ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонско образование

+8
ribar
izotop
sprinter007
VOL
concrete
Прч
чучулига
king
12 posters

Страна 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Македонско образование - Page 3 Empty Re: Македонско образование

Пишување by VOL Пет Jул 01 2016, 21:21

ne mi e jasno samo, posto I ne gi pratev studentive, nekako mi se, kilavo-pateticni, nesposobni za promeni,. daleku od onie studentski protesti sto menuvaa se', vo 70' 80' 90-te..
ova ne e ni bleda kopija na kopijata od nekakov dvizenje...

a ova pak me zainteresira, sto nosi ovaa cavkava
Македонско образование - Page 3 13578624_1141444415897169_1286345950_n

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17110
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 3 Empty Re: Македонско образование

Пишување by VOL Пет Jул 01 2016, 21:23

prvo ona tupanicana od ruzana na SDSM so bara na plakatot?
posle, sto bara UNIVERZITUTKAVA od Cavkov koj e minister na MVR...? a
ovaa cavkava izlegla kao da protestira protiv ... sto?
neregularni izbori ili im smeta mvr, arm... sto?

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17110
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 3 Empty Re: Македонско образование

Пишување by VOL Пет Jул 01 2016, 21:26

Македонско образование - Page 3 13566115_1141444919230452_750136107_n

sto ima vrska , Minister za Vnatresni Raboti, kako sto e kaj nas ministerot Cavkov koj e :silom prilike: naznacen, po povlekuvanjeto na Jankulovska, so pretsedateli  na drzavi koi se oceneti kako diktatori.. Causesku I Pinoce?
pa, mozebi znae ovaa MLADA UNIVERZITUTKA EM STUDENTKA , posto neli, ova se studentski protesti kade mladite student izrazuvaat revolt, znaci ovaa mlada omladinka se muvnala ovde so pogresen pamphlet, ma pogresen protest, ili se obiduva da go ISKORISTI protestot na studentite, za da si ja odraboti dnevnicata... posto najverojatno e del od "sarenite' koja NE OTISLA NA ODMOR  za Grcija denovive, kako sto grotto sareni zaminaa, pa daj sta das, da e bide aktiven, I da se slepa na smetka na studentive?

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17110
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 3 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king Пет Jул 01 2016, 21:52

А, бе вицето имало „базенче“ во дневната соба .... Twisted Evil Twisted Evil

http://republika.mk/?p=606353

.... и се тоа од провинцијалска менувачница во Струмица ....

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11054
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 3 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king Пет Jул 01 2016, 21:57

VOL напиша:Македонско образование - Page 3 13566115_1141444919230452_750136107_n

sto ima vrska , Minister za Vnatresni Raboti, kako sto e kaj nas ministerot Cavkov koj e :silom prilike: naznacen, po povlekuvanjeto na Jankulovska, so pretsedateli  na drzavi koi se oceneti kako diktatori.. Causesku I Pinoce?
pa, mozebi znae ovaa MLADA UNIVERZITUTKA EM STUDENTKA , posto neli, ova se studentski protesti kade mladite student izrazuvaat revolt, znaci ovaa mlada omladinka se muvnala ovde so pogresen pamphlet, ma pogresen protest, ili se obiduva da go ISKORISTI protestot na studentite, za da si ja odraboti dnevnicata... posto najverojatno e del od "sarenite' koja NE OTISLA NA ODMOR  za Grcija denovive, kako sto grotto sareni zaminaa, pa daj sta das, da e bide aktiven, I da se slepa na smetka na studentive?
Абе пушти ги ... гилиптари, ако имаат појма од животот еве на ....

.... оставка од Чавков барале а чоекон уште ни поштено не ја загреал министерската столица, а кај беше дотичнава да бара оставка од оливерчето кога се глупираше и бламираше и себе и целото мвр ... кога зајапурен од радост ги објавуваше големите афери на столетието со „фалц“ возачките дозволи ...
...кој ли само му ја подметна ујдурмата .... а тој ко клен залапа трокука Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11054
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 3 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king Пет Jул 01 2016, 22:04

Еј стварно ... што функција е тоа ...студентски лидер, кој курац е тој?????
..или е пак некоја непотребна заовставштина од бившиот систем ...

... студент у полно значење на зборот е ученик ... таму на факултет е за да научи нешто а политика нека тера дома ...

..факултетите под итно треба да се ослободат од се што нема допир со наставниот и научниот процес

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11054
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 3 Empty Re: Македонско образование

Пишување by VOL Пет Jул 01 2016, 22:09

a be.. gluposti zivi
mesto da ucat se bavat so politika.
odnosno politikata se bavi so niv.

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17110
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 3 Empty Re: Македонско образование

Пишување by concrete Пет Jул 01 2016, 22:53

Very Happy Very Happy Very Happy...а бе онаа што вриштеше од соросовите студентски активисти...до сега чудо невидено..Тоа не беше ни дрогирано...таква хистерија само со посебен третман може да се иницира... Shocked Shocked
concrete
concrete

Posts : 7027
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 3 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king Пет Jул 01 2016, 22:59

concrete напиша:Very Happy Very Happy Very Happy...а бе онаа што вриштеше од соросовите студентски активисти...до сега чудо невидено..Тоа не беше ни дрогирано...таква хистерија само со посебен третман може да се иницира... Shocked Shocked
Ja де ..еве ја .... Twisted Evil Twisted Evil

...ненормална ...._________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11054
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 3 Empty Re: Македонско образование

Пишување by concrete Пет Jул 01 2016, 23:02

VOL напиша:a be.. gluposti zivi
mesto da ucat se bavat so politika.
odnosno politikata se bavi so niv.
..кој бе денес учи...освен нешто малку на техничките и чат-пат другде...се друго е гола вода... Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
concrete
concrete

Posts : 7027
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 3 Empty Re: Македонско образование

Пишување by VOL Пет Jул 01 2016, 23:25

Shocked Shocked Shocked lele ama se dere ovaa?
so I e na detevo be, aman,! a be greota e ova vekje, bolna e?

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17110
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 3 Empty Re: Македонско образование

Пишување by concrete Пет Jул 01 2016, 23:44

...страв да те фати..., очекувам дека у својата немоќ сосросоидиве сдсм-овски ќе убедат вакви глупаци дека 70 девици , у случајов ко ова лудачава седумдесет патлаци ја чекаат , па ќе дрмне кило семтекс кои овие душебрижнициве за Македонија ќе и го ушијат у некое преда ташниче...за што побргу да се омрсат...
concrete
concrete

Posts : 7027
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 3 Empty Re: Македонско образование

Пишување by VOL Саб Jул 02 2016, 05:10

ima samo eden problem...
.. ne znam kaj ke im najdat 70 device, snemue device vekje, globalen nedostatok na ljumferi e denes.. se potrosija na sehidive, mame si ibaa po devicive..

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17110
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 3 Empty Re: Македонско образование

Пишување by VOL Саб Jул 02 2016, 07:33

e- toa e toa!

ДЕМОНСТРАЦИИ ВО СКОПЈЕ

Заврши протестот на пленумци, продолжува в понеделник пред ректоратот на УКИМ

Студентите од Студентскиот пленум вечерва го продолжија протестот на факултетите на универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје и ги повикаа колегите в понеделник во 8 часот наутро повторно да дојдат пред ректоратот за време на вонредниот состанок на управата.

ete, posle ona vristenje na devojceno ( greoticka!) I "silen zamav" na univerzitutcive I univerzitutkive, vo forma na protest- dosledni na kauzata I vo borba do kraj za studentski prava, dabome,
..oni odlucija krajot da im e - na vreme, t.e na pocetokot na vikendot.
nema kontinuitet vo "borbata so vristenje na uvce" tuku, "aj ke si igrame, ama za vikend pauza ke praime.." demek , pu-pu ne vazi, sega sekoj o doma, pa ke zakazeme drugata nedela -pak da si igrame,

za onie koi SVAKJAAT sto sakam da kazam, dovolno e I olku.
za onie koi ne svakjaat, zalam.. takvite ke prodolzat so " kontinuirana borba - koga ke imaat slobodno vreme".. I nema nikakvi rezultati da postignat.

pisman adzii. neseriozni junkersi so samo ispolnuvaat del od vestite, da ne bidat prazni.
posto sarenive otidoa na odmor vo grcija, kolektiven.
koj na jahta, koj po vili, koj so patlidzanite -ako moze da prosvercuva..za jajca znam deka nema da imaat, gi potrosija.

a site nie, nemi posmatraci, cekame da zavrsat so glupiranje I ednite I drugite, za da si prodolzime so nasite ne taka slavni I opeani raboti, ama bitni za da imaat I ednite I drugite da jadat leb, da vozat koli, da imaat benzin kaj da stavat, da sibaat po 100 km/h sred grad so zbesnati sareni ili vladajuci besni koli,da im cistime za da farbaat, da gi vozime redovno I navremeno, da im pustame struja za da imaat vo megafonite, da vristat po celi nokji, da im gi cistime ulicite za da moze pak nasabajle da se isposerat I isfarbaat, da im organizirame kultura I predstavi , da im stampame vesnici, da im drzime red da ne se pokaubojcat I ispoubijat em izedat megju sebe..
.. I ne ni e do nikakov publicitet nitu kameri, nitu pak do vristenje na uvce, tuku samo sakame da si ja zememe platata na prvi , petti, deseti, .
a nekoi mozebi I na odmor ke otidat. vo vakuumot pomegju dve "revolucii" t.e koga revolucionerive, sareni ili crveni, ke se iznaodmorat dobro, , togas mozebi ..

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17110
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 3 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king Саб Jул 02 2016, 12:44

VOL напиша:
........
posto sarenive otidoa na odmor vo grcija, kolektiven.
koj na jahta, koj po vili, koj so patlidzanite -ako moze da prosvercuva..za jajca znam deka nema da imaat, gi potrosija.

........
Хехехе .... интересен тоа „фацебоокот„   .... сами си се фалат колку е убаво на јужноциганските плажи ... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11054
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 3 Empty Re: Македонско образование

Пишување by VOL Вто Jул 05 2016, 23:37

hm..
ama ic ne gi pratev studentskive izbori, I se si mislam dali vredi da se sledat.mislam..
prvo toa se lugje -ucenici, koi ucat, t.e studiraat, eve.
znaci nezvrseni nedplomirani, statusot im e "pending"..
sto tolku galama ..
aj da se nekoja "sila koja menja opstestvo" , "omladina koja dava veter vo edrata na opstestvoto", "mladi sili nalsednici.."  ili neznam sto.

kako nekogas..so se veli,masa koja moze seriozno da potrese I rastrese..iako - "in process" , sepak..

a ova sto? ko da gledame parlametnatni zbrki.
prvo najgolem del od niv POJMA nemaat ni kako da se odnesuvaat pred kameri i "novinari" nitu dobro ja NAUCILE lekcijata t.e instrukciite koi im se dadeni... slapaat bez veze , ( gledav na klipovi) od "izbirackite mesta" onie kaj kutiine.

ne znam sto tolku voopsto im se posvetuva vnimanie:
-ednite e jasno- dirigirani od vladeackata
-drugite, sakaat da sednat na mestoto koe e zafateno od ovie koi se bliski do vlasta.
e sega prasanjeto e , dali ovie so se bunat , a se prodolzena raka na opozicijata, ako dobijat svoj preCednik, ke napravat da tece med i mleko, ili dali ovie sto se podrzani od vlasta ke napravat nekakvi podobruvanja.

relano,bez fakjanje strani, bez emocii, politicki, socijalni i ne znam kakvi:
tie sto se do vlasta imaat pogolemi sansi zatoa sto izbori se blizat, na vlasta im trebaat glasovi a studentive imaat pravo na glas.
tie sto se do opozicijata, i da dojdat na vlast ako ne se so vlasta, nemaat mnogu prostor za manevar, pari ke nemaat za promeni vo studentskiot standard, vlasta sigurno nema d agi finansira opozicionerite preku studentarijava.
zaebano a?

a tie sto sakaat da ucat, ucat i samo ucat, se najebanite- i da ne sakaat ke mora nekoja strana da ja fatat.
se dodeka studentive se podeleni na "vasi i nasi" i se prodavaat za veteno rabotno mesto, za veteni ocenki, za krevet vo studentski, za fotelja za ne znam sto- nit ke ima studensko dvizenje, nitu nekomu ke mu bidat relevantni ili interesni ovie studentski rasprduvanja..

realno? a be ajde. mockovci.vcera se ispilil, polozil 15-20 ispiti i kenja pred TV ko da e 25 godini vo politikava.
praksa IC, iskustvo jok, a be vojska nemaat sluzeno- i utre zadutre ovie ispolitizirani "akademski gragjani" ke palamudat po firmi, po drzavni agencii, i ne znam kade se ne.

najgolem zijan imaat tokmu tie! a so niv i drzavata ponatamu..

sto QR bre da ni e galje koj ke bide "precednik precednistva saveza studenata" ?
koj saka neka bide, ako se grizi za pravata i zastapuvanje na studentite..
ama od organiziranje na EKSURZIJA na ezero Treska vo Saraj povekje  NE TREBA da im se dava.

covece, izbori so glasacki kutii, ko da se bira za u Parlament!

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17110
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 3 Empty Re: Македонско образование

Пишување by VOL Вто Jул 05 2016, 23:40

..ako citaat i se ljutat, e bas mi e gajle.
tie sto si ja brkaat rabotata, sto si ucat, ne se ni zamaraat nit so vakvi kritiki, ko mojava, nit so gluposti nekakvi izbori, nti so dengubenje.
takvite si imaat popametna rabota od se' nabrojano pogore, pa ako uspeat da diplomiraat- eden den i ke ne nasledat,zamenat.. se nadevame cesno i zasluzeno.

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17110
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 3 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king Сре Jул 06 2016, 01:26

VOL напиша:..ako citaat i se ljutat, e bas mi e gajle.
tie sto si ja brkaat rabotata, sto si ucat, ne se ni zamaraat nit so vakvi kritiki, ko mojava, nit so gluposti nekakvi izbori, nti so dengubenje.
takvite si imaat popametna rabota od se' nabrojano pogore, pa ako uspeat da diplomiraat- eden den i ke ne nasledat,zamenat.. se nadevame cesno i zasluzeno.
Абе комедии ... две три усијани глави се кријат позади масата (болдот) која баш кур ја здоболе за некакви си студентски организации ... а и појма си немаат дека такво нешто постои нит ги интересира ...
...во таквите и слични организации најчесто т.е. стално се пикаат само некакви си подлизурковци ради лична корист, протекции и привилегии ... и најчесто се „никакви“ студенти..

... абе ..се тоа треба да се укине ...
... мме ... има ли вакви глупости на приватните универзитети?
... досега не сум чул ....

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11054
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 3 Empty Re: Македонско образование

Пишување by VOL Сре Jул 06 2016, 01:31

pa toa e toa.
na privatnite si plakjas, - pa ajd da vidam dali ke go ostaat roditelite  , koi gi finansiraat, studentive da glumat ludilo..
plakjaat dodusa da pominat I da zemat diploma sto skoro neverojatno e deka nema da zemat, koga ke lupnat 2-3 iljadi evra za godina..

ama toa se vika investicija bre, nema vreme za gubenje-vreme.a bogami I pari.

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17110
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 3 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Прч Сре Jул 06 2016, 06:26

VOL напиша:ne znam sto tolku voopsto im se posvetuva vnimanie:
-ednite e jasno- dirigirani od vladeackata
-drugite, sakaat da sednat na mestoto koe e zafateno od ovie koi se bliski do vlasta.
e sega prasanjeto e , dali ovie so se bunat , a se prodolzena raka na opozicijata, ako dobijat svoj preCednik, ke napravat da tece med i mleko, ili dali ovie sto se podrzani od vlasta ke napravat nekakvi podobruvanja.

relano,bez fakjanje strani, bez emocii, politicki, socijalni i ne znam kakvi:
tie sto se do vlasta imaat pogolemi sansi zatoa sto izbori se blizat, na vlasta im trebaat glasovi a studentive imaat pravo na glas.
tie sto se do opozicijata, i da dojdat na vlast ako ne se so vlasta, nemaat mnogu prostor za manevar, pari ke nemaat za promeni vo studentskiot standard, vlasta sigurno nema d agi finansira opozicionerite preku studentarijava.
zaebano a?
Наравоучение: старата народна мудрост “наведена глава сабја не сечи“ продолжува да важи со универзална вредност.

Поточно, ме потсетуваш на стиховите од Владимир Назор:

"Kud ćeš drzniče? Ja vladam 
U toj planini. Okreni se, gledaj 
Te jadne momke, koje ovud vodiš. 
Oni su, bosi, bijedno ljudsko meso. 
Nevoljna krv, što moj je dah smrzava, 
Kamo ih vodiš u patnju i u smrt? 
Kipove od leda napravit ću od vas. 
I stajat ćete, kruti, nepomični, 
U tami noćnoj i u sv'ijetlu danjem 
Na ovim gorskim stazama, znamenje 
Velje mi moći, ljudima opomena, 
Da čovjek ne sm'je preko nekih granica. 
Okreni se i vrati u nizine, 
Da kosti griješ kod ognjišta svoga, 
Pokoran i tih; - najveći je zakon 
Čovječiji: živjet, ma i kako bilo!" 


Не велам дека нема празна театралност кај “бунаџиите“. Новиве генерации, лишени од привилегијата да стекнат цврсти заби служејќи воен рок, и имајќи ги како пример за јавни настапи замо америкењско-грујовите латасовски пропаганди, реално не ни можат да направат нешто повеќе. Но сепак, песната на Назор има уште стихови...
Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 3 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Прч Сре Jул 06 2016, 06:29

VOL напиша:realno? a be ajde. mockovci.vcera se ispilil, polozil 15-20 ispiti i kenja pred TV ko da e 25 godini vo politikava.
praksa IC, iskustvo jok, a be vojska nemaat sluzeno- i utre zadutre ovie ispolitizirani "akademski gragjani" ke palamudat po firmi, po drzavni agencii, i ne znam kade se ne.
 Ти тоа одоколу-наоколу, зборам ти ќерко, сети се снао, само колку директно да не ги спомнеш министрите на Грујо?

Немој така, се се слуша, се се следи. Внимавај, долга е раката на ВМРО...
Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 3 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Прч Сре Jул 06 2016, 06:47

VOL напиша:pa toa e toa.
na privatnite si plakjas, - pa ajd da vidam dali ke go ostaat roditelite  , koi gi finansiraat, studentive da glumat ludilo..
plakjaat dodusa da pominat I da zemat diploma sto skoro neverojatno e deka nema da zemat, koga ke lupnat 2-3 iljadi evra za godina..

ama toa se vika investicija bre, nema vreme za gubenje-vreme.a bogami I pari.
Инвестиција во што? Да платиш, за да имаш диплома а да не знаеш ништо, т.е да инвестираш во сопствен умствен инвалидитет.

Логика во таква инвестиција тешко може да се најде. Било каде да се обидеш да глумиш експерт за нешто што не си, во реален бизнис ќе бидеш отстранет по кратка постапка без никакви емоции и сожалување.

Уште помалку ако самиот водиш бизнис - најмалку од се е пријатно да се лажеш себе си.

Единствена шанса за успех со купена диплома е - да те клаат министер, или да имаш важна функција во неко е од министерствата на “вчера испилените мочкови без ниеден ден работно искуство“. Незнаењето, шупливиот ум и арогантноста се неопходни лични квалитети за напредок во средината организирана по моделот на Ванчо Михајлов. За да може америкењските советници  од УСАИД непречено и без опозиција да си ги бркаат работите од позадина, без никој да ги види, неопходно е да има некој арогантно надуен слепец кој на телевизија ќе се пењави дека се што прави УСАИД е “затоа што народот така гласал“.

Ако тоа го есапиш за “инвестиција“, пеки.
Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 3 Empty Re: Македонско образование

Пишување by concrete Сре Jул 06 2016, 09:42

...Прч , се надевам ваљда не мисли на тоа , па тој сепак е еден стар искусен VOL , а не испилен мочко без ниеден ден работно искуство.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Башка што ти не веруеш у вундеркинизам и генијалност која се покажуе уште у рааанаа младост..., па од таму твоево недоверие према копиљааната која се изнарашета по Македонија во минатиов пола век и нешто јаче...
concrete
concrete

Posts : 7027
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 3 Empty Re: Македонско образование

Пишување by VOL Нед Сеп 04 2016, 12:27

http://kurir.mk/Makedonija/vesti/nitu-eden-uchenik-ne-se-zapishal-vo-sredno-tekstilno-uchilishte/


ete ti sea..
Празни паралелки има и во средно стручно за двропреработувачка, земјоделско ветеринарна, градежно геодетска, кожарска, сообраќајна индустрија. Ова, според експертите, се должи, на помалку вреднуваниот труд за овие занимања.

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17110
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 3 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king Нед Сеп 04 2016, 16:48

Гујо е крив .... што младите повеќе преферираат да раснесуваат пици ..него да работат нешто што бара и најмал интелектуален напор .... или се криви оние авионите што со литиум не запрашуваат ....

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11054
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 3 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот