Враќање на редовен воен рок во АРМ

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Враќање на редовен воен рок во АРМ

Пишување by king on Сре Дек 17 2014, 00:34

Од 1100 доброволци - 110 девојки во војска!


Многумина сметаат дека враќањето на редовниот воен рок би било добро за младите момци и девојки, затоа што службата во Армијата ќе ги потикне да развијат позитивни карактеристики како дисциплината, упорноста, лојалноста и ќе ги "зацврсти" како личностиhttp://vecer.mk/makedonija/od-1100-dobrovolci-110-devojki-vo-vojska

Да или не...

покрај ова...


затоа што службата во Армијата ќе ги потикне да развијат позитивни карактеристики како дисциплината, упорноста, лојалноста и ќе ги "зацврсти" како личности

...редовниот воен рок како ќе се одрази врз државата ... буџет, квалитет на војникот, системот на одбрана итн ...
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Враќање на редовен воен рок во АРМ

Пишување by чучулига on Сре Дек 17 2014, 00:36

не е маж ако не служел војска.

не џабе му било битно на старите.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Враќање на редовен воен рок во АРМ

Пишување by king on Сре Дек 17 2014, 00:39

Така е!

... но овие денешниве цитрони ... пола ќе бидат елиминирани ради рамни табани ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Враќање на редовен воен рок во АРМ

Пишување by чучулига on Сре Дек 17 2014, 00:41

Тешко на жените му.

Има еден документарец 

naked and afraid

то да видиш.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Враќање на редовен воен рок во АРМ

Пишување by king on Сре Дек 17 2014, 00:45

naked and afraid ... тоа е цела серија...

https://www.youtube.com/results?search_query=naked+and+afraid

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Враќање на редовен воен рок во АРМ

Пишување by чучулига on Сре Дек 17 2014, 00:47

Мхм

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Враќање на редовен воен рок во АРМ

Пишување by king on Сре Дек 17 2014, 00:51

чучулига напиша:Мхм
Хааа виде голи мажи и Мхм...

... а замисли да си докторка и пред тебе цела колона регрути ... ко од мајка родени,  чекаат преглед ....
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Враќање на редовен воен рок во АРМ

Пишување by чучулига on Сре Дек 17 2014, 00:54

Гол маж ....

шо можи да напрај гол маж?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Враќање на редовен воен рок во АРМ

Пишување by king on Сре Дек 17 2014, 00:57

...исто што и облечен ....

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Враќање на редовен воен рок во АРМ

Пишување by чучулига on Сре Дек 17 2014, 01:01

Не....

ахахахааааааааа

гол маж не е ништо шо си мисли дека е. Или, баш е то шо си мисли дека е.

Најарно за целиот свет е јас да не бидам докторка шо гледа голи мажи.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Враќање на редовен воен рок во АРМ

Пишување by кнез on Сре Дек 17 2014, 01:04

Добро да прашам нашиов совет за безбедност заседаваше?
Ако дојде до голема војна ние на која страна ќе застанеме?
Ќ е се држиме ли неутрално,мислам ако етоа можно?
Скривниците под Кале и под Гази Баба во каква состојба се?
Скривниците во сите наши градови какви се?
Храна и чиста вода има ли во залиха?
.......

кнез

Posts : 665
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Враќање на редовен воен рок во АРМ

Пишување by чучулига on Сре Дек 17 2014, 01:07

Извини кнез...

не е во ред да сметаш на владата..

не продадоја оддамна.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Враќање на редовен воен рок во АРМ

Пишување by king on Сре Дек 17 2014, 01:13

кнез напиша:Добро да прашам нашиов совет за безбедност заседаваше?
Ако дојде до голема војна ние на која страна ќе застанеме?
Ќ е се држиме ли неутрално,мислам ако етоа можно?
Скривниците под Кале и под Гази Баба во каква состојба се?
Скривниците во сите наши градови какви се?
Храна и чиста вода има ли во залиха?
.......
На чија страна ќе сме и не е битно ...
...она огромно здание на Кале со бела ограда ... е означено со едно големо

avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Враќање на редовен воен рок во АРМ

Пишување by чучулига on Сре Дек 17 2014, 01:20

Laughing Laughing Laughing

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Враќање на редовен воен рок во АРМ

Пишување by кнез on Сре Дек 17 2014, 01:31

king напиша:
кнез напиша:Добро да прашам нашиов совет за безбедност заседаваше?
Ако дојде до голема војна ние на која страна ќе застанеме?
Ќ е се држиме ли неутрално,мислам ако етоа можно?
Скривниците под Кале и под Гази Баба во каква состојба се?
Скривниците во сите наши градови какви се?
Храна и чиста вода има ли во залиха?
.......
На чија страна ќе сме и не е битно ...
...она огромно здание на Кале со бела ограда ... е означено со едно големо

Мислиш тоа ќе пресуди?
Не верувам дека е тоа толку важно за Русите.

кнез

Posts : 665
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Враќање на редовен воен рок во АРМ

Пишување by чучулига on Сре Дек 17 2014, 01:33

Еми... Балканот им е најбезбедно место за премервање на силите.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Враќање на редовен воен рок во АРМ

Пишување by кнез on Сре Дек 17 2014, 01:34

чучулига напиша:Извини кнез...

не е во ред да сметаш на владата..

не продадоја оддамна.
Ние сме Македонците едно големо семејство и ако се надвие таква голема опасност како сега што изгледа дека се надвива тогаш сместа престануваат  и стануваат неважни нашите различни политички гледишта.

кнез

Posts : 665
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Враќање на редовен воен рок во АРМ

Пишување by чучулига on Сре Дек 17 2014, 01:36

Нормално.

Жал ми е за вас дека се спремив да умрам при првата можност.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Враќање на редовен воен рок во АРМ

Пишување by king on Сре Дек 17 2014, 01:42

Па ај да се вратиме на темата ...

според мене ... НЕ ... не е потребен редовен воен рок ...

... тој произведува таканаречиги „војници“ ...
... денес војник е многу повеке од човек со пушка на рамо, потребна е скапа и долготрејна  т.е. стална обука такаречи во секоја област од животот и техниката ...

... а да потрошиш грдни пари на некого и го пуштиш за некој месец дома е крајно глупо и џабе фрлени пари ..

... добро обучен војник е скап производ но во акција е поисплатлив ... потешко гине, троши далеку помалку муниција, поприлагодлив е на условите,   веројатноста за успех е мнооогу поголема итн ...

...а  


младите да развијат позитивни карактеристики како дисциплината, упорноста, лојалноста и ќе ги "зацврсти" како личности
... не е задача на војската ... тоа е ствар на домашното и школското воспитување ...

... п.с.   ах кој го забрани стапот во училиштата ...
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Враќање на редовен воен рок во АРМ

Пишување by чучулига on Сре Дек 17 2014, 01:49

хипотетички..

многу е важно да знај дека гаќите и чорапите треба сам да си ги испери... 

(на ова војски изгубиле)

и да знај оган да запали?


Последната промена е направена од чучулига на Сре Дек 17 2014, 01:50. Мислењето е променето 1 пати

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Враќање на редовен воен рок во АРМ

Пишување by кнез on Сре Дек 17 2014, 01:49

Војниот рок е добра замисла ама како тоа ќе се спроведе е уште поважно,па затоа е важно дали збориме теоретски или како практичен феномен.

кнез

Posts : 665
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Враќање на редовен воен рок во АРМ

Пишување by concrete on Сре Дек 17 2014, 08:10

хммм, ако ви е бе,  за да знаат гаќите и чорапите како треба сами да си ги исперат, да ги научиш да можат да трчаат 5 км. со опрема 20 кила, да ракуваат со лесно оружје за да не праат бељи од незнаење, а и да можат да погодат шталска врата на 200 м , да не скокаат метро у ваздух од петарда.....итн.итн. најдобро е по еден месец на обавезителен тренинг камп додека се во средно школо , кое и онака е обавезно..
...плус... па ич тогај не се секирајте за бели куги и слични тракаташки... Very Happy Very Happy
Се друго е глупост , па светот оди во демократија и културен натпревар , ваљда не се враќа во своето варварско минато?????
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Враќање на редовен воен рок во АРМ

Пишување by хан Ацо on Сре Дек 17 2014, 16:59

Да,секой маж мора да оди во войска.
avatar
хан Ацо

Posts : 330
Join date : 2014-11-15
Location : Бугариjа

Вратете се на почетокот Go down

Re: Враќање на редовен воен рок во АРМ

Пишување by Centarec on Сре Дек 17 2014, 20:14

џабе идеш у војска кога си дунда у душа Smile евентуално да те научат како правилно да си го свирнеш метакот кога ке згусти

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Враќање на редовен воен рок во АРМ

Пишување by ribar on Сре Дек 17 2014, 21:36

треба да одат по 3 месеци ,овие новиве ген се толку мрзливи ,им треба малку камшик да пробаат

ribar

Posts : 415
Join date : 2014-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Враќање на редовен воен рок во АРМ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот