа, ако ги броиме само "модерните времиња"..
На основа на искуството на перолесното одземање на Македонците правото да имаат своја национална држава, па урамуењето и обадинтерувањето..., сметаат дека можат и да диктираат и да кажуваат што всушност сака и за кого треба да гласа Македонскиот народ, сметајќи го за безлична неспособна пластелинаста маса за моделирање....
Па сеа , ако кубурата и понатака тој народ ќе ја има заденато зад г'с.....нека му е со среќа....
A бидејќи такозваната елита и напредна интелигенција , по кој знае кој пут покажуе дека ни за кур не ја бива..... може тоа кубурата и у г'с да си ја стави Mad
avatar
concrete

Posts : 6788
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Специјален“ обвинител?!?

Пишување by king on Сре Jул 27 2016, 01:43

упссс

http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=C6A6AF4149B5B6409B47860C0B4FF2DC

Како и да е ... специјалките ќе си останат „специјалки“  Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9641
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Специјален“ обвинител?!?

Пишување by concrete on Сре Jул 27 2016, 09:32

king напиша:упссс

http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=C6A6AF4149B5B6409B47860C0B4FF2DC

Како и да е ... специјалките ќе си останат „специјалки“  Twisted Evil Twisted Evil
...не бригај ќе се прогласи за ненадлежен , зар мислиш дека американскит амбасадор , лице  со посебни потреби ќе се лиши од своите три специјални курви...индијански???? Cool
avatar
concrete

Posts : 6788
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Специјален“ обвинител?!?

Пишување by king on Сре Jул 27 2016, 12:47

concrete напиша:
............ зар мислиш дека американскит амбасадор , лице  со посебни потреби ќе се лиши од своите три специјални курви...индијански???? Cool
Кога сме веќе кај курвите ...

...изгледа и тој е од тие несреќници кои се заљубуваат во „својата“ курва.... а курви има колку сакаш .... Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9641
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Специјален“ обвинител?!?

Пишување by king on Чет Aвг 18 2016, 22:04


_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9641
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Специјален“ обвинител?!?

Пишување by concrete on Чет Aвг 18 2016, 22:43

king напиша:http://netpress.com.mk/skandalozno-nepoznavanje-na-pravoto-janeva-bara-graganite-da-ja-dokazat-svojata-nevinost/


E ..јблг ... 6.24 просек ... тоа е тоа .... Twisted Evil Twisted Evil
...јанева е докажана гуска , дај нешто ново....таа и вака и така ќе заврши намачкана у катран и уваљана у перја.... Cool

И таа не е проблемот , оние глупандерите кои ја прифатиле целата таа неуставна лакрдија, па посебно ко амерички предлог се за стап ....кој кога тогаш ќе го папат... Evil or Very Mad
avatar
concrete

Posts : 6788
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Специјален“ обвинител?!?

Пишување by king on Саб Aвг 27 2016, 22:16

http://kurir.mk/Makedonija/vesti/stanuva-li-sjo-del-od-soros-i-sdsm/

Very Happy Very Happy

Туку настрана тоа .... деновиве се пишува дека сјо ќе барало продолжување на мандатот поради  голем обем на работата (читај, им се усладија државните парички) .... па кој кур тогаш уште на почетокот им дадоа клоца на два члена од сјо ...
..образложуваа ... намало работа за сите ( џабе плата ќе зимале... е голема работа уште двајца на толку илјади кои зимаат плата и клатат врата).... најверојатно не било тоа причината туку изгледа како што времето покажува политички не им се уклапале у агендата ....

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9641
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Специјален“ обвинител?!?

Пишување by concrete on Нед Aвг 28 2016, 11:39

...ако ги земеш во обзир изборите во САД и комедијата која се случува ,апасас преселбите на народи, војни без логика , а се невиден бес..., се добива чувството дека Ѓаволот се враќа по своето..., овој циркус со избори , избирачки списоци, оркестрирани афери на прислушкување,  СЈО-бордели, недоквакани партии  , импотентни влади, шарени револуционери, партии на леваци и остало....се само локални нуз појави.... Sad
avatar
concrete

Posts : 6788
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Специјален“ обвинител?!?

Пишување by VOL on Нед Aвг 28 2016, 20:25

ako SJO ne dava "mleko" neka go ukinat.
jes da sisatite clanovi u toa SJO se kahm.... onaa suvata Fati-me, nema sto da dade, i da ja cedis, a onaa zamastenata iako vizuelno e -oho-hoo, cinis SvedMilk na trupoi od noze , ama ko mastitis da ima fateno vo toa vimeto..

sala na strana, SJO mi e baegi isprdena druzina koja najmnogu steta pravi na svoite SJOljubci, sponzori, sponzorusi i podrzAvaci.

...zatoa sto-NISTO ne pravi.
nema mleko.
sisajte vesla.
avatar
VOL

Posts : 15779
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Специјален“ обвинител?!?

Пишување by king on Сре Aвг 31 2016, 10:19


Стварно .... каде се ...???

... аш ... немаат ништо инаку у холивудски стил ќе подигнеа обвиненија....вака сеуште истражуваат, небаре бараат докази за вонземски живот ...

... а и адвокатите на потенцијално обвинетите кажуваат дека не им е предочен ниеден доказ ... што е спротивно со законите за постапки кои велат дека двете засегнати страни мораат да ги имаат на увид сите докази ...

.... е па редно е на госпоѓата специјалка некој да и шепне дека времето на судење и пресудување по желби на партиските комесари  е одааааааамна завршено ... но јбг ...6.24 просек то ти је ....

...уствари дотичното сјо е најголемиот срам за целиот наш правосуден систем ... толку лаици дебело платени и собрани на едно место тешко море никако на друго место не се наоѓа ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9641
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Специјален“ обвинител?!?

Пишување by concrete on Сре Aвг 31 2016, 12:47

Каракамишева очигледно почна по вмровски обичај да кружи како киша око крагујевца и бобот не го вика боб ниту попот поп , туку се бави со маркетинг, пропаганда, отварање чешми, Краш чоколади и пресипање шупљо у празно....
СЈО е американска направија, направена за да биде извадена од нафталин и употребена кога ќе им треба. А тоа кога ќе им треба ќе одредат тие ... и тоа нема, ама никаква врска со глупостите и маглите кои тие преку нашите дични на избори избрани избраници ни ги размачкаа преку очи и уши.
И тие обоените од сорос, , тие одредени народ да преродуваат , а и качаците од планина.., секој на своето стадо..за да нема утка.
Е сеа , ако Каракамишева уште си џвака гурабии  мислејќи веројатно дека трава пасеме или нафта пиеме, без да викне : авакари поп по мене матер да им ебеме..., нешто није у реду со бобот у оваа боранија земја Данска... Smile Smile
avatar
concrete

Posts : 6788
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Специјален“ обвинител?!?

Пишување by кнез on Сре Aвг 31 2016, 13:31

Иако ама воопшто не ми се пишува на оваа тема зошто после сум извесно време збалдушен ,ќе пишам зошто мора да се свати неговото значење.СЈО е меч на колонијалниот намесник,кој ќе и виси над глава на секоја наредна влада.Со него се обезбедува апсолутна послушност.СЈО е надуставно тело кое ќе полага сметка единствено на намесникот.Додека тоа постои нема ништо од своја воља на македонскиот народ

кнез

Posts : 682
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Специјален“ обвинител?!?

Пишување by king on Сре Aвг 31 2016, 23:26

упссс ...утре бил датумот за рочиште на  „Шпион“ ....

http://alsat.mk/News/268390/se-namali-frekfencijata-na-politichari-i-bizismeni-kaj-katica-janeva

.... 100% специјалката ќе изврдува .... Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9641
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Специјален“ обвинител?!?

Пишување by king on Пет Сеп 02 2016, 20:18

http://novatv.mk/sluchaj-shpion-za-sjo-e-sporna-samo-visinata-na-kaznite/
Aјдеееееее ..и тоа го видовме ... обвинителство да бара помали казни????????!!!!!!!!!!
...абе ова е за у Гинис ..... само кај нас го има тоа да обвинителство  бара помали казни, наместо поголеми .. ...а види мајката дури и само условни ...


...туку не можеа да ги ослободат зошто доказите не се рекла-казала снимени, лепени, прелепувани телефонски разговори ....

.. но како и да е .... сепак е пресудено виновни .... па сеа оваа пресуда дава поголема тежина на обвинението против  Зајкото ...
..јбг ... зајачки паприкаш се крчка .... Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9641
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Специјален“ обвинител?!?

Пишување by VOL on Нед Сеп 04 2016, 12:30

http://kurir.mk/Makedonija/vesti/zhurnal-janeva-i-natamu-gi-krie-litsata-od-sdsm-koi-se-odgovorni-za-nejziniot-pr/
ovoj "Julio CrvenIGLESIAS" ako ne I se kacil na siptarcevo, eve ja.!
vidi go be so cvetici u pozadina, Laughing Cool  prosto nevinost davaa za da bidat I njegova blizina vakvive......
avatar
VOL

Posts : 15779
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Специјален“ обвинител?!?

Пишување by king on Пон Сеп 05 2016, 21:33

http://kanal5.com.mk/vesti_detail.asp?ID=105330

http://telegraf.mk/aktuelno/Makedonija/ns-newsarticle-ostri-reakcii-kon-sjo-apsurd-e-bez-dokazi-da-se-bara-namaluvane-na-kaznite-vo-spion.nspx

...овие специјалките ... да не се забуниле нешто .... ми се чини тие беа обвинителство а не одбрана во случајов ....
... а работат на одбрана дури и повеќе од адвокатите на обвинетите....

.... абе има ли некој со муда да го укине тоа сјо и ја прекине целата лакрдија што тоа ја прави ....
.... веќе и од месечината се гледа дека од спроведување на некоја правда нема ни збор ..единствено што работи е политичка дискредитација, со театрални пресови, на само една политичка партија .... поинаку и не може да се објасни зошто по една цела година немаат покренато ниедно обвинение туку само најави за започнување на истраги...
...  ама  по се изгледа имаат само контра ефект од оној што сакаат да го постигнат ....

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9641
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Специјален“ обвинител?!?

Пишување by king on Чет Сеп 15 2016, 23:36

http://24vesti.mk/vtor-shestmesechen-izveshtaj-na-sjo

Aхахахааааааа ...по цела една година дуууууууууури две обвиненија .... и тоа едното затоа што некои излегле на протести ...
... т.е. у оваз држава само сдсм може до мила воља да протестира, крши и уништува, додека сдекој друг кој ќе се дрзне да протестита ќе го навлече гневот на сјо ...

а ова е тимот Twisted Evil Twisted Evil   кој цела година изгуби за денешниве две глупости... нека им се „алал“ паричките што си ги поделија ...

http://pozitiv.mk/%d1%84%d0%be%d1%82%d0%be-%d0%be%d0%b2%d0%b0-%d0%b5-%d1%82%d0%b8%d0%bc%d0%be%d1%82-%d0%bd%d0%b0-%d0%ba%d0%b0%d1%82%d0%b8%d1%86%d0%b0-%d1%98%d0%b0%d0%bd%d0%b5%d0%b2%d0%b0/


.... сјо ...го проби и дното на днота ....

...абе ..тие се срамота за целиот македонски правосуден систем ....

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9641
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Специјален“ обвинител?!?

Пишување by concrete on Пет Сеп 16 2016, 00:59

...аууу ја гледам госпоѓата специјален обвинител на ТВ нешто изјавуе у гро план.. , нафракана да ни гица прасица од мапет шоу не може на мало прсте да и се фати..Таа очигледно е некоја интелектуална шуплива лејка, која вистина веруе дека е нешто повеќе од американски кловн???
avatar
concrete

Posts : 6788
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Специјален“ обвинител?!?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 19 of 23 Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот