ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонско образование

+8
ribar
izotop
sprinter007
VOL
concrete
Прч
чучулига
king
12 posters

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by чучулига Чет Сеп 08 2016, 12:14

чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by чучулига Чет Сеп 08 2016, 12:23

Мхм, баш е крив

 Во учебната 2006/2007 година во Македонија имало 231.497 ученици во сите паралелки – одделенија. Девет години подоцна, во учебната 2015/2016 година во сите училишта во Македонија, имало вкупно 185.992 ученици. За помалку од една декада бројот на ученици во основните училишта во државата се намали за над 45 илјади деца. 

http://prizma.mk/za-edna-detsenija-45-iljadi-uchenitsi-pomalku/
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by concrete Чет Сеп 08 2016, 15:00

..кој е крИВИОТ???  Тестестеронот???
concrete
concrete

Posts : 7027
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by чучулига Чет Сеп 08 2016, 21:05

Груевски бе, тој ја дојсе државата до овај степен да ни фалат деца.

Кузнај дали некогаш ќе се опрајме после дфрикингпмне.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by чучулига Чет Сеп 08 2016, 21:09

Ја

Македонско образование - Page 4 Unija-e1473159886586

По!повоТ писменост нАли овај! СРумица.

Баш ме интересира колку даскалици имало во ова scratch
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king Вто Окт 11 2016, 22:31

Јес да е од Хрватска .... ама е универзално ...Образовниот систем, без обзир што се презема и реформира,  ќе ни биде срање  се додека родителите беспоговорно и беспринципиелно стално и стално стално без никакво преиспитување и согледување на работите  во било која ситуација обавезно се ставаат на страната на своите деца ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11054
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by чучулига Сре Апр 19 2017, 23:43

Ова реформите на дфрикингпмне саде успеси се... тодоров палениот невиден реформатор и во здравството и во образованието - кај шо гази цвеќе не расти

 

Килаво образование, неписмена младина
07.04.2017 | 21:15
Македонија
Прочитано: 6589

Образование во мрак, македонските ученици со најслаби резултати на меѓународните тестирања. 
Македонско образование - Page 4 160776 
Младата популација е функционално неписмена и поседува ограничени вештини, покажува ПИСА тестирањето во кое биле вклучени половина милион ученици од 72 земји. 
 
Од македонските 15-годишници подобро читаат само учениците во Косово и Доминиканската Република. Дел од младинските организации проблемот го лоцираат во образовните политики.
 
„Треба да се промени целиот систем на образование, наместо фронтални предавања да се фокусираме повеќе на работа во групи и индивидуална работа на сопствени проекти на младите луѓе“, изјави Александра Филипова, МОФ.
 
Тестирањето ги рангира македонските ученици на дното во речиси сите категории - наука, математика, читање, соработка при решавање проблеми и финансиска писменост. 
 
Две третини од 15-годишниците во земјава, се функционално неписмени по секој тестиран предмети, покажуваат резултатите. Макеоднските ученици заостануваат и зад учениците во земјите од регионот. 
 
Од Светска банка посочуваат дека неедуцираната младина си ги попречува своите работни перспективи, што на долг рок, пак, ќе влијае на економската конкурентност на земјата и на економскиот раст.
 
„Македонија има најниска стапка на запишани деца во основно и средно образование во регионот, со ова имаме значителен дел од младата популација којашто воопшто не е вклучена во образованието и има значително намалени шанси за успех во понатамошниот дел од животот“, изјави Бојан Шимбов од Светска банка.
 
Резултатите на ПИСА претставуваат добар основ за една земја да ги процени своите достигнувања и да го ревидира својот пристап. Од МОФ велат дека образовните власти при ресорното
 
Министерство во ваков случај треба да понесат одговорност затоа што тие се најповикани. Но Владата ги игнорира алармантните резултати од ПИСА тестирањето, а од Министерството за образование денеска не добивме коментар како ќе одговорат во иднина на поразителните бројки. 
 


http://24vesti.com.mk/kilavo-obrazovanie-nepismena-mladina 

Две третини од 15 годишниците се функционално неписмени!!!

Алоооооо!!! Има некој??? Алооооооо!!!

БравоС Тодоров, бравоС Николче, бравоС дфрикингпмне!!!
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king Чет Апр 20 2017, 12:33

чучулига напиша:Ова реформите на дфрикингпмне саде успеси се... тодоров палениот невиден реформатор и во здравството и во образованието - кај шо гази цвеќе не расти

Две третини од 15 годишниците се функционално неписмени!!!

Алоооооо!!! Има некој??? Алооооооо!!!

БравоС Тодоров, бравоС Николче, бравоС дфрикингпмне!!!
Да, да, да.....
.... авторот на текстот е само уште еден урлач ... „ уааааа гујо“ ....
.... го „утврдил“ тоа што сите го знаеме .... и удрил на „уаааа гујо“ без никаква причинско-последична анализа .... најлесно е да се удри по властите ....
.... а можел бар неколку причини да наброи ...

- како прва и основна причина е ... младите неќат да учат...
- понатаму ... учење и секој ден скитање и пијанчење по цела ноќ никако не идат заедно
- тотална незаинтересираност за техничко-производсвените струки .... никој неќе да работи таму кај што се прљааат рацете, а сапунот е одамна измислен...
- родителите имааат изгубено секаква контрола над децата
- наставниците се сами оставени на немилост и тортура од страна на учениците
- крајно лесно и едноставно е ургирањето и давањето мито за повисоки оценки
- ај да ги спомнам и компјутерите и се што иде со нив... до пред некоја година младите се интересираа да поднаучат работењ со разни корисни и професионални програми па при купување на компјутер бараа перфоманси додека сега во продавница прашуваат „ќе работи ли фејсбук и јутубе? За друго не ми треба!“
- невоспитани се, ги интересира само пари дома да им дадат....
- и уште многу друго нешто ...

...а авторот на текстот запнал ...уааааа влада и министри“ ... класичен пример кога некој од дрвата не ја гледа шумата ....


... а, бе, изгледа не му е јасно дека  ... се започнува и завршува од семејството ....  никаква и ничија влада нит ќе ги воспитува младите нит ќе ги мотивира за учење.... се додека  дома родителите се поставуваат премногу и неселективно заштитнички кон децата...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11054
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Shtefica Mimicovska Пет Ное 24 2017, 20:58

Jas sakam nashiot premier Zoran Zaev da gi digne platite na vaspitackite i neguvatelkite vo gradinkite. sve shto veti kje ispolni.
Shtefica Mimicovska
Shtefica Mimicovska

Posts : 16
Join date : 2017-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Shtefica Mimicovska Пет Ное 24 2017, 21:02

Rezhimot na gruevski padna, slobodaa dojde da nazdravime za zhivotot i slobodata , zhiveli!
sega da vidime shto ke pravat rezhimskite deca na rezhimskite roditeli koi bea verni na rezhimot na dpmnee..
treba da se drzhat vo posebni prostorii ili da se izbrkaat.
Shtefica Mimicovska
Shtefica Mimicovska

Posts : 16
Join date : 2017-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by кнез Саб Ное 25 2017, 06:09

Не знам само кај им се инкубаторите.Еден пријател планинар ми рече дека кога и да оди на планинарење ид Бабуна десно (не ми текнува како се вика домот) нон-стоп среќавал по 20-30млади луѓе со еден инструктор соросоид.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Shtefica Mimicovska Нед Ное 26 2017, 22:43

Da ne beshe Soros, kje vladeeshe rezhimot na gruevski i denes.
Treba da nazdravime vo taa chest.
Shtefica Mimicovska
Shtefica Mimicovska

Posts : 16
Join date : 2017-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Shtefica Mimicovska Нед Ное 26 2017, 22:53

Prema planiranoto za buxhetot za 2018 godina, konechno kje ima ovekje pari gradinkite i osnovnite uchilishta.Vicepremierot gospodinot Kocho Angjushev go najavi.
Shtefica Mimicovska
Shtefica Mimicovska

Posts : 16
Join date : 2017-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Пеколно момче Нед Ное 26 2017, 23:02

Тој може да најави и дожд ако сака, сега кога ја добија власта што сакаат ќе си најават а може ништо и да не си исполнат.
Пеколно момче
Пеколно момче

Posts : 9
Join date : 2017-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Пеколно момче Нед Ное 26 2017, 23:03

Ја предадовте револуцијата! за да лапате повеќе!
Пеколно момче
Пеколно момче

Posts : 9
Join date : 2017-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Spray Пон Ное 27 2017, 21:07https://www.youtube.com/watch?v=rmX4VLkulUQ

приметлива е разликата кај Павле-бунтовнико со Павле- политичарот.
сега пелтечи, тешко се концентрира, туфка, незгодно му е.
не е ни гласен уште помалку јасен.

Професорот едноставно го матира.
Spray
Spray

Posts : 235
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king Пон Дек 04 2017, 23:10

http://24vesti.com.mk/reformi-vo-obrazovanie-%E2%80%93-kje-se-namaluva-brojot-na-predmeti-kje-se-skratat-i-studiskite-programi


абе што ги мачите децата ...
 ... на 14 години дајте им свидетелство за завршено основно, на 18 за средно  а на 23  диплома од факултет по желба ... и остајте ги на раат да си висат на фејсбук ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11054
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by concrete Вто Дек 05 2017, 12:27

king напиша:http://24vesti.com.mk/reformi-vo-obrazovanie-%E2%80%93-kje-se-namaluva-brojot-na-predmeti-kje-se-skratat-i-studiskite-programi


абе што ги мачите децата ...
 ... на 14 години дајте им свидетелство за завршено основно, на 18 за средно  а на 23  диплома од факултет по желба ... и остајте ги на раат да си висат на фејсбук ...
..то мајсторе, овие педофилистичариве забегуат... Cool
concrete
concrete

Posts : 7027
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Spray Нед Дек 10 2017, 15:51

проблемот со образованието е во наврат-нанос донесени програми ( кембриџ, на пример) во школството.
Рената Десковска ќе одигра улога на нем пион кој треба да одработи по пишано сценарио,

http://makedonskosonce.com/781/

најревносните најави за најревносните измени во учебниците се токму во историските читанки каде, ќе се менуваат сите настани и поими кои сака да ги смени Заев, да бидам попрецизен, како што сакаат да се смени грците, бугарите и албанците.Заев тука само се трга од голот и го остава без голман.

Штетата во образоанието е направена уште од претходната влада, во секкој предмет.
тоа треба да се исправи. Наместо да се корегира системот, т.е да се врати на “last good configuration" барем, Рената ќе мора да се прави и глува и слепа па да спроведе лаги во учебниците?
сите разбираме дека некому му требаат тендери, никој засега не коментира дека тендерите за експрес лонецот кој го планираат во учебниците. Ќе се офајди некој близок , како и во претходната власт, и тоа е тоа.
Сепак, штетата која ќе ја нанесат на на генерации деца оди на душа на оваа власт а има и дебела размакедонирачка позадина. Опасни игри,се тоа, господа од новата власт. Веќе се однесувате семоќно , како Груевски во кулминацијата на владеењето.
Како да ќе останете вечно на власт. Груевски не сметаше на последиците. Истата грешка ја правите и вие.
Со таа разлика што Груевски имаше 10 години да игра и стап и морков, а вие за 1 година направивте некои потези што ни Груевски не се осуди да ги направи ни за 10.

Spray
Spray

Posts : 235
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by concrete Пон Дек 11 2017, 09:44

Груевски деценија и кусур го развлекуваше извршното решение по основ на Охридската Капитулација,резултат на Оперетската Војна за људске правице  наместена од квислинзите, на начин да се  власи не досете..и во луда надеж дека нешто големо ќе се случи на светски план, па да спасиме глава.Нажалост тајмингот никогаш во познатата историја не бил на наша страна. Останува добар даље...иако при секое даље не има се помалку... Sad
concrete
concrete

Posts : 7027
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by VOL Сре Јан 17 2018, 23:02

ova, koga kucka nema popametna rabota pa si ja brka opaskata....


Министерството за образование и наука предвидува за учениците од прво до петто одделение еден наставен час да трае 55 минути,
http://a1on.mk/archives/844409

renata deskovska.
isuse bozji koi idioti.
ova se "reformi vo obrazovanieto"
mora da e bolna od sifilis ili nekoja druga opaka bolest, seksualno prenosliva , a go napagja mozokot...

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17110
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by concrete Чет Јан 18 2018, 18:31

VOL напиша:ova, koga kucka nema popametna rabota pa si ja brka opaskata....


Министерството за образование и наука предвидува за учениците од прво до петто одделение еден наставен час да трае 55 минути,
http://a1on.mk/archives/844409

renata deskovska.
isuse bozji koi idioti.
ova se "reformi vo obrazovanieto"
mora da e bolna od sifilis ili nekoja druga opaka bolest, seksualno prenosliva , a go napagja mozokot...
типуам на сифилис, кој го крие и не го лечи... Evil or Very Mad
concrete
concrete

Posts : 7027
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king Чет Јан 18 2018, 23:58

Стварно... од кај ли дојде до сознанието дека 55 минути е оптималното време?????

... абе тие едвај додржуваат 45 минути ....

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11054
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king Чет Сеп 06 2018, 09:54


_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11054
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king Саб Сеп 08 2018, 13:34

Исти курац друго пакување...

https://kurir.mk/Makedonija/vesti/namesto-ukinatoto-eksterno-kje-se-voveduva-nacionalno-testiranje/

....ај да видиме сега како ќе реагираат тие „силни“ ученички, наставнички пленуми....

Ќе праат ли пак журки во паркчето кај Мала станица?

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11054
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот