ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Серии, стари и нови

+3
Ацева
concrete
king
7 posters

Страна 2 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Серии, стари и нови - Page 2 Empty Re: Серии, стари и нови

Пишување by concrete Саб Дек 20 2014, 22:27

..ме заинтригира онаа серијата за ВИКИНЗИТЕ..посебно ептен е погоден оно рефренот САКАМ УШТЕ... Wink
..ако се земе во вид дека НОРМАНИТЕ всушност се северните луѓе( нордмените), познати како Викинзи, се натура мисла дека предаторскиот ген на Карло и Светото Римско Царство кој историјата на Европа ја бутна у провалија , всушност потекнува некаде од Норвешките фјордови???????
Дефинитивно нивната приказна е мноогу поголема и покомплексна од она што учиме. Изгледа цњелата официјална историја е едно големо лажно срање.... Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Серии, стари и нови - Page 2 Empty Re: Серии, стари и нови

Пишување by VOL Нед Дек 21 2014, 00:07

concrete напиша:
king2 напиша:Првата епизода од новата сезона на Arrow ....
... ма се да им ... по список ...
... Сара ... добија три стрели у стомак ... УПМ, УПМ..Преваранти..., стрела нема кинетички удар па да ти пукнат крвни садови кај нетреба и вака ТРЕНУТНО  да одапнеш. Брцнати у стомак има да умираш 5 саата , ако нормално не се најде некој
селски хирург да те оперира и "спаси" ... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
..требаше стрела у срце или у врат..па да биде автентично и тренутно.... Very Happy Very Happy
mora da se zaebavas.........
VOL
VOL

Posts : 17146
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Серии, стари и нови - Page 2 Empty Re: Серии, стари и нови

Пишување by concrete Нед Дек 21 2014, 01:57

Very Happy
VOL напиша:
concrete напиша:
king2 напиша:Првата епизода од новата сезона на Arrow ....
... ма се да им ... по список ...
... Сара ... добија три стрели у стомак ... УПМ, УПМ..Преваранти..., стрела нема кинетички удар па да ти пукнат крвни садови кај нетреба и вака ТРЕНУТНО  да одапнеш. Брцнати у стомак има да умираш 5 саата , ако нормално не се најде некој
селски хирург да те оперира и "спаси" ... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
..требаше стрела у срце или у врат..па да биде автентично и тренутно.... Very Happy Very Happy
mora da se zaebavas.........
Very Happy ...не, иако  веројатно треба да се договориме околу предметот на заебанција... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Серии, стари и нови - Page 2 Empty Re: Серии, стари и нови

Пишување by king Нед Дек 21 2014, 03:09

..невероватни сте ...
... у филм барате физика ... и реалност lol!
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Серии, стари и нови - Page 2 Empty Re: Серии, стари и нови

Пишување by VOL Нед Дек 21 2014, 10:08

sto znam... filmovi ne gledam bas, a toj najnoviot vidov deka postoi,
za sekoj slucaj ke proveram..
inaku, samostrel mozes so pistol da sporeduvas, a tuka , pistolot nema sto da bara..strelkata od 400 grejni spema 55 grejni ( maksimum do kaj 180-200 grejni!)
na rastojanie do okolu 50 metri ( zahtevno za pogolem broj na pistolski modeli!)
brzinata na strelkata odi do kaj 300-350 ft/sec iliti po naski -podeli na tri( stapka=okolu 30,4 sm, ne baram po intetnet pisuvam sto znam pa mozda utnam za koj milimetar,),
brzinata na zrnoto pistolsko zrno, e tripati najmalku, pogolema
I tokmu brzinata gi "mati" smetkite vo kalkulacijata pa navidum zrnoto dobiva prednost =pogolema kineticka energija.
NO! aj lovi divec so pistol? Laughing

400 grejni strelka koja USPESNO ke se zabode a bogami moze I od drugata strana da izleze, koja ima spektar na strelki od koi nekoi se nameneti tokmu za pogolema vlezna rana I kanalcinja za istekuvanje na krvta ( da papas plenot pobrzo)  I na krajot od kraistata, dolzinata na samata strelka- "strano telo" vo teloto na plenot e zastrasuvacki opasno, plenot ( neka e I covek! Twisted Evil ) ne moze da se spasi so toa sto ke ja izvadi strelkata -zatoa sto ne moze da ja izvadi!

e sega, tumbanje za zrnoto, rasprsnuvanje na kosulicata I drugi "nesportski|" karakteristiki ...


pogodok vo stomak so strela ? ZAVISI od izvedbata-tipot na vrvot, secilata!.. ima da rikne ko papsano magare pred voda.


kako sopstvenik poranesen na samostrel davam "lovecka" prednost na strelata pred "gandgunot"..
VOL
VOL

Posts : 17146
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Серии, стари и нови - Page 2 Empty Re: Серии, стари и нови

Пишување by concrete Нед Дек 21 2014, 11:25

VOL-инат у конценреирано пакување... Very Happy
А зошто реков дека треба да се договориме околу предметот на заебанцијата.
Ако добро видов на трајлерчето од Кинг стрелите завршија у стомак и веројатно јунакињата да не паѓаше 5 спрата на ивица на контејнер, со хирурзи на секое ќуше у Доџ Сити...ќе имаше прилика да каже и неколку пооодолги реплики за потомство..., а и да издаде мемоари.
Стрела влегуе со оштрица, ко бодеж и треба нешто многу витално да  повреди за од одма , инаку би требело да има време за тестамент.
Големите условно бавни калибри удураат и една битна ствар е што влегувајќи со својата маса-брзина го зголемуваат хидраиличниот притисок и негде пука инсталација, шокот е тука главен.Малие брзи... влегуат, нема да можат да пробијат некоја обвивка или рикошертираат од коска  , но затоа потоа шетаат неконтролирано и праат ршум...
Сите тие најнеопасни се, ако прошишаат , не закачат ништо битно или коска..па се поминуе како на кутре, Посебно ,ако си филмски или ТВ јунак... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy .
Што самострел имаше?? Оној од Врхника???
concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Серии, стари и нови - Page 2 Empty Re: Серии, стари и нови

Пишување by VOL Нед Дек 21 2014, 13:39

concrete напиша:VOL-инат у конценреирано пакување... Very Happy
А зошто реков дека треба да се договориме околу предметот на заебанцијата.
Ако добро видов на трајлерчето од Кинг стрелите завршија у стомак и веројатно јунакињата да не паѓаше 5 спрата на ивица на контејнер, со хирурзи на секое ќуше у Доџ Сити...ќе имаше прилика да каже и неколку пооодолги реплики за потомство..., а и да издаде мемоари.
Стрела влегуе со оштрица, ко бодеж и треба нешто многу витално да  повреди за од одма , инаку би требело да има време за тестамент.
Големите условно бавни калибри удураат и една битна ствар е што влегувајќи со својата маса-брзина го зголемуваат хидраиличниот притисок и негде пука инсталација, шокот е тука главен.Малие брзи... влегуат, нема да можат да пробијат некоја обвивка или рикошертираат од коска  , но затоа потоа шетаат неконтролирано и праат ршум...
Сите тие најнеопасни се, ако прошишаат , не закачат ништо битно или коска..па се поминуе како на кутре, Посебно ,ако си филмски или ТВ јунак... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy .
Што самострел имаше?? Оној од Врхника???

ne bidi zabetoniran I od vrat nagore.

generaliziranje na tematikata na filmsko nivo  nepotrebno dobiva na znacaj, toa go ima I vo turski serii.

ne se krvnite sadovi od cevki, pa da pukaat kako sto ti zamisluvas, treba MNOGU za da pogodis I puknes glavna artertija( treba da ja pogodis -prekines!)  I da usmrtis nekogo so PROMASUVANJE .. ako bese taka, dosega ke ispocrka(vte) 86% na forumov Laughing , zaradi puknat krven sad ili srcev udar.Duri i vo gerijatriska faza na krvnite sadovi Laughing .
Ti toa si gledal Mythbusters koga gajkaat na blok od zelatin pa so ultra  slow-motion kamera se gleda "vorteksot" od efektot na zrnoto i mislis deka se vnatre puka Laughing .. elasticni se krvnite sadovi, ne se sekiraj, koga ke te drmne devetka , ako ja promasi nekoj glaven krven sad, nema da go "pukne" odma. inaku kako sto napisa ti, posle sekoj pogodok vo noga,ili vo rame(raka) ili prostrelna vo gradi /stomak, ( ako ne e zafaten vazen organ) automatski se crkinja , spored objasnuvanjevo sto si go dal.
 ne e bas taka.


a i si ja promasil fizikata bre.drzi se do cevki za parno, za creva za tus kabini, bojleri, rezervoar.. tuka racunaj na hydrostatika i hydrodinamika,a medicinata + balistikata dodeka ne ja osetis na tvoe tkivo, ne ja generalizira, pogresno ke te svatat lugjevo,ke mislat deka ke puknat kako balon samo sto ke gi zakaci metak Laughing

( Ah, dokrot OZ, mamutibam, sega site se" sertificirani" nadrilekari Wink )

IMA sirok spektar na proektili koi pokraj balistickite karakteristiki  opremeni se I so "specijalni efekti" na cel, zatoa sekoe generaliziranje e laicki i nesoodvetno.
ZATOA i napisav, od licno iskustvo, deka pistolot bi go sporedil ( spored dometot!) so strela ( kako proektil)
a spored kinetickata energija koja se isporacuva na celta,moze da se sporedi samo so podzvucnite zrna nameneti za oruzje so priguseno dejstvo, prigusivaci na zvuk itn, od pistol-revolver do puski. Togas, tie proektili treba da patuvaat so brzina pomala od 340 m/s sto e okolu 2ipol pati pomala od normalnata, i karakteristikite znatno opagjaat pa gubat prednost pred strelkite pogotovo onie ispaleni od samostrel.

PS: Eskaliburov "Vrtlog",  ne bese od domasni prodavnici..
VOL
VOL

Posts : 17146
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Серии, стари и нови - Page 2 Empty Re: Серии, стари и нови

Пишување by concrete Нед Дек 21 2014, 14:23

аууу  VOL пацерчино, кои бе митбастери, балистчки желатини и прасиња.. кои бакрачи............ и кој спомна пукање на артерии од притисок.... Very Happy Very Happy Very Happy
...но прекинуам муабет околу ова да не заличиме на мали џокици..., пардон цертифицирани мали џокици Wink
concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Серии, стари и нови - Page 2 Empty Re: Серии, стари и нови

Пишување by VOL Нед Дек 21 2014, 14:55

concrete напиша:аууу  VOL пацерчино, кои бе митбастери, балистчки желатини и прасиња.. кои бакрачи............ и кој спомна пукање на артерии од притисок.... Very Happy Very Happy Very Happy
...но прекинуам муабет околу ова да не заличиме на мали џокици..., пардон цертифицирани мали џокици Wink
e ima razlika,
sea, vidi, ako kaj tebe atributite se mali, kao dzoKICA
ja takvi (muskoegoisticni) problem "njamam" , so se veli, DJOKO si go velam a ne djokICA Twisted Evil

a be mora malce da se mlati slama, mozda ke ispadne nesto
gleas deka kako u Ramzesova (oplackana) piramida e forumov, ni zivo ni mrtvo..
vaka bar ke se soli, drobi, zakiseluva nesto...
VOL
VOL

Posts : 17146
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Серии, стари и нови - Page 2 Empty Re: Серии, стари и нови

Пишување by concrete Нед Дек 21 2014, 16:47

...па зима е, недела попладне..ручекот дооолго трае, фини муабети на маса, договор како утре со студенти ќе се руши влада, па како белосветски професори ги заболе курац на наше образоввание , а ни уво за истребуењето на Македонците...слабо иде у такви попладниња народ по форуми Very Happy Very Happy Very Happy
...а рано за кафана...
concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Серии, стари и нови - Page 2 Empty Re: Серии, стари и нови

Пишување by VOL Нед Дек 21 2014, 16:59

concrete напиша:...па зима е, недела попладне..ручекот дооолго трае, фини муабети на маса, договор како утре со студенти ќе се руши влада, па како белосветски професори ги заболе курац на наше образоввание , а ни уво за истребуењето на Македонците...слабо иде у такви попладниња народ по форуми Very Happy Very Happy Very Happy
...а рано за кафана...

a kaj toa seuste postoi kafana?

vo posledno vreme, samo lugje koi ne odele po kafani, drobat za kafani, koi nikogas ne spagjale vo kafanski inventar, kafanskiot zargon im e seuste nepoznat I nema ni da go naucat.

ebati svetot ebati, koga bibliotekari pocnaa "kafani" da otvaraat.
VOL
VOL

Posts : 17146
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Серии, стари и нови - Page 2 Empty Re: Серии, стари и нови

Пишување by concrete Нед Дек 21 2014, 17:25

..еве ти бе добра тема: кафански жаргон, терминологија и упатства за однесување.
..таман да не отиде у заборав со ова библиотекариве...
..подоцна ќе организираме и работилници у реални услови.Главно имаме Herr Проффесор за катедрата..
На крај и цертификат.... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Серии, стари и нови - Page 2 Empty Re: Серии, стари и нови

Пишување by VOL Нед Дек 21 2014, 19:08

so C ili so S toa @ertifikatot?
VOL
VOL

Posts : 17146
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Серии, стари и нови - Page 2 Empty Re: Серии, стари и нови

Пишување by concrete Нед Дек 21 2014, 22:08

VOL напиша:so C ili so S toa @ertifikatot?
..појма немам  во моментов Very Happy Very Happy Very Happy  веројатно с , ако го земеме англискиот извор, а за  литературниот Македонски , ја сум ти неписмен сељак...
concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Серии, стари и нови - Page 2 Empty Re: Серии, стари и нови

Пишување by VOL Нед Дек 21 2014, 22:40

concrete напиша:
VOL напиша:so C ili so S toa @ertifikatot?
..појма немам  во моментов Very Happy Very Happy Very Happy  веројатно с , ако го земеме англискиот извор, а за  литературниот Македонски , ја сум ти неписмен сељак...
e aj.. so D neka bide , diploma..
VOL
VOL

Posts : 17146
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Серии, стари и нови - Page 2 Empty Re: Серии, стари и нови

Пишување by чучулига Чет Дек 25 2014, 01:18

E... за серијава пишав на синдромот на воденица, и убедена сум дека секој треба да ја ѕирни

http://off.net.mk/vesti/razno/gangster-vo-poseta-na-zatvor

епизодава ја видов пред две три недели и уште се смеам за овај малиото ко го носеја натаму и рече дека ќе убиел во затвор некој до то спротивната банда... и после портокалот со се кора и се....

деца блентави бе... додуше јас да се прашвам потешко би поминале ама ај... вака е забавно за гледање.

баш сега гледам друга епизода на тв.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Серии, стари и нови - Page 2 Empty Re: Серии, стари и нови

Пишување by чучулига Чет Дек 25 2014, 01:37

Ха, денес е акцентот на машка дечурлана (обично има и машки и женски деца) шо си има нападнато мајките меѓудругото.

Абе, абе... то треба да се тресни од земја прво еднаш па после превоспитување.

Има едно екстра интелегенто дете и ги извози солидно.

Кузнај кога е прерано или пракасно да се кренат раце од некакви и некои постоења.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Серии, стари и нови - Page 2 Empty Re: Серии, стари и нови

Пишување by king Пет Дек 26 2014, 09:21

Нова интересна серија...

The Librarians

http://www.imdb.com/title/tt3663490/
The Librarians
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Серии, стари и нови - Page 2 Empty Re: Серии, стари и нови

Пишување by чучулига Пет Дек 26 2014, 10:03

Ова по филмојте the Librarian и нешто ко Warehouse 13 изгледа.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Серии, стари и нови - Page 2 Empty Re: Серии, стари и нови

Пишување by king Пет Дек 26 2014, 10:23

чучулига напиша:Ова по филмојте the Librarian и нешто ко Warehouse 13 изгледа.
Да базирана е на серијалот Тhe Librarian.
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Серии, стари и нови - Page 2 Empty Re: Серии, стари и нови

Пишување by чучулига Вто Јан 06 2015, 19:29

Dicte..

http://www.imdb.com/title/tt2025899/

многу лесно... супер за пуштање мозокот на пасење.

А да, бара знаење на странски освен ако не го знајте данскиот.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Серии, стари и нови - Page 2 Empty Re: Серии, стари и нови

Пишување by VOL Вто Јан 06 2015, 19:31

nekoj spomna pasenje Shocked ..?!
VOL
VOL

Posts : 17146
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Серии, стари и нови - Page 2 Empty Re: Серии, стари и нови

Пишување by чучулига Вто Јан 06 2015, 19:34

Laughing Laughing Laughing
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Серии, стари и нови - Page 2 Empty Re: Серии, стари и нови

Пишување by VOL Вто Јан 06 2015, 19:36

vrabec?
VOL
VOL

Posts : 17146
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Серии, стари и нови - Page 2 Empty Re: Серии, стари и нови

Пишување by чучулига Вто Јан 06 2015, 19:38

Ја сега, врабец...

молам В?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Серии, стари и нови - Page 2 Empty Re: Серии, стари и нови

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот