ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Проблемот што грците го имаат со нашето име

+11
Фири
VOL
чучулига
OSA
Arhimed
кнез
YAS
Centarec
concrete
punter ohrid
king
15 posters

Страна 12 of 13 Previous  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Next

Go down

Проблемот што грците го имаат со нашето име - Page 12 Empty Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by трендафил Саб Мар 03 2018, 18:46

Таткото Верушевски е советник за безбедност во СДСМ. За младиот Верушевски се зборува дека работел на „обогатување“ на прислушуваните материјали.
Да се вратам на основната тема. Македонија има проблем со името и со врхушката на НАТО и ЕУ земјите. Да потсетам дека парламентот на ЕУ, што би рекле граѓаните на земјите преку своите претставници пратеници една деценија изгласуваат дека треба да добиеме датум за преговори, а врхушката на ЕУ мислењето на комисијата за проширување го отфрла со лажно оправдување дека FYROM не е заедничко и важечко решение за името (не дека ми се допаѓа, но тоа е важечки меѓународен договор).

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Проблемот што грците го имаат со нашето име - Page 12 Empty Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by king Нед Мар 04 2018, 11:24

Повеќе од 30.000 Македонци од Австралија протестираа против промена на името(фото)


По Протестот , во своите извештаи, сиднејската полиција изјави : „Ова е најголемиот протест одржан до сега, на кој учествуваа преку 30 000 луѓе!“
http://denar.mk/171685/ekonomija/poveke-od-makedonci-od-avstralija


...еблг ... по светот ќе лумпуваме а овде ќе се натпреваруваме кој повеќе ќе се подвитка у кичмата ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10867
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Проблемот што грците го имаат со нашето име - Page 12 Empty Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by трендафил Нед Мар 04 2018, 16:53

Полесно е да излезеш на протест во Австралија отколку во Македонија каде има двојна власт, на СДС? и ДУИ. Овде може да те прогласат и за терорист и да те испратат во логорот Шутка. Во секој случај и бројката од 35 илјади протестанти во Скопје со оглед на околностите не е мала. Се работи за најголем протест што не е организиран, да не кажам без притисок, од некоја партија.

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Проблемот што грците го имаат со нашето име - Page 12 Empty Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by king Чет Мар 08 2018, 00:20


_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10867
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Проблемот што грците го имаат со нашето име - Page 12 Empty Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by Прч Чет Мар 08 2018, 10:21

Да е само платите ... лесно би било.

Бугарија е во процес на изумирање. Во 1990 има 9 милиони жители, денес 7. Прогнозата е дека до 2050 ќе падне на 5 милиони. 

Не само апсолутна бројка, туку и составот на населението.
Во 1965 просечна старост е 29 години, денес 43. Статистиката ти кажува дека нема млади луѓе, остануваат само старите.

Откако феудалецот од Градиште (Џејмс Пердју) ја среди блгарската мафија (2002-2005), Бугарија е место од кое секој гледа како да избега. Селата се воглавно опустени.

Проблемот што грците го имаат со нашето име - Page 12 _97616495_img_2205_derelictfarm

Она што не го кажуваат статистиките, е дека напуштените села сега полека ги заземаат роми. Тие се единствените чиј број се наголемува. За неколку децении Бугарија може да има нов службен јазик.
Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Проблемот што грците го имаат со нашето име - Page 12 Empty Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by трендафил Пет Мар 09 2018, 16:10

Колку што гледам никој не сака да ни го смени името, туку сакаат да не натераат самите да си го смениме. Поточно кажано да ни го сменат Заев и Ахмети. Истото важи и за идентитетот базиран врз историјата која треба да ја пишува истиот двоец наместо историчарите. Ако некој знае нека напише име на барем еден македонски историчар што тврди дека ние имаме помали врски со античките Македонци од Грците, кои тврдат дека се нивни директни наследници.

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Проблемот што грците го имаат со нашето име - Page 12 Empty Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by кнез Пет Мар 09 2018, 18:41

Трендафил дали ти мислиш дека Македонија треба да влезе во НАТО и ЕУ?

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Проблемот што грците го имаат со нашето име - Page 12 Empty Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by king Пет Мар 09 2018, 21:10

Не е проблемот дали треба или не.... од членството таму може само корист да имаме ....
..проблемот е што ...  за влез таму сме уценети ... и тие две места ... т.е. нашата желба да станеме дел од тоа јужноциганија ја користи како мотив за уцената ... тие со друго и нема со што да не уценуваат ....

Настрана тоа ... го слушам зајкото деновиве... дека промената на уставот не е никаква гаранција за јужноциганија дека таа промена не е еднаш за секогаш односно дека пак некој може да го врати на старо....
... па тогаш по таа логика кој им гарантира на јужноциганите дека и промената на името ќе е вечна, што ако после приемот во ЕУ и НАТО НИЕ ВО СОБРАНИЕ ПАК СИ ГО ВРАТИМЕ ИМЕТО !!!!!

... од сето тоа јасно произлегува дека името и не им е проблем на јужниве, нив проблем им е нашето постоење  под било кое име ....

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10867
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Проблемот што грците го имаат со нашето име - Page 12 Empty Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by VOL Саб Мар 10 2018, 05:15

zaklucok:
sme preziveale kako narod i masakri i genocidi, i svetski vojni i totalki..a sega se postavuva prasanjeto "da se bide ili ne se bide?" samo zaradi vlez ili - odlozen vlez vo eu/nato?

e pa , moj stav e da se BIDE. odnosno da odbereme da - POSTOIME.

ako evratlantskite integracii se krajna cel na nasava politika , vo red, ke vlezeme. koga togas.ne mora vednas.
duri i da si smenime se sto sakaat sponzorite na zajackoto koipile i negovoto siptarsko sponzorce, vlezot vo EU nema da bide "dok kazes piksla..i OP! ". 

zajackata IDIOTSKA politika ne zadolzi kaj site koi ne i mislat dobro na Makedonija ( kao stabilna drzava) makedonskiot narod - kako samostoen i suveren.

koj garantira utre deka taatromongolskite majmuni nema da ja smenat politikata i da zakrekaat  za povekje, otkako ke im se popusti na grcive tolku mnogu?

ke im se dade signal deka ovaa zajacka kopiljandura e podgotvena na bukvalno se'  i deka sega, ke mozat da si postavuvaat raznorazni uslovi za da si gi ostvarat sonistata i propagandite.

a od druga strana , zajackite najgolemi sponzori- siptarskite pari nacukani vo gazot na banjatite kopilinja za vozdignuvanje na siptarite do treta drzava na balkanot, ke pocnat da mu izleguvaat, ama niz usta.

zajackite kopilinja ja podgotvija zemjava za siptarskata dzamahirija, pari si se pari i ima da gi odrabotat, kako ke im e zacrtano vo agendata.
dvojazicnost, federalizacija, imunitet za kukavicite koi treba da glumat nasilnici po gradov, kako primerot so spajdermen-dzandarkata...

na krajot, od kraistata, zajackite kopilinja, se penjavea da dokazat deka rezimot bil kriminalen, ama NI NA SON ne im teknuva deka vo rezimot bese i dui.
ako rezimot bil kriminalen- togas zajackite kopilinja se - partneri so kriminalniot rezim!

zatoa, nema milost, nitu vo izrazuvanjevo, nitu vo odnesuvanjeto so predavnicki govna , koi ja podgotvuvaat zemjava za totalno fijasko.

badijala nekoi se "osvestuvaat" kako onaa dzukelana Milcin, pred nekoj den na televizija ili raznorazni "balerini" kako onaa Najcevska.

tie vo sustina izrazuvaat "nezadovolstvo" od huntata na zajackite kopilinja, a na televizija izgledaat kako "osvesteni kriticari na huntata".
nivniot jad i cemer se sostoi vo nivniot neostvaren son: da se napolnat zatvorite so se' sto gi "vredjalo" vo vreme na prethodnata vlast, zatoa sto seuste ne e unisteno skorz "dpmne" kako sto otvoreno i kazuvaat ( Glistoslav Grcev na primer) itn.

no ovojpat , nekoi od predavnickive kopilinja gi fakja strav , ne od samiot cin i ucestvo vo predavstvoto tuku od kaznata.
za OVA sto go spremaa(t) kaznite se MNOOOGU pozaebani .
..zatoa sto mnogu verojatno deka kaznite doagjaat pred da gi donesat na sud.
VOL
VOL

Posts : 16977
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Проблемот што грците го имаат со нашето име - Page 12 Empty Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by трендафил Саб Мар 10 2018, 20:28

Ако народот суди, обично има само една казна. Се надевам дека нема да има потреба од нешто такво.

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Проблемот што грците го имаат со нашето име - Page 12 Empty Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by king Чет Мар 22 2018, 11:58

https://www.mkd.mk/Makedonija/politika/efimerida-pregovorite-za-imeto-vleguvaat-vo-najkritichna-faza-ima-plan-b-za-vlez

На некого ептен му се брза таму да не набута.... само не знам што толку многу време им требаше да се сетат на  хрватско-словенечкото сценарио....
.... сега Хрватска е таму а спорот „го решаваат“....


https://faktor.mk/grcite-isplasheni-deka-kje-vlezeme-vo-nato-i-bez-reshen-spor

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10867
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Проблемот што грците го имаат со нашето име - Page 12 Empty Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by king Чет Мар 22 2018, 22:51

http://24vesti.com.mk/nikos-kodzijas-pristigna-vo-skopje

... и што ако дојде, ќе се најаде, напие, малку позира, слика, ќе каже нешто колку да каже  и толку...

...голем таков ако дошол....

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10867
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Проблемот што грците го имаат со нашето име - Page 12 Empty Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by king Чет Мар 22 2018, 22:57

аааааааа ...се јавија и господата академци ...

https://faktor.mk/akademik-taki-fiti-za-manu-prifatliv-e-predlogot--republika-Makedonija-skopje--

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10867
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Проблемот што грците го имаат со нашето име - Page 12 Empty Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by VOL Чет Мар 22 2018, 23:00

a be  ne e golem,
 ama za zajakot taman e Laughing  :
ke mu dojde deckoto, koj smee sega da go zakaca , a? haaa.. sega ima da vidime nie, koj toa sakal da ima nasilna analna romantika so Zorka negova i koj toa sakal da si pravi subara od zajacka koza.
zajko i grvci, deset milioni!
VOL
VOL

Posts : 16977
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Проблемот што грците го имаат со нашето име - Page 12 Empty Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by king Сре Апр 25 2018, 23:41

https://www.alsat-m.tv/mk/%d1%95%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d0%ba%d0%be%d0%bf%d1%83%d0%bb%d0%be%d1%81-%d0%b0%d1%82%d0%b8%d0%bd%d0%b0-%d0%bd%d0%b0%d0%bf%d1%80%d0%b0%d0%b2%d0%b8-%d0%be%d1%82%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%bf%d0%ba%d0%b8-%d1%81/

Направиле отстапки ... кои бе отстапки ... кого прават будали ...

... а она нашине давај газови што низ годините, под уцена го направија за кеф на јужноциганите ... како се вика???????

овие нашиве таканаречи ги политичари никако да научат дека ама баш ништо не треба да прават а стално на цел глас и сегде да крекаат дека којзнае што чуда направиле ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10867
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Проблемот што грците го имаат со нашето име - Page 12 Empty Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by king Саб Мај 05 2018, 01:57

Веќе скоро една година од овие „новиве“ властодршци секој ден слушаме ..... се приближуваме до решение, се приближуваме ....

.... само да не од толку многу приближување се разминаа ..... Twisted Evil Twisted Evil

.... туку нели ко што сдсоФци тврдеа дека само за името се разговара  ... од кај па сега се преговори со мал милион точки на дневен ред ....?!?

...уствари и нема преговори туку има напори, притисоци и којзнае   уште што...  да не натераат да самите себе си ја скроиме капата ....

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10867
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Проблемот што грците го имаат со нашето име - Page 12 Empty Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by VOL Нед Мај 06 2018, 21:58

Pred nekoj den, na TV debata, se zali vlasta deka gi narekuvale sds ama bez M.
Ovoj opoziciskiov prodolzi i ponatamu da gi narekuva sds, vprocem, kako i pogolemiot del od narodot sto gi narekuva sdsovci, bez M.

Smetam deka site treba da gi narekuvaat taka,a tie sto se smetaat za clenovi na ovaa kriminalna banda ili pak se podrzuvaci na ovie na vlast , pa sega se osekjaat zabezekuti i zaebani demek, treba da prifatat deka nivnata banda takanarecena bugaromanska SDS, odosno balistickiot satelit zajackoto kopile, NEMAAT M od Makedonsko, pa tie i toa "M" sakaat da go promenat! 

Zatoa slobodno, moze da se narekuvaat duri i so nivnoto vistinsko ime ,zajacki predavnicki okupatorski banjati kopilinja.
A toa sto se vo nekoj "sojuz" pa uste "demokratski" , pa uste i "socijal.." - ne znaci nisto.
I nacistite bile -socijal, nacisticko socijalna partija, i Korea severna e -demokratska (republika) itn..
Moze koj kako saka da si dodava..
Ama ovie im smeta Makedonskoto ime.. se ke stavat ama M od Makedonija ke ja izbrisat. Zatoa , banjati ,srekni bidete sto i sds ve narekuvaat..
VOL
VOL

Posts : 16977
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Проблемот што грците го имаат со нашето име - Page 12 Empty Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by concrete Пон Мај 07 2018, 12:28

VOL напиша:Pred nekoj den, na TV debata, se zali vlasta deka gi narekuvale sds ama bez M.
Ovoj opoziciskiov prodolzi i ponatamu da gi narekuva sds, vprocem, kako i pogolemiot del od narodot sto gi narekuva sdsovci, bez M.

Smetam deka site treba da gi narekuvaat taka,a tie sto se smetaat za clenovi na ovaa kriminalna banda ili pak se podrzuvaci na ovie na vlast , pa sega se osekjaat zabezekuti i zaebani demek, treba da prifatat deka nivnata banda takanarecena bugaromanska SDS, odosno balistickiot satelit zajackoto kopile, NEMAAT M od Makedonsko, pa tie i toa "M" sakaat da go promenat! 

Zatoa slobodno, moze da se narekuvaat duri i so nivnoto vistinsko ime ,zajacki predavnicki okupatorski banjati kopilinja.
A toa sto se vo nekoj "sojuz" pa uste "demokratski" , pa uste i "socijal.." - ne znaci nisto.
I nacistite bile -socijal, nacisticko socijalna partija, i Korea severna e -demokratska (republika) itn..
Moze koj kako saka da si dodava..
Ama ovie im smeta Makedonskoto ime.. se ke stavat ama M od Makedonija ke ja izbrisat. Zatoa , banjati ,srekni bidete sto i sds ve narekuvaat..
..се надевам потајно , ќе дојде ден , ќе бидат прогласени за штетен дивеч  одобрен за слободен отсрел. Кои ли мераци ќе бидат. Овој народ еднаш сепак треба да се издува.... Smile Smile
concrete
concrete

Posts : 7024
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Проблемот што грците го имаат со нашето име - Page 12 Empty Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by king Саб Мај 19 2018, 22:05

Илинденска Македонија ....
..ова бе некој се заебава???
... бар да беше АСНОМска Македонија ... само колку на бугаристанците уста да им се затне .... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

...до кое дереџе стигнавме ...сите да се заебаваат со нас ....
...е ...јбг ... кога имаш  избањата во умот власт ....

...абе има ли таму во есдеето некој токму во умот и да растера ова што сега ја узурпира партијата?????

... а и оние вмрооФцине ... апатија ги зафатила, седат и сеир гледаат ... а ситуацијата  е и повеќе од заебана ....
... абе на сите на нос ќе ни излезе ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10867
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Проблемот што грците го имаат со нашето име - Page 12 Empty Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by king Саб Мај 19 2018, 22:27


_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10867
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Проблемот што грците го имаат со нашето име - Page 12 Empty Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by concrete Саб Мај 19 2018, 23:16

..батали го бе , тој е обичен искубан зајак, кој изгледа грци и го имаат злоставувано сексуално. Не е ни џукела па ајде да ја споменеш  Smile
concrete
concrete

Posts : 7024
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Проблемот што грците го имаат со нашето име - Page 12 Empty Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by VOL Нед Мај 20 2018, 05:59

Uzivajte be.

[size=55]Ципрас:Добро е што прифаќате „ерга омнес“, но ние одбиваме „Илинденска Македонија“[/size]
Mnogu e jasno.vekje pusuvav.
Zajackite kopilinja sluzat samo za podjebavanje .
Potenciram-Cipras, a do vcera taka zborese samo opozicijata.

Koj li go izlazal zajackovo kopile deka e pameten i ubav , stvarno e nadvor od umot.

E, zajacki banjati kopilnja, pocna da broi tajmerot .
VOL
VOL

Posts : 16977
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Проблемот што грците го имаат со нашето име - Page 12 Empty Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by king Пет Мај 25 2018, 08:22

https://faktor.mk/grchki-mediumi-za-sredbata-vo-njujork-predlogot-ilindenska-Makedonija-go-unazadi-dogovorot

Очигледно е дека јужноциганите ги работат „нашиве“ како што сакаат ....
.... сега бараат како решение да биде еден од предлозите на Нимиц ... кои патем своевремено глатко ги одбија ...

.... јужниве треба едноставно да се одјебат ... да им се каже ...
...ние си неаме проблем со името , ако вие си имате ... решавајте си го таму дома кај вас... 

... да преговараш ( којзнаар дали се и преговори, поеќе личи ... на кој начин да го сув примиме) за нешто што повеќе од две третини  од светот ти го признаваат ... е сулудо ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10867
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Проблемот што грците го имаат со нашето име - Page 12 Empty Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by VOL Пет Мај 25 2018, 08:39

tie odsekogas toa si go pravat, be King. samo sto taa nivna epizoda ja otvori na golemo, ova domasnovo kopile
se fati na oro i sega ko onaa,. dala baba dinar da se fati na oro a dva da izleze od oroto.

so toa sto nasevo zajace, i da dade 100 dinari, toa na grcive ne im treba ,ima da go vrtat i igraat makar i go vlecele ko partal.

problemot e sto ne mu vlezen vo gazot samo grcki morkov, tuku i bugaristanski, siptarski....
VOL
VOL

Posts : 16977
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Проблемот што грците го имаат со нашето име - Page 12 Empty Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by king Пон Јун 04 2018, 19:22

А, бе ... што стана со тој толку најавуван фамозен телефонски разговор ....
...кај и да погледнеш по нетов само за него се пишува ....
... небаре за Путин и Трамп се работи Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10867
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Проблемот што грците го имаат со нашето име - Page 12 Empty Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 12 of 13 Previous  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот