ПИШМАН ЗАКОНИ

Go down

ПИШМАН ЗАКОНИ

Пишување by concrete on Нед Фед 08 2015, 18:53

Интересно како пратеничката група на вмро-дпмне ја потврдува мојата констатација дека околу Грујо се имаат натрупано многу аматери и приучени пацери..кои всушност ништо подалеку од носот не гледаат.
Последна смешка од тој репертоар е овој новиов закон за плаќања на социјални и други давачки од примања вон системот цела плата.
Никако да сватам кој к..ац им е. Се изнаслушав денес приказни како законот се менува за да се усогласи со моменталната реалност???? Тие овчички очигледно појма немаат дека тоа се право ПРЕД , а не ПОСЛЕ.
Се анализираат и симулираат сите варијанти , вакви и онакви импликации, па се праи закон кој минува мазно ко вруќ нож у путер.
Факт е дека на сите примања треба да се плаќаат даноци, здравствено и пензиско осигурување.
Но тоа е многу деликатно во ситуација на некој неопфатен во системот цела плата.
Како ќе му се евидентира тоа плаќање кога на пример и на најредовните платиши фондот им изгубил евиденција од 10 години.
Постои ли социјална карта на секој граѓанин со конто врзано за неа каде се бројат сите негови уплати???
Што ако некој плати здравствено за три месеца , а после не заработи ништо???
Никогаш не ми е јасно зошто работи кои можат да се скоцкаат извонредно , со читање и недочитување и со копирање на закони од ЕУ  без да се согледува целиот контекст и услови во кои тие функционираат, се прават кармакараш со фелери кои после се бутаат под черга.
Тоа можат да го прават само дурдубаци и Грујо треба, крајно време е..... да поведе малку внимание околу тоа што и како вработуваат неговите министри, за кои исто така ќе треба да си смисли повисоки критериуми за избор.
Фондовите не се полнат со цедење и делење на сиромаштијата , туку со работа за сите и заработка која иде со тоа.
Инаку ни бомбите на Зајко нема да го извадат од живата кал. Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИШМАН ЗАКОНИ

Пишување by ribar on Нед Фед 08 2015, 19:35

Капу ти скидам мој concrete ,тие мислат ке ги препишат Данските или француски закони и ке триеме раце.Копиљаци неизживеани.

ribar

Posts : 415
Join date : 2014-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИШМАН ЗАКОНИ

Пишување by Прч on Нед Фед 08 2015, 22:53

concrete напиша:Тоа можат да го прават само дурдубаци и Грујо треба, крајно време е..... да поведе малку внимание околу тоа што и како вработуваат неговите министри, за кои исто така ќе треба да си смисли повисоки критериуми за избор.
Оваа мисла е скована со претпоставка дека Грујо умее да мисли и знае што прави, и со пренебрегнување на фактот дека најбитна црта на неговата личност, најважен негов квалитет поради кој е избран и назначен на позицијата каде што е назначен е - дека прво прави нешто па дури потоа  потоа мисли што направил (и притоа мислењето не е задолжително во секоја прилика).

Спомнав дека таканаречените “реформи“ во образованието не се домашно производство, туку лиценцата со конкретни упатства е од увозно потекло. Системот кој го има создадено економскиот бум на западниот свет ти е Макдоналдс. Процедурата за правење сендвичи е разработена до таму што било кое дете од улица може да ја врши работата со пет минути обука. Тука имаш замрзнати плескавици, тука е плотна за печење, тука е зелено копче. Стави ја плескавицата, кога ќе ти свирне свирчето преврти ја, кога ќе ти свирне по втор пат стави ја на лебот, и сендвичот е готов!

Во Макдоналдс не вработуваат академци ниту кулинари специјалисти ниту нутриционисти, зашто таквите би го пореметиле системот кој инаку, ваков каков што е, дава одлични резултати и пристоен профит.

Министерствата на Грујо можеш да ги сметаш како нешто слично на Мекдоналдс. Дадена им е шема и готови процедури од систем кој е проверен и дава совршено добри резултати. Многу важен елемент за американскиот успех во светската трка за власт е тоа што 90% од нивните матуранти не знаат да пресметаат процент, ниту знаат која е разликата меѓу Австрија и Австралија. Без глуп народ не може да се постигнат грандиозни резултати и да се оди напред. 

Рецептите и процедурите за издигање на македонската глупост до американско ниво се нешто по кое администрацијата на Грујо ќе остане запишана во историјата. Немој да му ја матиш водата со некакви “повисоки“критериуми за избор, зашто не го разбираш човекот, не ти е јасно што навистина прави и не сфаќаш колку далеку гледа ...
avatar
Прч

Posts : 220
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИШМАН ЗАКОНИ

Пишување by concrete on Нед Фед 08 2015, 23:26

Глупоќата на народот ич не е спорна , нажалост не е од сега и ..не е од Грујо. Генезата е во време кога тој не бил ни во јајцата на таткому..туку некаде во форма на разноразни материи и минерали во природата...

хмммм викаш далеку гледа???  ....не верувам , а ако си во право треба споменик да му се направи од 30 метра...далекугледачи кај нас се ретки ко зелените неутрини... Wink
..плус тоа, она што се одвива овде и не само овде надминува капацитети.., во било кој поглед, на било кого, па бил и Св.Грујо.
Но сеуште не одгонетнав , ни приближно... од кое раме извира раката која ги ракоположуе.
Глеај го само претендентов бомбардер... за грујо-наместо-грујо....да го смислуеш...не би можел да го смислиш таков Cool
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИШМАН ЗАКОНИ

Пишување by Morski galeb on Пон Фед 09 2015, 01:01

@Прч различна ли е Австралија во тој аспект?

Morski galeb

Posts : 119
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИШМАН ЗАКОНИ

Пишување by Фири on Чет Фед 12 2015, 17:06

concrete напиша:Интересно како пратеничката група на вмро-дпмне ја потврдува мојата констатација дека околу Грујо се имаат натрупано многу аматери и приучени пацери..кои всушност ништо подалеку од носот не гледаат.
Сите и ДПМНЕ и СДСМ се поранешни комунjари демек од исто тесто се, кариеристи, дури криминалци со единствена цел да се обогатат лично .
avatar
Фири

Posts : 436
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИШМАН ЗАКОНИ

Пишување by concrete on Чет Фед 12 2015, 17:10

Фири напиша:
concrete напиша:Интересно како пратеничката група на вмро-дпмне ја потврдува мојата констатација дека околу Грујо се имаат натрупано многу аматери и приучени пацери..кои всушност ништо подалеку од носот не гледаат.
Сите и ДПМНЕ и СДСМ се поранешни комунjари демек од исто тесто се, кариеристи, дури криминалци со единствена цел да се обогатат лично .
ако така гледаш , секаде .., во Европа сигурно. бивши комуњари, кариеристи и криминалце со цел да се збогатат се на власт. Се разликуваат само во дрчноста и во деталот на што се се спремни за да си ја оставарат таа цел.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Вистинските комунисти,чесните, посветените и моралните се или мртви или на пат натаму...
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИШМАН ЗАКОНИ

Пишување by Фири on Чет Фед 12 2015, 17:15

За Европа не можам да зборим ама каj нас и каj вас си е баш така.Честните комунисти се убиени или во антифашистичката борба или потоа во логорите и затворите на уж комунистичките држави.
avatar
Фири

Posts : 436
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИШМАН ЗАКОНИ

Пишување by concrete on Чет Фед 12 2015, 17:19

Фири напиша:За Европа не можам да зборим ама каj нас и каj вас си е баш така.Честните комунисти се убиени или во антифашистичката борба или потоа во логорите и затворите на уж комунистичките држави.
и во Европа дете и во Европа.., ако не и во цел свет....такво е денес времето , на Сатаната... Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИШМАН ЗАКОНИ

Пишување by Фири on Чет Фед 12 2015, 17:29

Jас сум од страната на Доброто!
avatar
Фири

Posts : 436
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИШМАН ЗАКОНИ

Пишување by concrete on Чет Фед 12 2015, 17:43

Фири напиша:Jас сум од страната на Доброто!
..најголемата вештина е манипулираниот да мисли дека е невозможно да го манипулираш..., таквите се најкревки за работа... Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИШМАН ЗАКОНИ

Пишување by VOL on Чет Фед 12 2015, 20:25

Фири напиша:Jас сум од страната на Доброто!
tebe sever ti e na istok...
avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИШМАН ЗАКОНИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот