ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Референдумот...

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Референдумот... - Page 3 Empty Re: Референдумот...

Пишување by Spray Нед Сеп 30 2018, 07:17

Најверојатно, во секое македонско семејство има некој женски член со име Македонка
со договоров, што ќе биде, ќе мора и личните имиња да си ги менуваат за да во пасошот кој секако од македонски ќе го сменат во северен, ќе мора и личните имиња да ги менуваат?

не е добро.

Македонски Брод? Македонска Каменица? други топоними како место на раѓање или адреса на живеење, кои мора да влезат во службените документи за меѓународна употреба ( пасош на пример)?

опасно лош договор.
Spray
Spray

Posts : 220
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Референдумот... - Page 3 Empty Re: Референдумот...

Пишување by VOL Нед Сеп 30 2018, 17:58

vrti, suci, do sega -0d 30 posto izlezenost, 
a ima uste saat vreme do zatvaranje na glasanjevo

https://referendum.sec.mk/Referendum/Turnout?cs=mk-MK&r=t&rd=t4

e pa ako "nekako-so-vanzemaljska-sila-ili - neviden elan -em -poreba" na ostanatite da nagrnat vo masovni jurisi, za sat vreme i da napolnat glasaKJI kutii, pa so nekoe cudo da uspee cenzusot....

..ke bide ili cudo,ili polnenje kutii , nelegalno.

a ne se ni "za" i "protiv" glasovite izbroeni,taka da ne veruvam deka site tie sto izlegle glasale "za". 


ama da vidime sto ke kazat oficijalnite podatoci zasega i ednite i drugite pustaat "patki" te, ovoj ne glasal , te Micko glasal a Zajko ne, te dvajcana u kafana piele zaedno, te, ova ona...

da veruvame zasega samo na oficijalnite podatoci
VOL
VOL

Posts : 16790
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Референдумот... - Page 3 Empty Re: Референдумот...

Пишување by VOL Нед Сеп 30 2018, 21:16

АЈВАР   1 : 0  ЗАЕВ   

sepak, Crpko, mozebi ke ti bese najarno da zasukas rakavi i da napravis nesto korisno vo zivotrot: da ljupis piperki za ajvar...
VOL
VOL

Posts : 16790
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Референдумот... - Page 3 Empty Re: Референдумот...

Пишување by Spray Нед Сеп 30 2018, 23:19

Најголемиот број на гласови се , многу веројатно или најверојатно, од албанските гласови.

голем дел се и од ромите, и други националности кои гласале „за“ .

нека се најмалце- половина од тие глаасачи , етнички македонци, некои 280 илјади
гласачи.

ако оваа власт се води и се потпира единствено на другите етникуми (а најмалку со македонскиот народ, барем референдумов јасно покажа!) настрана од тоа што мораше да ги задоволи апетитите на секоја етничка заедница, наспроти огромното мнозинство на македонци ( етнички) , кои не го подржуваат, колку има легитимитет оваа власт?

токму затоа и со ваква леснотија и лажен ветар во едра, влегоа во авантуристички преговори и договори.

од тие 600 000 не се сите за.
туку околу 560 000 гласови! од вкупниот број излезени има три-четириесет илјади против, плус нешто неважечки. сепак, малку ама доволно за да одземе од вкупниот број излезени.

и во СДСМ веќе е зрело време да сватат дека единствено заложништвото а не сојузништвото со албанските партии ги држи на власт, па би требало полека размислат дали им треба Заев како лидер или со брзоплети потези ги разниша и столбовите на партијата а не само на општеството односно Република Македонија.

Spray
Spray

Posts : 220
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Референдумот... - Page 3 Empty Re: Референдумот...

Пишување by king Пон Окт 01 2018, 15:11

Еве ја ... се јави...

https://civilmedia.mk/zoshto-mislam-deka-referendumot-e-uspeshen/

... со своите весели и шарени математики...
... абе нема што таа да мисли и тврди, законот (нели властодршците цело време се повикуваат на владеење на правото)за референдум е дециден и  јасен... нема цензус нема успешен референдум и точка. Се друго е млатење празна слама и правдање на неоправдивото...

И синоќа на онаа вторана прес конференција на сдсм ... се и сешто се изнаслушавме ама, ама скиснатиот израз на лицата им ... се кажуваше ...

... е, па ... господа...јбг... во политиката има и победи и порази ... како се слават победите уште подоинствено треба да се носи и со поразите...

п.с.  оние кои дадоа пари за оние силни анкети кои предвидуваа рекордна излезност на референдумот под итно да си ги парите бараат назад, онолкави промашувања ни аматери не би направиле ....


у секој случај, бидејки референдумот не беше обврзувачки сега битката се сели у парламентот во кој распоредот на силите не им оди баш у прилог на властите....

... а најинтересно ќе биде ако и покрај сите овие наши маки референдумски и парламентарни на крај јужниве ни удрат корпа у нивниот парламент.... ма и таму за овој „договор“ ситуацијата не е баш розева.... од неговото прифаќање/неприфаќање таму некој ќе лета од власт или дојде до власт... а ние, како по обичај  пак на јужниве ќе им бидеме монета за поткусурување у нивните внатрешни политички превирања...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10677
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Референдумот... - Page 3 Empty Re: Референдумот...

Пишување by VOL Пон Окт 01 2018, 23:11

idemo dame i gospodo.... picica.. uupss.. pardon.. pticica ...
taaako... tooo. ajmo malo kez..osmeh... ajde kreci ka kezu.. kezi se,pokazuj zubice, ajmo zube na sunce... keeez.... OP! ajmo, ajmo, malo glume, ajo decki, kezi se..!

VOL
VOL

Posts : 16790
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Референдумот... - Page 3 Empty Re: Референдумот...

Пишување by concrete Вто Окт 02 2018, 09:32

Зајко Заев , звани   ЗА МАЛКУ !!
concrete
concrete

Posts : 7018
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Референдумот... - Page 3 Empty Re: Референдумот...

Пишување by VOL Вто Окт 02 2018, 17:36

Mission complete.
Referendum fail.
end.amin. ende. the end.
sto drugo da se objasnuva, ne znam, 
drzavnata izborna komisija ,EDINSTVENO oficijalno leglano validno telo, institucija, koja moze , go kaza, na 2:52 od ovoj klip.

se' ostanato po mediumi, portali, licni blogovi, licni stranici, partiski celnici ili portparoli, e NEVAZNO, neoficijalno, NEVAZECKO.
gubenje vreme.

a , dupackite, sekako se dobrodojdeni, humor radi, da se nasmeeme.  Twisted Evil
VOL
VOL

Posts : 16790
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Референдумот... - Page 3 Empty Re: Референдумот...

Пишување by king Пет Окт 05 2018, 13:10

Упсссс....

https://alfa.mk/%d1%80%d0%b5%d1%84%d0%b5%d1%80%d0%b5%d0%bd%d0%b4%d1%83%d0%bc%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%b8%d1%81%d0%ba%d0%bb%d1%83%d1%87%d0%b8%d0%b2%d0%be%d1%81%d1%82-%d1%81%d0%b0%d0%bc%d0%be-%d0%b2%d0%be-%d0%bc/

т.е. само кога Македонија е во прашање правилата поинаку се толкуваат

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10677
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Референдумот... - Page 3 Empty Re: Референдумот...

Пишување by king Саб Окт 06 2018, 22:57

https://plusinfo.mk/%d1%84%d0%b0%d0%ba%d1%82%d0%b8-%d0%b7%d0%b0-%d1%80%d0%b5%d1%84%d0%b5%d1%80%d0%b5%d0%bd%d0%b4%d1%83%d0%bc%d0%be%d1%82-%d1%86%d0%b5%d0%bd%d1%82%d0%b0%d1%80-%d0%b6%d1%83%d0%bf%d0%b0-%d1%81%d0%b2%d0%b5/

Пљусинфото барало одговор ....
... нели тие до пред две години имаа одговор за се.....

.... од месечината се гледа дека имало полнење на кутии... а овие глумат лудило и бараат одговор....
... абе каков одговор .... одговорност барајте...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10677
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Референдумот... - Page 3 Empty Re: Референдумот...

Пишување by king Пон Окт 08 2018, 00:47


_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10677
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Референдумот... - Page 3 Empty Re: Референдумот...

Пишување by чучулига Пон Окт 08 2018, 21:24

тукууууу

друго заушив

шо бе попој имало во кампањите за и против?

секуларна држава ова она?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Референдумот... - Page 3 Empty Re: Референдумот...

Пишување by VOL Пон Окт 08 2018, 21:34

VOL
VOL

Posts : 16790
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Референдумот... - Page 3 Empty Re: Референдумот...

Пишување by чучулига Пон Окт 08 2018, 22:03

зошто воопшто попој да се изјансуват?

имаше анатеми да се расфрчат?

ем па башака, поп за референдумот и поп против референдумот... шо слика за нас ко општество, за мерак... а оџа, рабин и други имаше?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Референдумот... - Page 3 Empty Re: Референдумот...

Пишување by VOL Пон Окт 08 2018, 22:08

ima poedinci, ima...
ete primer za takov. 
inace, strumicka skola...kako i Naum ...
VOL
VOL

Posts : 16790
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Референдумот... - Page 3 Empty Re: Референдумот...

Пишување by чучулига Пон Окт 08 2018, 22:13

И никој не се побуни?

да речеше некој, чекајте малку, секуларна држава!!???!

Добро, никој не гледа проблем во мешањето на црквата и политиката?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Референдумот... - Page 3 Empty Re: Референдумот...

Пишување by VOL Пон Окт 08 2018, 22:18

dobro, koj da se pobuni: ako POP povikuva na referendum za promena na identitet, istorija, ime na drzava, nacionalnost, ..pa ako e toj normalen, nema da povikuva i proopagira i da se pojavuva po propagandni spotovi za nesto sto ke predivika promena i na MPC ( ona na "M" ke treba da "kozneticki i hirurski" se odstrani ako projde dogovorot..!) ete za toa propagira ovoj "pop"
VOL
VOL

Posts : 16790
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Референдумот... - Page 3 Empty Re: Референдумот...

Пишување by чучулига Пон Окт 08 2018, 22:33

сите, сите требаше да се побунат!
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Референдумот... - Page 3 Empty Re: Референдумот...

Пишување by VOL Пон Окт 08 2018, 22:46

koj site, definiraj?
toj e - pop.
jes da e strumicka skola, 
ali nad popot- vladika-nad vladikata koj i da e.
MPC (za koi ima tema, majka, sajka... bugaristanska sto si ja baraa...) 
bi trebalo da si go kontrolira,
zatoa sto mu ja pretera
ili e pravoslaven pop ili ne e.
ako saka fraer da bide, prvo treba da nauci da guta, pa da prima, e posle ke go primime u fraerluk. ne moze em mantija em fraer.
VOL
VOL

Posts : 16790
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Референдумот... - Page 3 Empty Re: Референдумот...

Пишување by чучулига Пон Окт 08 2018, 22:52

целото општество требаше да се побуни за мешањето на црквата и политиката

сите!

ние сме секуларна држава ако арно знам јас или нешто се сменило во меѓувреме?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Референдумот... - Page 3 Empty Re: Референдумот...

Пишување by king Пон Окт 08 2018, 22:54

Кои бе попови ... оние зинатите само за пари ... абе кој ги тркала ....

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10677
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Референдумот... - Page 3 Empty Re: Референдумот...

Пишување by king Пон Окт 08 2018, 22:56

овааа па...

https://www.24.mk/remenski-pratenicite-imaat-sveta-dolzhnost-da-ja-sledat-voljata-na-narodot-i-da-glasaat-za-ustavni-i

точно ... треба да ја следат вољата на народот и да го искинат „договорот“

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10677
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Референдумот... - Page 3 Empty Re: Референдумот...

Пишување by чучулига Пон Окт 08 2018, 23:00

Добро шо е и ова па сега не разбирам

референдумот е неуспешен, не можи никој да се повикува на некаква воља бре
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Референдумот... - Page 3 Empty Re: Референдумот...

Пишување by VOL Пон Окт 08 2018, 23:01

celoto opstestvo...
pa vidi sea, toj samiot se devalvira, a gi inficira i onie za koi se prodal.
poarno e da se pusti da si gi pokaze rogovite odosto da se krie  pod mantija.

ako gledame od aspekt na opozicijata.

a narodot... nitu se site vernici, nitu site pravoslavni, nit se site popovi isti, nitu pak zavisi verata ili crkvata od niv.
mesanje babi i zabi i politika imalo i ke ima. samo sto nekako ovoj mu ja pretera

ne deka Agatangel ne propoveda toa sto propoveda, eve neka gi stavime na ista vaga, ama tasot na vagata e - Makedonija.

tuka ne moze da zboruvame za ista "tezina"

Pimen se usral do brada, sto toj u stvari podrzuva?

Agatangel se mesa, propiveda, i toa ne e mozebi ok, ama , kolku i da go sakame ili nekjeme, od makedonskata strana na vagata e.


ona sto vazi za site e deka SITE zad sebe go imaat onoj "jecaj i vapaj" po bugaristanskata BPC da im bila majka, e ja vikam da im ebam mater togas predavnicka.

ne projde referendumot, pa sega pocnaa soncogledite da krevaat glava, vidoa na kaj duva vetar a od kaj sveti sonce
VOL
VOL

Posts : 16790
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Референдумот... - Page 3 Empty Re: Референдумот...

Пишување by VOL Пон Окт 08 2018, 23:02

чучулига напиша:Добро шо е и ова па сега не разбирам

референдумот е неуспешен, не можи никој да се повикува на некаква воља бре
moze da lae kolku saka
zakonski referendumot e izduvana svirka.


bez 2/3 mnozinstvo, moze i duzkelava da duva vo "kaval" kolku saka, a zajacive da glodaat strafovi mesto morkov kolku sakaat....

se' po zakon, hu givs a fak. bre
VOL
VOL

Posts : 16790
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Референдумот... - Page 3 Empty Re: Референдумот...

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот