ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - трет дел

+12
sprinter007
Arhimed
чучулига
concrete
gestapo
кнез
Morski galeb
Прч
VOL
Centarec
jambo
ribar
16 posters

Страна 5 of 41 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 23 ... 41  Next

Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  трет дел - Page 6 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - трет дел

Пишување by VOL Пон Мар 23 2015, 16:16

ne be.
   tacno kazav
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  трет дел - Page 6 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - трет дел

Пишување by чучулига Пон Мар 23 2015, 16:17

Ти си некаков извртен тип бе Вол... ич не те разбирам... ама баш!
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  трет дел - Page 6 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - трет дел

Пишување by VOL Пон Мар 23 2015, 16:19

ja sum si skroz normalen, zatoa ne mozes da me razberes..
ic.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  трет дел - Page 6 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - трет дел

Пишување by чучулига Пон Мар 23 2015, 16:29

чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  трет дел - Page 6 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - трет дел

Пишување by Arhimed Пон Мар 23 2015, 16:36

VOL напиша:e toa e odluka (dali ke objavi ili ne) na eden nestabilen wanna be  kvazi politicar, koj od fotelja ne gleda poinaku.

ovie, ako nema sto da se plasat od objavuvanje na snimki okolu  ubistvata, ke prekjutat i ke go ostavat da propee..

a posledicite, se na negova dusa. zatoa sto moze da frli "koska" koja realno -nisto ne vredi ( snimki koi nemaat tezina)

no samoto objavuvanje  siptarive i islamskata zaednica na celo so americkata ambasada- ke napravat od nisto nesto.. kako i dosega.
dodeka svati narodov makedonski deka ubijcite se vo zatvor-pravosilno.. ke se sluci islamska revolucija na ulicive.. nema pravda , i dokazi za niv, kako ke im kaze centarot, taka ke poludat..
...
Постојат јасни правила во судскиот систем. Се случува од банални или технички причини да падне обвинението. Случајот со обвинението против Зоран Вранишковски излезе во весници, со јасно опишување на постапките на судијата кој побарал пауза при крајот на судењето (за консултација по мобилен?!), и после 20 минути го одбил барањето на одбраната.

За Монструм исто може да се случи, да се објават притисоци и влијанија врз судии, и логично е да падне процесот. Не затоа што некој објавил или монтирал снимки, туку заради јасно изразено влијание врз судии (ако тоа се покаже).

За коментарот (kako ke im kaze centarot, taka ke poludat..
), потполно те разбирам. Не мора ни да чекаат доказ дека е случајот монтиран.

Само тој стандард некој друг го поставил. ако се сеќаваш, ја демолираа општината Центар заради ДУП, наводно заради бришење на црква. Никој не провери во ДУП-от дали навистина е така. Се истоварија од камион со сендвич во рака и како што добија наредба од центарот (за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ), така и постапија. Џабе Жерновски го убедуваше Г. Г. Стефан дека црквата му е оставена во ДУП.

Сега се покажа дека ДУП-от требало да направи место за инвеститори од Белизе, за највисокиот плац на Водно.

Едно прашање за Монструм, имаш информации до каде е случајот? Дали Апелација го реши, или Врховен?
Во 1997/8 кога го судеа Руфи Османи постапките (Основен Апелација Врховен) завршија за помалку од година дена, и Руфи искористи жалба во Стразбур (каде го одбија, со што ставија печат на пресудата).

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  трет дел - Page 6 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - трет дел

Пишување by чучулига Пон Мар 23 2015, 16:40

Оф топик
Архимед ти имам напишано дека ко ќе "порастам" сакам да бидам ко тебе... еве, пак ми текна на то!
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  трет дел - Page 6 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - трет дел

Пишување by чучулига Пон Мар 23 2015, 17:13

Како бе ваков се осмелува да влези во црква?

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  трет дел - Page 6 CAyx3XEWAAAceDO
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  трет дел - Page 6 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - трет дел

Пишување by VOL Пон Мар 23 2015, 17:13

Arhimed напиша:Постојат јасни правила во судскиот систем. Се случува од банални или технички причини да падне обвинението. Случајот со обвинението против Зоран Вранишковски излезе во весници, со јасно опишување на постапките на судијата кој побарал пауза при крајот на судењето (за консултација по мобилен?!), и после 20 минути го одбил барањето на одбраната.

За Монструм исто може да се случи, да се објават притисоци и влијанија врз судии, и логично е да падне процесот. Не затоа што некој објавил или монтирал снимки, туку заради јасно изразено влијание врз судии (ако тоа се покаже).

За коментарот (kako ke im kaze centarot, taka ke poludat..
), потполно те разбирам. Не мора ни да чекаат доказ дека е случајот монтиран.

Само тој стандард некој друг го поставил. ако се сеќаваш, ја демолираа општината Центар заради ДУП, наводно заради бришење на црква. Никој не провери во ДУП-от дали навистина е така. Се истоварија од камион со сендвич во рака и како што добија наредба од центарот (за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ), така и постапија. Џабе Жерновски го убедуваше Г. Г. Стефан дека црквата му е оставена во ДУП.

Сега се покажа дека ДУП-от требало да направи место за инвеститори од Белизе, за највисокиот плац на Водно.

Едно прашање за Монструм, имаш информации до каде е случајот? Дали Апелација го реши, или Врховен?
Во 1997/8 кога го судеа Руфи Османи постапките (Основен Апелација Врховен) завршија за помалку од година дена, и Руфи искористи жалба во Стразбур (каде го одбија, со што ставија печат на пресудата).
1. Vraniskovski bese( i e, spored dosieto) kriminalec koj lezese vo zatvor za -ukradeni pari. Kolku i da se pravi film okolu nego, se raboti za kradec- vo mantija.tolku.

2. Zernovski i DUP-nigde ne gi spomnav.

3. Rufi Osmani e zavrsen slucaj. go popusi, 1997/8.i odleza mnogu pomalku od sto trebase.... malku dobi.

Za monstrum, mozes da se informiras od eden kup izvori..
http://vesti.mk/read/news/2382333/787499/shest-dozhivotni-presudi-za-monstrum
http://www.time.mk/c/359214ad97/deneska-presuda-za-monstrum.html
presudite gi donesol osnoven 1....
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  трет дел - Page 6 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - трет дел

Пишување by VOL Пон Мар 23 2015, 17:21

чучулига напиша:Оф топик
Архимед ти имам напишано дека ко ќе "порастам" сакам да бидам ко тебе... еве, пак ми текна на то!
ehhh.... Arrow
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  трет дел - Page 6 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - трет дел

Пишување by Arhimed Пон Мар 23 2015, 17:57

Вол,

Руфи го спомнав како позитивен пример на судење во разумен рок, и овозможување правдата да си ја бара во Стразбур (каде му ја одбија жалбата како недозволена).

За Вранишковски исто имам мислење дека проневерил црковни пари, дело кое што веќе го одлежа.
Го спомнав Вранишковски во контекст на случајот Расколник
Канал 5
Канал 5 напиша:Тензичен расплет на судењето Расколник- Вранишковски осуден на 3 години затвор
Oна што ја поттикна тензијата и сомничавоста кај обвинетите беше тоа што денешното рочиште не започна со пресуда како што беше најавено туку судијата повикал сведок и денеска ги извести дека предметот се враќа во доказна постапка.
Сведокот кој и во затвор му пратил писмо на Вранишковски тврдеше дека лично со него договарал продажба на земјиште, но не можеше да каже ниту која година се сретнувал со него.
Истото го имаше и во Економист линк
I discussed the trial with Voislav Stojanovski, a Macedonian lawyer who observed the proceedings for the Helsinki Committee, part of a network of human-rights groups. He told me that just as people were awaiting the verdict, the chief judge unexpectedly called a last-minute witness, who claimed to have negotiated over a possible land sale with the accused cleric. The witness said he had negotiated both on his own behalf and on behalf of several neighbours who had authorised him, though a written proxy, to offer their land. The archbishop denied ever having met the witness. His defence lawyer requested to see the written proxy. The court president and his two fellow judges then left the court-room to consider that request and returned after 20 minutes, with a refusal. Mr Stojanovski said it was an unusual breach of procedure for judges to leave the court at such a sensitive moment.

На крајот од судењето се носи сведок (кој тврди дека имал полномоштво), судењето се враќа во доказна постапка, а на одбраната не и се дава право да го види полномоштвото?!
--------------------
Ако е прекршена правната процедура, случајот по правило паѓа. Така барем јас го разбирам правото.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  трет дел - Page 6 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - трет дел

Пишување by VOL Пон Мар 23 2015, 18:07

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел



ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  трет дел - Page 6 Empty by Arhimed Today at 18:57
Вол,

Руфи го спомнав како позитивен пример на судење во разумен рок, и овозможување правдата да си ја бара во Стразбур (каде му ја одбија жалбата како недозволена).
toa znam. zatoa i ne go komentiram, iako neznam zosto go komentiras i kakva vrska ima so aktuelnovo na temava. da ne me svatis pogresno, mozebi jas ne razbiram ili ne citam megju redovi, ne znam..


За Вранишковски исто имам мислење дека проневерил црковни пари, дело кое што веќе го одлежа.
Го спомнав Вранишковски во контекст на случајот Расколник
Канал 5
Канал 5 напиша:Тензичен расплет на судењето Расколник- Вранишковски осуден на 3 години затвор
Oна што ја поттикна тензијата и сомничавоста кај обвинетите беше тоа што денешното рочиште не започна со пресуда како што беше најавено туку судијата повикал сведок и денеска ги извести дека предметот се враќа во доказна постапка.
Сведокот кој и во затвор му пратил писмо на Вранишковски тврдеше дека лично со него договарал продажба на земјиште, но не можеше да каже ниту која година се сретнувал со него.
........go znam ova..




На крајот од судењето се носи сведок (кој тврди дека имал полномоштво), судењето се враќа во доказна постапка, а на одбраната не и се дава право да го види полномоштвото?
ti ja svakjam poentata.

Ако е прекршена правната процедура, случајот по правило паѓа. Така барем јас го разбирам правото.

e-toa, treba da razmisli Zaev... sto saka da postigne, sto se' koristi za da postigne, i koi se posledicite..
a za toa, treba da vidime sto ke iznese od "bombata"

vo sekoj slucaj, vekje napisav: ne e voopsto bitno sto ke dones bombata na zaev za slucajot monstrum ako celis na toa.
najvazen e momentot koga siptarite ke odlucat da ne si igraat so makedoncote povekje kako nestabilna kategorija.. tie samo toj signal go cekaat.
a posle, Zaev, neka stane premier, ama instantno.vednas da sedne vo fotelja..da resava prasanja , kako na primer, kade ke se organizira ramkoven-2...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  трет дел - Page 6 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - трет дел

Пишување by чучулига Пон Мар 23 2015, 18:39

Абе... 

некој да кометира за послединте муабети Груевски вс. Груевски?

Признавам, за то сум на форумов.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  трет дел - Page 6 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - трет дел

Пишување by VOL Пон Мар 23 2015, 18:40

priznaj: pak ne te zemale u kafana, pa dosaduvas Twisted Evil
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  трет дел - Page 6 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - трет дел

Пишување by чучулига Пон Мар 23 2015, 18:43

Нема врска.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  трет дел - Page 6 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - трет дел

Пишување by чучулига Пон Мар 23 2015, 19:08

 Trakinardi ‏[ltr]@kapetan_taki[/ltr]  


Стрaнски @Sluzbi, дaли е тoчнo декa психoпaтскoтo смеење нa #ж е сеченo и лепенo, a всушнoст тoј сo Гoцa си прерaскaжувa филм сo Хју Грaнт? 
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  трет дел - Page 6 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - трет дел

Пишување by Centarec Пон Мар 23 2015, 21:02

ако го спомињате заев у постовите, не го намалувате криминлаот на власта. чисто онака да ви кажам.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  трет дел - Page 6 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - трет дел

Пишување by VOL Пон Мар 23 2015, 21:07

olele majko..
.... a be, temava da ja prefrlime vo "SBB_KBB" kategorija?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  трет дел - Page 6 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - трет дел

Пишување by VOL Пон Мар 23 2015, 23:29

Секое лето Заеви уживаат во ексклузивна куќа на три спрата на море во Грција, пишува порталот ПРЕСС 24. Порталот екекслузивно дошол до документите кои покажуваат дека првите братучеди на Зоран Заев, Трајче и Бобан Заеви на крајот од 2012 година ја купиле оваа екслузивна куќа на Халкидики во Неа Мудања.
Laughing Laughing Laughing  "Mudanja" Laughing Laughing Laughing
http://sitel.mk/pres-24-zaevi-kupuvaat-bagatela-hacienda-na-plazha-vo-grcija-0
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  трет дел - Page 6 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - трет дел

Пишување by VOL Пон Мар 23 2015, 23:33

uuupss...

Социјалдемократите се подготвени на се за да се дограбат до власта. Последниот предлог на соросовиот Фокус Албанец да биде новиот македонски премиер ги потврди предупредувањата на експертите дека Заев е подготвен на големи отстапки само за да добие фотеља на Илинденска.




Македонија | 23 March 2015 - 4:42pm
Експерти: За фотељата на Илинденска, Заев е подготвен на големи отстапки
http://sitel.mk/eksperti-za-foteljata-na-ilindenska-zaev-e-podgotven-na-golemi-otstapki-0
Laughing Laughing Laughing znam, znam, "shitel propaganda, dpmnevci, itn itn".. ama ima li ogan kaj so ima i cad?


Минатата недела на арапската Ал Џезира беше објавен скандалозен филм преку кој директно ги навреди Македонците. Во него, ветеран на УЧК пред картата на голема Албанија им се закани на сите Македонци со војна, а веднаш по него, Радмила Шеќеринска рече дека во земјава ќе биде уште полошо од денеска.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  трет дел - Page 6 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - трет дел

Пишување by king Пон Мар 23 2015, 23:55

Oвие зајковци ... ептен добри трговци да ти биле ... чим успеале да заебат јужноциганец и му ја лапнат куќата за три пати помалку од реалното ....
... нека одат на малоумни да ја продаваат таа приказна  ....
.. сега го одработуваат остатокот ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  трет дел - Page 6 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - трет дел

Пишување by king Вто Мар 24 2015, 00:10

Од презентираните  „разговори“ ...

... наводно Цановски го рекол следното....


„ Децава ни се сега заедно, утре може нема да бидат, нон-стоп се караат. Молим те у бизнис сум, не знам главата кај ми е. Еве следните избори нема, еве ако сакаш следните избори да ти потпишам кај сакаш нема да се кандидирам, на друг ќе ја дадам партијата, на кој сакаш. Дај ако треба да потпишам негде“,


.... да не биде утре зајковци пак да викаат дека тоа требало да го исечат .....

... прво на БЦ му го потпреа  а сега на Цановски ... Twisted Evil Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  трет дел - Page 6 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - трет дел

Пишување by Прч Вто Мар 24 2015, 00:22

VOL напиша:Laughing Laughing Laughing znam, znam, "shitel propaganda, dpmnevci, itn itn".. ama ima li ogan kaj so ima i cad?

Шител пропагандава ти е супер ... прва класа. Демек, за да биде Зајкото пwемиеw, ќе го даде власта на Албанец да биде пwемеиеw.

Оди па одговори нешто на оваа мисловна конструкција. Те остава без здив. 

Америкењска школа пар екселанс.Убиј ја логиката, потоа, ако сакаш, можеш со зачадено суво лајно во рака да проповедаш и да викаш: “темјан е, прекрстете се!“.
Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  трет дел - Page 6 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - трет дел

Пишување by VOL Вто Мар 24 2015, 00:28

ja so se zezam se zezam..
Latas e dizel TDI masina za kalemenje i produkcija na se' i sesto a sitel e auspuh bez katalizator...

tuku... sto ti vaka "uskoci", ne se sopna  na supertocniot , superinformiraniot i neverojatno tocen politicki web sajt "dokaz"?
mene barem i ednite i drugite mi se smesni, i fakjam seir, ama ti fakas samo strana..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  трет дел - Page 6 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - трет дел

Пишување by Прч Вто Мар 24 2015, 00:36

Ме зезна, навистина. Од радозналост отидов да видам што е тоа “доказ“, и сега мора да го чистам компјуктерот од непожелнии гости...
Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  трет дел - Page 6 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - трет дел

Пишување by чучулига Вто Мар 24 2015, 00:38

То не е компјуктер... то е пјункутер инаку!
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ -  трет дел - Page 6 Empty Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - трет дел

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 41 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 23 ... 41  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот