Официјализирање на цензура во Македонија

Go down

Официјализирање на цензура во Македонија

Пишување by чучулига on Вто Окт 06 2015, 21:48

Шо е ова бе??!!

http://plusinfo.mk/vest/42640/zakonot-za-zabrana-na-bombite-kje-gi-torpedira-pregovorite-za-izlez-od-krizata

Оти не кажвате шо се случило м?

Каков бре црн закон за збрана на бомбите брее ееееееј... алоооооо, има пилот во авионот?!!!

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Официјализирање на цензура во Македонија

Пишување by VOL on Вто Окт 06 2015, 21:59

poljeka bre oj ti, Laughing
sta mu go fali n aovaj predljog na zakon?
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Официјализирање на цензура во Македонија

Пишување by VOL on Вто Окт 06 2015, 22:00

vidi sto je ljep, ce ga puni budzet sto na sat, zimi sfe!
------------------------------------------------------------

ПРЕДЛОГ НА ЗАКОН ЗА ЗАБРАНА ЗА ПОСЕДУВАЊЕ, ОБРАБОТКА, ОБЈАВУВАЊЕ И РАСПОЛАГАЊЕ СО МАТЕРИЈАЛИ КОИ ПРОИЗЛЕГУВААТ ОД НЕЗАКОНСКО СЛЕДЕЊЕ НА КОМУНИКАЦИИТЕ

Член 1

(1) Со овој закон се утврдува забраната за поседување, обработка, јавно објавување преку медиуми, социјални мрежи, веб портали и било која друга форма на јавно објавување и располагање на било кој начин со материјали кои произлегуваат од незаконско следење на комуникации, вклучувајќи и нивно користење и располагање во изборен процес.

(2) Со овој закон покрај забраната од ставот 1 на овој член се утврдува и обврска за предавање на материјалите од незаконско следење на комуникации на надлежен јавен обвинител, како и кривичната одговорност за непредавањето на материјалите и за нивно неовластено објавување и пренесување.

Член 2
Се забранува поседување, обработка, објавување и располагање на било кој начин со материјали кои произлегуваат од незаконско следење на комуникации.

Член 3
Тој што неовластено поседува, обработува и располага на било кој начин со материјали кои произлегуваат од незаконско следење на комуникации, ќе се казни со казна затвор од најмалку четири години.

Член 4
(1) Тој што неовластено на било кој начин ќе објави или пренесе прислушкувани или тонски снимени разговори или делови од нив или нивни транскрипти на територијата на Република Македонија или во странство, ќе се казни со казна затвор од најмалку четири години.

(2) Доколку делото од ставот 1 на овој член доведе до настанување на правни, материјални или други штетни последици на лице кое е инволвирано во објавените или пренесените аудио снимки или транскрипти од аудио снимки или нивни делови од незаконското следење на комуникациите, сторителот ќе се казни со казна затвор од најмалку пет години.

(3) Доколку делото од ставот 1 на овој член доведе до нанесување на тешки телесни повреди на лице кое е инволвирано во објавените или пренесените аудио снимки или транскрипти од аудио снимки или нивни делови од незаконското следење на комуникациите, или на нему блиско лице, сторителот ќе се казни со казна затвор од најмалку осум години.

(4) Доколку делото од ставот 1 на овој член доведе до смрт на лице кое е инволвирано во објавените или пренесените аудио снимки или транскрипти од аудио снимки или нивни делови од незаконското следење на комуникациите, или на нему блиско лице, сторителот ќе се казни со казна затвор од најмалку 10 години.

(5) Ако делото од овој член го стори правно лице ќе се казни со парична казна, а одговорното лице во правното лице ќе се казни согласно ставовите (1), (2), (3) и (4) на овој член.


Член 5
Секој кој поседува или има пристап до материјали од незаконско следење на комуникации е должен во рок од пет дена од денот на влегувањето во сила на овој закон да ги предаде материјалите на надлежниот јавен обвинител.

Член 6
Овој закон влегува во сила наредниот ден од денот на објавувањето во „Службен весник на Република Македонија“.
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Официјализирање на цензура во Македонија

Пишување by чучулига on Вто Окт 06 2015, 22:09

Шо не... ама, ме бендисва дека признава автентичност на снимките

Еве види си

http://libertas.mk/wp-content/uploads/2015/10/predlogzakon.pdf

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Официјализирање на цензура во Македонија

Пишување by king on Вто Окт 06 2015, 22:50

чучулига напиша:Шо не... ама, ме бендисва дека признава автентичност на снимките

Тоа е твоја инсуинација ... Very Happy Very Happy

... но јбг ... во денешни услови кога светот е мал... законот лесно ќе се заобиколува ....

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Официјализирање на цензура во Македонија

Пишување by чучулига on Вто Окт 06 2015, 22:56

Имам право да инсинуирам.

Најмногу ми смета тенденцијата на ограничување на јавниот интерес.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Официјализирање на цензура во Македонија

Пишување by concrete on Сре Окт 07 2015, 08:40

чучулига напиша:Имам право да инсинуирам.

Најмногу ми смета тенденцијата на ограничување на јавниот интерес.
..јавен интерес??? 
....тоа е интерес на јаве , што би рекла баба ми да беше сеа овде: на ачик-ашкере или се збори за интересот на сите..илити интересот на сон.., т.е. статистичката сарма???
....дали сум и јас опфатен у тие сите??? Cool
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Официјализирање на цензура во Македонија

Пишување by VOL on Сре Окт 07 2015, 18:34

avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Официјализирање на цензура во Македонија

Пишување by чучулига on Сре Окт 07 2015, 20:58

concrete напиша:
....дали сум и јас опфатен у тие сите??? Cool

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Официјализирање на цензура во Македонија

Пишување by чучулига on Сре Окт 07 2015, 23:56

А шо лежи во основата на двлекубањето на вимание со глупоста ко така?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Официјализирање на цензура во Македонија

Пишување by ribar on Чет Окт 08 2015, 09:12

-леле,леле,шупакот талат се инател и не го повлекувал законот,за да не се дознае со кого ке спиел во иста соба ,.абе кој те ебе тебе цреп ни заеден,па Силвана почнала да му пејт Молчи молчи љубов моја
-а сарма моронy низаеден ,виде ли кој лажел..мораа да интервенираат Бејли и Орав за да се дознае дека илче и куртонот талат лажеле.

ribar

Posts : 415
Join date : 2014-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Официјализирање на цензура во Македонија

Пишување by VOL on Чет Окт 08 2015, 18:17

avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Официјализирање на цензура во Македонија

Пишување by concrete on Чет Окт 08 2015, 20:06

ribar напиша:-леле,леле,шупакот талат се инател и не го повлекувал законот,за да не се дознае со кого ке спиел во иста соба ,.абе кој те ебе тебе цреп ни заеден,па Силвана почнала да му пејт Молчи молчи љубов моја
-а сарма моронy низаеден ,виде ли кој лажел..мораа да интервенираат Бејли и Орав за да се дознае дека илче и куртонот талат лажеле.
....кои ти се тие бејли и олаф  жити бога?????.., у мое маало децата имаат две улични џукели што ги ранат за играње, а непознатог порекла кои некако така ги крстиле..Не е ваљда дека сте им ги зеле за да лаат за вас??? Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Официјализирање на цензура во Македонија

Пишување by king on Чет Окт 08 2015, 21:42

хихихи

http://www.mkd.mk/svet/vesti/saudijka-postirala-video-na-koe-mazh-i-seksualno-zloupotrebuva-sluginka-i-sega-ja-cheka

... а ние се буниме за јавно објавување на тајно снимање ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Официјализирање на цензура во Македонија

Пишување by king on Чет Дек 03 2015, 00:41

Од законот за медиуми.... оној предлогот на сдсм ... поголемо барање за цензура, море тотална цензура и ставање на медиумите под капа на политичките комесари .... здравје ....

... а устите на сдсм-оФци толку им беа полни  со ... слобода на медиумите.... само не кажуваа дека под слобода мислеа на слободата на политичките комесари да прават што сакаат со медиумите ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Официјализирање на цензура во Македонија

Пишување by king on Нед Окт 09 2016, 23:03

Па од ова адхок тело за следење на медиумите ...поголема цензура ... здравје ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Официјализирање на цензура во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот