ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Избори 2019

5 posters

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Избори 2019 Empty Re: Избори 2019

Пишување by Spray Нед Фед 10 2019, 07:49

https://plusinfo.mk/%D0%B0%D1%85%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B5-%D0%BF%D0%B0%D1%82-%D0%B7%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D0%B8%D0%B7%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%B5-%D1%81%D0%BE-%D0%BA%D0%BE%D0%BD/

се премислил ли Ахмети, или пак и ова е една бледа прозирна приказна околу сагата за кандидат за претседател

има неколку варијанти во оваа приказна.
и мора да има затоа што во скоро секоја, СДСМ би имале проблем со обезбедување на гласови- надвор од нивниот двор на доминација кој се простира ад хок помеѓу америчка амбасада- штабот на ДУИ-штабот на СДСМ. Со тоа што кај првите два субјекта, СДСМ не доминира, не контролира туку е контролирана директно и индиректно токму од првите два. За во својот двор најдобро си знаат тие самите.

како прво, можат да излезат самостојно, а ДУИ со свој кандидат
има две сценарија овде кои не можат да се сокријат дури и во оваа фаза
првата е ДУИ со свој ( албанец) а СДСМ со свој ( албанец??) кандидат.
за да добие било кој, кандидатот на ДУИ би бил колку да го има - додека гласовите на ДУИ би отишле кон кандидатот на СДСМ. Поентата е да се замачкаат очи на опозицијата,која би сметала дека СДСМ нема доволно гласови за својот кандидат кај народот, исто и ДУИ па како најбројна партија со најбројно членство-ВМРО ДПМНЕ би биле комотни со свој кандидат кој најверојатно би добил повеќе гласови од кандидатот на СДСМ и ДУИ поединечно.

токму таа претпоставена комфорност на ВМРО ДПМНЕ , која не би морала да прави сојузи и коалиции, за да не мора да биде задолжувана во иднина од коалициските помали партнери, би ја искористила власта да под маса склучи нов договор, ДУИ-СДСМ , па така здружени би имале повеќе гласови од заспаната ВМРО ДПМНЕ, нормално со кандидат кој би бил прифатлив за ДУИ, како на пример, Зекири-од СДСМ! Или слично.
А за разлика од ВМРО ДПМНЕ , СДСМ покажа извонредна сервилност и подготеност на се само да дојде до целта и остане на власт, што секако е добродојдено кај секој коалициски фактор во нивниот табор.

Другото сценарио е да , отворено излезат со еден кандидат. тогаш горнава варијанта е иста со ова сценарио само што не ќе мораат да прават зделки зад затворена врата, едноставно ќе објават кој е договорениот кандидат и тоа е тоа.

останува прашањето , колку гласачите, за СДСМ имаат трпение за виткање на кичмата со оглед на тоа што откако ги доведоа своите избраници на власт, кичмата им е свиткана за 560 степени досега- со тенденција да премине во константа со интензитет на центрифуга на машина за перење?

флоскулата „Грујо...’’ некаде веќе ќе мора да избледи, затоа што лицето НГ не е во државата а власта е на половина мандат од своето владеење.

Неочекувано премногу отсапки се напавија, за изненадување и на самите гласачи и и симмпатизери на СДСМ а забележително е отсуството на голем број фунцкионери во СДСМ вклучувајќи го и Бранко Црвенковски, како да се тргнати на страна, како да не се дел од овие процеси кои ги води Заев.

Гласачите го имаат изборот единствено на ИЗБОРИ.
само таму, и под разни местенки, притисоци, манипулации , можат колку толку да ги освестат макар за кратко, забрефтаните политичари. да се симнат малце на земја да се осетат ранливи и обични.

А изборот е интересен.
во случајот на СДСМ, гласачите се соочуваат со неконзистенти, манипулативни, корумпирани политичари, извонредно флексибилни за секакви отсапки и промени за осварување на целта.
Предизборните ветувања на СДСМ во евентуалниве ппретседателски избори би биле тотално непотребна ЕПП и процес на кој никој не ма верба дури ни симпатизерите на партијата.Од колнења во “најмилото“ до безочни и бесрамни тендери за кои се прозиваат а ни изразот на лицето не им се менува од нелагодност или срам.
Како ќе убедуваат народ да ги гласа, тоа ни Заев не може да си го објасни,

ВМРО ДПМНЕ од друга страна треба да се ре-програмира, за да се ре-претсави на гласачкото тели, симпатизерите и неутралните, кои би сакале да ги придобијат.
Како ли ќе убедат народ дека нема да има нови Муковци, Канчеввци-Милевци, Арнаудовци, и слични после оние 8 конвертити?

како ќе објаснат зашто некои членови се оддалечија од партиската програма, од идејата, основаа фракции?
како да објаснат и убедат народ дека јавашлукот завршил заклучно со Мијалков и Груевски?
освен омразата кон политиките на СДСМ кај народот, ВМРО ДПМНЕ нема некои адути за изборите,
Но незадоволството од превратот на СДСМ не е доволен за победа, ВМРО мора да излезе со свои аргументи, надежи, за да не остане само со покажување со прст кон СДСМ.
тоа сите го знаат. Но како во иднина- тоа е прашањето.Spray
Spray

Posts : 235
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Избори 2019 Empty Избори 2019

Пишување by Spray Нед Фед 10 2019, 08:04

ВМРО ДПМНЕ би ја имала шансата ако излезе од nutshell размислувањето ( не идеологијата, тоа им е комрпомитирано сега) па на пример, би прифатило коалиција дури и со левичарите на Апасиев!

Апасиев е добро прифатен кај неутралните, со симпатии кај дел од десницата иако го ставаат во редот на „маскирани шарени соработници на СДСМ“.

вештината е да се придобие и држи на ланец таков епицентар на одредена група потенцијални гласачи а ако Мицковски има такви вештини, досега би требало барем на кафе да седне со Апасиев, ете му го и Стевче Јакимовски повторно, и да ги искористи нивните иако мали, потенцијални гласови. ВМРО ДПМНЕ не може сама да ги привлече левичарите, ниту пак неутралните. ама ове се лепакот за нив.
Јасно е дека ни Апасиев ни Стевче кога би добиле фунцкија би биле истите жестоки критичати како што се сега, власта расипува тоа го знаеме.
Но целта ги оправдува средствата нели.

Дури и еден Миленко Неделковски „жестоко“ би ги хармонизирал своите ставови, би ја смирил топката, би прекинал со „јазикот на омраза“ ако му се покаже вратата од идната канцеларија како некој советник-за-нешто.
Такви пудинзи направија со Љубе Бошковски и Стојанче АНгелов.
сега се како јагниња со солидни примања.

СДСМ од друга страна , ако не прекине да задоволува се и сешто како да е black friday на некој секс-фестивал, и да се заврти ббарем за секунда кон македонските национални интереси, ќе почне да губи доверба и во најверните следбеници на нивната идеологија.
И онака имаат по правило, помалце пратеници од десницата, скоро секогаш а власта ја добиваат со коалиции. За освојување на неутралните гласови и на бизнис-политичарите од десницата, ќе мора или да црпи и дава од бесконечниот новчаник на американските спонзори, за да се оствари целта, или да почне да спушта на земјата каде што голем дел од функционерите на СДСМ одамна не биле, забоавиле и да одат, туку само летаат во облаци.
Значи многу од денес знајни ем богати министри, директори, фунцкионери на СДСМ ќе мораат да исчензат, затоа што се потешко е да леташ а си ја натоварил торбата со пари и ти тежи. Заев и другите од врвот,ќе треба полека да си пакуваат куферите, ако е во итнерес на опстанок на партијата. А и да се прекине некаде со тендериве, и корупцијата, некаде мора да се стави точка. Вака се ставаат во позиција да лажираат и избори, и претседателски а ќе мораат и овие, времени или предвремени парламентатни.

Spray
Spray

Posts : 235
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Избори 2019 Empty Re: Избори 2019

Пишување by king Нед Фед 10 2019, 12:05

https://plusinfo.mk/%d0%be-%d0%b7%d0%be%d1%82%d0%b8-%d0%b0%d1%85%d0%bc%d0%b5%d1%82%d0%b8/

бла, бла, бла ....

е, па ... да не го натераа чоекот да си го погази своето ... она... власт треба да формираат тие што освоиле победи во своите национални блокови ... тогаш, сега ... се уште ќе бевте најголеми муштерии во продавниците за боја...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11073
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Избори 2019 Empty Re: Избори 2019

Пишување by concrete Нед Фед 10 2019, 14:41

..само БОЈКОТ  и не се ни замарам. Јас веќе неам дилеми ниту илузии.. Wink
concrete
concrete

Posts : 7027
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Избори 2019 Empty Re: Избори 2019

Пишување by king Саб Фед 16 2019, 19:30

Првиот од кандидатите е познат


Гордана Силјановска Давкова - претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ


https://www.slobodnaevropa.mk/a/29773971.html

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11073
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Избори 2019 Empty Re: Избори 2019

Пишување by VOL Нед Фед 17 2019, 17:57

.. ovaa kandidatkinja , sega ima da pati zbog zaradi 

- treta bratucedka na Putin
- sovetski spiJun
- antiamerikanski bot
-dpmnovka u srz, so tapija, od 1943!
- falc diploma od fakultet
-falc diploma od sredno
- falc sveditelstvo od zabaviste
-slikana e so Arkan, u Vietnam, Laos, na Kuba, u Bosna, na Kosovo, Sirija, u Moskva na paradata... a site sliki gi ima naravno, koj drug ako Kostadin Kostadinov, sin na majka...na majkamu, seedno...
- vozi Lada - znaci proruski spijun!
- ne se sminka, znaci obozavlac na Staljin, znaci - ruski spijun!
- Ladata i e na PLIN, znaci podrzavalac na ruskiot gasovod- znaci- se razbira, ruski spijun!
- mazena e za ruski spijun!
- decana i se ruski spijuni
- ako ima kuce ili mace, garant se odazivaat na ruski iminja, znaci - ruski...kahm... ljubimci , na ruski spiju!( a mozda se i oni ruski spijuni!?)
- Ratni veteran od Bosna i Kosovo ( za sto Kostadin sin na majka Kostadinov ima dokazi , neli..) koj izvanredno mrzi se sto e ... sto i da e, i e ekstremen govornik na omrza, se sluzi so jazik na omraza, mrazi, omrazue, nejke, se koprca, i red drugi raboti sto moze samo Kostadin Kostadinov , sin..na majkamu.. da gi smisli,
- doma ima bisti od Juri Gagarin, Ron Dzeremi, Ceca, BrusLi,Arkan, Papata Jovan Pavle II, potoa sliki dela  na poznati majstori kako sto se Mao Ce Tung, Chuck Norris, sestra Ljube, Stojmir od Papradiste.... sto automaCki ukazuva na antizapadna opredelba i razume se- deka e ruski spiJun!

vlasta si znae i se znae. se ceka Koki- si na ..majkamu!-Kostadinov, da ne ocara, vozbudi, padne na ledja so najnovi otkirtija dosad nevidjeni... za ovaa mrsna kandidatkinja !
ete toa ja ocekue ovaa kandidatkinja.
pa sea, neka mu se nosi ako i se saka.

eve, ruskiot spion vmrovkata kandidatkinja i gresen gjaol, kako sto osttroto oko i uste poostriot nos na ne bas tolku ostroumniot Koki, sin na majka, pronjuskaa i "razotkrija".

ete, on vo talasite na otkritija otkril deka duri i se setala so ovoj covek :
https://plusinfo.mk/%D0%BA%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D1%88%D1%82%D0%BE-%D0%B4%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%BC%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D0%B4%D0%B0%D1%82-%D0%BA/

pa dal je to mogukje?
pa... ( btw, toa e legalen pretsedatel na Republika Makedonija, teroristicka zabraneta tvorba za Severdzanite...) da ovaa kandidatkina- odi , pesaci, cekori, za razlika od vlasta koja leta, i e nedostizna!
pa uste so ovoj lik em delo , po funkcija precednik, ! pa uste na Makedonija!?! ( uf, kako dzigerot gi zdoboluva i srceto im zastanuva od jad i gnasenje koga ke go cujat toa ime, Koki, sin na majkamu, i severdzanive!)

https://www.libertas.mk/video-kostadinov-siljanovska-po-stapkite-na-ivanov-i-mitskoski-nishto-ne-se-menuva-vo-partijata-na-gruevski/

kolku e toa bolno za severdzanive, kandidatkinjava Siljanovska da se drzne i da se spusti toolku nisko, pa da pobara podrska od makedoncite( teroristicka organizacija zabraneta za spomnuvanje od vladata na severdzanite, def.) i od edna makedonska partija.
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Избори 2019 Empty Re: Избори 2019

Пишување by king Нед Фед 17 2019, 18:38

Зар некој ги гледа, слуша, чита и обраќа внимание на тие шаблон еднообразни ко јајце на јајце еднолични трол соопштенија од сдс?

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11073
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Избори 2019 Empty Re: Избори 2019

Пишување by VOL Нед Фед 17 2019, 19:35

o, da.
zrno po zrno. ambar.
da se znae.
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Избори 2019 Empty Re: Избори 2019

Пишување by concrete Нед Фед 17 2019, 20:10

VOL напиша:o, da.
zrno po zrno. ambar.
da se znae.
..а бе не заебаај тој не е ни у посебната под класа на оние кои НИ МАЈКАТА НЕ МОЖЕ ДА ГИ САКА...  Wink Избори 2019 9k=
concrete
concrete

Posts : 7027
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Избори 2019 Empty Re: Избори 2019

Пишување by VOL Нед Фед 17 2019, 21:36

more da vidis kako si se sakaat koga je se iznapikaat pod drzavna strea
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Избори 2019 Empty Re: Избори 2019

Пишување by king Нед Фед 17 2019, 22:28

https://www.mkd.mk/Makedonija/politika/zaev-i-ahmeti-utre-kje-baraat-mozhen-konsenzualen-pretsedatelski-kandidat

А што ќе стане со распишаниот конкурс во сдс за кандидати .....
... тоалетна хартија?

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11073
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Избори 2019 Empty Re: Избори 2019

Пишување by VOL Нед Фед 17 2019, 22:33

pa, ako raspisale konkurs, pa uste se javile naivni budali da se prijavat- stara praksa e vo sds da "posle upotrebe baciti", 
samo sto ovde ne se ni upotrebeni, tuku- zaebani.

kako so sarenite revolucionari, koj odrabotija za eden kvazi saren revolucionar Pufle Bogoevski da si go masti gazot vo kozena fotelja, i edna kahm... sarena... Slivana Tuflandzic  da si se loi ko onaa rabota vo loj na drzavna cicka... 
taka i ovie naivni  wannabe "precednici"ke si pominat.
bas kako toaletna hartija,
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Избори 2019 Empty Re: Избори 2019

Пишување by king Нед Фед 17 2019, 22:41

како и да вртиш, по се изгледа ќе имаме ...
... надгласување наместо гласање...
..и повторно ќе неаме председник туку ... „лицето со Х.Х.  иницијали“ ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11073
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Избори 2019 Empty Re: Избори 2019

Пишување by VOL Нед Фед 17 2019, 22:55

zavisi.

ako ovaa Siljanovska ( li bese....?) dobie glasovi od opozivijava koja ne e samo VMRO DPMNE, tuku- i neopredelena raja, razocarana raja, raja koja dosega bese NEMOKJNA da go spreci diveenjeto na zajacive...

..izborite se EDINSTVEN nacin -legalen pred se, da se smeni nesto ,da se KAZNI nekoja vlast ( A VMRO mnogu dobro znae kako toa izgleda , od 2016 dekemvri, neli...) 

pa, ako se doraboti dobra kampanja, i obedinat zad SIljanovska, , zajakovci na koi i onaka im falat glasovi za legalna vlast , posle referendumot i toa kako se sekiraat da ne se pojavat na izbori.

ostanuvaat albanezive, koi i site da go dadat glasot za izborot na Alji ( Zaev e samo voshtana figura, ako mu kaze Alji da mu sedne zajkoto na koleno pred kameri ovoj u interes na koalicija i toa ke go naprai i plus ke mu prica esperanto, to kao bonus.)..znaci ostanuvaat aljabnezive koi ne se dovolno za da nadlglasaat vo ovoj slucaj.
i grst verni zajaci i zajacici koi silom prilike a i za zacuvuvanje na debelo omasteni fotekji, ako-treba-i-javno ke glasaat za nekoj si konsenzualen Ljuljzim.

aj izborot za pretsedatel i i taka i taka.. ama sledat i edni pozaebani izbori, a kako ide vremeto se povekje gluposti se pravat A NISTO NE SE OPRAVA

vremeto ne raboti za Zaev, posto od nato seuste nema ni N, radisti, veselbi, ova ona, na sekerinska i onaka rascepatenana usta sega ne mozat da i ja zasijat ni na maksilofascijalna u Drzavna- od sto i e rascepatena do pozadi usi= od pusti radostinje sto ja sednale na nekoja sednica u Brisel, mozda uste cistat pod stolceto kaj sto ja sednale od sto se pdomocuvala od pusti srekji...

a be jasno e deka drzavava se opredelila za nato, i nikoj tuka ne spori.
duri i Siljanovska ako misli da kotnra na tie nato ili eu aspiracii, poarno da ne se pojavuva ni na kampanja a ne pak na izbori.

samo sto nekako so klovnijada i klovnovi vlegovme vo tie procesi, ne znam dali im trebame bas vakvi kako dvorski sutevi gledajki ni gi "liderite i vlasta " kakvi se, ili i zapadov gi smeta kako toaletna hartija, koja se razbira, e za edna upotreba...
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Избори 2019 Empty Re: Избори 2019

Пишување by concrete Пон Фед 18 2019, 10:57

..западов ништо не смета. Си имаат тие проблем со некои свои сметки.Само некои негови заборавени рестлови овде се копрцаат да заработат што повеќе за стари дани, а нашиве квислинзи се препелкаат да добијат време пред да падне сатарот на гилотината на нивните вратчиња.Шиптарите ко сите будали си мислат дека го остваруваат сонот. Другите само си ја рецитираат старата песничка која им ја напишале хабзбурговците пред век ипол.. Ако не беше блеф информација , Трамп ко секој разумен бизнисмен , рекол дека една беда од држава не им треба во НАТО. Нормално на тамошните бирократи им треба број на членови. Тие добиваат бонуси  од реализација. Нашите "пријатели" русите, за очекување..нису одавде.., а реално и толку можат ..у политика се дунстери, нив дај им калашников и Су27 тогаш се у функционален мод.
concrete
concrete

Posts : 7027
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Избори 2019 Empty Re: Избори 2019

Пишување by king Вто Фед 19 2019, 15:46

A аааааа ... еве го ... се јави...

https://plusinfo.mk/%d0%bf%d1%80%d0%be%d1%84%d0%b5%d1%81%d0%be%d1%80%d0%ba%d0%b5-%d1%81%d0%b8%d0%bb%d1%98%d0%b0%d0%bd%d0%be%d0%b2%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%b2%d0%bd%d0%b8%d0%bc%d0%b0%d0%b2%d0%b0%d1%98%d1%82%d0%b5-%d0%b4/

.... овој е бе прочитан ко селски буквар .... едвај дочека!
... у последно време демек се праеше кобајаги критичар на власта, ама и тоа не му одеше.... па како ќе му оди кога само у првиот краток пасус на написите му ко нешто божем критикува да одма у вториот пасус и чаршавот му понатаму гневно продолжува да ја истура целата жолч врз опозицијата...

... и на него изгледа се уште до малиот мозок му нема допрено кој е власт сега...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11073
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Избори 2019 Empty Re: Избори 2019

Пишување by Spray Нед Фед 24 2019, 10:10

Ова би бил следниот избор на симпатизерите на СДСМ
Изет Зеќири, кандидат кој има многу малце гласачи зад себе, Алијансата и Беса.
Теута Арифи, од ДУИ која од Тетово направи депонија пар екселанс.Откако се повлече од Скопје ( парламент) во Тетово( градоноачалничка функција) и паднаа маските и се покажа исклучиво партиската сервилност, несопособност за водење на градската власт во Тетово, непотизам,

Сосила убавина не бива.
Кохезија и консензуалност пот притисок и со закани не бива.
За да се докаже некој од овие понуди на ДУИ, Беса и слични на нив, треба да
ја сака најпрво земјата, каде што се кандитираат за функција претседател.

а оваа земја има свои закони и устави: не може да се смени Уставот и законтие за
да албанските кандидати ја засакаат односно, да се уфрли двојазичност , да се менува историјата, да се менуваат националните симболи- е тогаш ќе станувале на македонската химна?
еве не е сменета ( сеуште) хмната: дали Теута ќе става рака на срце и ќе стои мирно додека се интонира македонската химна или ќе се прави наудрена -чекајќи да се изгласа на брза рака некоја евровизиска албанизирана верзија на химна?

Гласачите на СДСМ и симпатизерите, треба добро да размислат до каде не доведоа овие кои ги изгласаа.
Следат избори, а на тие избори од нивниот табор се нуди уште поголема магла и несигурност.

Кандидатурата за НАТО не е никаков баук, тоа со ВМРО ДПМНЕ на власт, ако добијат, или со СДСМ ако продолжат, ќе се оствари.

Дека ВМРО ДПМНЕ ќе ја смени политиката и ќе не скара со НАТО, сега кога скоро влеговме, се прозирни изјави и непотребни пропаганди на одредени лица во СДСМ , пред се малку збрканиот портпалор Костадинов, но и многу други позади него.

тоа решето повеќе вода не држи.
Па,Груевски е бегалец-азилант во НАТО и ЕУ! ако НАТО и ЕУ , односно нивната членка Унгарија ,процениле дека тој е проруски или ја одвлекувал Македонија подалеку од евроатлантските процеси, немаше да го заштитат, да го презервираат ( можеби за некои други времиња?) и да не го испорачуваат?

Дури и една Грција, со која лично Заев а и Димитров- кој е најодговорен за таа проблематика како министер за надворешни работи, не успеаја да ги добијат оној другиот Грујевски и неговиот соработник, уапсени за сосема друга работа , лажни бугарски пасоши, но ни на крај памет не им текнува на грциве да ги испорачаат по барање на Димитров, Заев, или нашаво правосудство.

тоа е веќе сигнал. Тоа се лимитите до каде смеат да си играат , и едните и другите,
овојпат- бидејќи се на власт, ова е индикаторот до каде смеат да си играат овие од актуелната власт. На претходните веќе им беше покажано пред две три години, со прислушкувањата.

Покрај сите овие домашни авантури на оголем дел од првите ( за жал најборјни!) ешалони , вторите-третите...на власта, како и главниот град кој е посебна приказна за себе и пример на запоставеност за што сме и први во светот-по загаденост ,
а поврзани со јавно обелоденеет и бесрамен непотизам, тендеризам, и други малверзации заклучно со сомнителниот правосуден систем на кој му се случи
осуденици на 40 годишна затворска казна да се закануваат и да прават списоци за ликвидации како да уште утре ќе излезеле,

како шлаг на оваа пресолена торта , на гласачите и симпатизерите на СДСМ им се сервираат некои консензуалци за кандидати за претседател ,и тоа не тие да ги бираат и гласаат по своја волја туку партијата зад затворени врати како да се продава бордел, во таков дил, се сервира дека тој и тој ќе биде претседател?

Spray
Spray

Posts : 235
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Избори 2019 Empty Re: Избори 2019

Пишување by Spray Нед Фед 24 2019, 10:53

Гордана Силјановска како избор на опозицијата ќе мора да се освести и да намали со личните ставови. Ако има сомнеж каде треба да оди земјава, односно , ако се изјаснува скептично кон НАТО, нема да се прослави подалеку од неуспешна неизбрана кандидатка за претседател.
Покрај кардиналната ВМРО ДПМНЕ ,најавија подршка и други помали здруженија и партии
Има некој зрак на надеж со нејзе, па затоа можеби и даваат подршка, но реалноста е таа, дека одиме кон атлантските- а за за евроинтеграциите ќе почекаме иако курсот ни е натаму.
Доколку успее да ги освои неопределените давајќи им надеж за правда, најголемата болка на сите власти откако постоиме вон СФРЈ, можеби и ќе успее.
Убаво е да се има претседател кој ќе ги штити националните интереси на државата.

Хендикепто на власта е што Гордана Силјановска е оцрнувана и обвинета како продолжена рака на Мицковски, иако Мицковски не е некое црнило па да се критикува подршката на Мицковски кон професорката Гордана.
Ако имало зошто најверојатно и Мицковски ќе седнел пред Русковска или Кацарска.

Проблемот што власта го има е токму во тие избрзани дисквалификации на притивничкиот кандидат. Продолжена рака на Мицковски? и уште подалеку, инсталација на Груевски од Будимпишта?

овие критики не тежат многу дотолку повеќе што најчест извор на вакви изјави е гласноговорникот на СДСМ, Костадин Костадинов.
Во ред е да се репетираат исти изјави со ист тон, најчесто нелогични а често и сомително вистинити, кога се работи за предизборна кампања, тука нема чест и фер, се научивме на тоа.

Но Костадин најпрво треба да се погледне во огледало и да се запраша дали токму тој е тој
кој треба да се појави во јавноста да критикува некого без докази, а е еден од првите кои се прочитани за непотизам, за потоа да се докаже дека навистина е епицентар на непотизам во семејниот круг, со вработвањето на мајка му.Во сличен тон е и Манчевски кој би требало да свати дека веќе половина мандат се на власт и дека власта не е заштитена фукција од која ќе може да се изјаснуваат фрустрации и инаетливи одмаздољубиви желби. Посебно е интересен неговиот одмаздољубив став околу вработувањата, кој во реалност се однесува само за нивните фамилии, додека огромен дел од нивните подржувачи останаа со прстот во уста.

Гордана мора да свати дека треба да биде заштитничка на националните интереси, но да бид претседател на сите државјани на во оваа држава, и дека не е таа која ќе ги исправи сите неправди, напротив. Може да влијае да се спречат понатамошни, а во Робин Худ авантури не е преропачливо да влегува. Затоа што ќе и требаат гласовите од сите фракции на ВМРО, а секако и од дел од оние кои на претходните избори гласаа за коалицијата на СДСМ а сега се освестија и сватија што направија.
Исто така и неопределените, тие имаат што да кажат,обично никој не ги прашува..
Spray
Spray

Posts : 235
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Избори 2019 Empty Re: Избори 2019

Пишување by king Пет Мар 01 2019, 23:08

https://plusinfo.mk/%d0%bb%d0%b8%d0%b4%d0%b5%d1%80%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d0%bd%d0%b0-30-%d0%bf%d0%b0%d1%80%d1%82%d0%b8%d0%b8-%d0%bf%d0%be%d0%b4%d0%b4%d1%80%d0%b6%d1%83%d0%b2%d0%b0%d1%87%d0%b8-%d0%bd%d0%b0-%d0%b7%d0%b0%d0%b5/


... кои бе триесет партии ...од сите тие едвај три-четири носат некој позначаен број гласови.. останатите се паразити кои гледаат по туѓа заслуга да се доберат до некоја државна било каква функција..


... едвај два милиони вкупно у Македонија а ваму само у двете поголеми коалиции има преку 60 партии.... плус уште којзнае колку кој се ни на земја ни на небо...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11073
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Избори 2019 Empty Re: Избори 2019

Пишување by VOL Саб Мар 02 2019, 10:08


Stevo pendrakovski e kandidat  na vlasta.

samo.... ne gi zastapuva site nacionalnosti vo Republika Makedonija.
-
Се обединивме повторно сите Македонци, Албнаци, Срби, Турци, Власи, Роми Бошњаци и сите други. За првпат во македонската историја различните застануваат зад Стево Пендаровски, изјави премиерот.

zad ovoj kandidat moze ne se obedinuvaat Makedoncite. 
severdzanite mozda. ama Makedoncite ne.
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Избори 2019 Empty Re: Избори 2019

Пишување by king Саб Мар 02 2019, 11:40


_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11073
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Избори 2019 Empty Re: Избори 2019

Пишување by VOL Саб Мар 02 2019, 14:12

a be za VLAST...... 
..svasta  mi ide da kazam, sto bi napravile, ama nejse, ete..

vklucitelno i ovoj stevo
 so mafta so raceve, kako da recenicite, BTW 300 vo minuta ko navien, kako da ne veruva deka mu veruvaat kolku i da "objasnuva" pa mora da pafta so racene, da doobjasnuva nesto...

stvarno, zasto nikoj ne im veruva na sdsOvcive, 
pa odat dodamu da
- eden akademski gragjanin ko stevo mora da pafta , se razmaftuva so racene ko spoulaven nekontrolirano
za da se izjasni.. i,
- da se KOLNAT vo deca im rodeni, vo se' i sesto- samo da ne ubedat nas , "nevernicite" za da se ispostavi deka SE' lazat...

...?

a be dali ste svesni deka NIKOJ povekje, NE vi veruva,?
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Избори 2019 Empty Re: Избори 2019

Пишување by concrete Саб Мар 02 2019, 18:01

concrete
concrete

Posts : 7027
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Избори 2019 Empty Re: Избори 2019

Пишување by VOL Саб Мар 02 2019, 20:15

WTF.... Shocked

tuku...

a be banjative imale i HIMNA za STEVO  Laughing Laughing Laughing

aj so mu pevuckale , zajakot uzbudjen, radNemila okezena zad usi, onoj ministerot Tarantul Spasovski so blazeno-zbunjen teleski pogled em faca so podzinata usta ko da nisto ne svakja, a Stevo..... uf..

e sega OK e seto toa, si platile sds-ovcive  za sala i si pejat hlavospevni himni eden na drug itn.. 

ama, eve, sto sega, ke ja pejat istava himna-za Stevo ( so koja izgubi pred 5 godini- masovno) ili kje plakjaat pevaljka a druga himna?

ke MORA
zatoa sto vidi bogati, vo himnava se spomuva Makedonija.
a so praime sea, kako li ke sizi i densa STEVO na bina, a tekstov ke mu brejka-parti so ozoglaseniot poim-Makedonija, od koja severdzanive denes begaat ko gjavoli od krst?!

tuku, da uzivame vo mantranjeto i nirvanata na skup sdsovaca , za potsetuvanje  Laughing
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Избори 2019 Empty Re: Избори 2019

Пишување by VOL Саб Мар 02 2019, 20:15

WTF.... Shocked

tuku...

a be banjative imale i HIMNA za STEVO  Laughing Laughing Laughing

aj so mu pevuckale , zajakot uzbudjen, radNemila okezena zad usi, onoj ministerot Tarantul Spasovski so blazeno-zbunjen teleski pogled em faca so podzinata usta ko da nisto ne svakja, a Stevo..... uf..

e sega OK e seto toa, si platile sds-ovcive  za sala i si pejat hlavospevni himni eden na drug itn.. 

ama, eve, sto sega, ke ja pejat istava himna-za Stevo ( so koja izgubi pred 5 godini- masovno) ili kje plakjaat pevaljka a druga himna?

ke MORA
zatoa sto vidi bogati, vo himnava se spomuva Makedonija.
a so praime sea, kako li ke sizi i densa STEVO na bina, a tekstov ke mu brejka-parti so ozoglaseniot poim-Makedonija, od koja severdzanive denes begaat ko gjavoli od krst?!

tuku, da uzivame vo mantranjeto i nirvanata na skup sdsovaca , za potsetuvanje  Laughing
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Избори 2019 Empty Re: Избори 2019

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот