ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Папата Френцис бара решенија за свештеничкиот целибат

4 posters

Go down

Папата Френцис бара решенија за свештеничкиот целибат Empty Папата Френцис бара решенија за свештеничкиот целибат

Пишување by king Нед Jул 13 2014, 17:56Папата Френцис изјави дека нивото на педофилија меѓу католичкото свештенство е околу два отсто и го осуди како "лепра" во рамките на црквата. Во интервју за италијанскиот весник Ла република, папата исто така вети "решенија" во врска со прашањето на свештеничкиот целибат. На прашањето дали на свештениците еден ден би можело да им се дозволи да се оженат, папата истакна дека целибатот бил воспоставен пред 900 години, но дека на свештениците им е дозволено да стапат во брак во некои цркви на истокот под туторство на Ватикан.

-Тоа е дефинитивно проблем, но не е најголемиот. За ова треба време, но постојат решенија и јас ќе ги најдам, изјави папата Френцис, без да даде натамошни детали.


http://www.makdenes.org/archive/news/20140713/428/428.html?id=25455461

2% ...!!!!!! .... тоа е веќе епидемија уствари пандемија...

... а којзнае колкав ли е само процентот на хомосексуаци ....

требало време?????
..па имаа 900 години до сега... додека бркаа вештерки децоебците се намножија меѓу нив ...
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Папата Френцис бара решенија за свештеничкиот целибат Empty Re: Папата Френцис бара решенија за свештеничкиот целибат

Пишување by concrete Пон Дек 15 2014, 08:40

....има едно фино езеро во јужна Баварија, кај  Розенхајм,   Шимзе со две островчиња, на поголемото машки манастир на помалото женски. Пред некое време мислам на помалото, најдоа поголемка гробница со....бебиња.
..ваму таму.... се заташка.
А од машкиот манастир до женскиот 10 минути лесно веслање...
concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Папата Френцис бара решенија за свештеничкиот целибат Empty Re: Папата Френцис бара решенија за свештеничкиот целибат

Пишување by чучулига Саб Апр 04 2015, 02:47

чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Папата Френцис бара решенија за свештеничкиот целибат Empty Re: Папата Френцис бара решенија за свештеничкиот целибат

Пишување by concrete Саб Апр 04 2015, 09:00

чучулига напиша:Сите знат за шо се работи..

еве книга

http://www.npr.org/2015/01/30/382374060/from-laundering-to-profiteering-a-multitude-of-sins-at-the-vatican-bank
Штоо , зар Грујо&Фамилија имаат  конто у Ватиканската Банка?????? Shocked Shocked Shocked Јас се мислев дека се клиенти на Халк Банка .., ја има на секое ќуше у Македонија , малтене колку и ТВ серии од јутра до сутра со забулени були кои никогаш точно незнаат кој им го направил детето , кое ќе го заборават у породилно, па на старост ќе си го најдат и чалмосани бекрии...со по две пиштољчиња у џеб , кое ги вадат на секое бе, она што иде после аа Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Папата Френцис бара решенија за свештеничкиот целибат Empty Re: Папата Френцис бара решенија за свештеничкиот целибат

Пишување by VOL Саб Апр 04 2015, 09:13

Halk banka e -narodna banka...

vatikanskata nbanka ama bas nikakva vrska si nema.. so nisto so e cepnato na forumov.. moze da ima so unijati, poljaci, katolicii nivni podlizurkovci, ama so nas.....

do kade odat- "katolicka banka" ( vatikanska banka). Laughing. ova isto kako da ima "konstantinopolska pravoslavna banka A.D." ili "islam-bank".
istite,  katolicive, mesetarele so finansii si nacistite...
VOL
VOL

Posts : 17144
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Папата Френцис бара решенија за свештеничкиот целибат Empty Re: Папата Френцис бара решенија за свештеничкиот целибат

Пишување by VOL Нед Фед 07 2021, 18:15

https://m.off.net.mk/zhivot-i-zabava/religija/papata-vnese-zhena-vo-sinodot

Alal vera  majstote, svaka čast Laughing Laughing Laughing
Dosta maltretiraa omladinci ova "vatikancive "
Konačno žena im ubaci, ima da se rastrgnat sea ( ili da ja rastrgnat:) )
barem decava na raat nekoe vreme da gi ostaat..
VOL
VOL

Posts : 17144
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Папата Френцис бара решенија за свештеничкиот целибат Empty Re: Папата Френцис бара решенија за свештеничкиот целибат

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот