Мали бизниси

Go down

Мали бизниси

Пишување by Guest on Чет Мај 22 2014, 02:49

Малите бизниси би требало да бидат плитката почва од каде што секоја една здрава економија извира и ја црпи својата енергија, но во Македонија работите се свртени наопаку тука владее општа конфузија и суша на идеи.
Народот тоне во неписменост и неинвентивност тој упорно и упорно ја копира постоечката глупост која за последниве 20 години неуморно се создаваше.

Затоа јас како само_деклариран_експерт за оваа пробламатика ја одредувам оваа тема за виртуелен хаб на бизнис идеи.

Еве ќе го скршам мразот:Снек барови или шеќерни табли на пресувани житарки и суво овошје Виталија што ги продава.......тука упишете granola-barovi.nspx после линкот на официјалниот сајт на виталиа точка мк

Мислам дека има рачун.
Се разбира не можете да се натпреварувате со Виталија они веќе имаат изградено бренд.
Но со ефтин целофан и 40% пониска цена можете да најдете пазар.
Предноста на овој тип на бизнис е во тоа што главната суровина е житарка(пченица, јачмен, овес, 'рж) што во било кој момент не е поскапа од 15 денари за кило на локалниот, регионалниот или глобалниот пазар.

Потребни Ви се овошни концетрати кои се речиси бадијала, а оревите кило нелупени ви се 80 денари и тако даље...

Инвестиција: 1 вработен на полно работно време, ХАСАП, машина, сушара(на почеток со мал капацитет), фрижидер, работна маса, режиски трошоци... Буџет: 10-15 илјади евра
Пред сериозно да влезете во било каков тип на бизнис тука мислам на негово легализирање обавезно направете краш тест на идејата за да видите дали сте се прецениле, да не треба нешто да подобрите/смените.

p.s
Apparently пошто сум нов член на форумов, а сеуште не поминале 7 дена забрането ми е да поставувам линкови затоа малце го едитирав текстот.

p.p.s
Модератори ајде во својата премудрост и далекувидост интервенирајте на време и ставете ги линковите во оригинален формат пошто вака темава ќе брка наместо да привлече народ.

Guest
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Мали бизниси

Пишување by concrete on Чет Мај 22 2014, 11:15

Ај да бидеме конкретни ...мала линија полуавтоматска , за производство на погорните производи со капацитет до 100-150 кгр. во една смена, идеални за мал бизнис од 2-3 вработени, со комплетна  техничка поддршка 12 месеци после пуштање во работа,   од  12.000 Евра...па до максималната должина на вашата черга...за спакуван за испорака производ.
За сите информации од ниво на љубопитност, до клуч на рака на seavo@t-home.mk


Последната промена е направена од concrete на Чет Мај 22 2014, 12:35. Мислењето е променето 2 пати.
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мали бизниси

Пишување by concrete on Чет Мај 22 2014, 12:02


..кечап, сенф, мајонез и слично, до производ во пакувања од 5 литра, шаржа 400 литра  со пастеризација, вакуум и турбо хомогенизатор ...се од нерѓосувачки 304. Лесно се чисти и одржува.
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мали бизниси

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот