ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонска актуелна сцена

4 posters

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Македонска актуелна сцена - Page 3 Empty Re: Македонска актуелна сцена

Пишување by чучулига Сре Окт 03 2018, 16:35





Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска актуелна сцена - Page 3 Empty Re: Македонска актуелна сцена

Пишување by VOL Пет Окт 05 2018, 06:38

hmm.. jes da se nasi , t.e domakja roba
 ( kupuvajte makedonski proizHodi, zar ne Wink  )
ali stilov im e..... 

mnogu domaKJi "proizhodi, sum nacekal deka ne samo sto ne se originalni - po stil ( da receme, etno e povekje vtohtono otkolku uvezen stil na muzika) tuku nekoi se direktni plagijati..
ne pisuvam za dzabe, mislam deka onoj so dzigericine i beli carapu, wanna be slagermeister, vlado -korpicka, kradese ruski pesnicki, mislejki deka od taa "izolirana , ladna, nikoj sto ne ja znae" zemja, koja sega duri i pod tivka kulturna blokada e pokraj, sankciine, deka nikoj ne znae sto tie lugje tamu rabotat, peat, itn.

eve eden primer, posto , ja licno gi pratam odamna, videovo e od 2012 godina, na primer, 

i doma kaj nas, nepoznatite vo obid-muzicki grupi ili poedinci em poedinki, taka nonsalantno, na piknik, bez "macho' rabbovci u pozadina i bez razcicleni dundi po spotovite, bez teski tekstovi,...si go baraat svoeto mesto..

Pepermint se uspesna prikazna. 
avtenticni bea i Ljubojna i seuste se ( izdrzaa da ne se politiziraat za nato-fest!)  

a eve na primer, kako zlite azderi od sibirot pejat em tralalajkaat, nastrana od debeli bataci na crnputki so YO! raperi u pozadina, 2 tona sminka,  na stranski jazici, dabome...i nasive domakji pesni se 30 % barem, na engleski, jebi ga, mora da se u fazon, neli.... Wink




kapive im se bas ona, folk, a votka-stajl maicive dezuren dekor..

na krajot od kraistata, ne se nosat sekade niz svetot tesni farmerki- Konchita Wurst bradici, pretesni kosulji a telo ko kolbas....?

za vkusovi pa i muzicki ne se komentira, taka da sekoja cest za nasive, 
samo sakav da otvoram prozorec kon malku poznat svet.....


ps:
a ova e pozdrav do drugarka mi so si ja vikam Meche,  Cool da ne kvici mnogu po engleski i po turski serii 
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот