ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ментална гимнастика

3 posters

Go down

Ментална гимнастика Empty Ментална гимнастика

Пишување by чучулига Сре Jул 30 2014, 14:09

Ха шо најдов... интересно за читање и думање.. уствари ептен ми се бендисва за ментална гимнастика.

http://web-tribune.com/iza-kulisa/tajni-svet-u-zemljinoj-utrobi-ili-zasto-se-krije-da-je-zemlja-suplja

Го прочитав пред некој ден и ич не ми текнува како дојдов до четивото.

Би ценела најмногу ако допринесите и вие по нешто за думање и муабет.

Тенк јууууууу

 Very Happy
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Ментална гимнастика Empty Re: Ментална гимнастика

Пишување by concrete Сре Jул 30 2014, 17:19

Ментална гимнастика HOLLOW3001_zps6a8267f9
..хе..Pellucidar  или у СТРИПОТЕКА ................ПАЛАДОР
Инаку ..ова ти е сличка  драга моја Чучулиге од  Popular Science кој заедно со Popular Mechanic, па Sport Aviation  (Член сум на ЕАА со број 116080  ...значи некаде 40 годинки) ги претплатував некад редовно ,...ама шупља земја не видов освен стрипот за Тарзан во Стрипотека , каде тој се шеткаше таму ваму со тоа цепелинот.... Very Happy Very Happy Very Happy 
Има мноогу на та тема.., ама генерално се е тоа фантазија...
Ментална гимнастика AtEarthsCore_zpsc20f9491
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ментална гимнастика Empty Re: Ментална гимнастика

Пишување by king Сре Jул 30 2014, 20:07king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ментална гимнастика Empty Re: Ментална гимнастика

Пишување by concrete Чет Jул 31 2014, 11:00

..Само за Чучулига, нејзиниот Чучулиг  и нивната желба за далечни патувања..
Ментална гимнастика PALADOOR_zpsa8973bb3
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ментална гимнастика Empty Re: Ментална гимнастика

Пишување by concrete Чет Jул 31 2014, 11:04

а ова малку за атмосфера од Антартик... сабајлево го добив линкот...

concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ментална гимнастика Empty Re: Ментална гимнастика

Пишување by чучулига Чет Jул 31 2014, 13:43

Very Happy Very Happy Very Happy 
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Ментална гимнастика Empty Re: Ментална гимнастика

Пишување by чучулига Чет Jул 31 2014, 22:43

Антарктикот многу привлечно изгледа мора да признам.

А ..... не можат околу то шаторите да изградат "ѕидови" од снежните блокови? Нешто ко полу игало... колку да не ги дуваат то ветриштата и да ги креваат шаторите...

Баш ме интересира оти не би било можно... ако е структурно, би можеле да потурат со вода и то би било цврсто чунки одма ќе замрзни...

шо знам... јас така би пробала.

Веројатно и така би се обидела да го заштитам авионот пред да го остам една цела година. Аам него би го игалосала целосно.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Ментална гимнастика Empty Re: Ментална гимнастика

Пишување by concrete Пет Aвг 01 2014, 20:36

...ова значи дека си го погледала филмчето... Very Happy Very Happy  авионот и неговата поправка едно , ама мене ме импресионираше онаа КАРПАТА позади.., ....која ли приказна има под мразот на Антартикот.
Тоа е сепак континент скоро ко јужна америка... Wink 
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ментална гимнастика Empty Re: Ментална гимнастика

Пишување by чучулига Нед Aвг 03 2014, 19:00

Па нормално го видов...

Се' гледам и читам... во свое време.

А шо мислиш за полуиглосувањето а?

чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Ментална гимнастика Empty Re: Ментална гимнастика

Пишување by concrete Нед Aвг 03 2014, 21:42

чучулига напиша:Па нормално го видов...

Се' гледам и читам... во свое време.

А шо мислиш за полуиглосувањето а?


Ментална гимнастика Mason1_zpsfd6733f1  Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ментална гимнастика Empty Re: Ментална гимнастика

Пишување by чучулига Нед Aвг 03 2014, 22:02

Т фак?

Ме оќори прописно.

Мислам ват?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Ментална гимнастика Empty Re: Ментална гимнастика

Пишување by concrete Пет Aвг 08 2014, 19:01

хе,хе  па мораш да признаеш дека штом човек прочита:
Па нормално го видов...
Се' гледам и читам... во свое време.
А шо мислиш за полуиглосувањето а?

човек одма добива масонски мисли... Very Happy  Very Happy  Very Happy 
Иначе авионот на Антарктик е DC3  какви до 1945 направиле 40 000 само американците и којзнае уште колку русите по лиценца како Ли2..На еден американец му текна да му ги замени моторите со турбопропелерски и му го продолжи векот за уште еден век...За да ја избалансира помалат тежина на моторите му додаде во должината на трупот..Доби супер употреблива мазга меѓу авионите...за малку пари.
Ментална гимнастика 8526745
Тоа е авион конструиран по fail-safe  критериумот па не ми треба никаква заштита од снегот... Very Happy 
Затоа авионите од тоа време и срушени на земја ги има , модерниве оставаат само црна флека...
Последен така конструиран е А4 на истата фирма Даглас Еркрафт....
Ментална гимнастика McDonnell_a4n_klemenshoevel
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ментална гимнастика Empty Re: Ментална гимнастика

Пишување by чучулига Пет Aвг 08 2014, 19:10

Па фала за инф. за авионите... прашав за идејата за шаторите... оти нив не би ги полуиглусуваат?

Исто ко за сеуште валидното прашање, оти гиниколозите не користат камери при преглед туку користат спекулуми ко да мачат вештерки во среден век?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Ментална гимнастика Empty Re: Ментална гимнастика

Пишување by concrete Пет Aвг 08 2014, 19:33

хе  и јас сум се прашувал во една друга прилика , за друг преглед.... веројатно сложени и долготрајни процеси на цертифицирање на опрема , а и мафијата на производители на спекулуми не е за потценување Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ментална гимнастика Empty Re: Ментална гимнастика

Пишување by чучулига Пет Aвг 08 2014, 19:36

concrete напиша:хе  и јас сум се прашувал во една друга прилика , за друг преглед.... веројатно сложени и долготрајни процеси на цертифицирање на опрема , а и мафијата на производители на спекулуми не е за потценување Very Happy Very Happy Very Happy

Ахахахаххаааааахахххаааааахахааа

е ....... не можам да престанам да се смеаааааам : мафијата на производители на спекулуми не е за потценување

Поштовање!!!
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Ментална гимнастика Empty Re: Ментална гимнастика

Пишување by concrete Пет Aвг 08 2014, 19:41

..ти само смеј се, ама мора да признаеш дека нешто што чини пола пени , ни го продаваат за десетина... па до неколку стотини долари за кутивче.... Very Happy Very Happy Very Happy


Последната промена е направена од concrete на Пет Aвг 08 2014, 19:43. Мислењето е променето 1 пати
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ментална гимнастика Empty Re: Ментална гимнастика

Пишување by чучулига Пет Aвг 08 2014, 19:43

Признавам.

И то сериозно!

И уште се смеам... мафијата на производители на спекулуми не е за потценување  Laughing Laughing Laughing 
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Ментална гимнастика Empty Re: Ментална гимнастика

Пишување by чучулига Пет Дек 12 2014, 20:19

http://web-tribune.com/spektar/ulaz-u-pecinu-smrti-pronadeni-podzemni-tuneli-koji-povezuju-svet-u-unutrasnjosti-zemlje

од текстот, делов 

Kada se prođe kroz ulaz, uskim prolazom se stiže do prve prostorije. Tu je pronađeno „proročište“. Proročište je poluloptasta rupa u zidu, postavljena niže od usta čoveka prosečne visine. Otprilike je 60 cm u prečniku, tako da čovek može da govori kroz tu rupu. U zadnji deo pećine je uklesana iskrivljena linija ukrasa koja je služila kao rezonator. Glas onoga ko govori kroz rupu je pojačan i gromoglasno odjekuje kroz preostale odaje pećine, stvarajući efekat koji je sasvim sigurno uterivao strah u kosti primitivnim ljudima i navodio ih da da prinose svoje saplemenike na žrtvu biću koje govori „glasom Boga“.
ми е баш она, ај ономатопејски ќе пробам: уууУУУУУууу.


И уште едно

http://web-tribune.com/iza-kulisa/zagonetka-tamne-strane-meseca-mesec-je-supalj-i-vestacki-napravljen-satelit-koji-se-ne-okrece-se-okrenut-uvek-jednom-stranom-zemlji-video
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Ментална гимнастика Empty Re: Ментална гимнастика

Пишување by king Пон Дек 15 2014, 23:58

Е  ова е ментална гимнастика ...
..чоекон гомна ги прави ..

не навлегувам во тоа кој е каков е и што правел ... и тој е гомно за нас овде во македонија .. ама мора да му се признае од кожа ги извади еуропедофилите ...

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ментална гимнастика Empty Re: Ментална гимнастика

Пишување by чучулига Вто Jул 28 2015, 23:14

чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Ментална гимнастика Empty Re: Ментална гимнастика

Пишување by чучулига Чет Сеп 03 2015, 19:30

чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Ментална гимнастика Empty Re: Ментална гимнастика

Пишување by чучулига Нед Дек 13 2015, 13:11

чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Ментална гимнастика Empty Re: Ментална гимнастика

Пишување by king Нед Ное 27 2016, 22:34

aхахаааааа ...експерти .... Twisted Evil Twisted Evil 

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ментална гимнастика Empty Re: Ментална гимнастика

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот